Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SES. *SESİN YAYILMASI *SESİN ÖZELLİKLERİ *SESİN YANSIMASI VE YANKI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SES. *SESİN YAYILMASI *SESİN ÖZELLİKLERİ *SESİN YANSIMASI VE YANKI."— Sunum transkripti:

1 SES

2 *SESİN YAYILMASI *SESİN ÖZELLİKLERİ *SESİN YANSIMASI VE YANKI

3 **Ses, taneciklerin titreşmesiyle ortaya çıkan bir özelliktir. **Ses veren sistemlere ses kaynağı denir. **Ses kaynaklarının ses vermekte iken yaptığı hareketlere ses titreşimleri denir.

4 *Ses dalgalarını görünür hale getiren özel bir alet * Bir saniyedeki titreşim sayısına FREKANS denir. *Bir tam ses titreşimi için geçen süreye de PERİYOT denir. Ses kaynağı (korna)

5 Sesin Yayılması: Ses dalgalar halinde yayılır. Bu su yüzeyine bir damlanın düştüğün de oluşan dalgalara benzetilebilir.

6 Sesin Yayılması 1-Ses yoğun ortamlarda daha hızlı yayılır. 2-Ses sıcaklık arttıkça daha hızlı yayılır.

7 *Ses en hızlı katılarda daha sonra sıvılarda en yavaş ise gazlarda yayılır. hava su Tren rayı (gaz) (sıvı) (katı) *Ses soldan sağa doğru giderek daha hızlı yayılır. 1-Ses yoğun ortamlarda daha hızlı yayılır.

8 *Ses boşlukta yayılamaz…

9 2-Ses sıcaklık arttıkça daha hızlı yayılır.

10 SESİN ÖZELLİKLERİ 1-Sesin yüksekliği 2-Sesin şiddeti 3-Sesin tınısı

11 1-Sesin yüksekliği: *İnce sesi kalın sesten ayıran özelliktir. *Sesin frekansı da denilebilir. *Sesi çıkaran kaynağa bağlıdır. *Frekansı fazla olan sesler ince az olan sesler kalındır.

12 2-Sesin şiddeti: *Zayıf sesi Kuvvetli sesten ayırmamıza yarayan özelliktir. *Ses kaynağı yanında ortamın cinsine ve sıcaklığa da bağlıdır.

13 3-Sesin tınısı *Müzik aletlerinin verdiği sesleri birbirinden ayırmamızı sağlayan özelliktir. *Yalnızca ses kaynağının yapısına bağlıdır.

14 REZONANS:Bir ses kaynağından yayılan ses dalgalarının diğer ses kaynaklarını etkileyerek titreştirmesine rezonans (Çınlanım) denir.

15 Sesin Yansıması ve YANKI  Bir ses kaynağından çıkan ses dalgalarının sert bir yere çarptıktan sonra dağılmasına YANSIMA denir.Işığın yansımasına benzer. **Sesin yansıma özelliğinden yararlanılarak denizlerin derinlikleri ölçülebilmekte, petrol yataklarının yerleri bulunabilmektedir.

16  Yankının oluşabilmesi için ses kaynağı ile yansıtıcı yüzey arasında en az 17 m mesafe olmalıdır.(hava sıcaklığı 20 C iken)  Bir ses kaynağından çıkan ses dalgalarının çevreye yayıldıktan sonra tekrar geri gelmesi şeklindeki yansımalara YANKI denir.

17 Sesin Soğrulması  Esnek olmayan yumuşak maddeler sesi soğururlar.Yani sesi emerler iletmezler…. Örneğin:Halı,kauçuk,lastik,keçe

18 Aşağıdaki ortamlardan hangisi sesi en iyi iletir? a-metalb-boşluk c-havad-keçe

19  Yanıt a

20 Özellikleri değişebilen durgun bir ortamda yayılan sesin, I.Şiddeti II.Yüksekliği III.Yayılma hızı niceliklerinden hangileri değişebilir ? a-Yalnız Ib-Yalnız III c-I ve IIId-I,II ve III

21  Yanıt c

22


"SES. *SESİN YAYILMASI *SESİN ÖZELLİKLERİ *SESİN YANSIMASI VE YANKI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları