Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Web Uzantıları Nedir? Nerede Kullanılır?. Nedir ?  Web sitelerinin adresini belirtmek için kullanılan isimlere "alan adı" denilmektedir. Alan adı IP.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Web Uzantıları Nedir? Nerede Kullanılır?. Nedir ?  Web sitelerinin adresini belirtmek için kullanılan isimlere "alan adı" denilmektedir. Alan adı IP."— Sunum transkripti:

1 Web Uzantıları Nedir? Nerede Kullanılır?

2 Nedir ?  Web sitelerinin adresini belirtmek için kullanılan isimlere "alan adı" denilmektedir. Alan adı IP adı verilen bir sayıya yönlendirme yapmaktadır. Eğer alan adı gibi bir kavram olmasaydı web sayfalarına ulaşmak için 12 haneli sayılar kullanmak zorunda kalabilirdik. örneğin: google.com yazmak yerine 208.69.34.231(IP numarası) yazmamız gerekebilirdi. Tabii bu IP adresi google bilgisayarlarından sadece birine aittir. Bir alan adı için birçok IP adresi tanımlanabilir.

3 Nerede Kullanılır ?  Alan adlarının sonunda sitenin genel olarak amacına uygun olarak seçilerek kullanılır.

4 Nereden Alınır ?  Alan adlarının atanmasını ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) isimli uluslararası kar gütmeyen bir örgüt sağlamaktadır. Biz alan adı alırken bu kurumla dolaylı olarak bağlantılı bulunan firmalardan satın alırız. Google ile arama yapmak isterseniz "domain tescil" diye aratarak bu firmalara ulaşabilirsiniz.

5 Uzantı Çeşitleri!  Alan adı uzantıları birinci seviye ve ikinci seviye olarak öncelikle iki guruba ayrılır. Birinci seviye isimler com, net, org gibi isteyen herkesin satın alabileceği adreslerdir. Bunun yanında eğitim kurumları veya ulusal örgütler için kullanılan.edu,.gov,.mil,.int gibi adresler ise bazı şartlara uygunluk gerektirmektedir. yani bu adresler herkese satılmaz. ikinci seviye alan isimleri ise her ülkenin kendi belirlediği alt uzantılar ve ülke kodu içermektedir.

6 Başlıca Uzantılar! .com : Genel ve Ticari konularda kullanılır. akılda kalması kolay olduğu için web sayfalarında öncelikle aranan isimdir..net : Network. Ağ ve örgütlenme anlamında kullanılmaktadır..org : Organizasyonlar için kullanılır.

7 Bazı Uzantılar! .aero : Hava endüstrisi tarafından kullanılır..asia : Asya ülkelerine ait alan adıdır..biz : İş ile ilgili konularda kullanılır..cat: Catalan dil ve kültürüne ait sitelerde kullanılır..coop: Kooperatifler tarafından kullanılır..edu : Üniversite ve kolej gibi eğitim kurumları alabilir..gov : Hükümet kurumları kullanmaktadır..info : information. Bilgi siteleri için kullanılır..int : Uluslararası organizasyonlar için ayrılmıştır..jobs : iş ve işçi ilanları veren siteler için hazırlanmıştır..mil : military. Ordu kuruluşları için ayrılmıştır..mobi: Mobile. Cep telefonları için web sitesi yapımında kullanılır..museum : Müzeler için ayrılmıştır..name : Kişisel siteler için ayrılmıştır..pro : professional. meslek sahipleri için ayrılmıştır..tel : iletişim servisleri tarafından kullanılır..travel : seyahat acenteleri ve seyahat hizmetleri için kullanılır.

8 Ülke Kodları!.ad Andorra.ae United Arab Emirates.af Afghanistan.ag Antigua and Barbuda.ai Anguilla.al Albania.am Armenia.an Netherlands Antilles.ao Angola.aq Antarctica.ar Argentina.arpa ArpaNet sites.as American Samoa.at Austria.au Australia.aw Aruba.az Azerbaijan.ba Bosnia/Herzegovinia.bb Barbados.bd Bangladesh.be Belgium.bf Burkina Faso.bg Bulgaria.bh Bahrain.bi Burundi.bj Benin.bm Bermuda.bn Brunei Darussalam.bo Bolivia.br Brazil.bs Bahamas.bt Bhutan.bv Bouvet Island.bw Botswana.by Belarus.bz Belize.ca Canada.cc Cocos Islands - Keelings.cf Central African Republic.cg Congo.ch Switzerland.ci Cote DoIvoire.ck Cook Islands.cl Chile.cm Cameroon.cn China.co Colombia.cr Costa Rica.cs Czechoslovakia.cu Cuba.cv Cape Verde.cx Christmas Island.cy Cyprus.cz Czech Republic

9 Ülke Kodları-2!.de Germany.dj Djibouti.dk Denmark.dm Dominica.do Dominican Republic.dz Algeria.ec Ecuador.ee Estonia.eg Egypt.eh Western Sahara.er Eritrea.es Spain.et Ethiopia.fi Finland.fj Fiji.fk Falkland Islands/Malvinas.fm Micronesia.fo Faroe Islands.fr France.fx Metropolitan France.ga Gabon.gb Great Britain.gd Grenada.ge Georgia.gf French Guiana.gh Ghana.gi Gibraltar.gl Greenland.gm Gambia.gn Guinea.gp Guadeloupe.gq Equatorial Guinea.gr Greece.gs South Georgia and South Sandwich Islands.gt Guatemala.gu Guam.gw Guinea-Bissau.gy Guyana.hk Hong Kong.hm Heard and McDonald Islands.hn Honduras.hr Croatia/Hrvatska.ht Haiti.hu Hungary.id Indonesia.ie Ireland.il Israel.in India.io British Indian Ocean Territory.iq Irak.ir Iran.is Iceland.it Italy.jm Jamaica.jo Jordan.jp Japan

10 Ülke Kodları-3!.ke Kenya.kg Kyrgyzstan.kh Cambodia.ki Kiribati.km Comoros.kn Saint Kitts and Nevis.kp North Korea.kr South Korea.kw Kuwait.ky Cayman Islands.kz Kazakhstan.la Laos.lb Lebanon.lc Saint Lucia.li Liechtenstein.lk Sri Lanka.lr Liberia.ls Lesotho.lt Lithuania.lu Luxembourg.lv Latvia.ly Libya.ma Morocco.mc Monaco.md Moldova.mg Madagascar.mh Marshall Islands.mk Macedonia.ml Mali.mm Myanmar.mn Mongolia.mo Macau.mp Northern Mariana Islands.mq Martinique.mr Mauritania.ms Montserrat.mt Malta.mu Mauritius.mv Maldives.mw Malawi.mx Mexico.my Malaysia.mz Mozambique.na Namibia.nato North Atlantic Treaty Organization.nc New Caledonia.ne Niger.nf Norfolk Island.ng Nigeria.ni Nicaragua.nl Netherlands.no Norway.np Nepal.nr Nauru.nt Neutral Zone.nu Niue.nz New Zealand (Aotearoa)

11 Ülke Kodları-4!.om Oman.pa Panama.pe Peru.pf French Polynesia.pg Papua New Guinea.ph Philippines.pk Pakistan.pl Poland.pm St. Pierre and Miquelon.pn Pitcairn.pr Puerto Rico.pt Portugal.pw Palau.py Paraguay.qa Qatar.re Reunion.ro Romania.ru Russian Federation.rw Rwanda.sa Saudi Arabia.sb Solomon Islands.sc Seychelles.sd Sudan.se Sweden.sg Singapore.sh Saint Helena.si Slovenia.sj Svalbard and Jan Mayen Islands.sk Slovakia.sl Sierra Leone.sm San Marino.sn Senegal.so Somalia.sr Suriname.st Sao Torme and Principe.su Former USSR.sv El Salvador.sy Syria.sz Swaziland.tc Turks and Caicos Islands.td Chad.tf French Southern Territory.tg Togo.th Thailand.tj Tajikistan.tk Tokelau.tm Turkmenistan.tn Tunisia.to Tonga.tp East Timor.tr Turkey.tt Trinidad and Tobago.tv Tuvalu.tw Taiwan.tz Tanzania

12 Ülke Kodları-5!.ua Ukraine.ug Uganda.uk United Kingdom.um U.S. Minor Outlying Islands.us United States.uy Uruguay.uz Uzbekistan.va Vatican City State.vc Saint Vincent and the Grenadines.ve Venezuela.vg British Virgin Islands.vi U.S. Virgin Islands.vn Viet Nam.vu Vanuatu.wf Wallis and Futuna Islands.ws Samoa.ye Yemen.yt Mayotte.yu Yugoslavia.za South Africa.zm Zambia.zr Zaire.zw Zimbabwe

13 HAZIRLAYA N Kübra Kaya 11/C 238


"Web Uzantıları Nedir? Nerede Kullanılır?. Nedir ?  Web sitelerinin adresini belirtmek için kullanılan isimlere "alan adı" denilmektedir. Alan adı IP." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları