Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Standart Elektrot Potansiyelleri Metallerin Aktifliği ve Ametallerin Aktifliği Duygu Yalvaç.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Standart Elektrot Potansiyelleri Metallerin Aktifliği ve Ametallerin Aktifliği Duygu Yalvaç."— Sunum transkripti:

1 Standart Elektrot Potansiyelleri Metallerin Aktifliği ve Ametallerin Aktifliği Duygu Yalvaç

2 Metallerin Aktifliği Elektron verme eğilimidir. En kolay elektron veren en aktiftir. Periyodik cetvelin; Bir grubunda yukarıdan aşağıya doğru inildikçe artar, Bir periyodunda soldan sağa doğru ilerledikçe azalır.

3 Bir metal çubuk, bir başka metalin iyonlarının bulunduğu sulu çözeltilerine katılırsa iki olasılık ortaya çıkar: 1.Bir metal diğer bir metalin sulu çözeltisindeki iyonları ile tepkime verip, onu element hale dönüştürüyorsa ondan daha aktiftir. 2.Bir metal diğer bir metalin sulu çözeltisindeki iyonları ile tepkime vermiyorsa, diğer element kendisinden daha aktiftir.

4

5

6 Ametallerin Aktifliği Elektron alma eğilimidir. Periyodik cetvelin; Bir periyodunda soldan sağa doğru ilerledikçe artar. Bir grupta yukarıdan aşağıya doğru inildikçe azalır. Bir ametal başka bir ametalin sulu çözeltideki iyonu yükseltgeyerek saf hale getiriyorsa daha aktiftir.

7 Metallerin aktifliği; Elektron verme, yükseltgenme eğilimi Ametallerin aktifliği; Elektron alma, indirgenme eğilimi gösterir.

8

9

10


"Standart Elektrot Potansiyelleri Metallerin Aktifliği ve Ametallerin Aktifliği Duygu Yalvaç." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları