Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AÇSAP 2008 Yılı Ocak-Eylül Değerlendirme Toplantısı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AÇSAP 2008 Yılı Ocak-Eylül Değerlendirme Toplantısı"— Sunum transkripti:

1 AÇSAP 2008 Yılı Ocak-Eylül Değerlendirme Toplantısı

2 & ARKADAŞLAR ŞU HALİYLE LABİRENTTEN ÇIKMASI ZOR & (DİĞER SLAYTA GEÇ)
AMA ELİMİZDE BİR YOL HARİTASI OLSA ÇIKMAMIZ DAHA KOLAY VE HIZLI OLACAKTIR. ARKADAŞLAR TIBBİ KAYITLARDA BİZ BİRİNCİ BASAMAK HEKİMLERİNİN YOL HARİTASIDIR. Elde bir yol haritası olunca çıkışı bulmak ne kadar hızlı ve kolay 2 2

3 KAYIT BİZİ HEDEFİMİZE GÖTÜRECEK BİR YOL HARİTASIDIR.
& SUNUMUMUZUN BAŞINDA BİR LABİRENT GÖRMÜŞTÜK VEELİMİZDE BİR YOL HARİTASI OLUNCA ÇIKMANINDA KOLAY OLACAĞINI SÖYLEMŞTİK .TIBBİ KAYITTA BİZİM YOL HARİTAMIZ OLDUĞUNDAN HEDEFİMİZE ULAŞMAK DAHA KOLAY OLACAKTIR. 3 3

4 Amacımız Bu sunum sonunda katılımcıların AÇSAP çalışmalarıyla ilgili bilgi ve tutumlarını geliştirmek. Bu sayede ACSAP çalışmalarında yapılan yanlışlıkların düzeltilerek hatalı bildirimlerin önlenmesini sağlamak.

5 Hedefimiz NTP (Neonatal Tarama Programı) ile ilgili yapılan geri bildirimlerdeki eksikliklerin giderilmesi ve uygulamadaki yanlışlıkların düzeltilmesi, Gebelere Demir-Bebeklere Demir ve D-Vit Projelerinde geri bildirimlerdeki eksikliklerin giderilmesi ve uygulamadaki yanlışlıkların düzeltilmesini sağlamak.

6 FENİLKETONÜRİ Her yıl ülkemizde tahminen 300 çocuk FKU’li olarak doğmaktadır Türkiye’de her 100 kisiden 4’ü FKU taşıyıcısı durumundadır

7 Konjenital Hipotiroidizm
Yenidoğan döneminde en sık karşılaşılan endokrinolojik sorundur. Sıklığı, Dünya genelinde canlı doğumda birdir. Ülkemizde yürütülen bir insidans çalışmasında ise kalıcı konjenital hipotiroidi sıklığı canlı doğumda bir bulunmuştur.

8 Örnek Alınması Örnek alımı basit olmakla birlikte yanlış sonuçların olmaması için örneğin doğru alınmasına çok dikkat etmek gerekmektedir. Bu amaçla şu basamaklar izlenmelidir: Bebeğin ayağı 3 dakika boyunca ılık bir havlu ile ısıtılır. Bu uygulama örneğin alınacağı alana kan akımını arttırmaktadır. Bebeğin topuğu %70’lik izopropil alkol ile temizlenir. Fazla alkolü, kuru steril bir gazlı bez ile silinir. Deride kalan alkol, örneği seyrelterek test sonuçlarını ters yönde etkileyebilir. 3. Topuk kurumaya bırakılır.

9 4. Bebeğin topuğu steril bir lanset ile derinliği 2
4. Bebeğin topuğu steril bir lanset ile derinliği 2.5 mm’den daha derin olmayacak biçimde delinir. Delme işlemi için topuğun plantar yüzünün mediyal ve lateral dış kenarları kullanılır.

10 5. İlk damla steril bir gazlı bez ile silinir
5. İlk damla steril bir gazlı bez ile silinir. Bu ilk kan, örneği seyrelten doku sıvısı içerebilir. 6. Bölge çok hafif sıkılarak ikinci damlanın kendiliğinden serbest kan akımı ile oluşması beklenir. 7. Oluşan kan damlası filtre kağıdındaki işaretli bölgenin ortasına değdirilerek kartın uygun miktarda kan damlasını emmesi sağlanır. Taramaya uygun kan örneğinin çapı 6 mm’den küçük olmamalı ve kağıdın arka tarafına da eşit miktarda geçtiğinden emin olunmalıdır.

11 8. Eğer işaretli kısmın tümü doldurulmadan kan akımı durursa, bu kısım yeniden kullanılmamalı, işlem kartın başka bir kısmında tekrarlanmalıdır. 9. Örneğin en az 3 saat yatay bir pozisyonda oda sıcaklığında kuruması beklenir (Asla ıslak olarak zarfın içine konmaz). 10. Farklı bebeklerden alınan kan örnekleri birbiri ile temas etmemelidir. 11. Özel filtre kağıdına gerekli bilgiler tam ve doğru olarak yazılmalıdır. 12. Kuruyan kan örnekleri mümkün olduğunca hızlı ilgili merkezlere gönderilmelidir

12 Alım Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
1. Filtre kağıdı asla kan damlasının damlatıldığı yerden tutulmaz. Derideki yağ kanın emilimini bozarak örneği kontamine edebilir. 2. Alkolün yeterli kurumaması örneği seyreltebilir. 3. Daha önce delinmiş bir yerden topuk delinmemelidir. 4. Sağmak ve sıvazlamak kanın hemolizine ve doku sıvısının örneğe bulaşmasına yol açabilir. 5. Kan damlacıkları üst üste konulmamalıdır. Katman oluşması bozuk sonuçlara yol açabilir. 6. Örneğe su, mama, antiseptikler gibi solüsyonların bulaşması engellenmelidir. 7. Örneğin yetersiz kuruması test sonucunu bozabilir. Kurutmak için saç kurutma aleti vb. kullanılmamalıdır. *Örnek miktarının yetersiz olması, kanın filtre kağıdına yeterince emdirilmemiş olması, kan örneği alınan filtre kağıdındaki bölgede yırtıklar olması, kan örneğinin yeterince kurutulmadan zarfa konması, filtre kağıdının kapiller tüp ya da enjektöre alınan kan ile doldurulması da tarama amaçlı kanın test için uygun olmamasına neden olacaktır.

13 103 FORMU 4.FKU 1.TOPLAM KAN ÖRNEĞİ SAYISI*
FENİLKETONÜRİ KONJENİTAL HİPOTİROİDİ 1.TOPLAM KAN ÖRNEĞİ SAYISI* 2.MÜKERRER KAN ÖRNEĞİ SAYISI** 3.İKİNCİ KEZ İSTENEN KAN ÖRNEĞİ SAYISI*** 4.SEVK EDİLEN BEBEK SAYISI: 5.TANISI KONAN BEBEK SAYISI: 6.İLDE T4/TSH BAKILAN BEBEK SAYISI: * 1.kan örnekleri,mükerrer kan örnekleri ve 2.kez istenen kan örnekleri toplamı. ** İlk kan örneği şüpheli bulunmadığı halde 2. kez kan örneği alınan bebek sayısı. *** İlk kan örneği şüpheli bulunduğu için 2. kez kan örneği alınan bebek sayısı.

14 1- Neonatal Tarama Defterine Aralık 2008 sonunda kontrol ettiğinizde toplam 25 tane kan aldığınızı hesapladınız.Bunlardan 3 tanesi fkü şüpheli, 2 taneside şüpheli TSH olarak AÇSAP Şubesince bildirildi.Bu ay 1 tanede evde doğum olduğunu tespit ettiniz. Aşağıda bulunan form 103 ü nasıl doldurursunuz.

15 103 FORMU 4.FKU 1.TOPLAM KAN ÖRNEĞİ SAYISI* 23 22
FENİLKETONÜRİ KONJENİTAL HİPOTİROİDİ 1.TOPLAM KAN ÖRNEĞİ SAYISI* 23   22 2.MÜKERRER KAN ÖRNEĞİ SAYISI** 19   19 3.İKİNCİ KEZ İSTENEN KAN ÖRNEĞİ SAYISI***  2 4.SEVK EDİLEN BEBEK SAYISI: AÇSAP ŞUBESİNCE DOLDURULACAKTIR  5.TANISI KONAN BEBEK SAYISI: 6.İLDE T4/TSH BAKILAN BEBEK SAYISI: * 1.kan örnekleri,mükerrer kan örnekleri ve 2.kez istenen kan örnekleri toplamı. ** İlk kan örneği şüpheli bulunmadığı halde 2. kez kan örneği alınan bebek sayısı. *** İlk kan örneği şüpheli bulunduğu için 2. kez kan örneği alınan bebek sayısı.

16 2- Neonatal Tarama Defterine Ekim 2008 sonunda kontrol ettiğinizde toplam 45 tane kan aldığınızı hesapladınız.Bunlardan 5 tanesi fkü şüpheli olarak AÇSAP Şubesince bildirildi. Aşağıda bulunan form 103 ü nasıl doldurursunuz.

17 103 FORMU 4.FKU 1.TOPLAM KAN ÖRNEĞİ SAYISI* 45 40
FENİLKETONÜRİ KONJENİTAL HİPOTİROİDİ 1.TOPLAM KAN ÖRNEĞİ SAYISI*  45 40  2.MÜKERRER KAN ÖRNEĞİ SAYISI**  40 3.İKİNCİ KEZ İSTENEN KAN ÖRNEĞİ SAYISI***  5 4.SEVK EDİLEN BEBEK SAYISI: AÇSAP ŞUBESİNCE DOLDURULACAKTIR  5.TANISI KONAN BEBEK SAYISI: 6.İLDE T4/TSH BAKILAN BEBEK SAYISI: * 1.kan örnekleri,mükerrer kan örnekleri ve 2.kez istenen kan örnekleri toplamı. ** İlk kan örneği şüpheli bulunmadığı halde 2. kez kan örneği alınan bebek sayısı. *** İlk kan örneği şüpheli bulunduğu için 2. kez kan örneği alınan bebek sayısı.

18 3- Neonatal Tarama Defterine Kasım 2008 sonunda kontrol ettiğinizde toplam 33 tane kan aldığınızı tespit ettiniz. Bunlardan 3 tanesi şüpheli TSH, 2 taneside uygunsuz numune olarak AÇSAP Şubesince bildirildi. Aşağıda bulunan form 103 ü nasıl doldurursunuz.

19 103 FORMU 4.FKU 1.TOPLAM KAN ÖRNEĞİ SAYISI* 30 33
FENİLKETONÜRİ KONJENİTAL HİPOTİROİDİ 1.TOPLAM KAN ÖRNEĞİ SAYISI*  30  33 2.MÜKERRER KAN ÖRNEĞİ SAYISI** 28 3.İKİNCİ KEZ İSTENEN KAN ÖRNEĞİ SAYISI*** 0+2 3+2 4.SEVK EDİLEN BEBEK SAYISI: AÇSAP ŞUBESİNCE DOLDURULACAKTIR  5.TANISI KONAN BEBEK SAYISI: 6.İLDE T4/TSH BAKILAN BEBEK SAYISI: * 1.kan örnekleri,mükerrer kan örnekleri ve 2.kez istenen kan örnekleri toplamı. ** İlk kan örneği şüpheli bulunmadığı halde 2. kez kan örneği alınan bebek sayısı. *** İlk kan örneği şüpheli bulunduğu için 2. kez kan örneği alınan bebek sayısı.

20 4- Neonatal Tarama Defterine Aralık 2008 sonunda kontrol ettiğinizde toplam 63 tane kan aldığınızı hesapladınız. Bunlardan 7 tanesi fkü pozitif, 5 tanesi şüpheli TSH, 3 taneside uygunsuz numune olarak AÇSAP Şubesince bildirildi.Bu ay 2 tanede evde doğum olduğunu tespit ettiniz. Aşağıda bulunan form 103 ü nasıl doldurursunuz.

21 103 FORMU 4.FKU 1.TOPLAM KAN ÖRNEĞİ SAYISI* 58 56
FENİLKETONÜRİ KONJENİTAL HİPOTİROİDİ 1.TOPLAM KAN ÖRNEĞİ SAYISI*  58 56  2.MÜKERRER KAN ÖRNEĞİ SAYISI**  46 46  3.İKİNCİ KEZ İSTENEN KAN ÖRNEĞİ SAYISI***  7+3 5+3  4.SEVK EDİLEN BEBEK SAYISI: AÇSAP ŞUBESİNCE DOLDURULACAKTIR  5.TANISI KONAN BEBEK SAYISI: 6.İLDE T4/TSH BAKILAN BEBEK SAYISI: * 1.kan örnekleri,mükerrer kan örnekleri ve 2.kez istenen kan örnekleri toplamı. ** İlk kan örneği şüpheli bulunmadığı halde 2. kez kan örneği alınan bebek sayısı. *** İlk kan örneği şüpheli bulunduğu için 2. kez kan örneği alınan bebek sayısı.

22 Biotinidaz enzimine de bu aydan itibaren bakılmaya başlandı
* Biotinidaz enzimine de bu aydan itibaren bakılmaya başlandı. Fakat şu anda bunlar sadece sizin defterlerinizde kayıtlı olsun. Form 103 e yazmayınız. Bilgi yanlışlığına neden olur.

23 Demir Gibi Türkiye Emzirmenin Korunması, Özendirilmesi, Desteklenmesi ile Demir Yetersizliği, Anemisinin Önlenmesi Ve Kontrolü

24 ÖNEMLİ MESAJLAR Türkiye‘de çocuklarda ve adolesanlarda demir eksikliği anemisi prevalansı yaklaşık %50’dir (süt çocukluğunda daha da yüksek) Süt çocukluğunda demir eksikliği anemisi olanlar hayata potansiyel IQ larindan %5 düşük puanla başlamaktadırlar. Bu durumu önlemek bizim elimizdedir.

25 DEMİR DESTEĞİNİN UYGULANMASI
4-12 AY ARASI HER BEBEĞE (4. ayda DBT aşısının 3. dozu için geldiğinde) DESTEKLEME amacıyla 10 mg/gün dozla ve günde bir kez, başlanması

26 EMZİRMENİN KORUNMASI, ÖZENDİRİLMESİ, DESTEKLENMESİ ile
DEMİR YETERSİZLİĞİ ANEMİSİNİN ÖNLENMESİ VE KONTROLÜ PROGRAMI BİLDİRİM FORMU Sağlık Bakanlığınca temin edilen demir preparatlarıyla bu ay demir desteğine başlanan bebek sayısı Bakanlık dışı kaynaklardan bu ay demir desteğine başlanan bebek sayısı Demir desteği alan bebek sayısı Sağlık Bakanlığınca temin edilen demir preparatlarıyla bu ay tedavisine başlanan bebek sayısı Tedavisi için reçete verilen bebek sayısı Bu ay anemi tedavisi almaya başlayan bebek sayısı Sağlık Bakanlığınca temin edilen demir preparatlarından bu ay dağıtılan demir preparatı sayısı ( A ) ( B ) ( A+B ) ( C ) ( D ) ( C+D ) ( E )

27 ÖRNEK 1: Kurumunuzun Kasım 2008 kayıtlarına göre 15 bebeğe ücretsiz demir desteği uygulamışsınız. Bunlardan 5 bebek ilk defa(yeni kullanıcı) demir desteği alıyor 10 ‘ u ise proflaktik amaçlı 2. yada 3.kutusunu alıyor. Polklinik kayıtlarında ise demir reçete edilen 20 bebekten 5 tanesi ilk defa(yeni kullanıcı) demir destek amaçlı reçete 15’ i ise daha önce başlanıp 2.yada 3.kutu reçetesi.Bu durumda aşağıdaki formu nasıl doldururuz ?

28 EMZİRMENİN KORUNMASI, ÖZENDİRİLMESİ, DESTEKLENMESİ ile
DEMİR YETERSİZLİĞİ ANEMİSİNİN ÖNLENMESİ VE KONTROLÜ PROGRAMI BİLDİRİM FORMU Sağlık Bakanlığınca temin edilen demir preparatlarıyla bu ay demir desteğine başlanan bebek sayısı Bakanlık dışı kaynaklardan bu ay demir desteğine başlanan bebek sayısı Demir desteği alan bebek sayısı Sağlık Bakanlığınca temin edilen demir preparatlarıyla bu ay tedavisine başlanan bebek sayısı Tedavisi için reçete verilen bebek sayısı Bu ay anemi tedavisi almaya başlayan bebek sayısı Sağlık Bakanlığınca temin edilen demir preparatlarından bu ay dağıtılan demir preparatı sayısı ( A ) ( B ) ( A+B ) ( C ) ( D ) ( C+D ) ( E )  5  10  - 15 

29 ÖRNEK 2: Kurumunuzun Kasım 2008 kayıtlarına göre 17 bebeğe ücretsiz demir desteği uygulamışsınız. Bunlardan 5 ‘ i ilk defa (yeni kullanıcı) demir desteği alıyor. 12 si ise daha önce başlanıp tekrar amaçlı 2.yada 3. kutusunu almış. Polklinik kayıtlarında ise demir reçete edilen 7 bebekten 4 ‘ ü ilk defa demir reçetesi 3’ si ise tekrar amaçlı(eski kullanıcı) reçete. Bu durumda aşağıdaki formu nasıl doldururuz ?

30 EMZİRMENİN KORUNMASI, ÖZENDİRİLMESİ, DESTEKLENMESİ ile
DEMİR YETERSİZLİĞİ ANEMİSİNİN ÖNLENMESİ VE KONTROLÜ PROGRAMI BİLDİRİM FORMU Sağlık Bakanlığınca temin edilen demir preparatlarıyla bu ay demir desteğine başlanan bebek sayısı Bakanlık dışı kaynaklardan bu ay demir desteğine başlanan bebek sayısı Demir desteği alan bebek sayısı Sağlık Bakanlığınca temin edilen demir preparatlarıyla bu ay tedavisine başlanan bebek sayısı Tedavisi için reçete verilen bebek sayısı Bu ay anemi tedavisi almaya başlayan bebek sayısı Sağlık Bakanlığınca temin edilen demir preparatlarından bu ay dağıtılan demir preparatı sayısı ( A ) ( B ) ( A+B ) ( C ) ( D ) ( C+D ) ( E ) 4  - 17 

31 D Vitamini Yetersizliğinin Önlenmesi Ve
Kemik Sağlığının Korunması Projesi

32 D VİTAMİNİ PROFİLAKSİSİ
Profilaksi Dozu; Almanya, İngiltere, Hollanda, Finlandiya ve İsviçre gibi bazı ülkelerde 400 ünite/gün, ABD’de ise 200 ünite/gündür. Ülkemizde maternal D vitamini yetersizliği önemli bir problemdir. Bu nedenle önerilen profilaksi dozu 400 ünite/gündür. Başlama Zamanı ve Süresi; Hayatın ilk haftasından itibaren beslenme tarzı ne olursa olsun (formüla veya anne sütü) tüm bebeklere en az bir yaşına kadar 400ünite/gün (günde 3 damla D vit) uygulanmalıdır.

33 İzlem Sıklığı ve Süresi; D vitamini profilaksisi uygulanan bebeklerin her izlemde (özellikle aşıya gelen bebeklerde) önerilen dozda D vitamini kullanıp kullanmadığının kontrol edilmesi yeterlidir. Yan etkiler; D vitamini damlasını önerilen dozlarda kullanımının hiç bir yan etkisi yoktur. Ancak D vitamini ampullerinin yanlışlıkla damla yerine kullanımı intoksikasyona yol açabilir.

34 Tüm bebekler anne sütü alsalar dahi doğumdan sonraki ilk haftadan itibaren günde 400 ünite ( günde bir kez 3 damla )D vitamini verilmelidir.

35 D VİTAMİNİ YETERSİZLİĞİNİN ÖNLENMESİ VE KEMİK SAĞLIĞININ KORUNMASI PROGRAMI BİLDİRİM FORMU
Sağlık Bakanlığınca temin edilen D Vitamini preparatlarıyla bu ay desteğe başlanan bebek sayısı Bakanlık dışı kaynaklardan bu ay D Vitamini desteğine başlanan bebek-çocuk sayısı D Vitamini desteği alan bebek-çocuk sayısı Raşitizm tespit edilen bebek-çocuk sayısı Raşitizm nedeniyle D Vitamini reçete edilen bebek-çocuk sayısı Raşitizm nedeniyle sevk edilen bebek-çocuk sayısı Sağlık Bakanlığınca temin edilen D Vitamini preparatlarından bu ay dağıtılan D-Vitamini preparatı sayısı (A) (B) (A+B) (C) (D) (E) (F) 0-11 ay 12-36 ay 37-60 ay Toplam

36 ÖRNEK 1: Kurumunuzun Kasım 2008 kayıtlarına göre 20 bebeğe ücretsiz D-Vit desteği vermişsiniz. Bunlardan 6 bebek ilk defa(yeni kullanıcı) D-Vit desteği alıyor 14 ‘ ü ise proflaktik amaçlı 2. yada 3.kutusunu alıyor. Polklinik kayıtlarında ise D-Vit reçete edilen 10 bebekten 4 tanesi ilk defa(yeni kullanıcı) d-vit destek amaçlı reçete edilmiş. 6’ sı ise (RPT) daha önce başlanıp 2.yada 3.kutu reçetesi.Bu durumda aşağıdaki formu nasıl doldururuz ?

37 D VİTAMİNİ YETERSİZLİĞİNİN ÖNLENMESİ VE KEMİK SAĞLIĞININ KORUNMASI PROGRAMI BİLDİRİM FORMU
Sağlık Bakanlığınca temin edilen D Vitamini preparatlarıyla bu ay desteğe başlanan bebek sayısı Bakanlık dışı kaynaklardan bu ay D Vitamini desteğine başlanan bebek-çocuk sayısı D Vitamini desteği alan bebek-çocuk sayısı Raşitizm tespit edilen bebek-çocuk sayısı Raşitizm nedeniyle D Vitamini reçete edilen bebek-çocuk sayısı Raşitizm nedeniyle sevk edilen bebek-çocuk sayısı Sağlık Bakanlığınca temin edilen D Vitamini preparatlarından bu ay dağıtılan D-Vitamini preparatı sayısı (A) (B) (A+B) (C) (D) (E) (F) 0-11 ay  6  4  10  -  20 12-36 ay 37-60 ay Toplam

38 ÖRNEK 2: Kurumunuzun Kasım 2008 kayıtlarına göre 29 bebeğe ücretsiz D-Vit desteği vermişsiniz. Bunlardan 9 bebek ilk defa(yeni kullanıcı) D-Vit desteği alıyor 20 ‘ ü ise proflaktik amaçlı 2. yada 3.kutusunu alıyor. Polklinik kayıtlarında ise D-Vit reçete edilen 8 bebekten 4 tanesi ilk defa(yeni kullanıcı) d-vit destek amaçlı reçete edilmiş. 4’ ü ise (RPT) daha önce başlanıp 2.yada 3.kutu reçetesi.Bu durumda aşağıdaki formu nasıl doldururuz ?

39 D VİTAMİNİ YETERSİZLİĞİNİN ÖNLENMESİ VE KEMİK SAĞLIĞININ KORUNMASI PROGRAMI BİLDİRİM FORMU
Sağlık Bakanlığınca temin edilen D Vitamini preparatlarıyla bu ay desteğe başlanan bebek sayısı Bakanlık dışı kaynaklardan bu ay D Vitamini desteğine başlanan bebek-çocuk sayısı D Vitamini desteği alan bebek-çocuk sayısı Raşitizm tespit edilen bebek-çocuk sayısı Raşitizm nedeniyle D Vitamini reçete edilen bebek-çocuk sayısı Raşitizm nedeniyle sevk edilen bebek-çocuk sayısı Sağlık Bakanlığınca temin edilen D Vitamini preparatlarından bu ay dağıtılan D-Vitamini preparatı sayısı (A) (B) (A+B) (C) (D) (E) (F) 0-11 ay  9  4  13  -  29 12-36 ay 37-60 ay Toplam

40 GEBELERE DEMİR DESTEK PROGRAMI

41 Anemi Görülme Sıklığı Yapılan çeşitli araştırmaların sonuçlarına göre bulgular değişmekle birlikte genel olarak ülkemizde; 0-5 yaş grubu çocukların ortalama %50’sinde, okul çağı çocuklarının % 30’unda, emzikli kadınların ise % 50’sinde anemi görülmektedir.

42 Gebelere Demir Destek Programını
Gebelikte meydana gelen fizyolojik gereksinimler, Gebelikteki beslenme alışkanlıkları, Yapılan araştırma sonuçları değerlendirildiğinde; anne ve bebek sağlığı açısından önemli bir neden olan anemiye bağlı oluşabilecek komplikasyonları önleyebilmek amacıyla Tüm Gebelere Demir Destek Programını başlatılmıştır.

43 Gebelere Demir Destek Programı
Gebelerde klinik anemi olmasa da günlük demir gereksinimi göz önüne alınarak Tüm gebelere İkinci trimestirden başlayarak 6 ay ve doğum sonu 3 ay olmak üzere toplam 9 ay süre ile Günlük mg elementer demir verilecektir.

44 GEBELERE DEMİR DESTEK PROGRAMI KURUM AYLIK TAKİP FORMU
Bu Ay Demir Desteğine Başlanan Gebe Sayısı Bu Ay Demir Desteğine Başlanan Loğusa Sayısı Bu Ay Reçete Edilen Demir Preparatı Kutu Sayısı Bu Kurumdaki Demir Preparatına Ait Malzeme Durumu ( Kutu Sayısı ) Bu Ay Reçete Edilen ve Dağıtılan Demir Preparatı Kutu Sayısı Geçen Aydan Devreden Ay İçinde Gelen Ay İçinde Dağıtılan Kalan

45 ÖRNEK 1: Kurumunuzun Kasım 2008 kayıtlarına göre 15 gebe tespit ettiniz 5 gebeye sosyal güvencesi olmadığından ücretsiz demir desteği verdiniz, 6 gebeye kurumda reçete ettiniz, 4 gebe ise özel merkezde doktoru tarafından reçetelendiğini tespit ettiniz.Aynı zamanda 10 gebeye ise RPT amaçlı demir reçete edildiğini gördünüz. Malzeme durumu Geçen ay devreden 9 kutu, ay içinde gelen 5 kutu ise formu nasıl doldururuz.?

46 GEBELERE DEMİR DESTEK PROGRAMI KURUM AYLIK TAKİP FORMU
Bu Ay Demir Desteğine Başlanan Gebe Sayısı Bu Ay Demir Desteğine Başlanan Loğusa Sayısı Bu Ay Reçete Edilen Demir Preparatı Kutu Sayısı Bu Kurumdaki Demir Preparatına Ait Malzeme Durumu ( Kutu Sayısı ) Bu Ay Reçete Edilen ve Dağıtılan Demir Preparatı Kutu Sayısı Geçen Aydan Devreden Ay İçinde Gelen Ay İçinde Dağıtılan Kalan 16+5=21   15  - 6+10=16   5

47 ÖRNEK 2: Kurumunuzun Kasım 2008 kayıtlarına göre 25 gebe ve 18 loğusa tespit ettiniz .Sosyal güvencesi olmayan bu 25 gebenize ücretsiz demir preparatı verdiniz. Sosyal güvencesi olmayan 5 lohusanıza ücretsiz demir preparatı verdiniz, 7 lohusanız ise özel doktoru tarafından reçetelendiğini öğrendiniz. Yine bu ay içerisinde kurumunuzun doktorları tarafından 6 lohusaya demir reçete edildiğini tespit ettiniz. Malzeme durumu Geçen ay devreden 15 kutu, ay içinde gelen 20 kutu ise formu nasıl doldururuz.?

48 GEBELERE DEMİR DESTEK PROGRAMI KURUM AYLIK TAKİP FORMU
Bu Ay Demir Desteğine Başlanan Gebe Sayısı Bu Ay Demir Desteğine Başlanan Loğusa Sayısı Bu Ay Reçete Edilen Demir Preparatı Kutu Sayısı Bu Kurumdaki Demir Preparatına Ait Malzeme Durumu ( Kutu Sayısı ) Bu Ay Reçete Edilen ve Dağıtılan Demir Preparatı Kutu Sayısı Geçen Aydan Devreden Ay İçinde Gelen Ay İçinde Dağıtılan Kalan 36  25  5+7+6=18 15  20  25+5 5

49 MALZEME TALEP FORMU MALZEME ADI AYLIK ORTALAMA SARF MEVCUT MALZEME
SAĞ.MÜD.TAHSİSİ HAP CONDOM RİA D-VİT ÇOCUK DEMİR GEBE DEMİR ORS

50 BEBEK DOSTU SAĞLIK KURULUŞLARI ÇALIŞMALARI
Hatalı anne sütü uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak, Bakanlığımızca 1991 yılından beri UNICEF önerileriyle “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” programı yürütülmektedir. İlimizde de sürdürülmekte olan program kapsamında; tüm canlı doğan bebeklerin doğumdan sonra hemen emzirilmeye başlatılması, ilk 6 ay “sadece” anne sütü verilmesi, 6. Aydan sonra ek besinlere başlanmasının yanı sıra emzirmenin 2 yıla kadar devam ettirilmesi ülke politikamızdır.

51

52 İlimizde 80 birinci basamak sağlık kuruluşu “Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu” unvanı almıştır. Birinci basamak bebek dostu sağlık kuruluşları bölgelerindeki 32 haftanın üstündeki gebelere ve 2 yaşına kadar çocuğu olan emzirsin veya emzirmesin tüm annelere emzirme danışmanlığı eğitimi vererek, verilerini her kadın için ayrı olmak üzere EMZİRME DANIŞMANLIĞI formuna işlemesi gerekmektedir. Emzirme danışmanlığı formlarının toplamını aylık olarak kurum adına EMZİRME DANIŞMANLIĞI AYLIK BİLDİRİM FORMU şeklinde düzenlenmesi gerekmektedir.

53

54 KADIN SAĞLIĞI VE AİLE PLANLAMASI HİZMETLERİ HİZMET İÇİ EĞİTİM VERİLERİ
Bakanlığımız ana ve bebek ölümlerinin en aza indirilmesi ve bu grubun sağlık düzeyinin iyileştirilmesi için Sağlık Personeline yönelik doğum öncesi bakım ( gebelik hijyeni, beslenme, gebelik kontrolleri vb. ), doğum ( doğumun nerede yapılacağı, doğuma hazırlık vb. ) ve doğum sonu bakım (anne sütü ve emzirme, aile planlaması, neonatal tarama programı vb. ) konularında hizmet içi eğitimler yapılmasını istemiştir. Üçer aylık dönemler halinde, hangi konularda eğitim yapıldığını ve eğitime katılan sağlık personellerinin unvanları ( doktor, ebe, hemşire, sağlık memuru ve diğer ) ayrı ayrı belirtilerek kaç kişinin hizmet içi eğitime katıldığını belirtir verilerini bağlı oldukları Sağlık Grup Başkanlıklarına bildirmeleri gerekmektedir.

55 TEŞEKKÜR EDERİZ...

56


"AÇSAP 2008 Yılı Ocak-Eylül Değerlendirme Toplantısı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları