Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TESAB HAKKINDA TESAB ÖNCESİ EURELECTRIC ÜYELİĞİ 1989 YILINDA KURULAN EURELECTRIC’E TÜRKİYE 1990 LI YILLARIN BAŞINDA ÜYE OLMUŞTUR. KAMU KURULUŞLARI (TEK-TEAŞ-TEİAŞ-

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TESAB HAKKINDA TESAB ÖNCESİ EURELECTRIC ÜYELİĞİ 1989 YILINDA KURULAN EURELECTRIC’E TÜRKİYE 1990 LI YILLARIN BAŞINDA ÜYE OLMUŞTUR. KAMU KURULUŞLARI (TEK-TEAŞ-TEİAŞ-"— Sunum transkripti:

1

2 TESAB HAKKINDA

3 TESAB ÖNCESİ EURELECTRIC ÜYELİĞİ 1989 YILINDA KURULAN EURELECTRIC’E TÜRKİYE 1990 LI YILLARIN BAŞINDA ÜYE OLMUŞTUR. KAMU KURULUŞLARI (TEK-TEAŞ-TEİAŞ- EUAS) OLARAK YÜRÜTÜLEN ÜYELİK 2002 YILINDA EURELECTRIC TARAFINDAN ÖZEL SEKTÖRÜNDE KATILIMINI TAVSİYE KARARI ÜZERİNE TESAB’IN KURULMASINA KARAR VERİLMİŞTİR.

4 TESAB HAKKINDA TESAB; * 26.03.1987 TARİH VE 3335 SAYILI «ULUSLARARASI NİTELİKTEKİ TEŞEKKÜLLERİN KURULMASI HAKKINDAKİ KANUN» A GÖRE 20.06.2005 TARİH VE 2005/9060 SAYILI BAKANLAR KURULU KARARI İLE KURULMUŞTUR. * FAALİYET ALANI ELEKTRİK ENERJİSİ SEKTÖRÜDÜR.

5 TESAB HAKKINDA 20.06.2005 TARİH VE 2005/9060 SAYILI BAKANLAR KURULU KARARI İLE KURULMUŞTUR

6 TESAB HAKKINDA TESAB TÜZÜĞÜ;  DERNEKLER KANUNUNA TABİ OLARAK FAALİYETLERİNİ YÜRÜTMEKTEDİR.  KURULURKEN KABUL EDİLEN BİRLİK TÜZÜGÜ 10 MART 2011 TARİHLİ GENEL KURULDA REVİZE EDİLMİŞ VE 01.07.2011 TARİHİNDE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN ONAYLANMIŞTIR.

7 TESAB HAKKINDA AMACI;  AVRUPA ELEKTRİK SANAYİ BİRLİĞİNE (EURELECTRIC) ULUSAL KOMİTE OLARAK ÜYE OLMAK;  ULUSAL VE AB SEVİYESİNDE, İLGİLİ KURULUŞLARLA İLETİŞİMİ, İLİŞKİLERİ SAĞLAMAK, ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRMEK  ÜYELERİNİ AB SEVİYESİNDE TEMSİL ETMEK, SEKTÖRLE İLGİLİ GELİŞMELERİ TAKİP ETMEK, ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRMEK

8 TESAB HAKKINDA  ÜYELERİNİ EURELECTRIC’İN ÇALIŞMALARI VE AB’NİN FAALİYETLERİNDEN HABERDAR ETMEK, BİLGİLENDİRMEK  MİLLİ SEVİYEDE VE AVRUPA BİRLİĞİ SEVİYESİNDE AVRUPA KURULUŞLARI İLE, GEREKTİĞİNDE BAŞKA ULUSLARARASI KURULUŞLARLA İLİŞKİ KURMAK, GELİŞTİRMEK VE ÜYELİK İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPMAK.

9 EURELECTRIC ÜYE ÜLKELER TÜRKİYE TAM ÜYE STATÜSÜNDEKİ 33 ÜLKEDEN BİRİSİDİR

10 TESAB ORGANİZASYON YAPISI

11 TESAB ORGANİZASYON YAPISI TÜZÜĞÜMÜZ UYARINCA TESAB ORGANLARI GENEL KURUL YÖNETİM KURULU DENETİM KURULU TESAB ÇALIŞANLARI; GENEL SEKRETER MALİ İŞLER KOORDİNATÖRÜ

12 TESAB ORGANİZASYON YAPISI GENEL KURUL : TESAB ÜYELERİNDEN OLUŞUR, EN YÜKSEK VE EN YETKİLİ KARAR VE DENETLEME ORGANIDIR. YILDA BİR KEZ MART AYI SONUNA KADAR ANKARA’DA TOPLANIR. HER ÜYENİN BİR OY HAKKI VARDIR. * YÖNETİM VE DENETİM KURULU ÜYELERİNİ SEÇER, YÖNETİM VE DENETİM KURULU RAPORLARINI DENETLER, İBRA EDER, TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRİR, BÜTÇEYİ VE İŞ PROGRAMINI ONAYLAR, AİDATLARI BELİRLER, ULUSAL VE ULUSLARARASI BİRLİK FEDERASYON VE BENZERİ KURULUŞLARA ÜYE OLMASINA KARAR VERİR

13 TESAB ORGANİZASYON YAPISI YÖNETİM KURULU: 9 ASİL VE 5 YEDEK ÜYEDEN OLUŞUR, GENEL KURULCA 2 YILLIK SÜRE İÇİN SEÇİLİR. BİRLİK YÖNETİM KURULUNCA TEMSİL EDİLİR. AYDA BİR KEZ TOPLANIR. BİRLİK FAALİYETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİNE İLİŞKİN KARARLARI ALMAK, YÜRÜTMEK ANA GÖREVİDİR.

14 TESAB YÖNETİM KURULU (2014 GENEL KURULU SEÇİMİ) EÜAŞ HALİL ALIŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI TEİAŞ Kemal YILDIR Başkan Yrd. AYEN Fahrettin ARMAN Sayman Üye TETAŞ Mehmet AYERDEN Üye TEDAŞ Mükremin ÇEPNİ Üye HESİAD Dr. Atilla AKALIN Üye BİRECİK A.Ş. Y. Kemal KIRAN Üye ELDER Şadi BÜYÜKKEÇECİ Üye AKENERJİ Hüseyin YÜCEBAŞ Üye

15 TESAB ORGANİZASYON YAPISI DENETİM KURULU: 3 ASİL VE 3 YEDEK ÜYEDEN OLUŞUR, GENEL KURULCA 2 YILLIK SÜRE İÇİN SEÇİLİR. YÖNETİM KURULUNUN BİRLİK TÜZÜĞÜNDE BELİRTİLEN AMAÇLAR DOĞRULTUSUNDA FAALİYET GÖSTERİP GÖSTERMEDİĞİNİ DENETLER, HESAP VE KAYITLARI İNCELER

16 DENETİM KURULU MUSTAFA TAŞDEMİR FAKIR HUSEYIN ERDOGAN GAYE DEMİRHAN BAŞBİLEN

17 ÜYELIK YAPISI VE ÜYELER ÜYELİK DURUMU

18 TESAB ÜYELERİ TÜZÜĞÜMÜZ UYARINCA 3 TİP ÜYELİĞİMİZ BULUNMAKTADIR; KAMU VE ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI TÜZEL KİŞİ OLARAK FİİLİ EHLİYETE SAHİP VE ENERJİ SEKTÖRÜNDE ARAŞTIRMALARI, ÇALIŞMALARI, GÖREVLERİ, HİZMETLERİ OLAN GERÇEK KİŞİLER ASLİ GERÇEK KİŞİ OLARAK; FİİLİ EHLİYETE SAHİP VE ENERJİ SEKTÖRÜNDE ARAŞTIRMALARI, ÇALIŞMALARI, GÖREVLERİ, HİZMETLERİ OLAN GERÇEK KİŞİLER FAHRİ ÜYE OLARAK; BİRLİĞE ÜYE OLABİLİRLER

19 TOPLAM 35 ÜYE *20 TÜZEL KİŞİ; + 4 KAMU +13 ÖZEL SEKTÖR + 3 STK *14 ASLİ GERÇEK KİŞİ * 1 FAHRİ ÜYE ÜYE DAĞILIMI

20 TESAB’A ÜYE OLMAK BİRLİĞE ÜYE OLMAK İSTEYENLER, YAZILI İSTEKTE BULUNURLAR, İSTEK YÖNETİM KURULUNCA DEĞERLENDİRİLEREK KARARA BAĞLANIR VE SONUCU BAŞVURU SAHİBİNE YAZILI OLARAK BİLDİRİLİR. BİRLİK ÜYELERİ EŞİT HAKKA SAHİPTİR, HER ÜYENİN GENEL KURULDA BİR OY HAKKI VARDIR, FAHRİ ÜYELER GENEL KURULA KATILABİLİR ANCAK OY KULLANAMAZLAR.

21 TESAB GELİR KAYNAKLARI TÜZÜĞÜMÜZ UYARINCA BİRLİK FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRMEK AMACI İLE ANA GELİR KAYNAKLARI; ÜYE GİRİŞ AİDATI ÜYE YILLIK AİDATI DIR.

22 TESAB GELİR KAYNAKLARI 2014 YILINDA GENEL KURUL TARAFINDAN BELİRLENEN ÜYELİK AİDATLARI, ÜYELİK KATEGORİSİNE GÖRE; KAMU TÜZEL KİŞİLER - 125.000 TL ÖZEL SEKTÖR TÜZEL KİŞİLER VE STK – 6.000 TL ASLİ GERÇEK KİŞİ - 250 TL, DİR. AYRICA İLK ÜYELİKTE BİR KEREYE MAHSUS OLMAK ÜZERE 12.000 TL ÜYELİK GİRİŞ BEDELİ ALINMAKTADIR.

23 FAALIYETLERIMIZ

24 TESAB FAALİYETLER www.tesab.org.tr  İNTERNET SAYFAMIZ GÜNCELLENMEKTE VE ÜLKEMİZ VE EURELECTRIC DEN ELEKTRİK ENERJİSİ SEKTÖRÜNE İLİŞKİN BİLGİLER YÜKLENMEKTEDİR.

25 TESAB FAALİYETLER (TESAB TANITIMI) www.tesab.org.tr  ÜLKEMİZ ENERJİ SEKTÖRÜNDEN GÜNCEL DUYURULAR,  EURELECTRIC *GÜNLÜK HABERLER, *BASIN AÇIKLAMALARI, *DUYURULAR, DEKLERASYONLAR, *KONFERANS, ÇALIŞTAY, PANEL DUYURULARINA İNTERNET SAYFAMIZDA TÜRKÇE/İNGİLİZCE OLARAK YER VERİLMEKTE, ÜYELERİMİZE e-POSTA OLARAK İLETİLMEKTEDİR.

26 TESAB FAALİYETLER (TESAB TANITIMI)  ENERJİ SEKTÖRÜNDE SEMINER +KONFERANS v.b. ETKİNLİKLERE TESAB LOGOSU İLE DESTEK VERİLMEKTE, DUYURUSU YAPILMAKTADIR.  ULUSAL VE ULUSLARARASI KONFERANSLARDA STAND ALINARAK TESAB VE FAALİYETLERİNİN TANITIMI YAPILMAKTADIR.  ULUSAL VE ULUSLARARASI KONFERANSLARDA «TESAB ÖZEL OTURUMU» DÜZENLENMEKTEDİR.

27 TESAB HAKKINDA SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ  ELEKTRİK ENERJİSİ SEKTÖRÜNDE ÖĞRENCİLER VE SEKTÖR UZMANLARI İÇİN KAYNAK KİTAP OLARAK «ELEKTRİK ENERJİSİ TEKNOLOJİLERİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ» KİTABININ YAZIM – BASIMI – DAĞITIMI YAPTIRILMIŞTIR.

28 TESAB HAKKINDA SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ «ELEKTRİK ENERJİSİ TEKNOLOJİLERİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ» *ÜLKEMİZ VE KKTC DEKİ TÜM ÜNİVERSİTELERİN ELEKTRK, ELEKTRİK-ELEKTRONİK, MAKİNE, İNŞAAT VE ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİKLERİ BÖLÜMLERİNE *ÜYELERİMİZE; *ELEKTRİK ENERJİSİ SEKTÖRÜNDEKİ ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERE «BEDELSİZ» OLARAK GÖNDERİLMİŞTİR.

29 TESAB HAKKINDA SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ «ELEKTRİK ENERJİSİ TEKNOLOJİLERİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ» *ELEKTRİK ENERJİSİ SEKTÖRÜNE TANITIMI AMACI İLE EKİM 2013’DE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI Sn. TANER YILDIZ’IN KATILIMI İLE ANKARA’DA BİR SEMPOZYUM DÜZENLENMİŞTİR.

30 EURELECTRIC İLE İLGİLİ FAALİYETLER

31 TESAB FAALİYETLER (EURELECTRIC KOMİTELERİ) EURELECTRIC ORGANİZASYON YAPISI

32 TESAB FAALİYETLER (EURELECTRIC ÇALIŞMA GRUBU ÜYELİKLERİ )  EURELECTRIC DE ANA OLARAK 5 KOMİTE ALTINDA TOPLAM 19 ÇALIŞMA GRUBU BULUNMAKTADIR ;  AYRICA; SEKRETERLİĞE BAĞLI OLARAK FAALİYETLERİNİ SÜRDÜREN 10 ÇALIŞMA GRUBU BULUNMAKTADIR. EURELECTRIC ÇALIŞMA GRUPLARI

33 TESAB FAALİYETLER (EURELECTRIC ÇALIŞMA GRUBU ÜYELİKLERİ )  BU ÇALIŞMA GRUPLARINDA ÜYE KURULUŞLARIMIZDAN BİR ASİL BİR YEDEK OLMAK ÜZERE UZMANLAR GÖREVLENDİRİLMİŞTİR.  KAMU KURUMLARININ YANISIRA ÖZEL SEKTÖR UZMANLARINI DA DAHİL EDİLMİŞTİR.  ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTILARINA KATILIM TAKİP EDİLMEKTE VE RAPORLAR İNTERNET SAYFAMIZDA YERALMAKTADIR. EURELECTRIC ÇALIŞMA GRUPLARI

34 TESAB FAALİYETLER (EURELECTRIC TOPLANTILARI )  EURELECTRIC HER YIL MART-HAZİRAN-KASIM AYLARINDA OLMAK ÜZERE 3 KEZ DİREKTÖRLER KURULU TOPLANTISI YAPMAKTADIR. BU TOPLANTILARA TESAB’I TEMSİLEN TÖNETİM KURULUMUZDAN KATILIM SAĞLANMAKTADIR.  HAZİRAN AYINDA HER YIL DEĞİŞİK BİR ÜLKEDE BELİRLİ BİR TEMADA YILLIK KONFERANS DÜZENLENMEKTEDİR. BU KONFERANSLARA KATILIM SAĞLANMAKTADIR.

35 TESAB FAALİYETLER (EURELECTRIC TOPLANTILARI )  EURELECTRIC TARAFINDAN HAZIRLANAN RAPOR VE ÇALIŞMALARA TÜRKİYE DAHİL EDİLMEKTE GEREKLİ VERİ VE BİLGİ AKIŞI SAĞLANMAKTADIR.  HAZİRAN AYINDA «ÖĞRENCİ ÖDÜLÜ» PROGRAMI YÜRÜTMEKTEDİR. ÜLKEMİZİ TEMSİLEN HER YIL 2 ÖĞRENCİMİZ BU PROGRAMA GÖNDERİLMEKTEDİR.

36 TESAB FAALİYETLER (EURELECTRIC FAALİYETLERİ) EURELECTRIC KONFERANS/SEMİNER/RAPORLAMA 2013 YILINDA EURELECTRIC TARAFINDAN  DEĞİŞİK KONULARDA 15 ADET SEMİNER/KONFERANS/PANEL/ÇALIŞMA TOPLANTILARI DÜZENLENMİŞ,  62 ADET POLİTİKA BELGESİ/RAPOR HAZIRLANMIŞTIR BU ÇALIŞMALAR VE RAPORLAR ÜYELERİMİZE DUYURULMUŞ, www.tesab.org.tr SAYFAMIZDA YER ALMIŞTIR. www.tesab.org.tr

37 TESAB TİCARİ İŞLETMESİ

38 PROJELER

39 SOSYAL SORUMLULUK PROJEMİZ  TEMMUZ 2010’DA “ELEKTRİK ENERJİSİ TEKNOLOJİLERİ ve ENERJİ VERİMLİLİĞİ” DERS VE REFERANS KİTABININ TESAB ADINA YAZIMI İÇİN TELİF SÖZLEŞMESİ İMZALANMIŞ 4 CİLTTEN OLUŞAN KİTAP HAZİRAN 2011 DE TESLİM EDİLMİŞTİR.  KİTABIN YAZARLARI -Prof. Dr. ERALP ÖZİL -Dr. SEDAT ŞİŞBOT -Prof. Dr. ERALP ÖZİL -Dr. SEDAT ŞİŞBOT -Dr. ALPER ÖZPINAR - Dr. BURAK OLGUN -Dr. ALPER ÖZPINAR - Dr. BURAK OLGUN

40 "Elektrik Enerjisi Teknolojileri ve Enerji Verimliliği" http://eetevkitabi.org/

41 SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ «ELEKTRİK ENERJİSİ TEKNOLOJİLERİ ve ENERJİ VERİMLİLİĞİ» 144 ÜNİVERSİTENİN 124 ELEKTRİK, ELEKTRİK – ELEKTRONİK 124 ELEKTRİK, ELEKTRİK – ELEKTRONİK 99 İNŞAAT 99 İNŞAAT 96 MAKİNE 96 MAKİNE 17 ENERJİ SİSTEMLERİ 17 ENERJİ SİSTEMLERİ TOPLAM 336 MÜHENDİSLİK TOPLAM 336 MÜHENDİSLİK BÖLÜMÜNE «2» TAKIM «BEDELSİZ» OLARAK BÖLÜMÜNE «2» TAKIM «BEDELSİZ» OLARAKGÖNDERİLMİŞTİR.

42 SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ «ELEKTRİK ENERJİSİ TEKNOLOJİLERİ ve ENERJİ VERİMLİLİĞİ» TMMOB, EMO, İMO, MMO, SU VAKFI, DEKTMK SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA TMMOB, EMO, İMO, MMO, SU VAKFI, DEKTMK SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA TUBİTAK-MAM ve ÜNİVERSİTELERİN ENERJİ ENSTİTÜLERİNE TUBİTAK-MAM ve ÜNİVERSİTELERİN ENERJİ ENSTİTÜLERİNE İLGİLİ BAKANLIK VE KAMUR KURUMLARININ ÜST DÜZEY BÜROKRATLARINA İLGİLİ BAKANLIK VE KAMUR KURUMLARININ ÜST DÜZEY BÜROKRATLARINA TESAB ÜYELERİNE, TESAB ÜYELERİNE, «BEDELSİZ» «BEDELSİZ» OLARAK GÖNDERİLMİŞTİR.

43 SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ «ELEKTRİK ENERJİSİ TEKNOLOJİLERİ ve ENERJİ VERİMLİLİĞİ» SATIŞI ÜCRET 100 TL DİR- ÖĞRENCİLER İÇİN 50 TL DİR.

44 CİGRE ÜYELİĞİ *2014 YILI MART AYINDA YAPILAN GENEL KURULDA ALINAN YETKİ İLE GEREKLİ İŞLEMLER TAMAMLANARAK 23 TEMMUZ 2014 TARİHİNDE CIGRE’YE BAŞVURU YAPILMIŞTIR. *AGUSTOS 2014 DE YAPILAN GENEL KURULDA TESAB BAŞVURUSU KABUL EDİLMİŞTİR. 20 EYLÜL 2014 TARİHLİ YAZI İLE DE TARAFIMIZA BİLDİRİLMİŞTİR.

45 TEŞEKKÜR EDER TESAB YÖNETİM KURULU


"TESAB HAKKINDA TESAB ÖNCESİ EURELECTRIC ÜYELİĞİ 1989 YILINDA KURULAN EURELECTRIC’E TÜRKİYE 1990 LI YILLARIN BAŞINDA ÜYE OLMUŞTUR. KAMU KURULUŞLARI (TEK-TEAŞ-TEİAŞ-" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları