Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GENEL TEKRAR - 01 SÖZCÜK TÜRLERİ TÜRKÇE. Ad(isim) Ad(isim) Adıl (zamir) Adıl (zamir) Önad (sıfat) Önad (sıfat) Belirteç (zarf) Belirteç (zarf) İlgeç (edat)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GENEL TEKRAR - 01 SÖZCÜK TÜRLERİ TÜRKÇE. Ad(isim) Ad(isim) Adıl (zamir) Adıl (zamir) Önad (sıfat) Önad (sıfat) Belirteç (zarf) Belirteç (zarf) İlgeç (edat)"— Sunum transkripti:

1 GENEL TEKRAR - 01 SÖZCÜK TÜRLERİ TÜRKÇE

2 Ad(isim) Ad(isim) Adıl (zamir) Adıl (zamir) Önad (sıfat) Önad (sıfat) Belirteç (zarf) Belirteç (zarf) İlgeç (edat) İlgeç (edat) Bağlaç Bağlaç Ünlem Ünlem Eylem (fiil) Eylem (fiil)

3 AD (İSİM) VARLIKLARA VERİLİŞLERİNE GÖRE VARLIKLARA VERİLİŞLERİNE GÖRE –Tür Adı: şehir, deniz, dergi, şair –Özel Ad: İstanbul, Akdeniz, Zirve, Orhan Veli VARLIKLARIN OLUŞLARINA GÖRE VARLIKLARIN OLUŞLARINA GÖRE –Somut Ad: dağ, güneş, rüzgâr, soğuk,ışık, taş –Soyut Ad: akıl, aşk, korku, güzel, rüya, sevgi VARLIKLARIN SAYILARINA GÖRE VARLIKLARIN SAYILARINA GÖRE –Tekil Ad: ağaç, koyun, asker, öğrenci –Çoğul Ad: ağaçlar, koyunlar, askerler, öğrenciler –Topluk Adı: orman, sürü, ordu, okul, sınıf Sınıf bugün pikniğe gidecek. (topluluk adı) Sınıfı dün boyamışlar. (tekil ad)

4 ADIL (ZAMİR) Kişi Adılı: ben, sen, o, biz, siz, onlar Kişi Adılı: ben, sen, o, biz, siz, onlar –O yarın gelecekmiş. / Dün onlarda kaldık. İşaret Adılı: bu, şu, o, bunlar, şunlar, onlar İşaret Adılı: bu, şu, o, bunlar, şunlar, onlar –Onu çantana koy. / Onları fuardan taksitle aldım. –burası, şuraya, orada / öylesi, böylesine, şöylesinden Belgisiz Adıl: herkes, hiçbiri, kimse, çoğu, şey, biri, kimi Belgisiz Adıl: herkes, hiçbiri, kimse, çoğu, şey, biri, kimi –Çoğu bu yemeği sevmez. / Sınava kimse gelmedi. Soru Adılı: kim, kimde, kaçı, kaçımız, hangisi, ne, nereye Soru Adılı: kim, kimde, kaçı, kaçımız, hangisi, ne, nereye –Kim geldi? / Hangisi söyledi? / Nereye gidiyorsun? Dönüşlülük Adılı: Elbiseyi ben kendim diktim. Dönüşlülük Adılı: Elbiseyi ben kendim diktim. İlgi Adılı: Benim arabam bozuldu, seninki burada mı? İlgi Adılı: Benim arabam bozuldu, seninki burada mı? –Duydum ki unutmuşsun… (bağlaç) –Bahçedeki güller solmuş. (sıfat yapım eki)

5 ÖNAD (SIFAT) NİTELEME SIFATI NİTELEME SIFATI –yeşil yaprak, küçük çocuk, koşan adam, ihtiyar adam –sıcak havalar, uzun yol, temiz çorap, ekşi portakal ADLAŞMIŞ SIFAT ADLAŞMIŞ SIFAT –Yine yeşillerini giymişsin bugün. –Dedem küçüklere masal anlatıyor. –İhtiyar, bankta uyukluyordu. BELİRTME SIFATLARI BELİRTME SIFATLARI Sayı Sıfatı: bir soru / birinci soru / birer elma / bir buçuk saat Sayı Sıfatı: bir soru / birinci soru / birer elma / bir buçuk saat İşaret Sıfatı: bu adam, şu ev, o akşam, öteki ev, öbür soru İşaret Sıfatı: bu adam, şu ev, o akşam, öteki ev, öbür soru Belgisiz Sıfat: bir adam, her akşam, bütün sınıf, birçok kitap Belgisiz Sıfat: bir adam, her akşam, bütün sınıf, birçok kitap Soru Sıfatı: ne gün, hangi ev, kaç soru, kaçıncı kat, nasıl ev Soru Sıfatı: ne gün, hangi ev, kaç soru, kaçıncı kat, nasıl ev

6 BELİRTEÇ (ZARF) Durum Zarfı: Nasıl? Durum Zarfı: Nasıl? –Çocuk güzel konuştu. / Adam sessizce ağlıyordu. –Sanatçıyı ayakta alkışladık. / Güneş yavaş yavaş kayboldu. Zaman Zarfı: Ne zaman? Zaman Zarfı: Ne zaman? –Yarın köye gidecekmiş. / Ahmet şimdi gelir. / Artık gelmez. –Akşamları soğuk olur buralar. / Eylülde Yalova’da buluşacağız. Miktar Zarfı: Ne kadar? Miktar Zarfı: Ne kadar? –Seni çok bekledim. / Biraz sus da ders çalış. –Fazla konuşma. / Havalar oldukça soğumuştu. Yer-Yön Zarfı: Nereye? Yer-Yön Zarfı: Nereye? –Aşağı indik. / Yukarı çıkmayın. / Azıcık ileri git. / Geri gel. –İçeri giriniz. / Dışarı çıkın. / Öte git. / Beri gel. Soru Zarfı: nasıl, ne zaman, ne kadar, niçin, niye, neden, ne Soru Zarfı: nasıl, ne zaman, ne kadar, niçin, niye, neden, ne –Nasıl konuştu? / Ne kadar bekledin? / Neden gülüyorsun?

7 İLGEÇ (EDAT) kadarSabaha kadar ders çalıştım. kadarSabaha kadar ders çalıştım. içinVatan için canımız feda olsun. içinVatan için canımız feda olsun. göreBana göre burası çok sıcak. göreBana göre burası çok sıcak. gibiMelek gibi insandı annem. gibiMelek gibi insandı annem. sankiSanki rüyadaydım. sankiSanki rüyadaydım. -e doğruEve doğru yürüyorduk. -e doğruEve doğru yürüyorduk. -e karşıSabaha karşı yola çıktık. -e karşıSabaha karşı yola çıktık. -den başkaSenden başka herkes oradaydı. -den başkaSenden başka herkes oradaydı. -den dolayıYağmurdan dolayı gelemedik. -den dolayıYağmurdan dolayı gelemedik. üzereYarın getirmek üzere kitabı alabilirsin. üzereYarın getirmek üzere kitabı alabilirsin. rağmenÇok çalışmasına rağmen kazanamadı. rağmenÇok çalışmasına rağmen kazanamadı.

8 İLGEÇ (EDAT) yalnız Soruyu yalnız ben çözdüm. yalnız Soruyu yalnız ben çözdüm. sadeSade seni seveceğim ömrümce. sadeSade seni seveceğim ömrümce. sadeceAnnesi sadece hafta sonları geliyor. sadeceAnnesi sadece hafta sonları geliyor. ancakBundan ancak mühendisler anlar. ancakBundan ancak mühendisler anlar. tekTek ben miydim toplantıda olmayan? tekTek ben miydim toplantıda olmayan? birPikniğe bir sen gelmedin. birPikniğe bir sen gelmedin. ileYarın uçakla Ankara’ya gidecek. ileYarın uçakla Ankara’ya gidecek.

9 BAĞLAÇ veAnnem ve babam yarın buraya gelecek. veAnnem ve babam yarın buraya gelecek. veyaFizik veya kimya çalış. veyaFizik veya kimya çalış. deSevil de sevme. / Ali de gelecekmiş. deSevil de sevme. / Ali de gelecekmiş. kiÇalış ki kazanasın. / Sen ki çok çalışkansın. kiÇalış ki kazanasın. / Sen ki çok çalışkansın. ne…neNe çalışıyor ne uyuyor. ne…neNe çalışıyor ne uyuyor. hem…hemHem suçlu hem güçlü. hem…hemHem suçlu hem güçlü. ya…yaYa bizimle gel ya otur. ya…yaYa bizimle gel ya otur. ister…isterİster gel ister gelme, sana kalmış. ister…isterİster gel ister gelme, sana kalmış. hattaYazın bize gelirsin hatta bizde kalırız. hattaYazın bize gelirsin hatta bizde kalırız. çünküDün ayrılmış çünkü tatili bitmiş. çünküDün ayrılmış çünkü tatili bitmiş. halbukiHemen gitmişsiniz halbuki sizi çok beklemiştim. halbukiHemen gitmişsiniz halbuki sizi çok beklemiştim.

10 BAĞLAÇ yalnızSize gelirim yalnız çok kalmayacağız. yalnızSize gelirim yalnız çok kalmayacağız. amaBekledim ama gelmedin. amaBekledim ama gelmedin. fakatKonuyu çalışmış fakat anlamamış. fakatKonuyu çalışmış fakat anlamamış. ancakSınava girmiş ancak sınavda fazla duramamış. ancakSınava girmiş ancak sınavda fazla duramamış. ne var kiTelefon ettim ne var ki ona ulaşamadım. ne var kiTelefon ettim ne var ki ona ulaşamadım. lakinYıllar geçti lakin hâlâ unutamamış bu şehri. lakinYıllar geçti lakin hâlâ unutamamış bu şehri. ileAnnemle babam yarın okula gelecek. ileAnnemle babam yarın okula gelecek.UYARI “ile”, yerine “ve” getirilebiliyorsa bağlaçtır, getirilemiyorsa ilgeçtir.

11 ÜNLEM Aman Allah’ım ! Aman Allah’ım ! Hey, buraya baksana! Hey, buraya baksana! Eyvah, şimdi yandık! Eyvah, şimdi yandık! Yeter artık be! Yeter artık be! Hay seni yaramaz çocuk! Hay seni yaramaz çocuk!


"GENEL TEKRAR - 01 SÖZCÜK TÜRLERİ TÜRKÇE. Ad(isim) Ad(isim) Adıl (zamir) Adıl (zamir) Önad (sıfat) Önad (sıfat) Belirteç (zarf) Belirteç (zarf) İlgeç (edat)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları