Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİNİ HİÇ DUYDUNUZ MU? ANADOLU(TÜRKİYE) SELÇUKLU DEVLETİ 1077 YILINDA ANADOLU’DA KURULDU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİNİ HİÇ DUYDUNUZ MU? ANADOLU(TÜRKİYE) SELÇUKLU DEVLETİ 1077 YILINDA ANADOLU’DA KURULDU."— Sunum transkripti:

1

2 ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİNİ HİÇ DUYDUNUZ MU? ANADOLU(TÜRKİYE) SELÇUKLU DEVLETİ 1077 YILINDA ANADOLU’DA KURULDU.

3 SÖYLE BAKALIM KAPLUMBAĞA KARDEŞ ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİNİN KURUCUSU KİMDİR? HIIII…SÜLEYMAN ŞAHTIR, BALIK KARDEŞ.

4 PEKİ ŞİMDİ SEN SÖYLE BAKALIM HANGİ TİCARETE ÖNEM VERİLMİŞTİR? ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ DENİZ TİCARETİNE ÖNEM VERMİŞTİR.

5 1. KILIÇARSLAN DÖNEMİNDE İZNİK VE BATI ANADOLU’NUN KAYBEDİLMESİYLE BAŞKENT KONYA’YA TAŞINDI SİZCE İZNİK NASIL KAYBEDİLMİŞTİR? BU SORUNUN CEVABI HAÇLI SEFERLERİNDE…?

6 2. KILIÇARSLAN DÖNEMİ’NDE 1176 TARİHİNDE MİRYAKEFOLON SAVAŞI YAPILDI SİZCE BU SAVAŞ KİMLE KİM ARASINDA OLMUŞTUR? BU SAVAŞIN SEBEBİ NEDİR?

7 MİRYAKEFOLON SAVAŞI BİZANS İLE SELÇUKLU ARASINDA OLAN MİRYAKEFOLON SAVAŞI 1176 YILINDA YAPILMIŞTIR SAVAŞI, SELÇUKLULAR KAZANMIŞTIR BUNUN SONUCUNDA TÜRKLERİ ANADOLU’DAN ATMA UMUTLARI SONA ERMİŞTİR. ANADOLU KESİN TÜRK YURDU HALİNE GELMİŞTİR. AVRUPALILAR ANADOLU’YA TÜRKİYE DEMEYE BAŞLAMIŞLARDIR. BU SAVAŞIN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ NEDİR?

8 MİRYAKEFOLON SAVAŞI EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ ANADOLU’NUN KESİN YURT HALİNE GELMESİDİR

9 HAÇLI SEFERLERİ

10 AVRUPALILARIN DİN ADAMLARININ ÖNDERLEĞİNDE BİRLEŞEREK HRİSTİYANLARCA KUTSAL SAYILAN KUDÜS,ANTAKYA, İSKENDERİYE GİBİ YERLERİ ALMAK İÇİN DÜZENLEDİKLERİ SEFERLERE “HAÇLI SEFERLERİ” DENİR. BU SEFERLERE KATILANLARA HAÇLI DENİR.

11 1.HAÇLI SEFERİ:1096-1099 2.HAÇLI SEFERİ:1147-1149 HAÇLI SEFERLERİ VE TARİHLERİ 3.HAÇLI SEFERİ:1189-1192 4.HAÇLI SEFERİ:1202-1204

12 ,, HAÇLILARIN ASIL AMACI;AVRUPALILARIN DOĞU’NUN ZENGİNLİKLERİNDEN YARARLANMAK İSTEMELERİDİR.YANİ EKONOMİDİR. UYARI 1.HAÇLI SEFERLERİ SIRASINDA HAÇLILAR,İZNİK’İ ALDILAR.BÖYLECE 1.KILIÇARSLAN DEVLETİNİN BAŞKENTİNİ İZNİK’TEN KONYA’YA TAŞIDI. 4.HAÇLI SEFERİ SIRASINDA HAÇLILAR İSTANBUL’U ALARAK BURADA BİR LATİN DEVLETİ KURDU.

13 SİYASİ NEDEN EKONOMİK NEDEN DİNİ NEDEN SOSYAL NEDEN HAÇLI SEFERLERİNİN NEDENLERİ

14 SİYASİ NEDEN BİZANSLARIN TÜRKLERE KARŞI AVRUPA’DAN YARDIM İSTEMESİ AVRUPALILARIN TÜRKLERİN BATIYA DOĞRU İLERLEYİŞİNİ DURDURMAK İSTEMELERİ DEREBEYLİKLERİN GÜÇLERİNİ ARTIRMAK İSTEMELERİ

15 EKONOMİK NEDEN FAKİR OLAN AVRUPALILARIN İSLAM DÜNYASININ ZENGİNLERİNE SAHİP OLMAK İSTEMELERİDİR. MÜSLAMANLARIN İSLAM DÜNYASININ ZENGİNLERİNE SAHİP OLMAK İSTEMELERİDİR

16 DİNİ NEDEN MÜSLAMANLARIN ELLERİNDE BULUNAN KUTSAL YERLERİN HRİSTİYANLARCA GERİ ALINMAK İSTEMELERİDİR. HRİSTİYANLIĞI YAYMAK İSTEYEN KULUNİ TARİKATININ ÇIKMASIDIR. PAPA VE DİN ADAMLARININ ETKİNLİĞİNİ VE NÜFUZUNU ARTIRMAK İSTEMELERİDİR.

17 SOSYAL NEDEN YOKSUL VE TOPRAKSIZ OLAN KÖYLÜLERİN, YENİ TOPRAKLAR VE ZENGİNLİKLER ELDE ETMEK İSTEMELERİDİR. ŞOVALYLERİN, ŞAN, ŞÖHRET VE MACERA İSTEKLERİDİR.

18 BİLİMSEL SONUÇ SOSYAL SONUÇ DİNİ SONUÇ EKONOMİK SONUÇ SİYASİ SONUÇ HAÇLI SEFERLERİNİN SONUÇLARI

19 HAÇLILAR, BU SEFERLER SONUNDA AMAÇLARINA ULAŞAMADILAR.BİZANS, TÜRK İLERLEYİŞİNE ENGEL OLAMADI. YENİ DEVLETLER KURULDU. DEREBEYLER ESKİ GÜCÜNÜ YİTİRMİŞTİR, MERKEZİ KRALLIKLAR GÜÇLENMEYE BAŞLAMIŞLARDIR. COĞRAFİ BULUNTULARIN BAŞLAMASINDA ETKİLİ OLMUŞTUR. TÜRKLERİN BATIYA YAPTIKLARI SEFERLER DURDU. SİYASİ SONUÇ

20 EKONOMİKSONUÇ MÜSLAMANLARLA AVRUPALILAR ARASINDA TİCARET GELİŞTİ. AKDENİZ LİMANLARI ÖNEM KAZANDI. DOĞU’DAKİ PEK ÇOK TARIM ÜRÜNLERİ AVRUPADA YETİŞTİRİLMEYE BAŞLADI. HAÇLILARIN ANADOLU VE SURİYE’DE YAĞMALAMA, YAKIP YIKMA VE İNSANLARI ÖLDÜRMELERİ İSLAM DÜNYASINI YOKSULLAŞTIRMIŞTIR.

21 DİNİ SONUÇ AVRUPA’DA KİLİSE VE DİN ADAMLARINA GÜVEN AZALDI TÜRKLER,HAÇLILAR KARŞI VERDİKLERİ MÜCADELE İLE İSLAM DÜNYASININ SEEVGİSİNİ KAZANDILAR. KİLİSE BASKISI AZALDI,AKILCI VE BİLİMSEL DÜŞÜNCE GELİŞME BAŞLADI. HRİSTİYAN-MÜSLAMAN ÇATIŞMASI BAŞLADI.

22 SOSYAL SONUÇ SINIFLAR ARASI DENGESİZLİK AZALDI. BURJUVA SINIFI GÜÇLENMEYE BAŞLADI. FEODALİZM(DEREBEYLİK) GÜCÜNÜ YİTİRMEYE BAŞLADI.

23 BİLİMSEL SONUÇ AVRUPALILAR MÜSLAMANLARDAN PUSULA, KAĞIT, TOP, BARUT GİBİ YENİ BULUŞLAR ÖĞRENDİLER.BUNUN SONUCUNDA AVRUPA’DA DÜŞÜNCE, BİLİM VE SANATTA BÜYÜK İLERLEMELER OLDU. AVRUPA İLK ÇAĞ KÜLTÜRÜ İLE TANIŞTI.

24

25

26

27


"ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİNİ HİÇ DUYDUNUZ MU? ANADOLU(TÜRKİYE) SELÇUKLU DEVLETİ 1077 YILINDA ANADOLU’DA KURULDU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları