Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OSMANLI DEVLETİ KÜLTÜR VE UYGARLIĞI O R D U OSMANLI ORDUSU Kapıkulu AskerleriEyalet AskerleriYardımcı Kuvvetler Kapıkulu Piyadeleri 1) Acemi Oğlanlar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OSMANLI DEVLETİ KÜLTÜR VE UYGARLIĞI O R D U OSMANLI ORDUSU Kapıkulu AskerleriEyalet AskerleriYardımcı Kuvvetler Kapıkulu Piyadeleri 1) Acemi Oğlanlar."— Sunum transkripti:

1

2 OSMANLI DEVLETİ KÜLTÜR VE UYGARLIĞI O R D U

3 OSMANLI ORDUSU Kapıkulu AskerleriEyalet AskerleriYardımcı Kuvvetler Kapıkulu Piyadeleri 1) Acemi Oğlanlar 2) Yeniçeri Ocağı 3) Cebeciler 4) Topçular 5) Top Arabacılar 6) Humbaracılar 7) Lağımcılar Kapıkulu süvarileri 1) Silahtarlar 2) Sipahiler 3) Sağ Ulufeciler 4) Sol Ulufeciler 5) Sağ Garipler 6) sol Garipler 1)Akıncılar 2) Azaplar 3) Derbent Muhafızları 4) Müsellemler 5) Sakalar 6) Yayalar 7) Bağlı beyliklerin gönderdiği 8) Turnalar Tımarlı Sipahiler

4 İlk düzenli ordu Orhan Bey döneminde oluşturuldu. İlk devşirme sistemi 1.Murat döneminde uygulandı. Devşirme sistemi, Kimsesiz, gayrimüslim erkek çocukların (5-12 yaş) Türk- Müslüman kültürüyle yetiştirilerek devlet hizmetinde çalıştırılmasıdır.

5 1) Acemi Oğlanlar Ocağı: Kapıkulu ordusuna ve Enderun okuluna kaynak sağlayan ocaktı. KAPIKULU ASKERLERİ A) Kapıkulu Piyadeleri 2) Yeniçeri Ocağı: Devşirme sistemiyle toplanan askerlerden oluşan ocaktı. 1. Murat döneminde açıldı.

6 Devletten üç ayda bir “ulûfe” denilen maaş alırlardı. Sürekli ve disiplinli bir orduydu. 2. Mahmut döneminde kaldırıldı (1826,Vakayı Hayriye).

7 3) Cebeciler: Ordunun silah ve cephanelerini hazırlayan, koruyan ve gerekli yerlere taşıyan ocaktı. KAPIKULU ASKERLERİ A) Kapıkulu Piyadeleri 4) Topçular: Top dökmek,top kurmak, top atmak için kurulan ocaktı. 5) Top Arabacılar: Ağır topları, savaş sırasında gerekli yerlere taşırlardı. 6) Humbaracılar: Havan topları ve el bombaları yapan, taşıyan ve kullanan birliklerdi. 7) Lağımcılar: Savaşlarda düşman kalelerinin ve surlarının altına tüneller açarak buralara bomba yerleştiren ve havaya uçuran ocaktı.

8 KAPIKULU ASKERLERİ B) Kapıkulu Süvarileri 1) Silahtarlar Savaşlarda padişahı 2) Sipahiler korumakla görevliydiler. 3) Sağ Ulufeciler Hazineyi ve savaş 4) Sol Ulufeciler ganimetlerini korumakla görevliydiler. 5) Sağ Garipler: Öncü güçlerdir. 6) Sol Garipler:

9 Ordunun en büyük kısmını oluştururdu. Saliyanesiz (yıllıksız) eyaletlerde dirlik sahipleri tarafından yetiştirilirdi. Devletten maaş almazlardı.İhtiyaçları dirlik sahibi tarafından karşılanırdı. Tamamı Türkmenlerden oluşurdu. EYALET ASKERLERİ Tımarlı Sipahiler

10 1) Akıncılar: Tamamı Türkmenlerden oluşan, sınır boylarında oturan, düşman boylarına akınlar yapan vurucu kuvvetlerdi. YARDIMCI KUVVETLER 2) Azaplar: Gönüllü bekâr Türk gençlerinden oluşan, yaya askerlerdi. Devletten maaş alırlardı. 3) Derbent Muhafızları: Ticaret yollarını ve geçitleri koruyan birliklerdi. 4) Müsellemler: Müslümanlardan oluşan, geri hizmetlerde bulunan birliklerdi. 5) Sakalar: Savaş sırasında askerlerin su ihtiyaçlarını karşılayan birliklerdi. 6) Yayalar: Yörük ve Tatarlardan oluşan, yol açmak, hendek kazmak, yiyecek dağıtmak gibi görevleri olan birliklerdi. 7) Bağlı Beyliklerin Gönderdiği Askerler: Kırım, Eflak, Boğdan gibi bağlı beyliklerden gönderilen birliklerdi. 8) Turnalar: Savaş sırasında ordunun haberleşmesini sağlayan birliklerdi.

11 İlk donanma Karesioğulları Beyliği’nin alınmasıyla oluşturuldu. DONANMA

12 İlk tersane Yıldırım Bayezid döneminde Gelibolu’da açıldı. İlk büyük donanma Fatih döneminde oluşturuldu.

13 Osmanlı en büyük Donanmaya Kanuni döneminde Barbaros Hayrettin Paşa ile ulaştı.

14 Osmanlı donanma komutanına “Kaptan-ı Derya”, gemi kaptanlarına “Reis”, donanma askerlerine ise “Levent” denirdi.

15 HAZIRLAYAN AHMET ARSLAN İzlediğiniz için teşekkür ederim. Faydalı olması dileğimle…


"OSMANLI DEVLETİ KÜLTÜR VE UYGARLIĞI O R D U OSMANLI ORDUSU Kapıkulu AskerleriEyalet AskerleriYardımcı Kuvvetler Kapıkulu Piyadeleri 1) Acemi Oğlanlar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları