Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dünya’mızın Katmanları Hava Küre(Atmosfer), Su KüreSu Küre, Taş Küre, Ateş Küre, Ağır Küre olmak üzere beş katmanı vardır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dünya’mızın Katmanları Hava Küre(Atmosfer), Su KüreSu Küre, Taş Küre, Ateş Küre, Ağır Küre olmak üzere beş katmanı vardır."— Sunum transkripti:

1 Dünya’mızın Katmanları Hava Küre(Atmosfer), Su KüreSu Küre, Taş Küre, Ateş Küre, Ağır Küre olmak üzere beş katmanı vardır.

2

3 Bu katmanlardan Hava küre(Atmosfer), su küre ve taşküre, Dünya’mızın gözlemlenen, Ateş küre ve ağır küre ise gözlemlenemeyen katmanlarıdır.

4 1-Hava Küre (Atmosfer) Hava kürenin diğer adı Atmosferdir. Dünya’mızın etrafını saran gaz karışımından oluşur.

5 Canlıların yaşayabilmeleri için gerekli gazları barındıran hava küre aynı zamanda Dünya’yı Güneş’in zararlı ışınlarından koruyarak kalkan görevi görür. %78’i azot, %21’i oksijen gazından oluşur. Aynı zamanda hava kürede çok az oranda karbondioksit, su buharı ve başka gazlar bulunmaktadır. Güneş’ten gelen ısıyı tutarak Dünya’mızın uygun sıcaklıkta kalmasını sağlar.

6 Yağmur, rüzgâr, kar gibi bütün meteorolojik olaylar hava kürenin yeryüzüne yakın kısımlarında gerçekleşir. Yerden yukarıya çıkıldıkça sıcaklık ve oksijen azalır. Bu nedenle hava kürenin üst kısımlarında yaşamak zorlaşır. Her gezegende bulunmaz.

7 Ozon Tabakası (Ozonosfer) Ozon Tabakasına klima sistemlerinde, buzdolaplarında, yangın söndürme cihazlarında, tarımda kullanılan böcek ilaçlarında, köpük üretiminde (örneğin yataklar için), parfüm ve deodorantlarda kullanılan gazlar zarar verir.

8 2-Su Küre

9 Canlı yaşamı için gerekli olan su ihtiyacının karşılanması bakımından önemli bir katmandır. Yer üstü ve yer altı sularından meydana gelir

10 3-Taş Küre (Yer kabuğu) Üzerinde canlıların yaşadığı Dünya’nın katı yüzeyi, taş küre katmanını oluşturur.

11 Toprak ve çeşitli kayaçlardan oluşur. İçine inildikçe sıcaklık artar. Dağlar, ovalar, adalar, kıtalar, deniz ve okyanus tabanlarından oluşur.

12 4-Ateş Küre (Manto) Sıcaklığı yerkabuğu ile karşılaştırıldığında çok yüksektir. Bu katman çok sıcak olup büyük oranda erimiş demir, magnezyum ve kalsiyum içerir. Bu maddeler magmayı oluşturur.

13 yanardağlar,depremler ve volkanlar meydana gelir

14 5-Ağır Küre (Çekirdek) Dünya’nın en sıcak katmanıdır. Yoğunluk ve ağırlık olarak en ağır elementler bu katmanda bulunur.


"Dünya’mızın Katmanları Hava Küre(Atmosfer), Su KüreSu Küre, Taş Küre, Ateş Küre, Ağır Küre olmak üzere beş katmanı vardır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları