Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YÖNLERİ ÖĞRENİYORUM YÖNLERİ ÖĞRENİYORUMYÖN NEDİR? YÖNÜMÜ NASIL BULURUM? YÖN BULMAK İÇİN HANGİ ARACI KULLANIRIZ? calmustical EFELER İ.Ö.O AYDIN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YÖNLERİ ÖĞRENİYORUM YÖNLERİ ÖĞRENİYORUMYÖN NEDİR? YÖNÜMÜ NASIL BULURUM? YÖN BULMAK İÇİN HANGİ ARACI KULLANIRIZ? calmustical EFELER İ.Ö.O AYDIN."— Sunum transkripti:

1 YÖNLERİ ÖĞRENİYORUM YÖNLERİ ÖĞRENİYORUMYÖN NEDİR? YÖNÜMÜ NASIL BULURUM? YÖN BULMAK İÇİN HANGİ ARACI KULLANIRIZ? calmustical EFELER İ.Ö.O AYDIN

2 YÖN NEDİR? ►Y►Y►Y►YÖN: Belli bir noktaya göre olan yer, taraf. Y ön, belli bir

3 Evimizin, okulumuzun, mahallemizin hangi tarafta olduğunu,bulunduğumuz noktaya göre yönünü söyleyerek tarif ederiz. Örneğin, evimizin okulun neresinde olduğu sorulduğunda, "Okulun doğusundadır." diye cevap veririz.

4 ►D►D►D►Demek ki yönler; bir yerin bilinen başka bir yere göre, hangi tarafta olduğunu bilmemize yaramaktadır. Yönler, ana yönler ve ara yönler olmak üzere ikiye ayrılır. Aradığımız yer, tam olarak ana yönün gösterdiği yerde olmayabilir. Ana ve ara yönler yardımıyla, aradığımız yerin tam yönünü saptarız.

5 YÖNLER ANA YÖNLER VE ARA YÖNLER OLMAK ÜZERE İKİYE AYRILIR. 1- ANA YÖNLER BATI DOĞU GÜNEY KUZEY KUZEY GÜNEY DOĞU BATI

6 ARA YÖNLER ŞUNLARDIR. ►K►K►K►KUZEYDOĞU ►K►K►K►KUZEYBATI ►G►G►G►GÜNEYDOĞU ►G►G►G►GÜNEYBATI

7 YÖN BULMAK İÇİN HANGİ ARACI KULLANIRIZ? Yönler, en güvenilir şekilde pusula ile bulunur. Pusula, şekil olarak saate benzer. Ortasında sağa, sola hareket eden bir ibre vardır. Bu ibrenin bir ucu renklidir. Renkli olan bu uç, her zaman kuzeyi gösterir..

8 Kuzey yönü belirlenince diğer yönler kolayca bulunur. Yüzümüzü kuzeye dönersek, arkamız güney, sağımız doğu, solumuz ise batı olur. Ancak pusuladan doğru olarak yararlanmak için yatay olarak tutulmasına dikkat edilmelidir

9 PUSULA ►P►P►P►PUSULANIN RENKLİ UCU HER ZAMAN KUZEYİ GÖSTERİR.

10 ÇEŞİTLİ ŞEKİLLERDE DE YÖNÜMÜZÜ BULABİLİRİZ.

11 ÇEŞİTLİ ŞEKİLLERDE DE YÖNÜMÜZÜ BULABİLİRİZ Sabah Güneş doğduğunda, Güneş'e doğru dönüp kollarımızı açalım. Önümüz doğu, arkamız batı, sağımız güney, solumuz da kuzey olur.

12 ÇEŞİTLİ ŞEKİLLERDE DE YÖNÜMÜZÜ BULABİLİRİZ Güneş, öğle vakti tam tepedeyken, yere diktiğimiz çubuğun gölgesini ölçeriz. Bulduğumuz en kısa gölge uzunluğu, kuzeyi; karşı tarafı da güneyi gösterir. Yüzümüzü kuzeye dönersek, sağ taraf doğuyu, sol taraf da batıyı gösterir.

13 AYRICA ►K►K►K►KARINCA YUVALARININ AĞZI GÜNEYE BAKAR.

14 KAYALARIN YOSUNLU TARAFLARI KUZEYE BAKAR.

15 MİNARENİN KAPISI GÜNEYE BAKAR.


"YÖNLERİ ÖĞRENİYORUM YÖNLERİ ÖĞRENİYORUMYÖN NEDİR? YÖNÜMÜ NASIL BULURUM? YÖN BULMAK İÇİN HANGİ ARACI KULLANIRIZ? calmustical EFELER İ.Ö.O AYDIN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları