Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DzKK Pardus Göç 13.Mayıs.2016. İçerik Mevcut sistem Pardus altyapısı Etkileşim noktaları Kimlik yönetimi Dosya paylaşımı Yazıcılar Proxy İnce istemci.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DzKK Pardus Göç 13.Mayıs.2016. İçerik Mevcut sistem Pardus altyapısı Etkileşim noktaları Kimlik yönetimi Dosya paylaşımı Yazıcılar Proxy İnce istemci."— Sunum transkripti:

1 DzKK Pardus Göç 13.Mayıs.2016

2 İçerik Mevcut sistem Pardus altyapısı Etkileşim noktaları Kimlik yönetimi Dosya paylaşımı Yazıcılar Proxy İnce istemci çözümündeki ilerlemeler Problemler ve alternatifler Görüşleriniz

3 DzKK mevcut altyapi

4 DzKK Pardus altyapısı

5 Pardus sistemindeki farklar Kimlik doğrulama için LDAP kullanılıyor. Kullanıcı ev dizinleri NFS üzerinde barındırılıyor. Windows ve Pardus ortak kullanım alanları Windows sunucu üzerinde barındırılıyor. Politikalar LDAP ile uygulanıyor. Pardus tarafında yazıcılar CUPS sunucu tarafından yönetiliyor. İnternet erişimi için Proxy(Squid) kimlik doğrulama için LDAP kullanılıyor.

6 Etkileşim noktaları

7 Kimlik Yönetimi: Pardus sisteminde kimlik yönetimi için LDAP kullanılacaktır. Windows kullanıcıları açısından çalışma değişmeyecektir. Tüm Windows kullanıcıların, aynı zamanda Pardus kullanması da isteniyorsa şifreler dışında tüm kullanıcı bilgileri ve grup bilgileri LDAP’a aktarılacaktır. Şifreler yenide oluşturulacaktır. Yazıcı sunucusu ve Proxy (Ahtapot-Squid) LDAP ile entegre çalışacaktır.

8 Etkileşim noktaları Dosya Sunucu : Windows dosya sunucu tarafından sunulan paylaşım alanlarının, aynı yetkiler ile, Pardus sistemi tarafından kullanılabilmesi. Windows dosya sunucusu, dizinleri hem SMB hem de NFS protokolü üzerinden paylaştırmalıdır. Sadece Windows kullanıcılarına ait alanlar SMB ile, sadece Pardus kullanıcılarına ait alanlar NFS ile paylaştırılacaktır. Ortak alanlar hem SMB hem de NFS ile paylaştırılacak. SMB ve NFS erişimleri sırasında yetkilendirmelerin yönetilmesi için AD içindeki Identity Mapping yeteneği kullanılacaktır.

9 Identity Mapping yeteneği

10 Identity Mapping Testi gerçekleştirildi. Eşleme işleminin bir betik ile yapılması için çalışma başlatıldı. Adımlar: AD kullanıcı ve gruplarını LDAP’a aktar. AD üzerinde boş olan uidNumber ve gidNumber alanlarını doldur uidNumber ve gidNumber alanlarını AD’de doldur. Linux kullanıcı NFS alanlarda AD kullanıcısı yetkileri ile işlem görür. Gereksinimler : Kullanılabilmesi için dosya sunucusu rolüne NFS yeteneği eklenmelidir. Otomatik eşleştirme için kullanıcı bilgilerinin uidNumber ve gidNumber alanlarına yazabilen bir kullanıcı yetkisi gerekmektedir.

11 Yazıcılar

12 Yazıcılara işler merkezi bir sunucu üzerinden gönderilecek (kayıt alma açısından gerekli ve önemli) Yazıcılar sunucuya Sistem yöneticisi tarafından elle eklenecek. Yazıcıların otomatik bulunmalarını sağlayan Avahi, Bonjour vb. Yetenekler kapatılmalıdır. CUPS istemcileri aynı zamanda sunucu olarak da çalışabilmekte ve çevrelerindeki yazıcıları kendileride bulabilmektedirler. Merkezi sunucu hangilerini paylaşır ise onlar otomatik bulunabilecektir. Kullanıcılar sadece dahil oldukları grubun yazıcısına iş gönderebileceklerdir. Grup bilgileri Active Directory’den LDAP’a aktarılmış olan grup bilgileridir.

13 Proxy Proxy olarak Squid proxy kullanılması öngörülmüştür. Squid LDAP üzerinde tanımlı kullanıcı bilgilerini kullanarak kimlik doğrulama yapacaktır. Squid kullanılması Windows kullanıcıları açısından değişikliğe sebep olmayacaktır.

14 TSK ağı ince istemci opsiyonlar X2Go istemci ekranında yapılan değişiklikler ile elde edilen sistem X2Go istemci ekranı çözünürlüğü değiştirilebilir İstemci ekranı çözünürlüğü değiştirilebiliyor. İstemci ekranı klavye düzeni seçimi yapılabiliyor. İstemci ekranından bağlantı yapılacak olan Windows ekran çözünürlükleri değiştirilebiliyor. Tek şifre ile giriş işlemi yapılabilmektedir. X2Go Broker çözümü Tüm ayarlar broker tarafında sistem tarafında yapılabiliyor. Farklı opsiyonların herbiri için ayrı bir bağlantı seçme kutusu gerekiyor. İnce istemci boot seçenekleri ekranı Her konfigurasyon bir boot seçeneği olarak gelmektedir.

15 TSK ağı ince istemci opsiyonlar X2Go istemci ekranında yapılan değişiklikler ile elde edilen sistem X2Go istemci ekranı çözünürlüğü değiştirilebilir

16

17

18

19 Görüşleriniz …


"DzKK Pardus Göç 13.Mayıs.2016. İçerik Mevcut sistem Pardus altyapısı Etkileşim noktaları Kimlik yönetimi Dosya paylaşımı Yazıcılar Proxy İnce istemci." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları