Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

B İ LG İ SAYAR VE SA Ğ LI Ğ IM Hazırlayan = Kübra SAN İ GÜL Bilgisayar Ö ğ retmeni.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "B İ LG İ SAYAR VE SA Ğ LI Ğ IM Hazırlayan = Kübra SAN İ GÜL Bilgisayar Ö ğ retmeni."— Sunum transkripti:

1 B İ LG İ SAYAR VE SA Ğ LI Ğ IM Hazırlayan = Kübra SAN İ GÜL Bilgisayar Ö ğ retmeni

2 Resimdeki arkadaşımız sizce nasıl oturuyor?

3 Resme bakarak sorularımızı yanıtlayalım. Resimdeki çocuk bilgisayarda nasıl oturuyor? Ayakları nasıl duruyor? Kolları nasıl duruyor? Sırtını nasıl yerleştirmiş? Sandalyesi nasıl duruyor? Sandalyenin yüksekli ğ i nasıl? Klavye, monitör, fare nerelerde duruyor? Oturuş şekli do ğ ru mu?

4 Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Yüksekli ğ i ayarlanabilir, sırtı bele uygun ve esnek bir ergonomik koltukta oturulmalıdır. Dik oturulmalı ve sırt desteklenmelidir. Monitörün üst kenarı ile göz hizasının aynı seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Monitörden 45-75 cm uzakta oturulmalıdır.

5 Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Işık monitöre dik açıyla gelmemelidir. Işık yansıma ve parlamaları önlenmelidir. Fare ve klavye masanın üzerinde aynı seviyede olmalıdır. Kollar yatay veya biraz yukarıda olmalıdır. Dirsek ve eller düz bir çizgide olmalıdır.

6 Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Bacakların üst kısmı yatay olmalıdır. Dizler 90 veya 110 derece açıda olmalıdır. 15-20 dakikada bir kısa süre gözleri uza ğ a odaklayarak göz kaslarının dinlenmesi sa ğ lanmalı dır. Saat başı mola vererek oda temiz hava ile doldurulmalı ve ufak egzersizler yapılmalıdır.

7 Hangisi do ğ ru?


"B İ LG İ SAYAR VE SA Ğ LI Ğ IM Hazırlayan = Kübra SAN İ GÜL Bilgisayar Ö ğ retmeni." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları