Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT MATLAB (matrix laboratory), çok paradigmalı sayısal hesaplama yazılımı ve dördüncü nesil programlama.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT MATLAB (matrix laboratory), çok paradigmalı sayısal hesaplama yazılımı ve dördüncü nesil programlama."— Sunum transkripti:

1

2 MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT MATLAB (matrix laboratory), çok paradigmalı sayısal hesaplama yazılımı ve dördüncü nesil programlama dilidir. Sahipli bir programlama dili olan MATLAB, MathWorks tarafından geliştirilmektedir.

3 MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT

4 MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT Formülü gizli veya belirsiz olduğu fonksiyonu Belirlemek için kullandığımız yapay zeka algoritması YSA’dır. İşlemimiz birçok girdi ve birçok çıktılı bir sistem olabilir. Bu IN-OUT arasındaki işlem basamakları ise deneme yanılma yoluyla çözümlenmektedir.

5 MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT MATLAB üzerinde YSA kullanmak için komut penceresine nntool komudu yazılır. nntool : neural network tool (sinir ağı aracı)

6 MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT Açılan pencerede Input Data – Target Data – Input Delay States – Networks – Output Data Error Data - Layer Delay State pencereleri bulunur.

7 MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT Nntool ile çalışmaya geçmeden önce veri setlerinden bahsetmek gereklidir. Verilerin doğruluğunun ölçümü için genellikle kullanılan %80 - %20 ayrımı kullanılmaktadır. Elimizdeki tüm veriler rastgele sıralandığında ilk %80 i eğitim, %20 i ise test grubu olarak tanımlanmaktadır. Sistem %80 ile eğitilir ve %20 ile test edilir. Habersiz olunan %20lik grup elde edilen formülün doğruluk değerinin hesaplanmasında kullanılmaktadır.

8 MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT New butonu ile açılan pencereye Veri setleri girilir. Verilerin biçimleri [0 1 -1; 2 3 1] şekilde olmalıdır. Burada anlaşılması gereken XY 02 13 1 Veri girişlerinde ondalık ayırma için (. )değerler arası boşluk ve sütunlar arası ( ; ) işareti kullanılır. Bu konuda düzenleme için OFFICE – Not Defteri modülü kullanılabilir.

9 MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT Veriler INPUT : Girdi TARGET : Test OUTPUT : Çıktı Olarak düzenlenir. Network sekmesinde ise Ağ tasarımı yapılır ve bir Network oluşturulur.

10 MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT Oluşturulan örnek ağ aşağıdaki gibidir. Ağda girdi ile çıktı arasında 2 gizli katman bulunmaktadır. Katmanlarda (GİRDİ. W ) + X değeri tanjant sigmoid olarak tanımlanmıştır.

11 MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT Eğitim için TRAIN sekmesi kullanılır. Girdi ve çıktı serileri sistemde seçilir ve doğruluk değerleri optimum değer olana kadar bu işlemler yinelenir.


"MATLAB Yapay Sinir Ağları (nntool) Öğr Gör Hüseyin TURGUT MATLAB (matrix laboratory), çok paradigmalı sayısal hesaplama yazılımı ve dördüncü nesil programlama." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları