Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KAZIM KARABEKİR İMAM HATİP ORTAOKULU KONU: ÇOCUKLUK VE GENÇLİK DÖNEMİNDE DİN EĞİTİMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KAZIM KARABEKİR İMAM HATİP ORTAOKULU KONU: ÇOCUKLUK VE GENÇLİK DÖNEMİNDE DİN EĞİTİMİ."— Sunum transkripti:

1 KAZIM KARABEKİR İMAM HATİP ORTAOKULU KONU: ÇOCUKLUK VE GENÇLİK DÖNEMİNDE DİN EĞİTİMİ

2 KONUMUZ HAKİKATEN ÇOK ÖNEMLİ VE UZUN BİR ZAMAN ALACAK BAŞLIKLAR İÇERMEKTEDİR.BU SEBEPLE BİZ SADECE BAŞLIKLAR HALİNDE İŞİMİZE YARAYACAĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ NOKTALARIN ALTINI ÇİZMEYE ÇALIŞACAĞIZ.ÖZELLİKLE ANNE- BABAYA FAYDALI OLABİLECEK HUSUSLAR BELİRTİLMEYE ÇALIŞILACAKTIR. FAYDALI OLMASI TEMENNİSİYLE…..

3  Şu anda okullarımızdaki Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Dersleri, 4. sınıftan itibaren başladığına göre, doğumdan itibaren çocuğu sarması gerektiğini düşündüğümüz dinî değerlerin hemen hemen tek taşıyıcısı anne ve baba olmaktadır diyebiliriz. Yani sizlere büyük bir sorumluluk düşmektedir. BUNUN MANEVİ SORUMLULUĞUNU OMUZLARIMIZDA HİSSETMELİYİZ.

4 ŞİMDİ BAŞLIKLAR HALİNDE BAZI ÖNEMLİ NOKTALARI VURGULAYALIM:

5 1. ALLAH İNANCI İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLECEK BAZI HUSUSLAR:  BİR ALLAH İNANCINI YERLEŞTİRMEK : Bu konuyu İHLAS suresi çerçevesinde vermek küçük çocuklar açısından daha verimli olabilir. ÇOCUĞUNUZUN SORULARINDAN KAÇMAYINIZ. Dinî bilgilerin çocuklara 3-4 yaşından itibaren verilebileceğini, her şeyi yaratan, düzene koyup idare eden Allah tasavvurunun, çocukların o yaşlardaki anlayışlarına zor gelmeyeceğini söyleyebiliriz. Esasen çocuk düşünmeden, şüphelenmeden ve itiraz etmeden inanmaya hazır olduğundan, söylenenlere içtenlikle inanır. Buna sadece dilde inanma denmez. Bu, aynı zamanda ruhun da kabulü ve inanışıdır. Tabiî olan da budur. Çünkü çocuk, inanmakla kendini güçlenmiş ve Allah’a yaklaşmış hisseder. Böylece o, hayatı iyi, güzel ve yaşamaya değer bulacak ve o nispette yaşama gücü artacaktır.

6 1. DEKİ O ALLAH BİR TEKTİR. 2. ALLAH SAMEDDİR.( hiçbir şeye ihtiyacı yoktur ama her şey O’na muhtaçtır.) 3. DOĞURMADI ( Çocuğu ve benzeri olmaz ) 4. O DOĞMAMIŞTIR ( Anne babası yoktur )

7 Bu sebeple çocuğa Allah inancı hakkında bilgiler aktarırken, bu bilgilerin anlaşılır olmasına bilhassa dikkat etmek, Allah’ın büyüklüğünü, her şeyin yaratıcısı, bütün iyilik ve güzelliklerin sahibi olduğunu öncelikle belirtmek gerekir (Ayhan, s.114).

8  ÇOCUKLARA ALLAH İNANCI ANLATILIRKEN ŞU HUSUSLAR ÖN PLANA ÇIKARILMALI Dinimizin en temel konusu olan Allah inancı, ÇOCUKLARA şu şekilde verilebilir: 1. Allah, bütün varlıkları yaratan ve insanları onlardan daha üstün kılan ve seven, 2. özellikle çocukları daha çok seven ve koruyan, besleyip büyüten, sayılamayacak güzelliklerde yiyecekler ve içecekler veren, çiçeklerle, hayvanlarla tabiatı dolduran, suçları ve yanlış davranışları hemen cezalandırmayıp, farkına varıp vazgeçmemiz için zaman tanıyan, davranışlarımızın iyi ve güzel olanlarına büyük ölçüde mükâfatlar veren, yaptığımız bir iyiliğe karşı daha başka pek çok iyiliklere ulaşmamızı sağlayan Yüce Rabbimizdir (Ayhan, s.117).

9  SEVGİ TEMELLİ BİR ANLATIM OLMALI İnanç duygusunun temeline bakıldığında, iki esas temel görülecektir. Allah sevgisi ve Allah korkusu. Bilmeyerek yapılan Allah korkusu telkinlerinin çocuk ruhunda birtakım olumsuz sonuçlara yol açtığı belirlenmiştir. Bu sebeple, ilk yaşlardan itibaren başlatılması gereken iman esasları öğretiminde Allah sevgisi esas olmalıdır denilebilir. Telkinlerin Allah korkusu şekline dönüştürülmesi ve ebeveynin bundan faydalanma yoluna gitmeleri oldukça yanlış bir tutumdur (Ay, “Çocuklara İman Esaslarının Öğretimi”, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, s.243).

10  Yakan Allah nasıl sevilir ? Çocuğu disipline etmede yetersiz kalan ebeveynler, çok yanlış bir tutumla, görünmez bir varlık olarak Allah’ın adını devreye koyarlar. Yaramaz çocukları Allah’ın cezalandıracağını söylerler. - Şu ifadeyi çocukluğunda duymayanımız veya çocuğuna söylemeyenimiz yok gibidir: “Gördün mü, bak benim sözümü dinlemedin, düştün. İşte Allah seni böyle cezalandırdı!.” - Daha vahim olanı da, henüz doğru-yanlış kavramını edinememiş küçük çocuklara “Allah yakar” ifadesi ile dini eğitim verilmeye çalışılmasıdır.

11  YAŞI DAHA BÜYÜK OLANLARA Allah’ın Yaratıcı, Bir tek olduğu, Ahiret, Kitap, Peygamber inancı şu örneklerle anlatılabilir: Bir köy muhtarsız, bir şehir valisiz olmadığı gibi bu evren de yaratıcısız olamaz…

12 Nasıl ki bir ev ustasız olmaz şu uçsuz bucaksız kainat da var edicisiz olmaz.

13 Kış mevsiminden sonra bahar geldiği gibi elbetteki ölümle biten şu dünya hayatından sonra da ahiret olacaktır.

14 İyilerin mükafatlandırılacağı ve kötülerin de cezalandırılacağı bir ahiret alemi olmalı…

15 Bizleri ilk defa yoktan var eden güç elbette ki tekrar bizi var edebilir…

16 Yaratan güç bizim dünya ve ahiret mutluluğumuzu sağlamak için bir mesaj göndermiştir.Bu mesaj KUR’AN’dır.

17 Gelen mesajı da bize bir elçi ve onu uygulayıcı bir örnek insanla ulaştırmıştır.O elçi de peygamberimiz HZ.MUHAMMED (a.s ) ‘dır.

18 …DUA… İBADET EĞİTİMİ Bu konuda şunların altı çizilebilir: …DUA… BERABER DUALAR EDİLEBİLİR. KISA DUALAR VE ANLAMLARI ÖĞRETİLEBİLİR. GEÇMİŞLERİMİZE DUA ETTİRİLEBİLİR. GÜNLÜK HAYATTA ÇOKÇA DUA CÜMLLERİ KURMALI. ÇOCUK BİZİ DUA EDERKEN GÖRMELİ.

19 …NAMAZ… …NAMAZ… EVDE CEMAATLE NAMAZ KILINABİLİR. CAMİ ZİYARETLERİ YAPILABİLİR. BÜTÜN VAKİTLERİ KILMASALAR DA BİRKAÇ VAKİT KILMALARINI TEBRİK ETMELİ BÜYÜK ŞAHSİYETLERİN HAYATLARINDAN ÖRNEK TABLOLAR ANLATILABİLİR.

20 …ORUÇ… …ORUÇ… SAHURA KALDIRALIM ÇOCUKLARIMIZI. TAM GÜN OLMASA DA ÖĞLE VAKTİNE KADAR ORUÇ TUTTURULABİLİR. ORUÇ TUTTUKLARI GÜN SEVDİKLERİ YEMEKLERİ YAPABİLİRİZ. TERAVİH NAMAZINA GİDİLEBİLİR. AKŞAM EZANINI DİNLEMELERİ SAĞLANMALI. SIK SIK SEVDİĞİ İNSANLARLA İFTARLAR YAPILABİLİR.

21 …KUR’AN ÖĞRETİMİ… …KUR’AN ÖĞRETİMİ… Kur’an öğrenildiğinde Allah’ın sevgisini kazanacağımız anlatılmalı Sevdikleri insanlardan öğrenmeleri sağlanabilir. Evde beraber Kur’an okumaları yapılabilir. Öğrenenlere merasimler yapılabilir. Perşembeyi Cuma’ya bağlayan geceler ölmüşlerimize beraber Yasin i şerifler okunup dualar edilebilir.

22 … AHLAK VE ŞAHSİYET EĞİTİMİ … … AHLAK VE ŞAHSİYET EĞİTİMİ … Çocuk karşısında ahlaklı ebeveyn görmeli. Yanında yalan söylenen çocuk büyük ihtimalle yalancı olur. Söz verip de sözünde durmayan anne-baba, güvenilmeyen bir çocuğun yetişmesi için adım atmış olacaktır… Merhametsizce, anlayışsızca davranışlar acımasız çocuklar ortaya çıkarabilir. Kul hakkına riayet edilmeyen, insana saygı duyulmayan, evinde devamlı dedikodu yapılan bir çocuk nasıl yetişebilir…? Çocuğun yanında doğrular ve doğru bilgiler konuşulmalı, asla kesinliğini bilmediğimiz kulaktan duyma sözler konuşulmamalı….

23 Karşısında sabırlı ebeveyn gören bir çocuk sabırlı olacaktır, hırçınlık gören çocuk kavgacı, geçimsiz olabilir. Anne babasının elinde kitap gören çocuklar da okumaya istekli olacaktır. Haftada bir TEZHİB İ AHLAK dersi yapılabilir.( AİLECE ) Yaratılan her şeyi seven anne babalar çocuklarına en büyük bir mirası bırakmış olacaklardır.

24 AMİN "Rabbim! Bana iyilerden olacak bir evlât ver!" ( Sâffât Suresi, 100. ayet )


"KAZIM KARABEKİR İMAM HATİP ORTAOKULU KONU: ÇOCUKLUK VE GENÇLİK DÖNEMİNDE DİN EĞİTİMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları