Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Windows 7 kurmaya başlamadan önce her zaman yapacağımız ilk adım bilgisayarı windows kurulum CD’sinden başlatmanız gerektiğidir.  Bunun için yapmamız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Windows 7 kurmaya başlamadan önce her zaman yapacağımız ilk adım bilgisayarı windows kurulum CD’sinden başlatmanız gerektiğidir.  Bunun için yapmamız."— Sunum transkripti:

1

2  Windows 7 kurmaya başlamadan önce her zaman yapacağımız ilk adım bilgisayarı windows kurulum CD’sinden başlatmanız gerektiğidir.  Bunun için yapmamız gereken bilgisayarı açtığımız gibi F2, F10 veya Delete tuşlarını (bilgisayara veya notebooklara göre değişir) kullanarak BIOS ayarları kısmına girmektir.

3  Boot kısmını bulup oradan CD rom sürücünüzü first boot yapmanız gerekiyor.

4  CD Rom’unuzu 1st boot olarak ayarlayıp F10’a basarak ayarlarınız kaydederek bilgisayarınızı yeniden başlatıp CD ile Windows 7 kurulumuna başlayabilirsiniz.

5

6  1.ADIM: CD’ den Windows kurulumu yapıyorsanız bu ekranla karşılaşacaksınız. USB Flash diskle kurulumlarda bu ekranı görmeden bir sonraki adıma geçilir. Bu ekranda yapmanız gereken şey KLAVYE’ den herhangi bir tuşa basmak olacaktır.

7  2.ADIM: Bu ikinci adımda kısa bir yükleme işlemi gerçekleştirilir. Herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Zaten 2-5 sn. sonra diğer adıma geçilir.

8  3.ADIM: Yine üçüncü adım kısa süre görüntülenir ve bu adımda herhangi bir tuşa basmanıza gerek yoktur

9  4.ADIM: Dördüncü adımda yine önceki 3 adımdaki gibi kısa süreli bir geçiş olacaktır. Bu adımda ŞERİT soldan sağa doğru hareket eder ve 2-3 sn sonra 5.adıma geçer.

10  5.ADIM: Bu adımda dil ve klavye ayarlarını yapılıyor. Fare aracılığı ile Yüklenecek Dil, Saat ve Para Birimi Biçimi ve Klavye ve Giriş yöntemlerini belirliyorsunuz. Buradaki diller DVD ‘nizin özelliğine göre farklılık gösterebilir. Windows kurulumu ‘nu gerçekleştirdiğimiz DVD sadece Türkçe dil desteğine sahip. Q klavye örnek seçimdir, isterseniz sizler F klavye kullanıyorsanız, seçiminizi değiştirebilirsiniz. Seçimlerinizi yaptıktan sonra kırmızı okla gösterilen “ileri” tuşuna tıklıyorsunuz.

11  6.ADIM: Altıncı adımda Windows kurulumu için size bazı seçenekler sunuluyor. Kurulumla bilgi edinmek istiyorsanız alt bölümdeki linke tıklayın. Ayrıca bir Windows 7 işletim sisteminizi herhangi bir nedenden dolayı ONARMAK istiyorsanız “Bilgisayarınızı Onarın” seçeneğini kullanabilirsiniz. Ancak biz burada temiz bir Windows kurulumu yani sıfırdan kurulum gerçekleştireceğimiz için kırmızı okla gösterilen “Şimdi Yükle” butonuna tıklıyoruz.

12  7.ADIM: Yedinci adım aslında her kurulum DVD’ sinde görüntülenmeyebilir. Eğer kurulum DVD’ niz benim kullandığım All In One adı verilen Tüm Windows 7 Versiyonlarının içinde bulunduğu bir DVD değil de tek bir versiyondan oluşuyorsa bu ekran görüntülenmez ve direk 8.adıma geçersiniz. Bu DVD AIO olduğu için örnek olarak buradan versiyon seçimini Windows 7 Ultimate 32 Bit (x86) versiyonu seçiyoruz ve “ileri” butonuna tıklıyoruz.

13  8.ADIM: Sekizinci adımda “Microsoft Yazılım Lisans Koşulları” nı onaylamanız gerekiyor. Bunun için sol köşedeki işaretleme kutusunu işaretleyin ve “ileri” butonuna tıklayın.

14  9.ADIM: Dokuzuncu adım aslında önemli bir adımdır. Yükleme türünü seçmenizi isteyen bu ekran karşınıza 2 seçenek sunuyor. Birincisi “Yükselt” ikincisi ise “Özel (Gelişmiş)” seçeneğidir. Örnek olarak “ÖZEL (GELİŞMİŞ)” seçeneğini seçeceğiz. Çünkü temiz kurulum, yani diski formatlayarak kurulum gerçekleştireceğiz. Eğer sizler daha önce XP gibi Vista gibi farklı bir işletim sistemine sahipseniz ve bu işletim sisteminizin ayarlarının korunarak yüklemeyi tamamlamak istiyorsanız “YÜKSELT” seçeneğini kullanabilirsiniz. Ancak önerimiz yedeklerinizi alıp sistemi temiz kurulumla tamamlamaktır. Bu adımda “ÖZEL (GELİŞMİŞ)” butonuna tıklıyor ve 10.adıma geçiyoruz.

15  10.ADIM: Onuncu adımda yine 9.adım gibi Windows Kurulumu ‘nda önemli bir adımdır. Burada diskinizi biçimlendirme (format), diskinizi 2 veya 3 parçaya bölme (fdisk) gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Benim diskimin boyutu 100 GB. Ben bu diski 2’ ye bölmek istiyorum. Şimdi sırasıyla bu adımları inceleyelim. Öncelikle 100 GB ‘lık diskimizi seçiyoruz ve ardından “Sürücü Seçenekleri(Gelişmiş)” e tıklıyoruz.

16  11.ADIM: Bu kez yine aynı ekranda alt bölümde 6 komut belirir. Bu komutlar Sürücü Seçenekleri komutlarıdır. Bu adımda 10.adımdaki gibi yine Disk seçili iken en sağ bölümdeki “Yeni” butonuna tıklıyoruz.

17  12.ADIM: On ikinci adımda bir önceki adımdaki komutu uyguladıktan sonra karşınıza “Boyut” için bir metin kutusu belirecektir. Biz burada aslında ikiye ayıracağımız diskin ilk parçasının kaç MB’ dan oluşacağını belirleyeceğiz. Ancak bu adımda toplam disk boyutu yazıyor. Biz bunu bir sonraki adımda değiştireceğiz.

18  13.ADIM: Burada 50000 MB olarak belirlediğim alan aslında yaklaşık 50 GB ‘ dır. İkiye ayıracağım diskin ilk parçasını burada yazdıktan sonra kırmızı okla gösterildiği gibi “Uygula” butonuna tıklıyoruz.

19  14.ADIM: Karşımıza bu kez bir uyarı penceresi gelecektir. Bu uyarı penceresinde aslında Windows MBR adını verdiğimiz bir küçük alını oluşturacağını bize dolaylı yoldan anlatıyor. Diskimizi biz ikiye ayırmaya karar verdik ancak ekranda beliren “Windows, tüm Windows özelliklerinin doğru çalışmasını sağlamak için sistem dosyaları için ek bölümler oluşturabilir” mesajıyla bize 100 MB’ lık küçük bir alanın daha oluşturulacağının haberi veriliyor. Burada bu uyarıya “Tamam” diyorsunuz.

20  15.ADIM: On dördüncü adımda anlattığımız gibi diskimi ben 2 bölmek istedim, ancak 15.resimde dikkat ediyorsanız, disk 3 parçaya bölündü. Kırmızı halkalarla göstermeye çalıştığım bölüm sistem tarafından otomatik olarak oluşturulan MBR bölümüdür. Yani diskinizde sistemin başlangıç bilgilerinin bulunacağı bölümdür. Bu MBR bölümüne herhangi bir işlem yapmıyorsunuz. Ancak önceden oluşturduğumuz 50000 MB’ lik bölüm sadece Fdisk komutuyla bölüme ayrılmıştı aslında. Şimdi bu alanı Format komutu sayesinde biçimlendirmeniz gerekecek. Bunun için kırmızı oktaki gibi diski seçin ve “Biçimlendir” butonuna tıklayın.

21  16.ADIM: Windows bu kez biçimlendirme yapmadan önce sizi son kez uyarıyor. Biçimlendirme işleminden sonra tüm verilerinizin kaybolacağını, daha önceki sistem dosyaları vb. dosyalarının silineceği uyarısı yapılıyor. Burada da “Tamam” butonuna tıklayıp biçimlendirmeyi başlatıyorsunuz.

22  17.ADIM: On yedinci adımda da yine 11.Adımda olduğu gibi ilk bölümden kalan miktarında bölünmesi gerekiyor. İlk bölüm olan 50000 MB’ dan geriye kalan 51.2 GB alanın tekrar parçalamak da isteyebilirsiniz. Ancak biz kalanın tümünün tek bir parçada barındırılmasını istiyoruz. Bunun için 3.bölüm seçiyor ve yine “Yeni” komutunu uyguluyoruz.

23  18.ADIM: Bu adımda da kalan miktarın tümünü metin alanına giriyoruz ve “Uygula” butonuna tıklıyoruz. Böylece 2. disk bölümü de oluşturulmuş oldu.

24  19.ADIM: Gelelim on dokuzuncu adıma. Bu adım artık disk seçeneklerindeki son adımımız. Burada Windows’ un hangi diske kurulacağını belirliyoruz. Bunun için genellikle bizler C: sürücüsüne Windows kurulumu ‘nu gerçekleştiririz. Bunun için 2.sıradaki diskimiz C: diskidir. Çünkü ilk sıradaki disk MBR bilgisinin bulunduğu sadece 100 MB’ lık bir alandan ibaret olan bölümdür. Buraya hiç bir şey kuramazsınız. İkinci sıradaki diski seçiyor ve “ileri” komutunu uyguluyoruz.

25  20.ADIM: Bu adımda herhangi bir işlem yapmıyorsunuz. Dosyalar seçtiğiniz diskin ilk bölümüne kurulmaya başladı bile.

26  21.ADIM: Yirmibirinci adımda yine dosyalar diskimize kaydediliyor. Özelliklerden sonra “Güncelleştirmeler yükleniyor” adımı da tamamlandıktan sonra bilgisayar yeniden başlatılacaktır.

27  22.ADIM: Bir önceki 21. adımda da belirttiğimiz gibi diske kopyalama işlemi “Güncelleştirmeler yükleniyor” adımını da geçtikten sonra yeniden başlatılması gerekiyor. Burada bilgisayarımız 10 sn içinde yeniden başlatılacaktır. Beklemek istemiyorsanız, herhangi bir tuşa basabilirsiniz.

28  23.ADIM: Bilgisayar yeniden açıldığında bizi bu ekran karşılıyor, herhangi bir işlem yapmıyor bekliyoruz.

29  24.ADIM: Bu ekranda da herhangi bir işlem yapmıyorsunuz. Zaten bu görüntüler çok kısa süreli olarak ekranda görünürler.

30  25.ADIM: Yirmi beşinci adımda bu kez bilgisayar yeniden başlatılmadan önceki dosyaların diske kopyalandığı ve Windows Kurulumu‘nun devam ettiği bölüme tekrar dönüyoruz. Bu adımda bilgisayar önceki 4 bölümü tamamlamıştı. Şimdi ise “Yükleme Tamamlanıyor…” adımını da geçmek için bir süre işleme devam ediyor. Herhangi bir işlem yapmadan bekliyoruz.

31  26.ADIM: Bu kez farklı bir siyah ekranda “Kurulum bilgisayarınızı ilk kullanım için hazırlıyor” mesajı ile kısa bir süre bu ekran görüntülenecektir.

32  27.ADIM: Ardından yine “Kurulum video performansını denetliyor” ekranı kısa bir süre görüntülenecektir. Bu adımlarda herhangi bir işlem yapmıyorsunuz.

33  28.ADIM: Yirmi sekizinci adımda Windows kurulumu (Windows 7 kurulumu resimli anlatım) bir kullanıcı adı ve bir bilgisayar adı belirlemeniz gerekiyor. Ancak kullanıcı adı ve bilgisayar adı birbirinden farklı olması gerekiyor. Bu adımda gerekli girişleri yaptıktan sonra “ileri” butonuna tıklıyoruz.

34  29.ADIM: Bu adımda da yine parola belirleyebilirsiniz. İsterseniz giriş yapmayıp Windows kurulumu bittikten sonra da yapabilirsiniz. Bir parola belirledikten sonra parolayı hatırlamadığınız durumda bir ipucu girişini de buradaki metin kutusuna yazıp belirleyebilirsiniz.

35  30.ADIM: Otuzuncu adımda Microsoft tarafından size verilen lisans key ya da ürün anahtarı ismini verdiğimiz 25 basamaklı rakamlar ve harflerden oluşan kelime dizisini giriyorsunuz. Ayrıca çevrimiçi olduğunda otomatik olarak etkileştirmek için işaretleme kutusunu işaretlemeyi unutmayınız.

36  31.ADIM: Windows Kurulumu ‘nun bu adımda güncelleştirmelerin otomatik yapılıp yapılmaması için gerekli kişisel ayarınızı yapıyorsunuz. Güncelleştirmelerin açık olması sizin yararınıza olur. Güncelleştirmeleri almayan işletim sistemleri güvenli olmayabilir. Bu nedenle “Önerilen Ayarları kullan” seçeneğini tavsiye edilir.

37  32.ADIM: Otuz ikinci adımda saat ve tarih ayarlarını yapıyorsunuz. BIOS ayarlarınız eğer düzgün ise buradaki tarih ve saatiniz doğru bir şekilde görüntülenir. Eğer herhangi bir problem yoksa “ileri” butonuna tıklıyor bir sonraki adıma geçiyoruz.

38  33.ADIM: Otuz üçüncü adımda ağ ayarlarını yapıyoruz. Windows ağ kartınız tanımlandığı için size bir ağ kurulumu öneriyor. Örnek olarak burada Ev ağını seçiyor ve işleme devam ediyoruz. Daha sonra Windows kurulumunu tamamlandıktan sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

39  34.ADIM: Bu adımda bilgisayar kısa süre için ağ ayarlarınızı yapıyor. Herhangi bir müdahale yapmıyorsunuz.

40  35.a. ADIM: Bu bölümde eğer bir parola girmişseniz karşınıza parola giriş ekranı gelecektir. Eğer parola belirlememişseniz bu bölümü görmez bir sonraki bölüme geçersiniz.

41  35. ADIM: Windows 7 kurulumu resimli anlatım adımlarının artık sonuna geliyoruz. “Windows ayarlarınızı sonlandırıyor” mesajı verilen bu ekran 2-5 sn. gibi kısa süre görüntülenir. Herhangi bir işlem yapmıyor bir sonraki adımı bekliyoruz.

42  36.ADIM: Bu adımda yine çok kısa süre ekran ekranda görüntülenir.

43  37.ADIM: Windows Kurulumu artık tamamlandı ve masaüstü ilk kez görüntüleneceği için bazı ayarlar yapılması gerekiyor. Bu ekranda 5- 10 sn. bilgisayarınız masaüstünüzü hazırlayacaktır. Herhangi bir işlem yapmıyor bekliyorsunuz.

44  38.ADIM: Ve karşınızda Windows 7 masaüstü görünümü. Windows Kurulumu bu adımda artık tamamıyla sona erdi. Masaüstünü gördüğünüz anda artık orijinal aygıt sürücülerinin, yardımcı programların vb. kurulumların yapılabileceği anlamına geliyor. Ancak işletim sistemi kurulumu bu ibaret. Bundan sonrası tamamen sizin ihtiyaçlarınıza göre değişebilir.

45  EMRE AKDAĞ  BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI(İ.Ö)  SELAHATTİN AKDENİZ  BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI(İ.Ö)


" Windows 7 kurmaya başlamadan önce her zaman yapacağımız ilk adım bilgisayarı windows kurulum CD’sinden başlatmanız gerektiğidir.  Bunun için yapmamız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları