Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER."— Sunum transkripti:

1

2 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER

3 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER 1.SÜNGERLER 2.KNİTLİLER (CNİDARİA) 3.YASSI SOLUCANLAR (PLATYHELMİNTHES) 4.MOLLUSKALAR (MOLLUSCA) 5.ANNELİDLER (ANNELİDA) 6.ARTHROPODLAR (ARTHROPODA) 7.EKİNODERMLER (ACHİNODERMATA)

4 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER SÜNGERLER YAPISI: -SİMETRİK YAPI VE ORGANI YOKTUR -DIŞ YÜZEY VE İÇ BOŞLUKLAR YASSILAŞMIŞ HÜCRELERLE KAPLIDIR -GÖVDE ÇEPERİNDEKİ MİKROSKOBİK DELİK VE ODACIKLARDAN SU KİTLELERİ SÜNGERLERE GİRER ÇIKAR -SÜNGERE GİREN SU KAMÇILI YAKA HÜCRELERİNE GEÇER -BAKTERİLER VE GIDA PARTİKÜLLERİ YAKA HÜCRELERİNDE TUTULUR

5 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER ÜREME ŞEKİLLERİ YAKA HÜCRELERİNİN OLUŞTURDUĞU YUMURTA VE SPERMLERLE EŞEYLİ OLARAK ÜRER.SPERMLER ÇEVREDEKİ SUYA SALINIR.GENÇ SÜNGERLER MİKROSKOBİKVE YÜZEN BİR LARVA DEVRESİ GEÇİRİR. BAZI SÜNGERLER FRAGMENTASYON YOLUYLA EŞEYSİZ OLARAK ÜRERLER.ANA GÖVDEDEN KÜÇÜK PARÇALAR AYRILIR VE YENİ BİR SÜNGER OLUŞTURUR.

6 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER KİNİTLİLER -İKİ TİP GÖVDESİ VARDIR.HER İKİ TİPTE DE RADYAL SİMETRİ VARDIR. BÖYLECE HER YÖNDEN GELEN AVLARINI YAKALAYABİLİRLER. -KESE ŞEKLİNDE VE TEK AĞIZLI BİR SİNDİRİM KANALLARI VARDIR. -SİNİR HÜCRELERİ BİR SİNİR AĞI OLUŞTURUR.BU AĞ CANLININ HARE- KETİNİ,ŞEKİL DEĞİŞTİRMESİNİ VE BESLENME DAVRANIŞINI KONTROL EDER -HAYVANLAR İÇİNDE SADECE KNİTLİLERDE NEMOTOSİST VARDIR.BU SAYEDE ÇOK GÜÇLÜ BİR SAVUNMA VE AVLANMA SİSTEMLERİ OLUŞ- MUŞTUR. -EN YAYGIN ÖRNEKLERİ DENİZ ANALARI,DENİZ LALELERİ,MERCANLAR HİDRALARDIR.

7 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER YASSI KURTLAR TURBELLARİANLAR TREMATODLAR CESTODLAR YASSI KURTLARI ÜÇ BÖLÜMDE İNCELEĞECEYİZ.

8 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER TURBELLARİANLAR -KÜÇÜK HAYVANLARI YİYEREK VEYA ÖLÜ VE YARALI HAYVANLARIN DOKULARINI EMEREK GEÇİNİRLER -DENİZLERDE YAŞARLAR PLANARİALAR GİBİ BAZILARI TATLI SULAR- DA BULUNURLAR YASSI KURTLAR TURBELLARİANLAR TREMATODLAR CESTODLAR

9 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER TREMETODLAR -ERGİN TREMATODLAR OMURGALILAR ÜZERİNDE PARAZİT OLARAK YAŞARLAR. -KOMPLEX BİR HAYAT DEVRELERİ OLUP HEM EŞEYLİ HEM EŞEYSİZ Ü- REME YAPARLAR. -KARACİĞER SÜLÜĞÜ OLARAK BİLİNEN BU KURTLAR İNSANDA BİR- ÇOK HASTALIĞA NEDEN OLURLAR. YASSI KURTLAR TURBELLARİANLAR TREMATODLAR CESTODLAR

10 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER CESTODLAR (ŞERİTLER) -OMURGALILARDA BAĞIRSAK PARAZİTİ OLARAK BULUNURLAR -HERMOFRODİT BİR ÜREME SİSTEMLERİ VARDIR. PRAGLOTTİDLER ÇİFTLEŞİR VE SPERMLERİ TRANSFER EDERLER.DÖLLENMİŞ YUMUR- TALAR YAŞLI PRAGLATTİDLERDE TOPLANIR VE DIŞARIYA ATILIR. YASSI KURTLAR TURBELLARİANLAR TREMATODLAR CESTODLAR

11 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER MOLLUSKALAR -BİR BAŞ BİR AYAK VE İÇ ORGANLAR KİTLESİ DENİLEN BİR VÜCUT BÖLGESİ VARDIR. -GENELDE KALSİYUM KARBONATTAN OLUŞMUŞ BİR KABUKLARI BU- LUNUR. -İÇ ORGANLARI KİTLESİNİN BÜYÜK BİR KISMINI SİNDİRİM KANALI OLUŞTURUR. -SADECE CEPHALOPODLARDA KAPALI DOLAŞIM SİSTEMİ VARDIR. -EN BİLİNEN ÖRNEKLERİ ;SALYANGOZ,AHTAPOT,SÜMÜKLÜ BÖCEKLER MÜREKKEP BALIĞI,MİDYELERDİR.

12 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER ARTHROPODLAR (EKLEM BACAKLILAR) TRİLOBİTLER:NESİLLERİ TÜKENMİŞTİR CHELİCERATA:ATNALI YENGEÇLERİ,ÖRÜMCEKLER,AKREPLER,KENE- LER. CRUSTACEA:SU PİRELERİ,TESBİH BÖCEKLERİ,YENGEÇLER,İSTAKOZ KARİDESLER VS… UNURAMİA:KIRKAYAKLAR,ÇİYANLAR,BÖCEKLER.

13 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER GENEL BİLGİ -YER YÜZÜNDE OLAĞAN ÜSTÜ YAYGINLARDIR. -ÇOK ÇEŞİTLİ BESİNLERLE BESLENİRLER. -SAVUNMA SİSTEMLER ÇOK İYİ GELİŞMİŞTİR. -SEGMENTLERİ FARKLI FONKSİYON YAPMAK ÜZERE ÖZELLEŞMİŞTİR. -ÖZELLEŞMİŞ SOLUNUM SİSTEMLERİ VARDIR. -ETKİLİ BİR SİNİR SİSTEMİ VE DUYU ORGANLARI GELİŞMİŞTİR.

14 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER CHELİCERATA -AKREPLER VE ÖRÜMCEKLER AVCIDIR ÖRÜMCEKLER BÖCEKLERLE BESLENİR. -KENELER KAN EMEREK BESLENİR VE GENELLİKLE PATOJEN MİKRO- ORGANİZMALARIN YAYILMASINDA VELETÖR OLARAK GÖREV YAPAR- LAR -ÖRÜMCEK VE AKREPLERDE KİTAPSI AKCİĞER DENİLEN SOLUNUM ORGANLARI VARDIR.

15 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER CRUSTACEA -GENELİ DENİZDE YAŞAR. -İSTAKOZLAR DENİZ TABANINDA YÜRÜRLER VE BURADA SÜMÜKLÜ BÖCEKLERİ,İSTRİDYELERİ,YENGEÇLERİ VE KÜÇÜK BALIKLARI YERLER -GÖĞÜSLERİNDEN ÇIKAN 10 TANE BACAKLARI VARDIR

16 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER UNİRAMİA -KIRKAYAK VE ÇIYANLARDA GÖVDENİN İKİ YANINDA BİRÇOK BACAK BULUNUR. -GÖVDE BAŞIN GERİSİNDE ZUZUN VE SEGMENTLİ BİR BÖLGEDİR. -KIRKAYAK YAVAŞ HAREKET EDEN VE BİTKİSEL ATIKLARLA BESLE- NEN BİR ÇÖPCÜDÜR.ÇİYANLAR İSE HIZLI HAREKET EDEN SALDIRGAN ET YİYİCİLERDİR.

17 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER -BÖCEKLER BAŞ,TARAKS VE ABDOMENDEN OLUŞUR. BAŞTA BİR ÇİFT DUYU ORGANI VE AĞIZ PARÇALARI BULUNUR. 3ÇİFT BACAK VE 2 ÇİFT KANATLARI VARDIR.KÜÇÜK BÖCEKLERDE ÇOK GÜÇLÜ ÜREME BULU- NUR YAVRULARININ ÖLMEDİĞİ DÜŞÜNÜLÜRSE ALTI JENERASYON SON- RA BİR SİNEĞİN BEŞ TRİLYON YAVRUSUNUN OLACAĞI HESAPLANMIŞTIR

18 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER EKİNODERMLER -VÜCUT ÇEPERLERİNDE KİREÇLENMİŞ İĞNELER, SPİKÜLLER VEYA PLAKLAR VARDIR -VÜCUTLARI RADYAL SİMETRİ GÖSTERİR. -SİNİR SİSTEMLERİNDE BİR MERKEZ VE BEYİN YOKTUR.BÖYLECE FARK LI BÖLGELERDEN GELEN TEHLİKELERİ SEZEBİLİRLER. -DENİZ YILDIZLARINDA TÜPAYAKLAR VARDIR.YÜRÜMEK,KUMLARI KAZ MAK,KAYALARA YAPIŞMAK VEYA AVLARINI YAKALADA KULLANIRLAR.

19 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER ANNELİDLER -SEGMENTASYONLARI VE KİTİNLE GÜÇLENDİRİLMİŞ SETALARI İLE KA- RAKTERİZE OLURLAR.HAREKETLERİNİ BU SETALARLA SAĞLARLAR. -SEGMENTLERİN DIŞ YÜZEYLERİ KÜTİKULA İLE KAPLIDIR.İÇ KISIMLA- RINDA SEGMENTLER BİRBİRİNDEN AYRILMIŞTIR.BU SAYEDE SİNDİRİM BORUSU AĞIZDAN ANÜSE GEÇER -KAN DAMARLARINI KASARAK KAN DOLAŞIMINI AYNI YÖNDE TUTAR- LAR.DOLAŞIM SİSTEMİNE BAĞLI BİR NEFRİDYUM SİSTEMİ VARDIR. BU SİSTEM VÜCUT SIVILARININ HACMİNİ VE KOMPOZİSYONUNU DÜZENLER -EN TANINMIŞLARI SÜLÜK VE SOLUCANLARDIR.

20 OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER ANNELİDLER -SEGMENTASYONLARI VE KİTİNLE GÜÇLENDİRİLMİŞ SETALARI İLE KA- RAKTERİZE OLURLAR.HAREKETLERİNİ BU SETALARLA SAĞLARLAR. -SEGMENTLERİN DIŞ YÜZEYLERİ KÜTİKULA İLE KAPLIDIR.İÇ KISIMLA- RINDA SEGMENTLER BİRBİRİNDEN AYRILMIŞTIR.BU SAYEDE SİNDİRİM BORUSU AĞIZDAN ANÜSE GEÇER -KAN DAMARLARINI KASARAK KAN DOLAŞIMINI AYNI YÖNDE TUTAR- LAR.DOLAŞIM SİSTEMİNE BAĞLI BİR NEFRİDYUM SİSTEMİ VARDIR. BU SİSTEM VÜCUT SIVILARININ HACMİNİ VE KOMPOZİSYONUNU DÜZENLER -EN TANINMIŞLARI SÜLÜK VE SOLUCANLARDIR. *SON* HAZIRLAYAN ALİ RIZA MERT


"OMURGASIZ HAYVANLAR SÜNGERLER KNİTLİLER YASSI KURTLAR MOLLUSKALAR ARTHROPODLAR EKİNODERMLER ANNELİDLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları