Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ders Nasıl Çalışır? Hazırlayan: Bülent ODABAŞI AZDAVAY ANADOLU İMAM-HATİP LİSESİ REHBER ÖĞRETMENİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ders Nasıl Çalışır? Hazırlayan: Bülent ODABAŞI AZDAVAY ANADOLU İMAM-HATİP LİSESİ REHBER ÖĞRETMENİ."— Sunum transkripti:

1 Ders Nasıl Çalışır? Hazırlayan: Bülent ODABAŞI AZDAVAY ANADOLU İMAM-HATİP LİSESİ REHBER ÖĞRETMENİ

2 Yaptığımız Anket Sonuçlarına Göre; B A Ş A R I S I Z L I K N E D E N L E R İ % si Bazı derslere yeteneğimin olmaması 48,4 % Sınavlarda heyecan yaşanması 35,9 % Çalıştığı halde yapamama 35,2 % Bilgileri çok çabuk unutma 31,3 % Arkadaşlarının derslerde çok gürültü yapmaları 30,5 % Başaramayacağı derslere çalışmak istememe 26,6 % Ders programında zor derslerin üst üste gelmesi 26,6 % Günde ikiden fazla sınav yapılması 21,9 %

3 Hangisi doğru? Çok çalışmak mı? Doğru ve etkili çalışmak mı?

4 Niçin Ne zaman Nasıl Ne kadar Ders çalışıyoruz?

5 Niçin ders çalışıyoruz? Başarılı bir eğitim Sınavlarda yeterli puan İyi bir üniversite İyi bir meslek Güzel bir gelecek Ders çalışma

6 Bir öğrencinin her gün mutlaka yapması gereken iki iş vardır: 1- Günlük ders tekrarı 2- Ertesi günkü derslere ön hazırlık Bunlarla birlikte; Ödevler Yazılılar Performanslar …… Bunları yapmak için hafta sonlarını değerlendirin.

7 Ders başarısının sırrı: “Dersi, derste öğrenmek” Öğretmenin anlattıklarını iyi dinleyin. Öğretmenin anlattıklarını not edin. (Not defteriniz var mı?)

8 1-Günlük Ders Tekrarı Yapmak Günlük tekrar yaparken önce derste işlenen konuyu ders kitabından okuyun. Sonra derste aldığınız notları okuyun. En son aşamada ise konuyla ilgili öğrendiğiniz tüm bilgileri ders defterinize temize çekin.

9 2-Ertesi Günkü Derslere Hazırlık Öğretmenin önceki ders işlediği en son konunun devamı olan ve yarın işlenecek olan konuyu bugünden en az 1 kez okuyun. Önemli veya dikkat edilmesi gereken yerleri işaretleyin. Aklınıza gelen soruları ve örnekleri not edin. Yardımcı kaynaklardan YGS-LYS’de çıkan soruları inceleyin.

10 Ertesi günkü derse hazırlık yapmak size ne kazandırır? Konuyu daha iyi kavrarsınız. Derse aktif katılım yaparsınız. Farklı görüşlerinizi paylaşırsınız. Derste sıkılmazsınız.

11 Yeni konuyu okurken; Konunun başlığını, alt başlıklarını, bölümlerini hızlıca gözden geçirin. Konuyu “Ne, Niçin, Nasıl, Nerede, Ne zaman, Kim?” sorularını düşünerek okuyun.(5N1K) Okuduğunuz bölümlerle ilgili özet notlar alın. (Tanımlar, özellikler, benzerlik ve farklılıklar…)

12 Yeni konuyu okurken; Çalışma sürenizin sonunda aldığınız notları okuyup tekrar edin. (40 veya 50 dk. Çalışma + 10 dk.Tekrar) Öğrendiğiniz bilgileri sesli olarak anlatın.

13 Başarıya Götüren Tavsiyeler Hayatı ciddiye almak Bahane üretmemek Zamanı iyi değerlendirmek Olumsuz düşünmemek Kararlı olmak Ertelememek Ders çalışırken cep telefonu veya internetten uzak durmak Ders çalışma planı yapmak Derslere devamsızlık yapmamak Her derse nasıl çalışmanız gerektiğini branş öğretmeninden öğrenmek

14 Unutmayın! “İstediğiniz her şeyi başarabilirsiniz, yeter ki başarmayı isteyin.” Bülent ODABAŞI


"Ders Nasıl Çalışır? Hazırlayan: Bülent ODABAŞI AZDAVAY ANADOLU İMAM-HATİP LİSESİ REHBER ÖĞRETMENİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları