Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİLOVASİ TEKNİK LİSE VE Ç.P.L

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİLOVASİ TEKNİK LİSE VE Ç.P.L"— Sunum transkripti:

1 DİLOVASİ TEKNİK LİSE VE Ç.P.L
İŞLETİM SİSTEMLERİ KURULUMU ÖĞRETMEN=KÜRŞAT KUŞ E-MAİL=

2 İŞLETİM SİSTEMLERİ

3 İşletim Sistemleri Bilgisayarlarda çalışan tüm programlar, bir işletim sistemine gereksinim duyarlar. Bu yüzden bilgisayarlarda herhangi program çalıştırılmadan önce işletim sistemi ile programların ana belleğine (RAM) yerleştirilmeleri gerekir. Bu işlem, genellikle bilgisayar ilk açıldığı zaman otomatik olarak yapılır ve HDD’ deki işletim sistemi ana belleğe yüklenir. Günümüzde kullanılan çeşitli işletim sistemleri bulunmaktadır. Her işletim sistemi belli özelliklerdeki bilgisayarlarda çalışabilirler. Bir işletim sisteminin bir bilgisayarda çalışabilmesi için gerekli olan minimum donanım özelliklerine “sistem gereksinimleri” denir.

4 Windows XP Home Edition Sistem Gereksinimleri ve Teknik Özellikleri
300 MHz veya üstü hıza sahip işlemci ( en az 233 MHz) 128 MB veya üstü RAM (minimum 64MB) 1.5 GB kullanılabilir sabit disk alanı Super VGA (800 x 600) veya üstü çözünürlükte ekran kartı ve monitör CD-ROM veya DVD sürücüsü

5 Windows XP 64bit Sistem Gereksinimleri ve Teknik Özellikleri
733 MHz veya üstü hıza sahip 64 bitlik işlemci 1 GB veya üstü RAM 6 GB kullanılabilir sabit disk alanı Super VGA (800 x 600) veya üstü çözünürlükte ekran kartı ve monitör CD-ROM veya DVD sürücüsü

6 Windows Media Center Sistem Gereksinimleri ve Teknik Özellikleri
1.8 GHz veya üstü hıza sahip işlemci 512 MB veya üstü RAM 40 GB kullanılabilir sabit disk alanı 5.1 veya 6 kanal ses kartı DirectX 9, Hardware Pixel Shader ve WDDM özellikli bir ekran kartı

7 Windows Vista Sistem Gereksinimleri ve Teknik Özellikleri
1 GHz veya üstü hıza sahip işlemci 1 GB veya üstü RAM 15 GB kullanılabilir sabit disk alanı 128 MB, 32 bit, DirectX 9 , Hardware Pixel Shader ve WDDM özellikli bir ekran kartı

8 Windows Vista Sistem Gereksinimleri ve Teknik Özellikleri
Media Center uzaktan kumanda ile yönetilebilmektedir. Bunun için bir alıcı ve kumanda bulunmaktadır. Ayrıca windows MCEx adı verilen bir cihaz geliştirdi. MCEx, herhangi bir TV’den kablolu ya da kablosuz olarak Media Center bulunan bilgisayara bağlanmayı içeriğine erişimi sağlayan bir kutudur.

9 LINUX İŞLETİM SİSTEMLERİ
Linux, 1991 yılında Finlandiyalı bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirilmeye başlanmış ve serbestçe dağıtılabilen, çok görevli, çok kullanıcılı UNİX işletim sistemi türevidir. Linux, internet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir. Linux işletim sistemi, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir ve GPL lisansı ile dağıtılır. Açık kaynak kodlu olması dolayısıyla kodlar üzerinde değişiklik yapılabilir.

10 LINUX İŞLETİM SİSTEMLERİ
Değişik kuruluşlar Linux sistemi ve uygulama yazılımlarını bir araya getirerek dağıtımlar oluşturmuşlar ve kullanımını yaygınlaştırmışlardır. Bu dağıtımlar: Ubuntu SuSe Pardus Redhat Mandrake Debian

11 NEDEN LINUX Linux lisansı için herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Linux, GPL (General Public Licence) koruması altındadır. Herhangi bir Linux sürümünün bir kopyasını edindiğinizde, o kopyanın lisansına sahipsiniz demektir.

12 NEDEN LINUX 2. Windows® 'ta kullanılmakta olan hemen hemen her türlü yazılımın Linux için geliştirilmiş bir eşdeğeri vardır ve bunların büyük bir bölümü ücretsizdir. Bu yazılımların pek çoğu, Windows® altında üretilmiş dokümanları sorunsuz olarak kullanabilmektedir, yani Microsoft® ürünleriyle uyumludurlar.

13 NEDEN LINUX Linux, kararlı bir işletim sistemidir. Microsoft® ürünlerinde olduğu gibi "Program geçersiz bir işlem yürüttü" vb mesajlarla karşılaşmazsınız. Herhangi bir programın sorun çıkarması işletim sisteminin çökmesine neden olmaz. Kuşkusuz Linux mükemmel bir işletim sistemi değildir. Ancak herhangi bir hata oluştuğunda Windows® 'ta olduğu gibi sizi çaresiz bırakmaz, olası hata nedenlerini size bildirir.

14 NEDEN LINUX 4.Güvenlik yetenekleri son derece gelişmiştir. Ancak zaman zaman yeni sürümlerde bazı güvenlik açıkları ortaya çıkmaktadır. Geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından sınandığından bu açıklar kısa sürede rapor edilerek giderilmektedir.

15 NEDEN LINUX 5. Virüs, henüz Linux için yabancı bir kavramdır. Işletim sisteminin çalışma biçimi nedeniyle herhangi bir virüs bulaşması durumunda (ki böyle bir duruma rastlandığı şimdiye dek rapor edilmemiştir), virüsün bilgisayarın tamamına yayılması olanaksızdır. Windows® 'un üstün özelliklerinden yararlanılarak yazılan virüsler Linux için herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır.

16 WINDOWS XP KURULUMU

17 XP KURULUMU Öncelikle bilgisayarı CD veya DVD sürücüden başlatabilmek için BIOS içinden ayar yapılır. Windows XP CD’ si takılır ve bilgisayar tekrar başlatılır.

18 XP KURULUMU Bilgisayar yeniden başlatılır…

19 XP KURULUMU CD’ den başlatmak için herhangi bir tuşa basınız mesajı görülünce bir tuşa basılır. Böylece CD’ deki program çalışmaya başlar.

20 XP KURULUMU Kur programı gerekli dosyaları kopyalamaya başlar

21 XP KURULUMU XP kurmak için Enter XP’ yi tamir etmek için R,
Kur programından çıkmak için F3 tuşuna basılır

22 XP KURULUMU Lisans sözleşmesini onaylamak için F8 tuşuna basılır.

23 XP KURULUMU Sabitdiski bölümlere ayırmak için bu bölüm kullanılır.
Seçili olan bölüme XP’yi kurmak için Enter tuşuna basılır

24 XP KURULUMU Seçili olan bölüm uygn şekilde biçimlendirilir.

25 XP KURULUMU Biçimlendirme işlemi diskin büyüklüğüne göre belli bir zaman sürer

26 XP KURULUMU XP dosyaları kopyalanmaya başlar.

27 XP KURULUMU Kopyalama bittikten sonra bilgisayar tekrar başlatılır.

28 XP KURULUMU Windows XP kur programının ikinci bölümü grafik ekranda devam eder.

29 XP KURULUMU Kur programı dosyaları yüklemeye devam etmektedir.
Alt kısımda kalan süre görülmektedir.

30 XP KURULUMU Bölgesel ayarlar ve klavye ayarları belirlenir.

31 XP KURULUMU Ürün sahibinin bilgileri girilir.

32 XP KURULUMU Ürün lisans numarası girilir. Bu numara ürün kapağının üzerinde bulunmaktadır.

33 XP KURULUMU Bilgisayarın adı belirlenir. Bu isim ağ bilgisyarın ağ üzerindeki kimliğidir. Yönetici parolası belirlenir.

34 XP KURULUMU Tarih ve saat ayarları belirlenir.

35 XP KURULUMU Ağ ayarlarını otomatik olarak yapması için typical, manuel ayarlamak için Custom seçeneği seçilir.

36 XP KURULUMU Kurulum bittikten sonra bilgisayar tekrar başlatılır

37 XP KURULUMU

38 PARDUS KURULUMU

39 PARDUS KURULUMU PARDUS kurulumunu aşağıdaki bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz.

40 ÖZEL KURULUM SEÇENEKLERİ

41 İşletim Sistemi Sürümünü Yükseltmek
İşletim sistemi sürümünü yükseltme işlemi farklı şekillerde yapılabilir. Bunlardan bazıları şunlardır: CD veya internet üzerinden güncelleştirme paketlerinin kurulması (servis paketi – Service Pack) İşletim sistemlerinde yer alan Otomatik Güncelleme Özelliğinin kullanılması İşletim sisteminin sorunsuz üst sürümlerinin mevcut işletim sistemi üzerine kurulması, Mevcut işletim sistemi korunarak işletim sisteminin üst sürümlerinin farklı sabit disk bölümüne kurulması.

42 Güncelleştirme Paketleri
adresinden mevut işletim sistemimize yeni güncellemeleri yükleyebiliriz

43 Otomatik Güncelleştirmeler
Güncelleştirme işlemleri otomatikleştirmek için Başlat / Denetim Masası / Performans ve Bakım / Sistem / Sistem Özellikleri / Otomatik Güncelleştirmeler Komutları kullanırlı

44 Yeni Kurulum Bilgisayarınızda bir Windows işletim sistemi var ama siz bir üst versiyonunu kurmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var: Eskisinin üzerine yenisini kurmak Eskisini koruyup yenisini de kurmak Her iki seçenekte de windows açık iken windows kurulum CD’si takılır ve kur programı başlatılır

45 Yeni Kurulum Yükselt mevcut sistemin üzerine yenisini kurar
Yeni kurulum ise eskisini korur, yeni versiyonu ayrı kurar.

46 Yeni Kurulum Eğer iki tane işletim sistemi kurarsanız bilgisayar ilk açılışta hangisini başlatmanız gerektiğini size sorar. Bu sıralamayı değiştirmek için : Sistem Özellikleri / Gelişmiş / Başlangıç ve Kurtarma komutları kullanılır

47 DİLOVASİ TEKNİK LİSE VE Ç.P.L
DİLOVASİ 10-TL SINIFIMIZA TŞK ÖĞRETMEN=KÜRŞAT KUŞ HAZIRLAYAN=KÜRŞAT KUŞ E-MAİL=


"DİLOVASİ TEKNİK LİSE VE Ç.P.L" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları