Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

A.ÜÇGEN VE TEMEL ELEMANLARI B.ÜÇGENİN YARDINCI ELEMANLARI C. ÜÇGENİN YARDIMCI ELEMANLARININ ÇİZİMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "A.ÜÇGEN VE TEMEL ELEMANLARI B.ÜÇGENİN YARDINCI ELEMANLARI C. ÜÇGENİN YARDIMCI ELEMANLARININ ÇİZİMİ."— Sunum transkripti:

1

2 A.ÜÇGEN VE TEMEL ELEMANLARI B.ÜÇGENİN YARDINCI ELEMANLARI C. ÜÇGENİN YARDIMCI ELEMANLARININ ÇİZİMİ

3

4

5

6 Üçgenler açılarına göre üç çeşittir Üç açısı da dar açı (ölçüleri doksanar dereceden küçük) olan üçgene dar açılı üçgen denir.Bir açısı geniş açı olan üçgene,geniş açılı üçgen; Bir açısı dik açı olan üçgene de dik açılı üçgen denir. Üçgenin sadece bir açısı,dik ya da geniş açı olabilir.

7 Aşağıdaki üçgenlerin,açılarına göre hangi çeşit olduklarını belirtelim.

8 Üçgenler kenarlarına göre de üç çeşittir Kenar uzunlukları farklı olan üçgene, çeşit kenar üçgen; iki kenar uzunluğu birbirine eşit olan üçgene, ikiz kenar üçgen denir.üç kenar uzunluğu da birbirine eşit olan üçgene eşkenar üçgen denir..

9 Üçgenin yükseklik, açı ortay ve kenar ortay gibi elemanlarına, üçgenin yardımcı elemanları denir.Aşağıdaki üçgenleri inceleyelim. Üçgenin yüksekliği; bir köşeden karşı kenara inilen dik doğru parçasıdır. Üçgenin üç yüksekliği vardır.

10 . Yükseklik h sembolü ile gösterilir.ABC nin yüksekliği ha, hb, hc dir. Yükseklikler bir noktada kesişirler.

11 : ÜÇGENİN AÇI ORTAYI bir açıyı iki eş parçaya ayıran ışının kenar ile köşe arasında kalan parçasıdır. Üçgenin üç tane açı ortayı vardır. ÜÇGENİN KENAR ORTAYI:Bir kenarın orta noktasını karşı köşeye birleştiren doğru parçasıdır. Üçgenin üç tane kenar ortayı vardır. Kenar ortaylar ve açı ortaylar bir noktada kesişir.

12 Bir üçgenin yüksekliği, açıortayı,kenar ortayı pergel ve cetvel kullanarak çizilebilir.


"A.ÜÇGEN VE TEMEL ELEMANLARI B.ÜÇGENİN YARDINCI ELEMANLARI C. ÜÇGENİN YARDIMCI ELEMANLARININ ÇİZİMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları