Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LOGO www.themegallery.com Öğrenciler: Beyzanur Akdağ Songül Pulat Nazlı Doğan ADIYAMAN Danışman Öğretmen Haşim Taş.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LOGO www.themegallery.com Öğrenciler: Beyzanur Akdağ Songül Pulat Nazlı Doğan ADIYAMAN Danışman Öğretmen Haşim Taş."— Sunum transkripti:

1 LOGO www.themegallery.com Öğrenciler: Beyzanur Akdağ Songül Pulat Nazlı Doğan ADIYAMAN Danışman Öğretmen Haşim Taş

2 LOGO www.themegallery.com Adıyaman

3 LOGO www.themegallery.com Nemrut Dağı Adıyaman'ın 103 km doğusundadır. Tümülüs ana kaya üzerine kırma taşların yığılmasıyla oluşturulmuştur. Tümülüsün doğu, batı ve kuzeyinde ana kaya düzleştirilererek teraslar düzenlenmiş, doğu ve batı teraslarda tanrı heykel ve kabartmaları yapılmıştır.

4 LOGO www.themegallery.com Karakuş Tümülüsü Kommagene Kralı II. Mithridates tarafından annesi İsas adına yaptırılan anıt mezar, sütun üzerindeki kartaldan dolayı Karakuş Tümülüsü olarak anılmaktadır.

5 LOGO www.themegallery.com Adıyaman müzesi Adıyaman müzesi bulunduğu yöre itibarı ile en zengin müzlerden birisidir. Ayrıca tarihi eser sayısı bakımından da hatırı sayılır bir sıradadır

6 LOGO www.themegallery.com Arsemia Ören Yeri M.Ö 2 yy’da yapılmıştır. Kommegene kralı Mitras'ın kabartma steli, ayin platformu üzerinde Antiochos-Herakles tokalaşma steli ve bunun önünde Anadolu'nun bilinen en büyük Grekçe yazıtı burada yer almaktadır.

7 LOGO www.themegallery.com Atatürk Barajı GAP Projesinin en önemli ayağı olan Atatürk Barajı Türkiye'nin en büyük, dünyanın 8. büyük barajıdır.

8 LOGO www.themegallery.com Besni Kurşunlu Cami Eski Besni Ören Yerinde bulunmaktadır. Külhanönü Camii ve Hacı Zeyrek Ağa Camii diye de bilinmektedir.

9 LOGO www.themegallery.com Cendere Köprüsü Kahta çayının en çok daraldığı kesimde iki ana kaya üzerinde 92 iri kesme taştan yapılan bir büyük kemer ve doğu tarafındaki küçük bir tali kemerden oluşur.

10 LOGO www.themegallery.com Eski Askerlik Binası Adıyaman ‘da 20 yy. başlarında yapılmış olan bu taşınmaz, kesme taşlarla yapılmış dikdörtgen planlı ve tek katlı bir yapıdır.

11 LOGO www.themegallery.com Perre Antik Kenti Antik çağdan kalan bu nekropol ve çevresi Kommageneliler döneminde önemli bir yerleşim merkezi olmakla birlikte, asıl Romalılar döneminde gelişmiş bir kenttir.

12 LOGO www.themegallery.com Oturakçı Pazarı Adıyaman şehir merkezindeki bu tarihi çarşıda yöreye özgü halı,kilim,cicim, çanta ve heybe gibi el sanatları ürünleri turistik eşya olarak satılmaktadır.

13 LOGO www.themegallery.com Kahta Kalesi Kahta’nın 26 km. kuzeyinde Kocahisar (Eski Kahta) yer almaktadır. Kahta Çayı kenarında, kayalık bir tepe üzerinde bulunan kalenin yapım tarihinin Hitit dönemine kadar indiği düşünülmektedir.

14 LOGO www.themegallery.com Gölbaşı Adıyaman Gölbaşı ilçesine ismini veren göldür.

15 LOGO www.themegallery.com Tarihi Gazhane Çeşmesi Adıyaman ilinde bulunan bu tarihi çeşme şu an da kullanılmamaktadır.

16 LOGO www.themegallery.com Sesonk Anıt Mezar Kızıldağ üzerinde Kommagene Kralı II. Mithridates tarafından inşa edilen anıt mezar, her biri yaklaşık 10 metre yükseklikte üç çift sütunla çevrelenmiştir. Sütunları üzerinde kadın, erkek ve aslan kabartmaları bulunmaktadır.

17 LOGO www.themegallery.com Sugözü Sugözü mesire alanı Besni - Gaziantep karayolunun 10. kilometresinde bulunmaktadır.

18 LOGO www.themegallery.com Üçgöz Anıt Mezar Besni Üçgöz beldesindedir. 15 m. yüksekliğinde olan mezarın üzeri kırma taş ve molozla örtülüdür.

19 LOGO www.themegallery.com Ters Lale Dünyada sadece doğal olarak Adıyaman'ın Gerger ve Sincik ilçesinde yetişen ters lale, aynı zamanda Adıyaman’ın simgelerindendir.

20 LOGO www.themegallery.com Kızılin Köprüsü Kızılin köyü yakınlarında Göksu Nehri üzerindedir. Romalılar zamanında yapılmıştır. Orta kemeri çökmüştür. Kahta Çayı üzerindeki Cendere Köprüsüne benzemektedir.

21 LOGO www.themegallery.com Besni Kalesi Besni ilçesinin yaklaşık 2 km. güneyinde olan kale, üç tarafı sarp kayalıklarla çevrili sivri bir tepenin üzerinde kurulmuştur.Kaleye yalnızca güneyden dik bir yamaçtan çıkılması mümkündür.Savunmaya çok elverişli olan Besni Kalesi, mancınıkları ve diğer yapı kalıntılarıyla hala dimdik ayakta durmaktadır.

22 LOGO www.themegallery.com Adıyaman Ulu Cami Adıyaman Çarşısı içerisinde yer alan Ulu Cami ilin en büyük camisidir. Belgelere göre Zülkadiroğullarından Alaü’d-devle tarafından yaptırılmıştır.

23 LOGO www.themegallery.com Mor Petrus, Mor Pavlus Kilisesi Adıyaman medeniyetlerin kesişme noktası olduğunun bir kanıtı olan bu kilise, toplumumuzun diğer din ve insanlara olan hoşgörüsünün sembolüdür.

24 LOGO Adıyaman Yemekleri 9.Sınıf coğrafya

25 LOGO Adıyaman Yöresel Kıyafetler 9.Sınıf coğrafya

26 LOGO Adıyaman Halk Oyunları 9.Sınıf coğrafya


"LOGO www.themegallery.com Öğrenciler: Beyzanur Akdağ Songül Pulat Nazlı Doğan ADIYAMAN Danışman Öğretmen Haşim Taş." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları