Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hikmet SIRMA. Merhaba arkadaşlar yazmayı sever misiniz? Ben çok seviyorum. En çok sevdiğim şey öyküler yazmak. Tabi ki okumayı da çok seviyorum Yazarken.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hikmet SIRMA. Merhaba arkadaşlar yazmayı sever misiniz? Ben çok seviyorum. En çok sevdiğim şey öyküler yazmak. Tabi ki okumayı da çok seviyorum Yazarken."— Sunum transkripti:

1 Hikmet SIRMA

2 Merhaba arkadaşlar yazmayı sever misiniz? Ben çok seviyorum. En çok sevdiğim şey öyküler yazmak. Tabi ki okumayı da çok seviyorum Yazarken yazımın güzel olmasına ve noktalama işaretlerine çok dikkat ederim.

3 Noktalama işaretlerini tanıyorsunuz değil mi? Hatırlayalım isterseniz; bazıları şunlardı:

4 Eğer bu işaretleri yazılarınızda kullanmazsanız, yazdıklarınızı okumak ve anlamakta güçlük çekeriz.

5 Yazdığımız bir cümlenin sonuna nokta koyarız. Bu yıl üçüncü sınıfa gidiyorum. Okulumu, arkadaşlarımı seviyorum. Arkadaşlarımda beni seviyor. Bayramda akraba ziyaretleri yapacağız.

6 Bazı kısaltmaların sonuna nokta koyarız. Dr. Tuncay Irmak buraya geldi. Dr. Doktor Ecz. Eczane Apt. Apartman Nu. Numara Cad. Cadde Mah. Mahalle

7 Tarihlerin arasına nokta koyarız. 8.09.2008 tarihinde okul açıldı. 15.05.2007 03.02.2006 30.07.2003 04.02.2009 02.12. 2001 04.06.1999

8 Eş görevli kelimelerin arasına virgül koyarız. Marketten elma, muz, şeker aldık. Kitap, defter, kalem aldınız mı? Tamer, Orhan, Ayşe size gittiler. Taksi, vapur, otobüs ulaşım aracıdır.

9 Uzun bir cümlede işi yapanı bildiren kelimeden sonra virgül koyarız. Ayşe, dün oldukça fazla yorulmuş. Babam, işten çıktıktan sonra gelmiş. Teyzem, oğlunu bu yaz evlendirmiş. Ahmet, dayısı Hasan’ı çok özlemiş.

10 Soru cümlelerinin sonuna soru işareti koyarız. Ödevlerini yaptın mı? Annen eve geldi mi? Pencerenin camını sen mi kırdın? Göçmen kuşlar geldi mi?

11 Sevinç, coşku, acı, korku, şaşma gibi duyguları anlatan cümlelerin sonuna ünlem konur. Ne mutlu Türk’üm diyene! Hava ne kadar da sıcak! Aşk olsun! Ne kadar akıllı çocuklar var!

12 Seslenme, hitap ve uyarı sözlerinden sonra ünlem işareti konur. Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri ! Ey Türk gençliği ! Dur, yolcu ! Şoför haykırdı: İlerleyin!

13 Adres yazarken apartman numarası ile daire numarası arasına ve semt ile şehir arasına eğik çizgi konur. Atatürk cad. Nu: 12/5 Üsküdar/İstanbul Hilâl Sok. Nu: 7/2 Ceyhan/Adana Serçe Sok. Nu: 30/2 Varto/Muş

14 Şiirlerin mısralarının yan yana yazılması gereken durumlarda mısraları belirlemek(ayırmak) için kullanılır. Okul yolu çalı olsa/ Yalın koşar insan olan Parçalanmış ayağıyla/ Dağlar aşar insan olan.

15 Bölme işareti olarakta eğik çizgi kullanılır. 8/2=4 10/2=5 9/3=3

16 Yazıda karşılıklı konuşmaların başlayacağını belirten sözlerden sonra iki nokta konur. Yaşlı adam gülerek sordu: - Ne biliyorsun? Genç adam: -Çok şey, dedi.

17 Açıklanması gereken konularda cümle ve sözcüklerden sonra iki nokta konur. Güneş'e uzaklıklarına göre gezegenler şöyle sıralanır: Merkür, Venüs, Dünya, Jüpiter, Satürn, Uranüs.

18 Başkalarından aktarılan yazı ve sözlerde tırnak işaretinden önce iki nokta konur. Atatürk diyor ki: "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir".

19 Yazıda, satır başlarına alınan konuşmaları göstermek için kullanılır. Annesi Taner’e sordu: — Ödevlerin bitti mi? — Kitap okudun mu?

20 Yazıda satır sonuna sığmayan heceleri ayırmak için kullanılır. Okuldan çıktıktan son- ra eve dönerken köşe- de seni görmüş.

21 İki sözcük veya iki tarih arasındaki ortaklığı ve başlangıçla sonu belirtmek için kısa çizgi kullanılır. Atatürk (1881-1938), yılları arasında yaşamıştır. Yarın saat 19.00 - 19.30 arasında, sizi, akşam yemeğine bekliyoruz.

22 Çocuklar, yazılarınızda noktalama işaretlerini koymayı sakın unutmayın olur mu? www.hikmetsirma.c om


"Hikmet SIRMA. Merhaba arkadaşlar yazmayı sever misiniz? Ben çok seviyorum. En çok sevdiğim şey öyküler yazmak. Tabi ki okumayı da çok seviyorum Yazarken." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları