Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DERS: FEN BİLİMLERİ ÜNİTE: 5 ÜNİTE: 5 CANLILAR DÜNYASINI CANLILAR DÜNYASINIGEZELİMTANIYALIM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DERS: FEN BİLİMLERİ ÜNİTE: 5 ÜNİTE: 5 CANLILAR DÜNYASINI CANLILAR DÜNYASINIGEZELİMTANIYALIM."— Sunum transkripti:

1

2 DERS: FEN BİLİMLERİ ÜNİTE: 5 ÜNİTE: 5 CANLILAR DÜNYASINI CANLILAR DÜNYASINIGEZELİMTANIYALIM

3 CANLILARI SINIFLANDIRALIMCANLILAR MANTARLARBİTKİLERHAYVANLAR MİKROSKOB İK CA NLI LA R

4  B itkileri SınıflandıralımBİTKİLER Çiçeksiz Bitkiler Çiçekli Bitkiler

5 ÇİÇEKSİZ BİTKİLER Yaşadıkları Yer: Yaşadıkları Yer: Göller Göller Bataklıklar Bataklıklar Nemli topraklar Nemli topraklar Ağaç gövdeleri Ağaç gövdeleri Su Yosunu Eğrelti Otu

6 ÇİÇEKSİZ BİTKİLER  Eğrelti Otu  Atkuyruğu  Kibrit Otu  Kara Yosunu Çiçeksiz bitkilere ÖRNEKTİR. Eğrelti Otu

7 ÇİÇEKLİ BİTKİLER Çiçekli bitkiler 4 kısımdan oluşur Çiçekli bitkiler 4 kısımdan oluşur  KÖK  GÖVDE  YAPRAK  ÇİÇEK

8 . ÇİÇEKLİ BİTKİLERİN KISIMLARI

9 KÖK Çiçekli bitkilerin toprak altında kalan kısmına denir. Çiçekli bitkilerin toprak altında kalan kısmına kök denir. Turp ve havucun kökünü yeriz.

10 KÖKÜN GÖREVLERİ Bitkilerin toprağa tutunmasını sağlar. Topraktaki suyu ve suda çözünmüş maddeleri alır. Bazı bitkilerde besin depo eder.

11 KÖK ÇEŞİTLERİ KAZIK KÖK KAZIK KÖK  Ağaç kökleri  Domates SAÇAK KÖK SAÇAK KÖK  Soğan  Mısır YUMRU KÖK YUMRU KÖK  Havuç  Turp,

12 GÖVDE OTSU GÖVDE ODUNSU GÖVDE Buğday Ağaçlar Buğday Ağaçlar Patates, Patates, Sebzeler Sebzeler Süs bitlileri Süs bitlileri Patatesin gövdesini yeriz. Patatesin gövdesini yeriz. Bitkinin toprak üstünde kalan kısımlarındandır.İkiye ayrılır.

13 GÖVDENİN GÖREVLERİ Suyu ve sudaki mineralleri yaprağa taşımak. Yaprakta üretilen besinleri diğer bölümlere taşımak. Çiçeği, meyveyi ve yaprağı taşımak. Bitkinin dik durmasını sağlamak.

14 YAPRAK Yapraklar bitkinin besin ihtiyacını karşılarlar Yapraklar bitkinin besin ihtiyacını karşılarlar Genelde renkleri yeşildir. Genelde renkleri yeşildir.

15 YAPRAK Marul, ıspanak,maydanoz, tere roka gibi bitkilerin yaprağını yeriz. Marul, ıspanak,maydanoz, tere roka gibi bitkilerin yaprağını yeriz. Ispanak

16 YAPRAK ÇEŞİTLERİ

17 YAPRAĞIN GÖREVLERİ Besin yapmak( Fotosentez) Besin yapmak( Fotosentez) Solunum yapmak Solunum yapmak Terleme ( Boşaltım) Terleme ( Boşaltım)

18 FOTOSENTEZ

19 ÇİÇEK Bitkilerin güzel görünüşlü, hoş kokulu kısımlarıdır. Bitkilerin güzel görünüşlü, hoş kokulu kısımlarıdır. Çiçek bitkinin üreme organıdır. Çiçek bitkinin üreme organıdır.

20 ÇİÇEĞİN KISIMLARI 1. Çanak Yaprak 1. Çanak Yaprak 2. Taç Yaprak 2. Taç Yaprak 3. Dişi Üreme 3. Dişi Üreme Organı Organı 4. Erkek Üreme Organı 4. Erkek Üreme Organı

21 ÇANAK YAPRAK Çiçeği dışardan çevreleyen bölümdür. Çiçeği dışardan çevreleyen bölümdür.

22 TAÇ YAPRAK Çiçeğin parlak renkli ve güzel kokulu kısmıdır. Çiçeğin parlak renkli ve güzel kokulu kısmıdır. Böceklerin ve kuşların dikkatini çeker. Böceklerin ve kuşların dikkatini çeker.

23 ERKEK ÜREME ORGANI Dişi organın etrafındaki kısımdır. Dişi organın etrafındaki kısımdır. Çiçek tozları burada üretilir. Çiçek tozları burada üretilir. POLEN POLEN

24 DİŞİ ÜREME ORGANI Tohumun oluştuğu kısımdır. Tohumun oluştuğu kısımdır.

25 HAYVANLAR Omurgalı Hayvanlar MEMELİLER KUŞLAR SÜRÜNGENLER KURBAĞALAR BALIKLAR Omurgasız Hayvanlar İSTİRİDYE KELEBEK SALYANGOZ SOLUCAN

26 OMURGALI HAYVANLAR BALIKLAR KURBAĞALAR KURBAĞALARSÜRÜNGENLERKUŞLARMEMELİLER Omurgası bulunan hayvanlara OMURGALI hayvanlar deriz. Beş guruba ayrılır.

27 BALIKLAR Suda yaşarlar. Suda yaşarlar. Vücutları pullarla kaplıdır. Vücutları pullarla kaplıdır. Kuyruk ve yüzgeçleri vardır. Kuyruk ve yüzgeçleri vardır. Solungaçlarıyla soluk alıp verirler. Solungaçlarıyla soluk alıp verirler. Yumurtayla çoğalırlar. Yumurtayla çoğalırlar. Sudaki küçük canlılar ve bitkilerle beslenirler. Sudaki küçük canlılar ve bitkilerle beslenirler. HAMSİ, KEFAL, SAZAN, PALAMUT, KÖPEK BALIĞI, İSTAVRİT balıklara örnektir. HAMSİ, KEFAL, SAZAN, PALAMUT, KÖPEK BALIĞI, İSTAVRİT balıklara örnektir.

28 KURBAĞALAR Nemli yerlerde, akarsu ve göl kenarlarında yaşarlar. Nemli yerlerde, akarsu ve göl kenarlarında yaşarlar. Böcek ve sineklerle beslenirler. Böcek ve sineklerle beslenirler. Yumurtayla çoğalırlar. Yumurtayla çoğalırlar. Yavru kurbağalar solungaç solunumu, yetişkin kurbağalar ise akciğer ve deri solunumu yaparlar. Yavru kurbağalar solungaç solunumu, yetişkin kurbağalar ise akciğer ve deri solunumu yaparlar.

29 SÜRÜNGENLER Vücutları sert pullarla kaplıdır. Vücutları sert pullarla kaplıdır. Yumurtayla çoğalırlar. Yumurtayla çoğalırlar. Küçük hayvanlarla beslenirler. Küçük hayvanlarla beslenirler. Yılan, kertenkele, kaplumbağa, timsah bu guruba girer. Yılan, kertenkele, kaplumbağa, timsah bu guruba girer.

30 KUŞLAR Vücutları tüylerle kaplıdır. Vücutları tüylerle kaplıdır. Uçmaya yarayan kanatları vardır. Uçmaya yarayan kanatları vardır. Ağızları gaga biçimindedir. Beslenme şekillerine göre gagaları farklıdır. Ağızları gaga biçimindedir. Beslenme şekillerine göre gagaları farklıdır. Akciğerleriyle solunum yaparlar Akciğerleriyle solunum yaparlar Yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtlayarak çoğalırlar. TAVUK, KAZ, SERÇE, KANARYA, BAYKUŞ KARTAL kuşlara örnektir.

31 MEMELİLER Vücudu kıllarla kaplı, yavrularını sütle besleyen, canlılara memeli hayvan denir. Vücudu kıllarla kaplı, yavrularını sütle besleyen, canlılara memeli hayvan denir. Memelilerin çoğu karada yaşar. Memelilerin çoğu karada yaşar. Balina, yunus,foklar denizde yaşar. Balina, yunus,foklar denizde yaşar. Yarasalar uçan tek memelidir. Yarasalar uçan tek memelidir. Akciğer solunumu yaparlar. Akciğer solunumu yaparlar. Memeliler OMURGALI hayvanların en gelişmiş gurubudur. Memeliler OMURGALI hayvanların en gelişmiş gurubudur.

32 BESLENME ŞEKİLLERİ Beslenme şekillerine göre ikiye ayrılırlar Beslenme şekillerine göre ikiye ayrılırlar Etle Beslenenler Otla Beslenenler Aslan Koyun Aslan Koyun Kaplan Keçi Kaplan Keçi Çakal İnek Çakal İnek Kurt At Kurt At Tilki Deve Tilki Deve Ayı, fare, gibi memelilerse hem oy hem etle beslenir. Ayı, fare, gibi memelilerse hem oy hem etle beslenir.

33 OMURGASIZ HAYVANLAR SOLUCAN: Nemli bir vücuda sahiptir. SOLUCAN: Nemli bir vücuda sahiptir. Ayakları yoktur. Ayakları yoktur. Toprak içinde yaşarlar Toprak içinde yaşarlar SALYANGOZ: Ayakları yoktur. SALYANGOZ: Ayakları yoktur. Sırtında sert bir kabuğu vardır

34 KELEBEK: Çiçeklerin üzerine konan rengarenk olan kelebek omurgasız bir hayvandır. KELEBEK: Çiçeklerin üzerine konan rengarenk olan kelebek omurgasız bir hayvandır. MİDYE: Suda yaşar. MİDYE: Suda yaşar. Yumuşak bir vücudu vardır. Yumuşak bir vücudu vardır. Sırtında sert bir kabuğu var Sırtında sert bir kabuğu var Sinek, Uğur böceği,arı, karınca, ve örümcek omurgasız hayvanlara örnektir. Sinek, Uğur böceği,arı, karınca, ve örümcek omurgasız hayvanlara örnektir.

35

36 MANTARLAR Yaprakları ve çiçekleri yoktur. Yaprakları ve çiçekleri yoktur. Kendi besinlerini kendileri üretemezler. Kendi besinlerini kendileri üretemezler. Nemli yerlerde, ormanlarda yaşarlar. Nemli yerlerde, ormanlarda yaşarlar. Bazı mantarları besin olarak tüketiriz. Bazı mantarları besin olarak tüketiriz. Ekmek, peynir gibi besinlerin üzerinde oluşan küfte bir mantardır. Ekmek, peynir gibi besinlerin üzerinde oluşan küfte bir mantardır. Ekmek yapımında kullanılan mayada da maya mantarı vardır. Ekmek yapımında kullanılan mayada da maya mantarı vardır.

37 Hastalık yapan mantarlar vardır. Çocukların ağzında oluşan pamukçuk bir mantardır. El ve ayaklarda da kaşıntı yapan mantarlar çıkar. Hastalık yapan mantarlar vardır. Çocukların ağzında oluşan pamukçuk bir mantardır. El ve ayaklarda da kaşıntı yapan mantarlar çıkar. Başkalarının terlik, eldiven, şapka, çorap gibi özel eşyalarını kullanmamalıyız. Mantar o kişilerde varsa bize de geçebilir. Başkalarının terlik, eldiven, şapka, çorap gibi özel eşyalarını kullanmamalıyız. Mantar o kişilerde varsa bize de geçebilir.

38 YARARLI MANTARLAR Besin olarak kullanılır Besin olarak kullanılır Çeşitli peynir yapımında kullanılır. Çeşitli peynir yapımında kullanılır. Hamurun kabarmasında etkilidir. Hamurun kabarmasında etkilidir. Penisilin gibi antibiyotik yapımında kullanılır. Penisilin gibi antibiyotik yapımında kullanılır.

39 YARARLI MANTARLAR MAYALAMA TANKI

40 ZARARLI MANTARLAR Besinlerin küflenmesine yol açar. Besinlerin küflenmesine yol açar. Bazı mantarlar zehirlenmelere yol açar. Bazı mantarlar zehirlenmelere yol açar. Buğday, mısır gibi bitkilerde hastalığa yol açar. Buğday, mısır gibi bitkilerde hastalığa yol açar. İnsanlarda saç kıran hastalığına, el ve ayaklarda kaşıntıya yol açar. İnsanlarda saç kıran hastalığına, el ve ayaklarda kaşıntıya yol açar.

41 ZARARLI MANTARLAR AYAK MANTARI

42 MİKROSKOBİK CANLILAR Gözümüzle göremeyiz. Gözümüzle göremeyiz. Sadece mikroskopla görebiliriz. Sadece mikroskopla görebiliriz. Çoğunlukla bulaşıcı hastalıklara yol açarlar. Çoğunlukla bulaşıcı hastalıklara yol açarlar. Toprakta, suda, yiyeceklerde ve vücudumuzda yaşarlar. Toprakta, suda, yiyeceklerde ve vücudumuzda yaşarlar. Yararlı olanları da vardır. Sütten peynir ve yoğurt, üzüm suyundan sirke yapılmasında rol oynarlar Yararlı olanları da vardır. Sütten peynir ve yoğurt, üzüm suyundan sirke yapılmasında rol oynarlar

43 MİKROSKOBİK CANLILAR VİRÜSLER VİRÜSLER BAKTERİLER BAKTERİLER PROTİSTLER PROTİSTLER  AMİP  TERLİKSİ HAYVAN  ÖĞLENA  ÇAN HAYVANI

44 VİRÜS

45 KUŞ GRİBİ VİRÜSÜ

46 BAKTERİ

47 AMİP Kirli sularda yaşarlar.

48 YARALI OLAN MİROSKOBİK CANLILAR BAKTERİLER BAKTERİLER Sütten yoğurt ve peynir yapılmasını sağlarlar. Sütten yoğurt ve peynir yapılmasını sağlarlar. Üzümden sirke yapılmasını sağlarlar. Üzümden sirke yapılmasını sağlarlar. Topraktaki çöplerin çürümesini sağlarlar. Topraktaki çöplerin çürümesini sağlarlar.

49 ZARARLI MİKROSKOBİK CANLILAR Bakteriler yiyeceklerin bozulmasına neden olurlar. Bakteriler yiyeceklerin bozulmasına neden olurlar.

50 YİYECEKLERİN SAKLANMASI Dondurarak ( et, bezelye, balık) Dondurarak ( et, bezelye, balık) Kurutma ( biber,fasulye, kayısı, erik) Kurutma ( biber,fasulye, kayısı, erik) Tuzlama ( kavurma) Tuzlama ( kavurma) Konserve ( bezelye, balık, fasulye) Konserve ( bezelye, balık, fasulye) Pastörize ( süt ) Pastörize ( süt )

51 Bir çok hastalığa sebep olurlar. VİRÜSLER: Grip, nezle, AIDS, kuduz, çiçek gibi hastalıklara yol açar. VİRÜSLER: Grip, nezle, AIDS, kuduz, çiçek gibi hastalıklara yol açar. BAKTERİLER: Verem, tifo, tetanos, difteri, kolera, zatüre gibi hastalıklara yol açarlar BAKTERİLER: Verem, tifo, tetanos, difteri, kolera, zatüre gibi hastalıklara yol açarlar

52 CANLILARIN BESLENME ŞEKİLLERİ Canlıların bir çoğu besinini bir başka canlıdan karşılar. Canlıların bir çoğu besinini bir başka canlıdan karşılar. Bitkiler ise kendi besinini kendi üretir. Bitkiler ise kendi besinini kendi üretir. BESİN ZİNCİRİ BESİN ZİNCİRİBİTKİLER OTLA BESLENEN CANLILAR ETLE BESLENEN CANLILAR Besin zincirindeki bu halkalardan birisi yok olursa DOĞAL DENGE bozulur.

53 BESİN ZİNCİRİ BENİ YEME! MAMA BEN SENİ, FİNO DA BENİ HAM

54 Besin Zinciri

55 İNSAN ve ÇEVRE İnsan yaşadığı çevre bir çok zarar vermektedir. Bunlardan bazıları; İnsan yaşadığı çevre bir çok zarar vermektedir. Bunlardan bazıları; –Evimizde kullandığımız temizlik maddeleri suya karışır.Göl ve denizleri kirletir. –Yerlere attığımız çöpler çevre kirliliğine sebep olur. –Çevre kirliliği sonucu bir çok hastalık ortaya çıkar. –Plastik ve naylon poşetler kalıcı kirliliğe yol açar. –Ormanlar yangınları ve bilinçsiz kesim yapmak ormanlarımıza zarar verir. –Fabrika bacalarından çıkan gazları havayı kirletir. –Evlerin bacalarından çıkan gazlar bitki ve ağaçların zarar görmesine neden olur.

56 LÜTFEN TÜM CANLILARA SAYĞI GÖSTERELİM!

57 ATATÜRK ve ÇEVRE Atatürk çevreye büyük önem vermiştir. Atatürk Orman Çiftliği’ni kurarak bu konuda topluma örnek olmuştur.

58 ’’Ormansız ve ağaçsız toprak VATAN değildir’’ M.Kemal ATATÜRK


"DERS: FEN BİLİMLERİ ÜNİTE: 5 ÜNİTE: 5 CANLILAR DÜNYASINI CANLILAR DÜNYASINIGEZELİMTANIYALIM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları