Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Eritrositler – Alyuvarlar Kırmızı Kan Hücreleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Eritrositler – Alyuvarlar Kırmızı Kan Hücreleri."— Sunum transkripti:

1 Eritrositler – Alyuvarlar Kırmızı Kan Hücreleri

2

3 hemoglobin erkeklerde %16 mg kadınlarda %14 mg

4 hematopoez EMBRİYONAL ve FETAL DÖNEM: Hepatik devre; HbF (2  ve 2  ) Miyeloid devre; HbA (2  ve 2  ) POSTNATAL DÖNEM: yapım yalnız kemik iliğinde devam eder Mezoblastik devre;Gower I (4  ) Gower II (2  ve 2  )

5 postnatal kan yapım yerleri

6 pluri(multi)potent kök hücre Bölündüğünde; ya yeniden iki kardeş pluripotent hücre oluşur, ya da belirli yönde farklılaşarak olgun bir kan hücresine prolifere olur (CFU-coloni forming unit).

7 unipotent kök hücre MİYELOİD SERİ: –eritrositler –lökositler (lenfosit hariç) –trombositler LENFOİD SERİ: –lenfositler

8

9 hematopoezin düzenlenmesi Hematopoetik Büyüme Faktörleri (HGF) –eritropoetin –trombopoetin –koloni stimüle edici faktörler (CSF; G, M, GM) – AYRICA –İnterlökinler (IL-1,3,4,5,6)

10 eritropoez proeritroblast bazofil eritroblast polikromatofil eritroblast ortokromatofil eritroblast retikülosit olgun eritrosit

11

12 eritrosit gelişim aşamaları HÜCREÇAPSÜREOLAYLAR Proeritroblast 15-20  20 saatMitoz bölünme Bazofil eritroblast 14-15  20 saatMitoz bölünme Bazofil eritroblast “20 saatİkinci mitoz bölünme Polikromatofil eritroblast 10-14  24 saatMitoz bölünme Ortokromatofi l eritroblast 7-10  30 saatNükleusun atılması Retikülosit 8-9  3 günRetiküler ağın kaybı Olgun eritrosit 7-8  120 günRES’te haraplanma

13 eritropoezin düzenlenmesi Doku oksijen miktarı; 1.kan akımı, 2.kan hemoglobin miktarı, 3.hemoglobinin oksijen satürasyonu.. ve.. hemoglobinin oksijene olan ilgisine...... bağlıdır. Hipoksik koşullarda eritrosit üretimi uyarılır.

14 Eritropoetin, eritroid seride hem proliferasyonu hem de olgunlaşmayı etkiler.

15

16 diğer hormonların etkisi ACTH, tiroksin ve androjenler eritrosit yapımnı artırırken, östrojenlerin inhibe edici rolü vardır.

17 beslenmeye bağlı faktörler Protein ve amino asitler Vitaminler Folik asit, vitamin B 12, vitamin B 6, vitamin C ve E. Mineraller Bakır, nikel, kobalt, demir.

18 folik asit - B 12 ilişkisi Folik asit DNA sentezi için gereklidir. B 12 vitamini hem DNA, hem de RNA yapımını etkiler; etki için folik asit gereklidir. Her ikisinin eksikliği ile megaloblastik anemi oluşur. Eksik olan B 12 vitamini ise folik asite cevap verebilir.


"Eritrositler – Alyuvarlar Kırmızı Kan Hücreleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları