Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VATAN SEVERLİK IRZ VE NAMUSTAN MAHRUM KALANLAR MİLLET VE VATAN HİSSİ TAŞIMAZLAR;BÖYLELERİNDEN SAKINMALILAR. MEVLANA GÖLHİSAR MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VATAN SEVERLİK IRZ VE NAMUSTAN MAHRUM KALANLAR MİLLET VE VATAN HİSSİ TAŞIMAZLAR;BÖYLELERİNDEN SAKINMALILAR. MEVLANA GÖLHİSAR MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ."— Sunum transkripti:

1 VATAN SEVERLİK IRZ VE NAMUSTAN MAHRUM KALANLAR MİLLET VE VATAN HİSSİ TAŞIMAZLAR;BÖYLELERİNDEN SAKINMALILAR. MEVLANA GÖLHİSAR MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ

2 SAÇI KINALI ASKER

3 Yüzbaşı Süleyman Bey,ikindi vakti yeni gelen erleri teftiş ederken, içlerinden bir tanesinin saçının bir tarafı kınalanmış olduğunu görür ve takılır’Hiç erkek kınalanır mı?Mehmetçik: Buraya gelmeden evvel,anam kınalamıştı komutanım’der ve sebebini bilmediğini ilave eder.

4 Komutanın isteği üzerine anasına haber salar,’Niye benim saçımı kınaladın?Gelen mektupta şunlar yazar: -Ey gözümün nuru Hasan’ım, köyümüzde rahat rahat oturalım mı?Vatan sevgisi içimizde alev alev yanıyor.Sen ecdadından,babandan aşağı kalamazsın…Ben,senin anan isem.Beni ve seni Allah yarattı,vatan büyüttü.Allah,bu vatan için besledi.Bu vatanın ekmeği iliklerinde duruyor…Sen bu ailenin seçilmiş kurbanısın…

5 Hasan’ım,söyle zabit efendiye…Bizim köyde kurbanlık ayrılan koyunlar kınalanır…Ben de seni evlatlarımın arasından vatana kurban adadım.Onun için saçını kınalamıştım…der, Yüz başı Süleyman Bey’in gözlerinden yaşlar akar ve Bu vatan sevgisiyle topraklarımızın asla düşman eline geçemez der.

6 VATAN SEVGİSİ

7 Çanakkale’de çok çetin bir savaş başlamış.Düşmanlar her bölgemizi sarmaktayken Türk askerleri yılmamış sonuna kadar elinden geleni yapmış.Savaşta binlerce Türk kahramanı düşmana göz açtırmamış.Bu kahramanlardan biri de Ali Çavuş’dur.

8 Ali Çavuş Çorum’un Osmancık ilçesinde dünya’ya gelmiştir.Beş kardeşlerdir.Abileri sırayla vatanı için cepheye koştular ve şehit oldular. Ali Çavuş büyüyüp yetişkin olunca o da vatanı için savaşa gitmiş.Anası Emine bacı oğlu savaşa giderken şöyle demiş. -Canım oğlum, unutma kim sen elimde kalan tek yoncamsın ancak bu vatan,bu yurt kurtulacaksa canlar feda olsun.Kendine iyi bak.Allah’a emanet ol.

9 Ali Çavuş anasının hasretiyle savaşa doğru yol almış.Sonunda Çanakkale Savaşı’nın olacağı yere gelmiş.Atalarına güvenip birlik ve beraberlikle birçok güçlükle savaşı yenmişler.

10 Çanakkale’de birçok şehit verdik, bunlardan biri de Ali Çavuş’tur.İki asker mektupla Emine Bacının kapısına gelmiş.Oğlunun şehit olduğunu öğrenen ana : BU VATAN PARÇALANMAZ, ŞEHİTLER ÖLMEZ demiş…..

11 TEŞEKKÜRLER


"VATAN SEVERLİK IRZ VE NAMUSTAN MAHRUM KALANLAR MİLLET VE VATAN HİSSİ TAŞIMAZLAR;BÖYLELERİNDEN SAKINMALILAR. MEVLANA GÖLHİSAR MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları