Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.hazirslayt.com. HAYATI www.hazirslayt.com Hz. Muhammed (s.a.v) Arabistan Yarım Adası’ndaki Mekke şehrinde 571 yılında Dünya’ya gelmiştir. DOĞDUĞU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.hazirslayt.com. HAYATI www.hazirslayt.com Hz. Muhammed (s.a.v) Arabistan Yarım Adası’ndaki Mekke şehrinde 571 yılında Dünya’ya gelmiştir. DOĞDUĞU."— Sunum transkripti:

1 www.hazirslayt.com

2 HAYATI

3 www.hazirslayt.com Hz. Muhammed (s.a.v) Arabistan Yarım Adası’ndaki Mekke şehrinde 571 yılında Dünya’ya gelmiştir. DOĞDUĞU ORTAM

4 www.hazirslayt.com Hz. Peygamberin Ailesi Hz. Peygamber’in ailesi Kureyş Kabilesinin Haşimoğulları kolundandır. Annesi Amine,babası Abdullah’tır. Dedesi Abdulmuttalib’tir.

5 www.hazirslayt.com Peygamberimizin babası ticaret dolayısıyla Şam’a gitti. Dönüşte hastalanarak öldü.

6 www.hazirslayt.com Peygamberimizin adını dedesi Abdulmuttalib koymuştur. Muhammed kelimesi arapçada övülen anlamaına gelmektedir.

7 www.hazirslayt.com Mekke ‘de havalar çoğu zaman dayanamayarak hastalanırlardı. Bu nedenle araplarınn bir adeti vardı; yenidoğan çocukları sütannelerine verirlerdi. Halime ve eşi bir çocuk almak için gelenlerdendi. Hz. Muhammed de artık halimenin süt oğluydu.

8 www.hazirslayt.com Peygamberimiz 6 yaşında annesini de kaybetti. Annesi ölünce dedesi kanatları altına aldı peygamberimizi. Öksüz ve yetim olmasına rağmen dedesinin yanında mutluydu peygamberimiz. Bir gün Abdulmuttalip’te hastalanmıştı. Peygamberimizi Ebu Talip’e emanet etti. Abdulmuttalip de peygamberimiz sekiz yaşındayken öldü. Bir de dede acısı yüklenmişti minicik yüreğine.

9 www.hazirslayt.com Peygamberimiz artık Ebu Talip ve eşi Fatma ile kalıyordu. Peygamberimiz 12 yaşındayken ilk ticaret kervanıyla Şam’a gitmeye karar verdi. Oradan malları satarak geri döndü.

10 www.hazirslayt.com GÜVENİLİR MUHAMMED Peygamberimiz Mekke’nin en güvenilir tüccarlarından olmuştu. Ona artık” Muhammed-l emin “ yani Güvenilir Muhamed diyordu. Adil dürüst bir insandı. Cömert ve konuk severdi. Herkese güleryüz gösterirdi.

11 www.hazirslayt.com Hazreti Muhammed Hatice’nin yanında çalışmaya başladı. Hz. Hatice peygamberimize evlenme teklifinde bulundu. Hz. Peygamber 25 yaşında Hatice ise ondan büyüktü. İki tarafında rızası alınarak düğün yapıldı ve evlendiler.

12 www.hazirslayt.com YENİ BİR AİLE Hz. Muhammed ile Hz. Hatice’nin ikisi erkek, dördü kız altı çocuğu oldu. Kasım ilk çocuklarıydı. Ancak çok küçük yaşta öldü. Kızları Zeynep, Rukiye,Ümmü Gülsüm ve Fatma idi. Fatma dışında hepsi peygamberimizden önce öldü.

13 www.hazirslayt.com


"Www.hazirslayt.com. HAYATI www.hazirslayt.com Hz. Muhammed (s.a.v) Arabistan Yarım Adası’ndaki Mekke şehrinde 571 yılında Dünya’ya gelmiştir. DOĞDUĞU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları