Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ORTAÖ Ğ RET İ M KURUMLARI BÜ Ş RA ATICI REHBER Ö Ğ RETMEN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ORTAÖ Ğ RET İ M KURUMLARI BÜ Ş RA ATICI REHBER Ö Ğ RETMEN."— Sunum transkripti:

1 ORTAÖ Ğ RET İ M KURUMLARI BÜ Ş RA ATICI REHBER Ö Ğ RETMEN

2 Ortaöğretim kurumları 2’ye ayrılır; Genel Ortaöğretim Kurumları Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları

3 Genel Ortaöğretim Kurumları; Genel Liseler, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri,Özel Yetenek Sınavı ile Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, TEOG Puanı ile Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Türk Silahlı Kuvvetlerine Bağlı Askeri Liseler ve Astsubay Hazırlık Okulları, Emniyet Genel Müdürlüğüne Bağlı Polis Kolejleridir.

4 A) Genel Liseler 9. sınıftan 10. sınıfa geçişte; Fen bilimleri (Sayısal), Türkçe-Matematik (Eşit Ağırlık), Sosyal Bilimler (Sözel) Yabancı Dil alanlarından biri seçilir.

5 Mezuniyet Sonrası Kariyer Seçenekleri Üst eğitim kurumlarına devam Meslek hayatına giriş, Uzaktan eğitimle meslek kurslarına/sertifika programlarına devam.

6 B) Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri Resim bölümündeki öğrenciler desen, grafik ve heykel atölyelerinde profesyonel bir çalışma ortamında eğitimlerini sürdürürken Müzik bölümünde de keman, yan flüt, klasik gitar ve zorunlu piyano dersleri ile kulak ve ses eğitimi verilmektedir.

7 Başvuru ve Giriş Şartları İlköğretim okulundan başvuru yılında mezun olmaları, Diploma notlarının en az 3,0; gireceği alanla ilgili dersin 4,5,6,7,8’inci sınıflarına ait yılsonu notlarının aritmetik ortalamalarının en az 4,00 olması. Okul tarafından düzenlenen müzik, resim ve spor özel yetenek yarışma sınavlarında ilk 24 sıraya girmeleri istenir. Spora engel bir durum olmadığı sağlık kuruluşlarınca belgelenmelidir.

8 Mezuniyet Sonrası Kariyer Seçenekleri 1.Üniversitelerin resim öğretmenliği bölümüne, 2.Güzel sanatlar fakültelerinin; İç mimarlık, Resim, Heykel, Seramik – cam, Grafik, Tekstil, Sahne dekorları, Sinema ve televizyon bölümlerine sınav şartlarına uygun girebilirler.

9 Mezuniyet Sonrası Kariyer Seçenekleri 1.Üniversitelerin müzik öğretmenliği bölümüne, 2.Devlet konservatuarının; Orkestra şefliği, Piyano ana sanat dalı, Üflemeli çalgı, Müzikoloji, Sahne sanatları bölümlerine sınava uygun şekilde başvurabilirler.

10 Mezuniyet Sonrası Kariyer Seçenekleri 1.ÖSS’yi kazandıkları takdirde ÖSYM tarafından her yıl yayınlanan kılavuz doğrultusunda çeşitli fakülte/yüksekokullara devam edebilirler.

11 C) Fen Liseleri Fen liseleri yatılı ve karma okullardır. Ancak velinin isteği doğrultusunda öğrenciler gündüzlü olarak devam edebilir. Fen liselerinde fen programlarının labaratuar ve uygulama çalışmalarına ağırlık verilir.

12 Başvuru ve Giriş Şartları TEOG puanıyla öğrenci alınır. Başvuru yılında 8. sınıfta okuyor olmak. 6. ve 7. sınıflarda Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin her birinin yılsonu notu en az «orta» ve bu derslerin yılsonu ağırlıklı ortalamalarının en az 4,00 olması istenir.

13 Mezuniyet Sonrası Kariyer Seçenekleri ÖSS’de elde edilen başarı oranında özellikle fen ve matematik olmak üzere tüm fakülte/yüksekokullara geçiş…

14 D) Sosyal Bilimler Liseleri Halen Gaziantep de içlerinde olmak üzere ülkemizde toplam 16 ilde Sosyal Bilimler Liseleri eğitim vermektedir. Hazırlık + 4 yıldır. Karma ve yatılıdır. Veli isteği doğrultusunda öğrenciler gündüzlü olarak da devam edebilir. Okulda;  Türkçe – Matematik (İsteyenler Bakalorya programını takip eder)  Sosyal Bilimler olmak üzere 2 alan vardır.

15 Başvuru ve Giriş Şartları TEOG puanıyla öğrenci alınır. Başvuru yılında 8. sınıfta okuyor olmak. 6. ve 7. sınıflarda Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin her birinin yılsonu notu en az «orta» ve bu derslerin yılsonu ağırlıklı ortalamalarının en az 4,00 olması istenir.

16 Mezuniyet Sonrası Kariyer Seçenekleri ÖSS’de elde edilen başarı oranında tüm fakülte/yüksekokullara geçiş…

17 E) Anadolu Liseleri 4 yıl eğitim veren karma okullardır. Yoğunlaştırılmış dil eğitimi vardır.

18 Başvuru ve Giriş Şartları TEOG puanıyla öğrenci alınır. Başvuru yılında 8. sınıfta okuyor olmak.

19 Mezuniyet Sonrası Kariyer Seçenekleri ÖSS’de elde edilen başarı oranında tüm fakülte/yüksekokullara geçiş…

20 F) Anadolu Öğretmen Liseleri Eğitim süresi 4 yıldır. Sınıf mevcutları en fazla 30’dur. Genel kültür dersleri ve öğretmenlik mesleği ile ilgili dersler(Eğitim Bilimleri) bulunur. Öğrencilerin ilgi ve istekleri doğrultusunda;  Türkçe – Matematik,  Sosyal bilimler,  Fen bilimleri,  Yabancı Dil alanlarından birine yerleştirmeleri yapılır.

21 Başvuru ve Giriş Şartları TEOG puanıyla öğrenci alınır. T.C. Vatandaşı olmak, Başvuru yılında 8. sınıfta okuyor olmak. İlköğretim 6. 7. ve 8. sınıflarda sınıf tekrarı yapmamış olmak. Bulunduğu ilköğretim okulunun öğretmenler kurulunca aday gösterilmiş olmak.

22 Mezuniyet Sonrası Kariyer Seçenekleri ÖSYM sınavlarıyla tüm fakülte/yüksekokullara yerleştirme yapılır. Öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumları tercih edildiğinde 2457 sayılı yasa gereği ek puan verilir. Burs kontenjanı tanınan öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarını ilk beş sırada tercih edenlere doğrudan burs verilir.

23 G) Askeri Okullar 1.Kuleli Askeri Lisesi, 2.Maltepe Askeri Lisesi, 3.Işıklar Askeri Lisesi, 4.Deniz Lisesi, 5.Bando Astsubay Hazırlık Okulu

24 H) Polis Kolejleri Emniyet teşkilatına orta ve üst kademede amir yetiştirmek. Parasız yatılı, resmi üniformalı eğitim öğretim kurumudur.

25 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları


"ORTAÖ Ğ RET İ M KURUMLARI BÜ Ş RA ATICI REHBER Ö Ğ RETMEN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları