Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DEVRE YAPIM KİTİ (Circuit Construction Kit ). Devre yapım kiti ; pil, ampul, dirençler,ampermetre ve voltmetre gibi gerçeklerine benzeyen laboratuvar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DEVRE YAPIM KİTİ (Circuit Construction Kit ). Devre yapım kiti ; pil, ampul, dirençler,ampermetre ve voltmetre gibi gerçeklerine benzeyen laboratuvar."— Sunum transkripti:

1 DEVRE YAPIM KİTİ (Circuit Construction Kit )

2 Devre yapım kiti ; pil, ampul, dirençler,ampermetre ve voltmetre gibi gerçeklerine benzeyen laboratuvar araçlarıyla devreler kurabileceğiniz ve devreleri değiştirerek ölçümler yapabileceğiniz sanal bir laboratuvardır. Aşağıdaki yönergeleri takip ederek siz de eğlenerek elektrik devresi kurmayı öğrenebilirsiniz.

3 1.İlk olarak aşağıda verilen internet adresine giriniz; https://phet.colorado.edu/tr/simulation/legacy/circuit- construction-kit-dc-virtual-lab 2.Karşınıza çıkan sayfadaki ‘’play’’ işaretini tıklayınız.

4 3. ’Student’’ kısmını seçerek ‘’play now! ‘’ a basınız.Böylece eklenti bilgisayarınıza inmiş olacaktır.

5 4.Bilgisayarınıza inen Java eklentisini açınız.Karşınıza aşağıdaki görüntü gelecektir.

6 5.Artık sanal laboratuvarı kullanmaya hazırsınız.Sayfanın sağında elektrik devresi kurarken kullanmanız gereken devre elemanları ve ayarlar bulunmaktadır.

7 6.Elektrik devresi oluşturmak için yan taraftaki devre elemanlarına basılı tutunuz ve boş alana sürükleyiniz.Devreyi tamamlamak için gereken bütün elemanlar için aynı işlemi yapınız. 7.Devre elemanlarının uçlarından gerekli uzatma,döndürme gibi ayarlamaları yapabilir yada sağ tıklayarak kaldırma işlemi yapabilirsiniz. 8.Doğru elemanları birleştirerek elektrik devrenizi tamamlayabilir ve ölçümlerinizi yapabilirsiniz. 9.Yanlış bir işlem yaparsanız yada yaptıklarınızı silmek isterseniz butonuna basmanız yeterli olacaktır.

8

9 Şimdi basit bir elektrik devresi kuralım;

10 Devremizden geçen akım şiddetini ölçmek istiyorsak devreye ampermetre eklememiz yeterli olacaktır.

11 Eğer devremizdeki gerilimi ölçmek istiyorsak devreye voltmetre eklemeliyiz.

12 Aşağıda kendi yapmış olduğum paralel ve seri bağlama vardır. Artık sizde devre kitini kullanmayı öğrendiğinize göre alıştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Kolay gelsin

13


"DEVRE YAPIM KİTİ (Circuit Construction Kit ). Devre yapım kiti ; pil, ampul, dirençler,ampermetre ve voltmetre gibi gerçeklerine benzeyen laboratuvar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları