Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

6.SINIF ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "6.SINIF ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI"— Sunum transkripti:

1 6.SINIF ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI

2 EKONOMİK FAALİYETLER TİCARET HAYVANCILIK TURİZM MADENCİLİK SANAYİ
TARIM ORMANCILIK HİZMETLER ULAŞIM DİĞER

3 MADEN YATAKLARIMIZ LİNYİT
BEYPAZARI(ANKARA) TUNÇBİLEK(KÜTAHYA) ÇELTEK(AMASYA) MENTEŞLER(BOLU) DODURGA(ÇORUM) ELBİSTAN(KAHRAMANMARAŞ) SOMA(MANİSA)

4 BOKSİT SEYDİŞEHİR(KONYA) AKSEKİ(ANTALYA) MİLAS(MUĞLA)
İSLAHİYE(GAZİANTEP)

5 KROM GULEMAN(ELAZIĞ) İSKENDERUN KAHRAMANMARAŞ KAYSERİ
KOP DAĞI(DOĞU KARADENİZ) BURSA DENİZLİ FETHİYE (KÖYCEĞİZ) ESKİŞEHİR

6 KÜKÜRT KEÇİBORLU(ISPARTA)

7 DEMİR SİVAS VE MALATYA(DİVRİĞİ HEKİMHAN,HASANÇELEBİ) BİTLİS SAKARYA

8 VERGİ NEDEN VERGİ VERİRİZ? KİMLER VERGİ VERİR? VERGİ ÇEŞİTLERİ
VERGİ NEDİR?

9 VERGİ NEDİR? Vergiyi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük, olarak açıklayabiliriz. Devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sağlık gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri, toplumsal sınıf farkı tanımadan tüm vatandaşların bu görevi yerine getirmeleridir.

10 NEDEN VERGİ VERİRİZ? Aynı ülkede yaşayan, devletin sunduğu hizmetlerden yararlanan vatandaşlar olarak hepimizin devlete vergi ödemesi gerekir. Bu ödediğimiz vergiler ile devlet bizlere çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Devlet, vatandaşlarının çok daha rahat yaşayabilmesi için, biz vatandaşlardan aldığı vergiler ile halkına çeşitli kullanım olanakları yaratır. Bu olanakları, eğitim aldığın okulu yaptırmak, kullandığın suyu veya televizyon seyredebilmen için harcadığın elektriği evine getirmek olarak sayabiliriz. Vergi ödemek, bir ülkede yaşayan her vatandaşın en kutsal görevlerinden biridir. Devletin de bu vergilerden topladıklarıyla en iyi şekilde hizmet sunması da, vatandaşlarına karşı yerine getirmesi gereken en önemli görevlerden biridir.

11 KİMLER VERGİ VERİR? Devletin belirlediği vergileri öderken, vergi ödeyen kişilerin, kamu hizmetlerinden yararlanma düzeyi kesinlikle göz önünde bulundurulmaz, bu tamamen kişilerin ödeme gücüyle orantılı bir paylaşımdır. Yani, A ile B’nin devletten yararlandığı hizmetler kesinlikle göz önünde bulundurulmamaktadır. Vergiler ödenirken devlet, sadece vatandaşlarının gelir düzeyine bakar ve kişilerin ödeme gücüne bağlı olarak bir ödeme sistemi geliştirir. A’nın aylık gelirinin B’den daha fazla olduğunu düşünürsen A, B’ye oranla devlete daha fazla vergi ödeyecektir.

12 VERGİ ÇEŞİTLERİ Vergiler, dolaylı vergi ve dolaysız vergi olarak genel bir şekilde ikiye ayrılır.  Dolaylı vergi; kişilerin devletten bir hizmet almaları veya bir malı satın almaları sonucunda meydana gelir. Örneğin; oturduğun semtin marketinden aldığın çikolata ve meyve sularını alırken bile, devlete belli bir oranda vergi ödersin. Bu vergileri, K.D.V. ve Tekel vergisi olarak da sayabilirsin.  Dolaysız vergi ise, ticaret ile uğraşanların kazandıklarından veya bir iş yerinde ücretli olarak çalışan memur ve işçilerin ücret ve maaşlarından kesilen vergidir. Bir örnek gerekirse, anne veya babanın çalıştığı iş yerlerini düşünebilirsin. Devlet, anne ve babanın her ay aldığı maaşın belirli bir oranı kadar vergi alır. Devlet, bu vergileri çalışan ve maaşı olan her vatandaşından keser.


"6.SINIF ÜLKEMİZİN KAYNAKLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları