Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Windows Live Movie Maker Nedir? Movie Maker ile, bilgisayarınızda yer alan fotoğraf ve videolarınızı kullanarak, bunlar üzerinde düzenlemeler, değişiklikler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Windows Live Movie Maker Nedir? Movie Maker ile, bilgisayarınızda yer alan fotoğraf ve videolarınızı kullanarak, bunlar üzerinde düzenlemeler, değişiklikler."— Sunum transkripti:

1 Windows Live Movie Maker Nedir? Movie Maker ile, bilgisayarınızda yer alan fotoğraf ve videolarınızı kullanarak, bunlar üzerinde düzenlemeler, değişiklikler yapabilir, müzik dosyaları ekleyebilir, mikrofon ile ses kaydı yapabilir ve bu fotoğraf, video ve sesleri kullanarak çeşitli filmler yapabilirsiniz Program Genel Görünüm

2 Programı açınca karşımıza genel olarak Microsoft programlarından aşina olduğumuz menüler çıkmaktadır. Sol tarafta önizleme ekranı, sağ tarafta video, fotoğraf ve ses dosyalarını ekleyeceğimiz kısım, üst tarafta ise düzenleme yapmamız için kullanacağımız araçları içeren menüler bulunur. Windows Live Movie Maker – Temel Kullanım 1-) Resim – Video Ekleme Bunun için birkaç yol kullanılabilir. A- A- Programın sağ tarafındaki menüden aşağıdaki yazıya tıklayarak karşımıza çıkan pencereden bilgisayarımızın herhangi bir yerindeki dosyaları seçerek ekleme B- B- Giriş menü grubunda bulunan düğmesi ile C- Movie Maker ana menüsünden Aygıttan Al seçeneği kullanılarak, bilgisayara bağladığımız Fotoğraf veya Video aygıtındaki dosyalar programa aktarılabilir.

3 2-) SES – MÜZIK EKLEME Giriş menü grubunda bulunan Müzik Ekle seçeneği ile, bilgisayarımızdan veya internetten ses dosyalarını ekleyebiliriz.

4 3-) Web Kamerasından Görüntü Aktarma Bilgisayarınıza bağlı bir web kamerası varsa, bu seçenek kullanılarak web kameramızdan görüntü kaydederek, filmimize aktarabiliriz. Bunun için Giriş menü grubundaki Web kamerası videosu seçeneği kullanılır. Daha sonra karşımıza çıkan pencereden Kayıt tuşuna basarak videoyu kaydedebiliriz. 4-) Mikrofondan Ses Kaydı Yapma Filmimizi oluştururken, bazı kısımlarına dışarıdan konuşmalar veya kendi anlatımımızı eklemek isteyebiliriz. Bu durumda Anlatımı kayda al seçeneği kullanılır. Karşımıza çıkan pencerede kayıt tuşuna basarak kaydı başlatabiliriz.

5 5-) Anlık Görüntü Alma Üzerinde çalıştığınız bir videonun herhangi bir anındaki karesini resim olarak almak isteyebilirsiniz. Bunun için Anlık Görüntü seçeneği kullanılır. Alınan görüntü png biçiminde kaydedilebilir. 6-) Eklenen Resimlerin Ekranda Kalma Süresini Ayarlama Projeye eklenen tüm resimlerin standart olarak ekranda kalma süresi 7 sn’ dir. Siz isteğe bağlı olarak bu süreyi azaltıp, arttırabilirsiniz. Bunun için Düzenle menü grubundaki süre seçeneği kullanılır. Tek tek istenilen resimler seçilerek ekranda kalma sürelerini ayarlayabilirsiniz.

6 7-) Filmimizin İlk Sahnesini Giriş Ekranını Ayarlama Bunun için Giriş menü grubundaki Başlık seçeneği kullanılır. Projenin başına arka planı siyah, üzerinde yazı olan yeni bir sahne ekleyecektir. Bu sahnenin rengini, yazı, efekt ve diğer özelliklerini karşımıza çıkan Biçim menü grubu seçenekleri ile ayarlayabiliriz.

7 8-) Videonun İstenilen Kısımlarına Açıklama Yazısı ( Alt Yazı) Ekleme Videonun belirli karelerine açıklama yazısı eklemek için Giriş Menü grubundaki Açıklama Yazısı seçeneği kullanılır. 9-) Film Sonu Ekleme Her filmin sonunda karşımıza çıkan yönetmen, oyuncular, müzik, çekildiği yer, teşekkür vs.. metinlerini eklemek için Giriş Menü grubundaki Jenerik seçeneği tıklanır.

8 10-) Hazır Temaları Kullanma Movie Maker’ ın filmimizi otomatik olarak seçtiği efektlerle oluşturması isteniyorsa, bu durumda hazır temalar kullanılabilir. Bunun için Giriş Menü grubundaki AutoMovie Temaları seçeneği kullanılmalıdır. 11-) Kare – Sahnelere Efekt - Animasyon Ekleme Hazır Otomatik temaları kullanmayıp, karelere tek tek efekt ve animasyon eklemek isteyebilirsiniz. Bu durumda resim veya videoları seçip, Görsel Efektler ve Animasyonlar menü grupları ile, önizlemesini görerek istediğiniz efekt ve animasyonları ekleyebilirsiniz. Böylece sahnelere değişik görünüm ve sahneler arası değişik geçişler oluşturabilirsiniz.

9 12-) Resimleri – Videoları Döndürme Bazen fotoğraf veya videolar yatay veya dikey olarak çekilebilir. Filminizi oluştururken bunları belirli bir formata getirmeniz gerekecektir. Aksi takdirde insanlar filminizin bazı kısımlarında kafalarını değişik açılarda çevirmeleri gerekebilir. Bunun için Giriş Menü grubundaki Düzenleme seçeneklerini kullanabilirsiniz. 13-) Filmin Görünüm Oranını – En Boy Oranını Ayarlama Yaptığınız bir filmin HD kalitesinde yani 16:9 veya Normal kalite 4:3 oranında olmasını Proje menü grubundan ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bu menü grubundan vurgulamayı ve görüntünün sese sığdırılması gibi seçenekleri de ayarlayabilirsiniz.

10 14-) Görünüm Menüsü Bu menü grubu ile çalışma yapılırken filminizin düzenleme ekranındaki görünüm ayarlarını belirleyebilirsiniz. Sadece tasarım aşamasında kolaylık sağlaması için kullanılır. Projeye etkisi yoktur. 15-) Düzenle Menü Grubu Bu menü grubunda videoya ait ses düzeyleri ayarlanabilir. Video oynatma hızı, resimler ve jenerikler için arkaplan renkleri ve geçiş süreleri ayarlanabilir. Bu menüden videoların belirli kısımları seçilip alınabilir. Ayrıca istenilen kısımlar video içerisinden bölünerek ayrı bir video olarak ele alınıp düzenlenebilir. Başlangıç ve bitiş noktasını ayarla seçenekleri ise, filmin o anki seçili konumunun başlangıç veya bitiş kısmı olmasını sağlar.

11 16-) Filmi Kaydetme MovieMaker menüsünden Projeyi Kaydet seçeneği ile projemiz moviemaker’ın kendi uzantısı olan.wlmp türünde kayıt edilir. Farklı türlerde kayıt yapmak için Filmi Kaydet seçeneği kullanılır. Bu seçenek ile birçok farklı türdeki ortam ve aygıt türüne uygun tür ve boyutlarda kayıt yapma imkanı bulunmaktadır. Ayrıca kendi özel türünüzüde oluşturarak, bu türde kayıt yapmanıza da Mavie Maker programı imkan sağlamaktadır. Filmi Kaydet seçeneği ile DVD ortamına da kayıt yapabilirsiniz. 17-) Filmi Yayımla MovieMaker menüsündeki bu seçenek kullanılarak filmimizi internetteki değişik paylaşım sitelerinde, bu sitelerin desteklediği türde kayıt yapıp, hesabınızdan yükleyerek yayımlamanızı sağlar.

12 Hazırlayan: Dündar TERLEMEZ Ersan KELEŞ


"Windows Live Movie Maker Nedir? Movie Maker ile, bilgisayarınızda yer alan fotoğraf ve videolarınızı kullanarak, bunlar üzerinde düzenlemeler, değişiklikler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları