Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Kişiliğin üç parametresi vardır. 1) Algı 2) Duygu 3) Tepki.  Tutarlılık bozulmaya başlarsa kişilik bozulur. Algı bozulursa hepsi bozulur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Kişiliğin üç parametresi vardır. 1) Algı 2) Duygu 3) Tepki.  Tutarlılık bozulmaya başlarsa kişilik bozulur. Algı bozulursa hepsi bozulur."— Sunum transkripti:

1

2  Kişiliğin üç parametresi vardır. 1) Algı 2) Duygu 3) Tepki.  Tutarlılık bozulmaya başlarsa kişilik bozulur. Algı bozulursa hepsi bozulur.

3 KİŞİLİK TİPLERİ Temelde ikiye ayrılır  1) İçe Dönükler.  2) Dışa dönükler

4  Kişiliğin iki boyutu vardır. 1.Mizaç 2.Karakter

5 Mizaç:  Sakin yapılı olma,  içe dönük olma,  göz,saç rengi,  yüz şekli, gülme şekli, ağlama şekli,  yavaş olma, hızlı olma,  boy uzunluğu, fırıldak olması.  Duygulu olmak. Geveze olmak.  Dağınık olmak.  Hızlı konuşmak.  Kısaca Genetik özellikler.

6  Karakter:  Eğitim, aile, çevre faktörleriyle kazanılan duygu davranış ve çevre olgusu bunların bütünüdür.  Mücadeleci, inatçı olma,  Sebatlılık, esneklik, düzenli olma.  Olumsuz durumlar karakter bozukluğudur. Yüksek sesli yani bağırarak konuşmak. Çünkü öğrenilmiş bir yapıdır.

7 KİŞİLİK TİPLERİ

8 “MANİK”  Coşkulu, enerjik, hareketli, kıpır kıpır.  Duyguları güçlü heyecanlıdır.  Duygu güçlü olduğu için denetim zorlaşır.  Dışa dönük manik sürekli yeni şeyler düşünür.  Birileri tarafından sürekli kontrol edilmelidir.  Sürekli takdir bekler. Onay bekler okşama ister.  Direk cevaplar saydırır.  Çok sevinir, çok üzülür, çok kızar, ya hep ya hiççidir.  Depresyona girerse bipolar (iki uçlu mizaç bozukluğu) bozukluk yaşayabilir.  Bazılarında İrade zayıflığı vardır.  Hz. Musa, Hz. Ömer, Hz. Yunus,

9 “DEPRESİF”  Depresif depresyon demek değildir.  Kişi mutlu değil ama çökkün de değil.  Sakin daha oturaklı tip demektir.  İçe dönük, itidalli, mantıklıdır.  Az konuşur., Az hareket eder, yavaş hareket eder.  Depresif birinin manik olduğu zamanlar vardır.  Ama bu manik kişilik demek değildir manik anları vardır. Kişi maçta herkes bağırırken sessizce oturmaz oda bağırır.  Soru sorduğunda hemen mantıklı cevap verir.  Yunus emre, hz. Ebubekir

10 “MELANKOLİK”  Her şeyi duygularıyla algılar. Çok duygusaldırlar.  Her şeyi duygusallaştırır. Her şeye duygu bağlar.  “Bu sandalye çok hoşmuş ben çok beğendim insanın içini ısıtıyor”.  Örnek: kedi gören üç farklı kişinin konuşmaları manik:“vay vay vay iyiymiş bu ya” der alır eline oynar.  Depresif kediye hiç dokunmuyor “iyi bir kedi bu nasıl bakımı zor mu bakabiliyor musunuz”  melankolik “ne kadar hoş bir kedi sanki dışarıda kapana sıkılmış gibi” hemen duygu bağlar.  Eğer duygularıyla konuşuyorsa melankoliktir.  Bu kişilerle fazla şaka yapmayın duygu bağladığı şeylerle dalga geçmeyin. Tepki vermeyebilir içe dönebilir.  Eğer pasif agresifliği de varsa birden patlayabilir.  Şairler, yazarlar, filozoflar vb.

11 “OBSESİF”  Düzenli, plancı, detaycı, organizeli, kontrolcüdür.  Takıntılı mükemmeliyetçi kişiliktir.  Bunlar dikkatlidir.  Gecikmezler her şeyleri planlıdır. Programlıdır.  Her şeye milimetrik dikkat eder.  Melankolik birisi sonradan planlı düzenli detaycı özelliklerini geliştirebilir. Ama obsesif değildir.  Eğitimle insan kişiliğine bazı şeyleri ekleyebilir.  Takıntılı bir şeyleri kafaya takar düzene plana vb. Bunu düzeltmeye çalışmamak lazımdır.  Kişi bunlardan zevk alır. Hoşuna gider. İyi muhasebeci olurlar.  Çok başarılı olamazlar.  Matematikçiler, fizikçiler, cahit sıtkı, ahmet haşim

12 “PARANOİD”  Şüphecidirler. “Ya bu kişi bunu niye anlattı acaba bana” “Bu niye böyle bakıyor ya bir şey işleyecek gibi”  Moralini bozar kişinin. Paranoid kişilik bunu kaldırır. Ama diğerlerini sıkıntıya sokar.  Komplo teorilerini çok çıkarır yayarlar. “Kurtlar vadisindeki falan var ya …. denk geliyor ben dikkat ettim…” böyle sürekli kurcalar.  Bir şey söylediğinde kişi hemen arkasından ne gelecek acaba diye düşünür.  Sürekli tetiktedir. Düşünce otomatikleşmiştir.  Biri selam verse hemen alttan bir düşünce gelir.  ıı.Abdülhamid, Fatih, İsmet İnönü,

13 META PROGRAMLAR (alt sistem)  Bilinçaltında oturmuş ÖZEL KALIPLARA denir. Sürekli kullanılan otomatik programlar. Bilinçaltında olan özel yazılımlardır.  Mesela Windows’un içindeki winamp msn medya player gibi.  Beden bilinçaltı ise mide meta programdır. Sistemi çalıştıran alt sitemlerdir.  Aslında bunlar kişiliğin parçalarıdır bir araya gelince kişiliği oluşturuyor.

14  Herkes deneyimlerini otomatik olarak süzgeçten geçiren ve tüm davranışlarını yöneten, oturmuş (değişmesi zor) zihinsel programlara sahiptir.  Huy ve davranışların farklı olmasının nedeni bu programlardır.  Meta programlar dünyayı algılama filtreleridir.  Ve insan davranışlarının temelini oluştururlar.

15  Beyindeki yazılımlardır. Davranışlar bu yazılım doğrultusunda ve genellikle BİLİNÇSİZ olarak hareket edilir.  Meta programlar kişinin dünyayı kendi algıları ve düşünceleri doğrultusunda algılamaları biçimlendirmeleri ve bu yönde davranmalarını sağlar.  Meta programlar insanların neyi niçin nasıl yaptığını anlamada bize kolaylık sağlar. Hiçbir meta program iyi ya da kötü değildir.


" Kişiliğin üç parametresi vardır. 1) Algı 2) Duygu 3) Tepki.  Tutarlılık bozulmaya başlarsa kişilik bozulur. Algı bozulursa hepsi bozulur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları