Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZARARLI ALIŞKANLIKLAR TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI"— Sunum transkripti:

1 ZARARLI ALIŞKANLIKLAR TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI
HAZIRLAYAN: YASEMİN BAYKARA PSİKOLOJİK DANIŞMAN

2 HAYAT TARZI DEĞİŞTİ

3 EĞİTİM SİSTEMİ DEĞİŞTİ

4 AİLELERİN BEKLENTİLERİ DEĞİŞTİ

5 ÇOCUKLAR DA DEĞİŞTİ

6

7 DAHA YALNIZ

8 HAYVANLARI GÖRMEDEN,

9 DOĞAYI SEVMEDEN BÜYÜYORLAR

10 SONUÇTA; ALGILARI FARKLI

11 İLGİLERİ FARKLI

12 HAYALLERİ FARKLI

13 VÜCUT SİSTEMLERİ FARKLI

14 HAYATA BAKIŞLARI FARKLI

15 YORUMLARI FARKLI OLUYOR.

16

17 BAĞIMLILIK NEDİR? Bağımlılık kişinin kullandığı bir nesne üstünde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır. Bağımlılık demek için aşağıdaki belirtilerden birkaçının olması yeterlidir. Kullanılan şeyin miktarının giderek artması Kullanılan şeyin miktarı azaltılınca ya da kesilince huzursuzluk, uykusuzluk, titreme gibi yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması Kişinin kullandığı şey üstünde kontrolü kaybetmesi ve tasarladığında fazla kullanması Kullandığı şeyin kişisel toplumsal sorumluluklarını yerine getirmesini engellemesi (iş, okul, aile gibi)

18 CEP TELEFONU Her geçen gün cep telefonu kullanımı gençler arasında sağlıksız bir şekilde yaygınlaşıyor. Cep telefonu bağımlıları günde 6-7 saat cep telefonu kullanıyorlar.

19 BİLGİSAYAR Başkent Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre 15 yaşından küçükler günde 1-5 saat, yaş grubu 1-7 saat bilgisayar kullanıyorlar.

20 İNTERNET İnternete bağlanmak en yaygın bilgisayar kullanım nedeni. Ancak internet kullanımı hem bağımlılık riski hem de zararlı içerikli siteler nedeniyle ciddi tehlike arz ediyor.

21 BİLGİSAYAR OYUNLARI Bilgisayar oyunları bir diğer uzun süreli bilgisayar kullanım nedeni. Bilgisayar oyunları da bağımlılık oluşturmada risk faktörüdür.

22 TELEVİZYON Yapılan araştırmalar gençlerin günde ortalama 5 saat TV seyrettiklerini ortaya koymaktadır

23 BAĞIMLILIĞIN EVRELERİ
Deneysel Kullanım Sosyal Kullanım Operasyonel Kullanım Zevk alıcı olarak Tedavi edici olarak Bağımlı Kullanımı

24 ÖNLEYİCİ FAKTÖRLER Güçlü ve pozitif aile bağları,
Ebeveynlerin çocuklarının arkadaşlarından ve neler yaptıklarından haberdar olması, Aile içi kuralların açık olması ve herkesin bunlara uyması, Ebeveynlerin çocuklarının yaşamlarına ilgili olmaları, Okulda başarılı olma; okul, kulüpler gibi kurumlarla kurulmuş güçlü bir bağ, Bağımlılık yapan şeylerin kullanımı ile ilgili doğru bilgilenme. Aile üyelerinin birbirlerini yargılamadan dinlemeleri, sorun yaşandığında birbirlerine destek olmaları (sorunu kişinin adına çözmek değil!), günlerini nasıl geçirdiklerini paylaşarak yaşamlarına ortak etmeleri güçlü ve pozitif aile bağlarını destekler. Anne-babaların çocuklarına maddelerin etkileriyle ilgili doğru bilgiler aktarmaları gerektiğinden ilk önce kendileri bilgilenmelidir. Çocuklarının maddeler hakkındaki düşüncelerini öğrenmek ve onları bilgilendirmek için uygun zaman ve ortamlar yaratmalılar. Konuşmalar asla bir veya iki defa ile sınırlı kalmamalı. Okuldaki ya da çeşitli dernek ve vakıflarla bağlantılı faaliyetlere katılmalarına destek olmalıdırlar.

25 KENDİNİZ VE ÇOCUKLARINIZ İÇİN
NELER YAPABİLİRSİNİZ?

26 DİĞER BAĞIMLILIKLARINIZI KONTROL EDİN

27

28 TEKNOLOJİYİ ALIRKEN KILIFINI HAZIRLAYIN
İnterneti alır almaz bilgisayarınıza zararlı sitelerden koruma programlarını yükleyin. Bunun yanında arama motorlarında problem yaşamamanız için belli arama motorlarını kullanın ve onların ayarlarını güvenli arama olarak düzenleyin.

29 TEKNOLOJİ DİLİNİ ÖĞRENİN

30 TEKNOLOJİ EVİNİZİN BAŞ KÖŞESİNDE OLSUN
Teknolojik aletlerin evin, okulun ortak kullanım alanlarında olmasına dikkat edin. Çocukların odasında televizyon, bilgisayar ya da en azından internet olması sizin kontrolünüzü zorlaştıracak belki imkânsız kılacaktır.

31 GÜVENLİ TEKNOLOJİ KULLANIMINI ÖĞRENİN &ÖĞRETİN

32 ZAMAN SINIRLAMASI ŞART

33 TEKNOLOJİYİ PAYLAŞIN İnternete zaman zaman beraber girin ya da o girdiğinde gidip yanına oturarak onunla internet ilgisini paylaşın. Bilmediğiniz program, site ya da yenilikleri sorun ve öğrenin. Teknoloji sohbetleri yapın.

34 TEKNOLOJİ DEFTERİ OLUŞTURUN
Hem sizin hem de çocuğunuzun teknolojik aletlerle ne kadar vakit geçirdiğini görebilmeniz ve sağlıksız kullanımı her ikinizin de kontrol edebilmeniz için teknolojik aletleri kullandığınız saatlerin yazıldığı bir teknoloji defteri tutmak faydalı olabilir.

35 ORTAK VAKİTLERİ ÇOĞALTIN
Aile olarak geçirdiğiniz ortak vakitlerin olmasına ve bu vakitlerde herkesin birlikte olmasına özen gösterin. Özellikle kahvaltı ve akşam yemeklerin beraberce yemeğe dikkat edin.

36

37

38 ARADA TOPLUCA ARA VERİN

39 ALTERNATİF OLUŞTURUN Çocukların internette çok vakit geçirmemesi için evde/okulda ya da ev/okul dışında severek yapabileceği alternatifler bulun. Bu bir spor ya da hobi çalışmasına katılmak da olabilir.

40 SEYRETMEK SPOR DEĞİLDİR
Sporla ilgilenmeyi genelde maçları seyretmek olarak anlayan oldukça çok sayıda insan varken biz bu hataya düşmemeli, çocuğumuzun içinde bulunduğu dönemin onun fiziksel gelişimi için ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurarak mutlaka spora düzenli vakit ayırmasını sağlamalıyız.

41 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER…


"ZARARLI ALIŞKANLIKLAR TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları