Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EROZYON. HAZIRLAYANLAR: ZAHİDE İREM SARI, ÖZGE TÜLÜ, DENİZ ÜNLÜKAPLAN DERS:FEN BİLİMLERİ KONU:EROZYON ÖĞRETMEN:MUSTAFA ALİ ÇAPUT.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EROZYON. HAZIRLAYANLAR: ZAHİDE İREM SARI, ÖZGE TÜLÜ, DENİZ ÜNLÜKAPLAN DERS:FEN BİLİMLERİ KONU:EROZYON ÖĞRETMEN:MUSTAFA ALİ ÇAPUT."— Sunum transkripti:

1 EROZYON

2 HAZIRLAYANLAR: ZAHİDE İREM SARI, ÖZGE TÜLÜ, DENİZ ÜNLÜKAPLAN DERS:FEN BİLİMLERİ KONU:EROZYON ÖĞRETMEN:MUSTAFA ALİ ÇAPUT

3 EROZYON NEDİR? Erozyon, diğer adıyla aşınım, yer kabuğunun üzerindeki toprakların, başta akarsular olmak üzere türlü dış etkenlerle aşındırılıp, yerinden koparılması, bir yerden başka bir yere taşınması ve biriktirilmesi olayıdır.

4

5

6 Erozyonun Zararları Bitki örtüsünün yok olması, erozyonun yanı sıra toprak kayması, taşkın ve çığ felaketlerini artırır. Verimsizleşen ve yok olan tarım arazileri üzerinde yaşayanları besleyemez duruma gelip, kırsal kesimden kentlere doğru göçü arttırarak, büyük ekonomik ve toplumsal sorunlara yol açar.

7 Meraların yok olması hayvancılığın gerilemesine neden olurken, gelirin azalması ve iş olanağının daralması sonucunu doğurur. Bitki örtüsünün yok olması, erozyonun yanı sıra toprak kayması, taşkın ve çığ felaketlerini artırır. Erozyon sonucu taşınan verimli topraklar, baraj göllerini doldurarak, ekonomik ömürlerini kısaltır.

8 Yeşil örtü ve toprağın elden gitmesi ile ortaya çıkan iklim değişikliği ve bozulan ekolojik denge sonucunda, vahim boyutlarda doğal varlık kaybedilerek ekonomik zarara uğratır. Bitki örtüsü ve toprağın olmadığı bir yüzey, kar ve yağmur sularını ememediğinden, doğal su kaynakları düzenli ve sürekli olarak beslenemez. Kaybedilen toprak örtüsünün yeniden oluşması için binlerce yıl gerekir.

9 EROZYONDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR? Erozyon genelde eğimli yerlerde meydana gelir. Ayrıca bitki örtüsünün az olduğu yerlerde de erozyon çok olur. Korunmak için; 1. Çevrenin ağaçlandırılması, ormanların korunması gerekir. Ağaç kökleri toprağı tutarak sürüklenmesini önler, ağaç yaprakları yağmurun hızını azaltır. 2. Baraj ve bentler yapılmalıdır. 3. Rüzgar perdelikleri yapılmalıdır.

10

11

12 GAZETE HABERLERİ ABD’nin Utah eyaletindeki bir bakır madeninde meydana gelen erozyon, Kuzey Amerika’nın en büyük erozyonu olarak kayda geçti. 165 milyon ton toprağın yaklaşık iki metre boyunca kaydığı afette, şans eseri yaralanan olmadı. Madende çalışanlar işçiler ise emekli maaşı ve sağlık sigortası içeren 20 bin dolarlık bir emeklilik bonusu kazandı. 10 Nisan’da gerçekleşen erozyonun ilk defa paylaşılan görüntüleri görenleri şaşkına çevirdi.

13 Topraklarının Büyük Bölümü Erozyon Tehdidi Altında Bulunan Türkiye'de Saniyede 16 Ton, Yılda İse 500 Milyon Ton Verimli Tarım Arazisi Yok Oluyor.

14 Erozyon nedeniyle her yıl Fırat Nehri'nin 108, Kızılırmak'ın 65, Yeşilırmak'ın ise 55 milyon ton toprak taşıdığı, bunun sonucunda Keban Barajı'nda 32, Karakaya Barajı'nda ise 31 milyon ton toprak biriktiği açıklandı.

15 TEMA VAKFI NEDİR Ülkemizde birçok etkinliğe ve organizasyona sahiplik eden bir kuruluş. Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı adı ile 11 eylül 1992 tarihinde Hayrettin KARACA ve Nihat GÖKYİĞİT tarafından kurulmuştur.

16

17 SORULAR EROZYON NEDİR ? Cevap: yer kabuğu üzerindeki toprakların rüzgar ve su ile aşınması olayına erozyon denir

18 Erozyonun zararları nelerdir? Cevap: 1.sel,toprak kayması ve çığ felaketlerini artırır. 2.İş olanağını azaltır. 3.Meraların yok olması. 4.İklim bozukluğu.

19 Erozyon’dan nasıl korunulur? Cevap: 1. Çevrenin ağaçlandırılması, ormanların korunması gerekir. Ağaç kökleri toprağı tutarak sürüklenmesini önler, ağaç yaprakları yağmurun hızını azaltır. 2. Baraj ve bentler yapılmalıdır. 3. Rüzgar perdelikleri yapılmalıdır.

20 Her yıl Erozyon nedeniyle Fırat, Kızılırmak ve Yeşilırmak’ta kaç ton toprak birikiyor? Cevap:Fırat’ta108,Kızılırmak’ta65,Yeşilırmak’ta55 Milyon ton toprak birikiyor. Tema Vakfı nedir? Cevap: Erozyon ve ağaçlandırma konusu ile ilgili birçok çalışma yapan bir kuruluş.


"EROZYON. HAZIRLAYANLAR: ZAHİDE İREM SARI, ÖZGE TÜLÜ, DENİZ ÜNLÜKAPLAN DERS:FEN BİLİMLERİ KONU:EROZYON ÖĞRETMEN:MUSTAFA ALİ ÇAPUT." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları