Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Thevenin (1883) ve Norton (1926) Teoremleri Amaç: Lineer, zamanla değişmeyen çok uçlu, iki uçlu direnç kapasite endüktans ve bağımsız akım ve gerilim kaynaklarından.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Thevenin (1883) ve Norton (1926) Teoremleri Amaç: Lineer, zamanla değişmeyen çok uçlu, iki uçlu direnç kapasite endüktans ve bağımsız akım ve gerilim kaynaklarından."— Sunum transkripti:

1 Thevenin (1883) ve Norton (1926) Teoremleri Amaç: Lineer, zamanla değişmeyen çok uçlu, iki uçlu direnç kapasite endüktans ve bağımsız akım ve gerilim kaynaklarından oluşmuş bir N 1- kapılısının basit bir eşdeğerini elde etmek. Thevenin Eşdeğeri: + _ v i 1-kapılı devre + _ V I + _ Z TH V TH Z Th Thevenin empedansı Kaynaklar sıfırlanığında kapıda görülen eşdeğer empedans V Th Açık devre gerilimi Kapı açık uç bırakıldığında kapıda oluşan gerilim Sürekli sinüzoidal halde Thevenin Teoremi: Lineer direnç, kapasite, endüktans ve bağımsız kaynaklardan oluşan bir 1- kapılının sürekli sinüzodal halde bir Thevenin eşdeğeri mevcuttur, eğer kapının gerilim fazörü kapının akım fazörü cinsinden tek bir şekilde belirlenebiliyorsa, yani kapı akım kontrollü ise.

2 Norton Eşdeğeri: + _ v i 1-kapılı devre Norton Theorem in sinusoidal steady analysis: A 1-port circuit that consists of linear resistor, capacitor, inductors and independent sources has a Norton equivalent circuit in sinusoidal steady state if the port current phasor can be uniquely determined for a given port voltage phasor, in other words, if the 1- port is voltage- controlled. + _ V I YNYN ININ G N Norton iletkenliği I N Kısa devre akımı Kaynaklar sıfırlandığında kapıda görülen eşdeğer iletkenlik. Kapı kısa devre edildiğinde kapıdan akan akım

3 Thevenin Eşdeğer Devresi Nasıl Bulunur? + _ V I 1-kapılı devre Kapıya sinüzoidal bir akım kaynağı bağlanır. I*I* V*V* + _ Elde edilen devre fazörel analizle çözülür ve I * ile V * fazörleri arasındaki ilişki bulunur. I=I * ve V=-V * kapı bağıntıları kullanılarak I ile V arasındaki ilişki şeklinde bulunur. + _ V I 1-kapılı devre Bağımsız kaynaklar sıfırlanır ve Z Th = V / I empedansı yapılabiliyorsa seri-paralel işlemler yardımıyla, aksi takdirde yukarıdaki yol ile bulunur. I=0 kabul edilir (yani kapı açık uç bırakılır) ve kaynaklar da hesaba katılarak kapıya düşen V th =V gerilimi bulunur. Bunun için iki yol bulunur: Bu denklemi sağlayan devre 1. slayttaki gibi çizilir.

4 + _ V I 1-kapılı devre + _ V I 1-kapılı devre I*I* V*V* + _ +-+- Kapıya sinüzoidal bir akım kaynağı bağlanır. Elde edilen devre fazörel analizle çözülür ve I * ile V * fazörleri arasındaki ilişki bulunur. I=I * ve V=-V * kapı bağıntıları kullanılarak I ile V arasındaki ilişki şeklinde bulunur. Bağımsız kaynaklar sıfırlanır ve Z Th = V / I empedansı yapılabiliyorsa seri-paralel işlemler yardımıyla, aksi takdirde yukarıdaki yol ile bulunur. I=0 kabul edilir (yani kapı açık uç bırakılır) ve kaynaklar da hesaba katılarak kapıya düşen V th =V gerilimi bulunur. Bu denklemi sağlayan devre 1. slayttaki gibi çizilir. Thevenin Eşdeğer Devresi Nasıl Bulunur? Bunun için iki yol bulunur:

5 Thevenin Eşdeğeri: N kapılısı akım kontrollü değilse Thevenin eşdeğeri yok Norton Eşdeğeri: N kapılısı gerilim kontrollü değilse Norton eşdeğeri yok Norton eşdeğeri yok Thevenin eşdeğeri yok Thevenin ile Norton Arası Geçişler

6 Örnek: Aşağıdaki devrede bağımlı akım kaynağının uçlarında görülen Thevenin eşdeğerini bulunuz!

7 Örnek: Aşağıdaki devrede bağımlı akım kaynağının uçlarında görülen Norton eşdeğerini bulunuz!

8 SSH’de Devre Fonksiyonları + _ E1E1 ISIS N Lineer zamanla değişmeyen elemanlar V d k ‘nın I s den nasıl etkilenir? w’ya bağlı olarak! Yalnız bir kaynak olsun.

9 SSH’de Devre Fonksiyonları + _ E1E1 ISIS N Lineer zamanla değişmeyen elemanlar V d k ‘nın I s den nasıl etkilenir? w’ya bağlı olarak! ve değişkeni (jw) olan reel katsayılı polinomlardır. Sadece N devresine bağlı, I s ‘den bağımsız.

10 İlgilenilen her büyüklük için benzer fonksiyonlar tanımlanabilir: Empedans Fonksiyonu Giriş Empedans Fonksiyonu Gerilim Transfer Fonksiyonu Akım Transfer Fonksiyonu

11 Devre Fonksiyonlarının Simetri Özellikleri Ön Bilgi: Lemma: kompleks değişkeninin reel katsayılı polinomu olsun 1) 2) z n(z) ’nin sıfırı olarak isimlendirilir. Tanıt: 1) 2) (1)’den

12 ve değişkeni (jw) olan reel katsayılı polinomlardır. Sadece N devresine bağlı, I s ‘den bağımsız. Lemma: kompleks değişkeninin reel katsayılı polinomu olsun 1) 2) z n(z) ’nin kökü olarak isimlendirilir.

13 Devre Fonksiyonu: Özellik: Herhangi bir devre fonksiyonunun genliği w’nın çift fonksiyonudur, fazı da her zaman w’nın tek fonksiyonudur. Tanıt: ve Lemma’dan ’nin fazı olduğundan

14 + _ V s (t) N-Devresi Sonuç: Devrenin w frekansındaki davranışını belirlemek için genlikleri ile fazlarını belirlemek yeterli.


"Thevenin (1883) ve Norton (1926) Teoremleri Amaç: Lineer, zamanla değişmeyen çok uçlu, iki uçlu direnç kapasite endüktans ve bağımsız akım ve gerilim kaynaklarından." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları