Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANKARA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MEVCUT ALAN VE DALLAR ADALET ADALET Zabit Katipliği Zabit Katipliği BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANKARA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MEVCUT ALAN VE DALLAR ADALET ADALET Zabit Katipliği Zabit Katipliği BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ."— Sunum transkripti:

1

2 ANKARA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MEVCUT ALAN VE DALLAR ADALET ADALET Zabit Katipliği Zabit Katipliği BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ Web Programcılığı Web Programcılığı BÜRO YÖNETİMİ BÜRO YÖNETİMİ Yönetici Sekreterliği Yönetici Sekreterliği MUHASEBE VE FİNANSMAN MUHASEBE VE FİNANSMAN Bilgisayarlı Muhasebe Bilgisayarlı Muhasebe PAZARLAMA VE PERAKENDE PAZARLAMA VE PERAKENDE Sigortacılık Sigortacılık ULAŞTIRMA ULAŞTIRMA Lojistik Lojistik ADRES : ADRES : Talatpaşa Bulvarı No: 3 TELEFON : : E-MAİL ADRESİ: 813148@meb.k12.tr. Opera Altındağ / ANKARA TELEFON : (0312) 312 45 16 BELGEGEÇER: (0312) 310 88 46 E-MAİL ADRESİ: 813148@meb.k12.tr.

3 ANAFARTALAR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MEVCUT ALAN VE DALLAR BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ Web Programcılığı Web Programcılığı BÜRO YÖNETİMİ BÜRO YÖNETİMİ Yönetici Sekreterliği Yönetici Sekreterliği MUHASEBE VE FİNANSMAN MUHASEBE VE FİNANSMAN Bilgisayarlı Muhasebe Bilgisayarlı Muhasebe PAZARLAMA VE PERAKENDE PAZARLAMA VE PERAKENDE Sigortacılık Sigortacılık ADRES: Denizciler Cd. Acıçeşme Sok. No: 5 Altındağ/ANKARA MAİL: 290916@meb.k12.tr TELFON: (0312) 312 45 70 BELGEGEÇER: (0312) 310 61 68

4 İMKB MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ADRES: Feridun Çelik Mah. Altındağ / Ankara MAİL: 951068@meb.k12.tr TELEFON: (0312) 376 02 50 BELGEGEÇER: (0312) 376 91 72 MEVCUT ALAN VE DALLAR BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ Web Programcılığı Web Programcılığı MUHASEBE VE FİNANSMAN MUHASEBE VE FİNANSMAN Bilgisayarlı Muhasebe Bilgisayarlı Muhasebe SİVİL HAVACILIK SİVİL HAVACILIK Yer Hizmetleri Yer Hizmetleri

5 SÜLEYMANŞAH MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MEVCUT ALAN VE DALLAR ELEKTRİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİK TEKNOLOJİSİ Endüstriyel Bakım ve Onarım Endüstriyel Bakım ve Onarım MUHASEBE VE FİNANSMAN MUHASEBE VE FİNANSMAN Bilgisayarlı Muhasebe Bilgisayarlı Muhasebe ADRES : Karapürçek Mah. 311. Cad. No:10/A Altındağ ANKARA TELEFON : (0312) 375 70 83 BELGEGEÇER : (0312) 375 70 84 MAİL : 759889@meb.k12.tr

6 ADALET ALANI Adalet alanı altında yer alan Zabıt Kâtipliği dalının yeterliklerini kazandırmaya yönelik; Adalet Bakanlığı merkez teşkilatı ile adli ve idari yargı sistemi içerisinde yer alan; Adalet Bakanlığı merkez teşkilatı ile adli ve idari yargı sistemi içerisinde yer alan; Tüm mahkemelerdeki yazı işlemleri yapmaya yönelik eğitim ve öğretim hizmeti verilir. Tüm mahkemelerdeki yazı işlemleri yapmaya yönelik eğitim ve öğretim hizmeti verilir.

7 Alanın Altında Yer Alan Dallar; Zabıt Kâtipliği, Zabıt Kâtipliği, İnfaz ve Koruma dallarında eğitim verilmektedir. İnfaz ve Koruma dallarında eğitim verilmektedir.

8 Zabıt Kâtipliği dalından mezun olanlar; İlk derece (hukuk, ceza, idare ve vergi) mahkemeleri, Bölge (adliye ve idare) mahkemeleri, Yüksek mahkemeler, Adalet Bakanlığı (merkez ve taşra) teşkilatı, Cumhuriyet başsavcılıkları, Ceza infaz (cezaevi ve tutukevleri) kurumları, Yüksek seçim ve seçim kurulları, Noterlikler, hukuk ve avukatlık büroları, Bankalar ve sigorta şirketleri Kamu ve özel kurumların hukuk ile ilgili birimlerinde de iş bulabilmektedirler.

9 Adalet Alanı Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları: Adalet Özel Güvenlik ve Koruma Sosyal Güvenlik Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği (Zabıt Katipliği Dalı)

10 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ Bilişim Teknolojileri alanı, Bilişim Teknolojileri alanı, bilgisayar sistemlerinin yazılım ve donanım kurulumu yanında alanın altında yer alan; Web Programcılığı dalının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Teknoloji hızla ilerledikçe Bilişim Teknolojileri alanına olan ihtiyaç daha da artmaya başlamıştır. Bu sebepten Bilişim Teknolojileri alanında bilgi sahibi olan bireylere ihtiyaç duyulmaktadır.

11 Alanın Altında Yer Alan Dallar; Ağ İşletmenliği, Bilgisayar Teknik Servisi, Web Programcılığı, Veri Tabanı Programcılığı dallarında eğitim verilmektedir.

12 Eğitim ve Kariyer İmkânları; Eğitim ve Kariyer İmkânları; Web programcıları, Web programcıları, Kamu kuruluşları, Bankalar ile özel sektöre ait iş yerleri, İnternet üzerinden ticaret (e – ticaret) yapan firmalarda çalışabilirler.

13 Bilişim Teknolojileri Alanı ile aynı/yakın Lisans Programları: Basım Teknolojileri (YO) YGS-1 Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri (YO) YGS-1 Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği YGS-1 Dijital Oyun Tasarımı (YO) YGS-1 İşletme Bilgi Yönetimi (YO) YGS-6 Yönetim Bilişim Sistemleri (YO) YGS-6

14 Bilişim Teknolojileri Alanından mezun öğrenciler Teknoloji Fakültelerinin / Sanat ve Tasarım Fakültelerinin / Turizm Fakültelerinin aşağıda yer alan lisans programlarının ayrılan kontenjanlarına yerleştirileceklerdir.

15 Bilişim Teknolojileri Alanı Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları: Basım ve Yayın Teknolojileri Basın ve Yayıncılık Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bilgi yönetimi Bilgisayar Operatörlüğü Bilgisayar Programcılığı Bilgisayar Teknolojisi Coğrafi Bilgi Sistemleri Görsel İletişim Grafik Tasarımı Internet ve Ağ Teknolojileri Mobil Teknolojileri Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi

16 BÜRO YÖNETİMİ Büro yönetimi, Günlük işler, Dava hizmetleri, Ofis yönetimi, İletişim, Bildirimler ve ödemeler, Ofis makineleri, Sunum, toplantı ve seyahat hizmetleri ile ilgili bilgi ve becerileri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

17 Alanın Altında Yer Alan Dallar; Hukuk Sekreterliği, Ticaret Sekreterliği, Yönetici Sekreterliği dallarında eğitim verilmektedir.

18 Eğitim ve Kariyer İmkânları; Büro Yönetimi Alanı mezunları, Büro Yönetimi Alanı mezunları, Özel sektör ve kamu kuruluşlarında, Hastane, belediye, dernek, oda, baro gibi kurumların ilgili bölümlerinde istihdam edilirler. Ayrıca hukuk, hekimlik, mühendislik, mimarlık bürolarının temel ihtiyacı olan sekreterlik görevlerini en iyi şekilde yapabilecek elemanlardır.

19 Büro Yönetimi Alanı ile aynı/yakın Lisans Programları: İnsan Kaynakları Yönetimi (YO) YGS-6 Sağlık Yönetimi (YO) YGS-6 Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi (YO) YGS-6

20 Büro Yönetimi Alanı Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları: Ağız ve Diş Sağlığı Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Çağrı Merkezi Hizmetleri Emlak ve Emlak Yönetimi Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği İnsan Kaynakları Yönetimi İşletme Yönetimi Kooperatifçilik Sağlık Kurumları İşletmeciliği Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Sosyal Güvenlik (Hukuk Sekreterliği Dalı)

21 MUHASEBE VE FİNANSMAN Muhasebe ve finansman, Muhasebe ve finansman, İşletmelerin kuruluşu, faaliyetlerine ait belgelerin tasnifi, kayıt işlemleri, dosyalama ve arşivleme işlemleri, raporlama, analiz etme becerileri kazandırılır. Muhasebe ve finansman hizmetleri bilgisayar ortamında yapılmaktadır.

22 Muhasebe – Finansman Alanından Mezun olan öğrencilerimiz; Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu, meslek içinde kademelendirme getirdiğinden muhasebe ve finansman alanından mezun olanlar Kanun’da belirtilen şartları yerine getirmek suretiyle bu unvanları kazanabilirler.

23 Alanın Altında Yer Alan Dallar; Bilgisayarlı Muhasebe, Dış Ticaret Ofis Hizmetleri, Finans ve Borsa Hizmetleri dallarında eğitim verilmektedir.

24 Eğitim ve Kariyer İmkânları; Meslek eğitimi, Meslek eğitimi, meslek liselerinin muhasebe ve finansman alanında ve meslek lisesinden sonra “Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda başarılı olanlar, lisans programlarına ya da meslek yüksek okullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Meslek mensupları; Meslek mensupları; muhasebe ve mali müşavirlik bürolarında, dış ticaret ve finans kuruluşlarının ilgili bölümleri ile ticari işletmelerin muhasebe servislerinde çalışabilirler. Ayrıca her türlü kuruluşun mali işlerle ilgili bölümlerinde çalışabilirler. Mesleğin oldukça geniş bir çalışma alanı mevcuttur. Ülkemizde, muhasebecilik, yasalarla düzenlenmiş bir meslektir. Anadolu meslek lisesinden mezun olanlar Kanun’da belirtilen şartları yerine getirmek suretiyle bu unvanları kazanabilirler.

25 Muhasebe – Finansman Alanı ile aynı / yakın Lisans Programları:

26

27 Muhasebe – Finansman Alanı Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları: Bankacılık ve Sigortacılık Deniz ve Liman İşletmeciliği Dış Ticaret Emlak ve Emlak Yönetimi Enerji Tesisleri ve İşletmeciliği Hava Lojistiği İnsan Kaynakları Yönetimi İşletme Yönetimi Kooperatifçilik Lojistik Maliye Marina İşletme Marina ve Yat İşletmeciliği Marka İletişimi Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Pazarlama Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Sosyal Güvenlik Tarımsal İşletmecilik Turizm ve Otel İşletmeciliği Turizm ve Seyahat Hizmetleri Uçuş Harekat Yöneticiliği

28 PAZARLAMA VE PERAKENDE Pazarlama ve perakende, Pazarlama ve perakende, Mal, can ve diğer sigorta edilebilir riskleri belirleme, sigorta poliçesi satma, hasar takip işlemleri yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır.

29 Alanın Altında Yer Alan Dallar; Satış Elemanlığı, Sigortacılık, Emlak Komisyonculuğu, Gıda Satış Elemanlığı dallarında eğitim verilmektedir.

30 Eğitim ve Kariyer İmkânları; Bu meslek görevlileri hem kamu sektöründe hem özel sektörde iş bulabilirler. Özellikle özel sektörde iş alanı daha geniştir.

31 Pazarlama – Perakende Alanı ile aynı / yakın Lisans Programları:

32 Pazarlama – Perakendecilik Alanı Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları: Bankacılık ve Sigortacılık Çağrı Merkezi Hizmetleri Deniz ve Liman İşletmeciliği Dış Ticaret Emlak ve Emlak Yönetimi Enerji Tesisleri İşletmeciliği Hava Lojistiği İnsan Kaynakları Yönetimi İşletme Yönetimi Kooperatifçilik Lojistik Marina İşletme Marina ve Yat İşletmeciliği Marka İletişimi Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Moda Yönetimi Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Pazarlama Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Posta Hizmetleri Reklamcılık Sağlık Kurumları İşletmeciliği Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Sosyal Güvenlik Tarımsal İşletmecilik Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Turizm ve Otel İşletmeciliği Turizm ve Seyahat Hizmetleri Uçuş Harekat Yöneticiliği Maliye (Ticaret A/B Grubu (Ticaret Lisesi)

33 SİVİL HAVACILIK ALANI Sivil Havacılık sektörü dünyada ve Türkiye’de olağanüstü bir şekilde büyümeye devam ederken, sektörün eleman ihtiyacı da artmaktadır. Rekabetin yoğunlaştığı havacılık sektöründe çabuk karar verebilen, kavramsal düşünebilen ve aynı zamanda operasyonel düzeydeki faaliyetlere hâkim bireylere ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik olarak Sivil Havacılık Alanı Yer Hizmetleri Programı hazırlanarak eğitimli bireyler yetiştirmek amaçlanmıştır.

34 Alanın Altında Yer Alan Dal; Yer Hizmetleri dalı’ Yer Hizmetleri dalı’nda eğitim verilmektedir.

35 Eğitim ve Kariyer İmkânları; Meslek lisesinden sonra “Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Sınavsız yerleşebilecekleri ön lisans programları da mevcuttur.

36 ULAŞTIRMA HİZMETLERİ Lojistik, taşıma, depolama, gümrük ve diğer tedarik zinciri prosedür işlemlerini yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Ulaştırma hizmetleriyle, ürün veya hizmetler hedef pazarlara daha ekonomik ve hızlı bir şekilde ulaştırılmaktadır. Ulaştırma hizmetleri, lojistik faaliyetlerin özünü içermektedir. Lojistik, günümüzde tüm organizasyon ve kaynakları amaca ulaşmak için en uyumlu şekilde hareket ettirebilme yeteneği olarak iş dünyasının gündemine girmiştir.

37 Alanın Altında Yer Alan Dal; Lojistik dalında eğitim verilmektedir.

38 Lojistik alanında çalışacak meslek elemanı, lojistik işletmeleri, fabrikalar, gümrük işletme, ithalat ve ihracat yapan firmalar, depolar, büyük mağazalar gibi iş piyasasının ihtiyacına göre istihdam edilmektedir. Geniş bir iş ve çalışma alanı vardır. Eğitim ve Kariyer İmkânları;

39 Ulaştırma Hizmetleri Alanı ile aynı / yakın Lisans Programları:

40 Ulaştırma Hizmetleri Alanından mezun öğrenciler Teknoloji Fakültelerinin / Sanat ve Tasarım Fakültelerinin / Turizm Fakültelerinin aşağıda yer alan lisans programlarının ayrılan kontenjanlarına yerleştirileceklerdir.

41 Ulaştırma Hizmetleri Alanı Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları: Bankacılık ve Sigortacılık Deniz ve Liman İşletmeciliği Dış Ticaret Emlak ve Emlak Yönetimi Enerji Tesisleri İşletmeciliği Hava Lojistiği İnsan Kaynakları Yönetimi İşletme Yönetimi Kooperatifçilik Kültürel Miras ve Turizm Lojistik Marina İşletme Marina ve Yat İşletmeciliği Marka İletişimi Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Moda Yönetimi Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Otobüs Kaptanlığı Pazarlama Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Posta Hizmetleri Sağlık Kurumları İşletmeciliği Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Sosyal Güvenlik Tarımsal İşletmecilik Turist Rehberliği Turizm Animasyonu Turizm Rehberliği Turizm ve Otel İşletmeciliği Turizm ve Seyahat Hizmetleri Uçuş Harekat Yöneticiliği


"ANKARA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ MEVCUT ALAN VE DALLAR ADALET ADALET Zabit Katipliği Zabit Katipliği BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları