Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BBY 368 Bilimsel ve Teknik Bilgiye Erişim 2: Mühendislik ve Sanayi Nazan Özenç Uçak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BBY 368 Bilimsel ve Teknik Bilgiye Erişim 2: Mühendislik ve Sanayi Nazan Özenç Uçak."— Sunum transkripti:

1 BBY 368 Bilimsel ve Teknik Bilgiye Erişim 2: Mühendislik ve Sanayi Nazan Özenç Uçak

2 Bibliyografik kontrol Bibliyografik kontrol sadece dergi ve kitaplar üzerinde değil, teknik raporların kontrolü üzerinde de etkilidir. Bu alanda en önemli ikincil kaynak “Engineering Index” COMPENDEX dir. NTIS teknik raporların denetiminde önemli bir ikincil kaynaktır. En önemli servis “Engineering Village” dir. Bu servis dünya üzerinde mühendislikle ilgili literatürün büyük bir kısmını kapsamaktadır. Literatürdeki hızlı artış ve yeni uzmanlık alanları yeni bibliyografik araçların hazırlanmasına yol açmaktadır.

3 ENGINEERING VILLAGE Mühendislik alanında farklı veri tabanlarını aynı arayüzle taramaya olanak veren bir sistemdir. Bibliyografik ve tam metin makalelere, Monograflara, Konferans, bildiri vb, Raporlara, Patentlere, El kitaplarına, Standartlara, Ürün kataloglarına, Web sitelerine erişim sağlar.

4

5 Engineering Village

6 Engineering Village kapsamındaki veritabanları http://www.engineeringvillage2.org/ Ei Compendex Inspec - IET GEOBASE GeoRef - AGI US Patent - USPTO & EU Patents - EPO NTIS EnCompassLIT & EnCompassPAT Paperchem CBNB Chimica

7 Özellikleri Farklı tarama seçenekleri Bünyesinde yer alan farklı veri tabanlarını tek veya bir arada tarama olanağı Tam metin verilere, kütüphanelere ve diğer hizmetlere erişim Denetimli dille (thesaurus) ile indekslenen Compendex, Inspec, GeoRef, GEOBASE ve EnCompass veri tabanları Güncel duyuru, kişisel destek olanakları (alerts/ personalization) Uzman yardımı (ask an expert) Engineering Village veri tabanlarından Scopus’da yer alan yayın ve atıflara otomatik olarak erişim mümkün.

8 Tarama özellikleri Farklı tarama seçenekleri vardır. – Easy search (basit tarama) – Quick search (hızlı tarama) – Expert search (uzman tarama) – Thesaurus search (kontrollü dilde tarama)

9

10

11

12

13

14

15 COMPENDEX COMPENDEX (Ei COMPENDEX), COMPuterized ENgineering InDEX and EI Engineering Meetings database, COMPENDEX The Engineering Index’in çevrimiçi versiyonudur. Tüm mühendislik alanlarını kapsar. Mühendislik ve teknoloji alanında dünyadaki en kapsamlı veri tabanıdır. 4,500 süreli yayını (% 63), konferans ve bildirileri (%25), raporları, kitapları ve diğer materyalleri kapsar. Yılda 2000 konferans eklenmektedir. Her yıl 175 alandan 220.000 den fazla özet veri tabanına eklenmektedir.

16 Compendex & Ei Backfile 190 farklı mühendislik alanından 16.3 milyon kayıt The Engineering Index Backfile 1884-1969 yılları arasındaki mühenndislik literatürünü içerir 1.7 milyon kayıt dijitalleştirilmiştir. Ei Thesaurus, 6th Edition kullanılmaktadır. Künyeler ve özetler İngilizcedir. Yayınların %10 u farklı dildedir. Yayının orijinal adı ve İngilizcesi bir arada verilmektedir.

17 Kontrollü dille indekslenmektedir. COMPENDEX iki çevrimiçi tezarusu vardır. – 1. The Engineering Index Thesaurus, İngilizce versiyonu (Controlled Term /CT) – 2. EI Thesaurus, Deutsch-Englische Ausgabe (German-English edition), (Controlled Term in German /CTDE) alanından erişilebilir.

18 Ei Patents USPTO’dan 12.4 milyon kayıt Her yıl 550 bin US patenti,200 bin Ayrupa patenti ekleniyor. 4 milyondan fazla EPO kaydını içeriyor. Patentlere, atıflara ve diğer referanslara link veriyor. Tam metinlere bağlantıları var.

19 Chimica & CBNB Chimica kimya alanında önemli 500 uluslararası dergilerden 3.8 milyon kaydı içerir. Haftalık olarak güncellenir. Kimya işletmeleri alanında günlük haber veren CBNB 1.6 milyon kayıt içerir. Kimya konusunda önemli bilgiler, finans ve iş alanındaki gelişmeler, yasal değişiklikler hakkında haberlere erişim sağlar.

20 GEOBASE Disiplinlerarası bir veri tabanıdır. Kapsamında yer bilimleri, ekoloji, jeoloji, coğrafya, çevre bilim, oşinografi, jeomekanik, su kaynakları ve çevre sorunları gibi çok çeşitli konular yer almaktadır. 3 milyona yakın kayda erişim sağlar.

21 National Tecnical Information Service (NTIS) The National Technical Information Service (NTIS) tarafından hazırlanmaktadır. 350 farklı konuda yaklaşık 3 milyon teknik yazı, rapor içerir. Bunlardan 600 binine web üzerinden erişilebilmektedir. ABD den 240 kurumdan bilgi sağlanmaktadır. Japonya, Almanya ve İngiltere’nin sanayi bakanlıklarından önemli bilgilerin bibliyografik künyelerine erişim sağlanmaktadır. Bazı bilgi kaynaklarına tam metin erişim olanağı sunmaktadır. Basit ve gelişmiş tarama seçenekleri vardır.

22

23

24 INSPEC Institution of Engineering and Technology (IET) tarafından hazırlanmaktadır. Inspec fizik, elektrik elektronik, iletişim, bilgi teknolojileri, bilgisayar, imalat ve mekanik mühendisliğini kapsar. Inspec 1967 den bu yana hazırlanmakta, Science Abstracts ın çevrimiçi versiyonudur. Science Abstracts The Institution of Electrical Engineers tarafından 1898 den itibaren hazırlanıyor. Science Abstracts’ın 1898 - 1968 arası Inspec Archive den erişilebilir.Inspec Archive

25 Kapsamı 3850 süreli yayın (bunlardan 1600 ü tamamen diğerleri seçilerek indekslenir), 2200 konferans proceedings, kitap, rapor ve tezleri kapsar. Her yıl 500 bin künye veritabanına eklenmektedir. Yaklaşık 14 milyon kayıt içerir. Şu hizmetleri verir: – Current Awareness – New Product Information – Technological Forecasting – Competitive Intelligence – Patent-Related Searching

26

27 IEEE XPLORE IEEE (Institute of Electrical and Electronical Engineers) ve IEE (Institute of Electrical Engineers) ın yayınlarına erişim sağlar. 120 den fazla dergi, 900 standart, 400 bildiri ve1950 yılına kadar geri giden bir arşivi var ve 2.5 milyona yakın belgeyi içerir. Elektrik, elektronik, bilgisayar, biyotıp, biyoteknoloji ve uygulamalı fizik alanlarını kapsar. Özellikle elektrik, elektronik ve bilgisayar bilimleri konusunda en fazla kullanılan ve etki faktörü yüksek yayınları içermektedir. 1963'den 1987'e kadar Proceedings of the IEEE adı altında 12 binden fazla belgeyi (1913'de basılan konuyla ilgili ilk dergi) kapsar.

28 Tarama seçenekleri Basic search (Basit tarama) Advanced search (Gelişmiş tarama) Author search (Yazar adından tarama) CrossRef search (Yayıncı web sitelerinden tarama)

29 Browse » Journals & Magazines » Conference Proceedings » Standards » Books » Educational Courses » Technology Surveys

30

31

32

33

34

35 ULAKBİM Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanı Oluşturma çalışmalarına 1992'de TÜBİTAK-TÜRDOK bünyesinde başlanmıştır. Veri Tabanında 1992-1995 yılları arasında 236 dergiden toplam 4031 makale indekslenmiştir. 1996 yılından sonra ULAKBİM bünyesinde çalışmalar devam ettirilmiştir. 2001 yılından itibaren veri tabanına alınacak dergilerin belirlenmesinde değerlendirme kriterleri uygulamasına geçilmiştir. Kriter uygulaması nedeniyle veri tabanına seçilen dergilerde azalma olmuştur.

36 MTBVT İndeksleme işlemlerinde JICST (Japan Information Center of Science and Technology) thesarusundan yararlanılmaktadır. JICST terimlerine Türkçe karşılıklar verilmektedir. İndeksleme işlemlerinde thesaurusda yer almayan terimler konu uzmanları tarafından serbest terim (Türkçe ve İngilizce) olarak verilmektedir. Veri tabanında bugüne kadar 20.000'i aşkın terim girişi yapılmıştır. 10 bin'in üzerinde makalenin veri girişi yapılmıştır. Bu makalelerin 8 binden fazlasının indekslemesi, 4 bin civarında bir kısmının ise öz giriş işlemleri tamamlanmıştır. (http://www.ulakbim.gov.tr/cabim/vt/uvt/muh/hakkinda.uhtml)

37 MTBVT kapsadığı konular Astronomi Bilgisayar Çevre Deniz Bilimleri Elektrik-Elektronik Endüstri Fizik Haritacılık Havacılık İnşaat Kimya Maden Makine Matematik Metalurji Mimarlık Nükleer Petrol Tekstil Yerbilimleri

38

39

40 Ödev Engineering Village ve IEEE Xplore ile MTBVT nını tarama ve erişim özellikleri açısından karşılaştırınız?


"BBY 368 Bilimsel ve Teknik Bilgiye Erişim 2: Mühendislik ve Sanayi Nazan Özenç Uçak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları