Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EKRANLI ARAÇLARLA ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EKRANLI ARAÇLARLA ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ"— Sunum transkripti:

1 EKRANLI ARAÇLARLA ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

2 Ekranlı Araçlarla Çalışma
Günümüzde Ekranlı Araçların giderek artan kullanımı, iş istasyonu düzeneği ve duruş biçimleri ile ilgili bir çok problemleri de beraberinde getirmiş bulunmaktadır.

3 Ekranlı Araçlarla Çalışma
Bu EĞİTİMİNİN hazırlanış amacı; hem kas dokusu ve iskelet sistemi hem de yorgunluğa bağlı potansiyel sağlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilecek bilgileri sağlamaktır.

4 Ekranlı Araçlarla Çalışma
tarihli sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Ekranlı Araçlarla Çalışmada Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik” 6. Madde: Ekranlı araçlarla çalışmalarda, çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi ile ilgili olarak aşağıdaki hususlara uyulur. a) Ekranlı araçlarla çalışmalarda riskler ve korunma yolları, b) Doğru oturuş, c) Gözlerin korunması, ç) Gözleri en az yoran yazı karakterleri ve renkler, d) Çalışma sırasında gözleri kısa sürelerle dinlendirme alışkanlığı, e) Gözlerin, kas ve iskelet sisteminin dinlendirilmesi, f) Ara dinlenmeleri ve egzersizler.

5 Doğru Oturuş Nelere Bağlıdır?

6 Ekranlı Araçlarla Çalışma
OTURMA Oturduğunuzda; koltuk arkalığı eğimini sırtınızın alt kısmını (belinizi) destekleyecek şekilde ayarlayın. Dik oturun ve yavaşça yaslanın Genel bir kural olarak, gözleriniz ve ekranın üstünün aynı seviyede olmasına dikkat edin. Eğer ekran sizin için aşağıda veya yukarıda kalıyorsa, koltuk alt takımını hareket ettirerek kendinize göre ayarlayın.

7 Ekranlı Araçlarla Çalışma
OTURMA Eğer sıklıkla yazılı metinleri bilgisayara aktarıyorsanız, doküman tutamacı kullanmak uygun olabilir. Yazılı bir metni bilgisayara aktarırken, bir yana eğilmeyin. Koltuğun kolçağı masaya yeterince yaklaşmanızı engelliyorsa, kolçağı kaldırmayı dikkate alın. Koltuğunuzu doğru yüksekliğe ayarladığınızda, ayaklarınız tabana tam olarak temas etmiyorsa, bir ayaklığa ihtiyacınız var demektir.

8 Ekranlı Araçlarla Çalışma
ELLER, KOLLAR VE OMUZLAR Önkollarınızın (dirsek bilek arası) hemen hemen yatay, dirseklerinizin ise vücudunuza yakın olmasına dikkat edin. Klavye kullanırken, bileğiniz aşağı ve yukarı hareket etmemelidir. Yani, klavyede yazı yazarken bileğiniz masaya dayalı durumda dinlenmelidir. Fareyi klavyenin yakınında bulundurun ve böylelikle, ulaşmak için kolunuzu germek zorunda kalmayın.

9 Ekranlı Araçlarla Çalışma
Yanlış Doğru

10 Ekranlı Araçlarla Çalışma
ELLER, KOLLAR VE OMUZLAR Fareyi klavyenin yakınında bulundurun ve böylelikle, ulaşmak için kolunuzu germek zorunda kalmayın. Kaldırılmış klavyenin düz hale getirilmesi, bileklerinizin doğrulmasına sebep olacaktır. Fare yerine klavye kısa yolları kullanılmalıdır. İlgili yazılımın yardım dosyası aracılığıyla kısa yol tuşlarının listesi incelenmelidir. Gününüzü iyi planlayarak, uzun süre görüntü ekipmanı ekipmanı önünde zaman geçirmeyin ve ara vermeyi ihmal etmeyin.

11 Ekranlı Araçlarla Çalışma
Eğer yine de uzun sürelerce önünde zaman geçirmeniz gerekiyorsa, her dakikalık klavye çalışmasından sonra 1-2 dakikalık molalar alın. Yazı yazma ve telefon kullanma ara vermenin doğal yollarıdır.

12 EKRANLI ARAÇLARLA ÇALIŞMALARDA ARANACAK ASGARİ GEREKLER
EKİPMAN a) Genel hususlar •Bu tür ekipmanın kullanımı işçiler için risk kaynağı olmayacaktır. b) Monitör •Ekranda görünen karakterler kolayca seçilebilecek şekil ve formda, uygun büyüklükte olacak, satır ve karakterler arasında yeterli boşluk bulunacaktır. c) Klavye •Klavye, operatörün el ve kollarının yorulmaması ve rahatça çalışabilmesi için ekrandan ayrı ve hareketli olacaktır. •Klavyenin ön tarafına, operatörün bileklerini dayayabileceği özel destek konulacaktır. •Operatörün elleri ve kolları için klavyenin önünde yeterli boşluk olacaktır. •Klavyenin rengi mat olacak ve ışığı yansıtmayacaktır. •Klavye karakterlerinin yerleri kullanımı kolaylaştıracak şekilde düzenlenmiş olacaktır. •Çalışma pozisyonuna göre, tuşlar üzerindeki semboller kolaylıkla seçilebilecek, düzgün ve okunaklı olacaktır.

13 d) Çalışma masası veya çalışma yüzeyi
•Çalışma masası veya çalışma yüzeyi; ekran, klavye, dokümanlar ve diğer ilgili malzemelerin rahat bir şekilde düzenlenebilmesine olanak sağlayacak şekilde ve yeterli büyüklükte olacak ve yüzeyi ışığı yansıtmayacak nitelikte olacaktır. •Operatörün rahatsız edici göz ve baş hareketleri ihtiyacını en aza indirecek şekilde yerleştirilmiş ve ayarlanabilir özellikte doküman tutucu kullanılacaktır. •Çalışanın rahat bir pozisyonda olması için yeterli alan olacaktır. e) Çalışma sandalyesi •Sandalye dengeli ve operatörün rahat bir pozisyonda oturabileceği ve kolaylıkla hareket edebileceği şekilde olacaktır. •Oturma yerinin yüksekliği ayarlanabilir olacaktır. •Sırt dayama yeri öne-arkaya ve yukarı-aşağı ayarlanabilir, sırt desteği bele uygun ve esnek olacaktır. •İstendiğinde operatöre uygun bir ayak dayanağı sağlanacaktır.

14 ÇALIŞMA ORTAMI a) Gerekli alan •Operatörün oturma şeklini değiştirebilmesi ve rahatça hareket edebilmesi için çalışma merkezi yeterli genişlikte olacak ve uygun şekilde düzenlenecektir. b) Aydınlatma •Operatörün gereksinimleri ve yapılan işin türü dikkate alınarak uygun aydınlatma şartları sağlanacak, arka planla ekran arasında uygun kontrast bulunacaktır. •Yapay aydınlatma kaynaklarının yeri ve teknik özellikleri ekrandaki ve diğer ekipmanlar üzerindeki parlama ve yansımaları önlenecek şekilde olacaktır.

15 c) Yansıma ve parlama •Pencereler, açıklıklar ve benzeri yerler, saydam veya yarı saydam duvarlar ve parlak renkli cisim ve yüzeylerden ekran üzerine direk ışık gelmeyecek ve mümkünse yansımalar önlenecektir. •Ekrana gelen gün ışığının kontrol edilebilmesi için yatay ve dikey ayarlanabilir perdeler kullanılacaktır. d) Gürültü •Çalışma merkezlerinde kullanılan ekipmanların gürültüsü çalışanların dikkatini dağıtmayacak ve karşılıklı konuşmayı engellemeyecek düzeyde olacaktır. e) Isı •Çalışma merkezindeki ekipmanlar çalışanları rahatsız edecek düzeyde ortama ısı vermeyecektir. f) Radyasyon •Çalışma merkezindeki görünür ışık dışındaki tüm radyasyonların sağlığa zarar vermeyecek düzeylerde olması için gerekli önlemler alınacaktır. g) Nem •Çalışma ortamındaki nemin uygun düzeyde olması sağlanacak ve bu düzey korunacaktır.

16 BİLGİSAYAR PROGRAMLARI
•İşveren, ekranlı araçlarla yapılacak işin düzenlenmesinde ve kullanılacak programların seçiminde aşağıdaki hususlara uyacaktır. Programlar işe uygun olacaktır. b) Programlar kolay kullanılabilir ve eğer uygunsa operatörün bilgi düzeyine ve deneyimine göre ayarlanabilir olacaktır. Operatörün bilgisi dışında programlara müdahale edilemeyecektir. c) Sistemler çalışanların verimini artıracak ve kolaylık sağlayacak şekilde geri beslemeli olacaktır. d) Sistemler operatöre uygun hız ve formatta bilgi verecek şekilde olacaktır. e) Programlar, özellikle verilerin algılanması ve kullanılması konusunda ergonomi prensiplerine uygun olacaktır.

17 Hazırlayan: Derya TÜZEL
TEŞEKKÜRLER Hazırlayan: Derya TÜZEL


"EKRANLI ARAÇLARLA ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları