Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALLAH’IN İSİMLERİ. 1)’’ALLAH’’ÖZEL İSMİ Kendisine ibadet edilen yüce varlığın özel ismidir.Bilginler ister Arapça olsun,ister diğer herhangi bir dilden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALLAH’IN İSİMLERİ. 1)’’ALLAH’’ÖZEL İSMİ Kendisine ibadet edilen yüce varlığın özel ismidir.Bilginler ister Arapça olsun,ister diğer herhangi bir dilden."— Sunum transkripti:

1 ALLAH’IN İSİMLERİ

2 1)’’ALLAH’’ÖZEL İSMİ Kendisine ibadet edilen yüce varlığın özel ismidir.Bilginler ister Arapça olsun,ister diğer herhangi bir dilden olsun,başka bir kelimenin ‘’Allah’’isminin yerini tutmayacağı konusunda fikir birliği içerisindedirler.Ancak, Kuranda, Allah kelimesinin işaret ettiği zat için ilah,mevla,rab gibi isimlerde kullanılmıştır.

3 2)İSMİ AZAM Sözlükte ‘’en büyük isim’’anlamına gelmektedir. Terim olarak Allah’ın en güzel isimleri içerisinde yer alan bazı isimleri için kullanılmıştır.Allah ismi,rahman,rahim,el-hayyul- kayyum,zu’l celali vê’l-ikram isimleri Allahın en büyük ismi olarak belirtilmektedir.

4 3)ESMA-İ HÜSNA Esma-i Hüsna, Yüce Allah’ın bütün isimleri için kullanılan bir terimdir.Allah’ü Teala’nın Kuran ‘da ve hadislerde geçen pek çok ismi vardır.Kul bu isimleri öğrenerek yaratıcısını tanır,O’nu sever ve gerçek kul olur


"ALLAH’IN İSİMLERİ. 1)’’ALLAH’’ÖZEL İSMİ Kendisine ibadet edilen yüce varlığın özel ismidir.Bilginler ister Arapça olsun,ister diğer herhangi bir dilden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları