Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İlaç Takip Sistemi Faz II – XML Yapısı. İçerik Başlarken Başlarken Temel Hususlar Temel Hususlar Kullanılan XML Tagları Kullanılan XML Tagları Örnek XML.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İlaç Takip Sistemi Faz II – XML Yapısı. İçerik Başlarken Başlarken Temel Hususlar Temel Hususlar Kullanılan XML Tagları Kullanılan XML Tagları Örnek XML."— Sunum transkripti:

1 İlaç Takip Sistemi Faz II – XML Yapısı

2 İçerik Başlarken Başlarken Temel Hususlar Temel Hususlar Kullanılan XML Tagları Kullanılan XML Tagları Örnek XML Dosyaları Örnek XML Dosyaları  Fason Üretici  İlaç Firması  İlaç Firması  Ecza Deposu  Ecza Deposu  İlaç Firması Diğer Hususlar Diğer Hususlar

3 Başlarken... Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan İlaç Takip Sistemi (İTS) ikinci fazı kapsamında fason üreticiler, üretici / ithalatçı firmalar ve ezca depoları arasındaki veri iletişimi son derece önemle ele alınması gereken bir iş ihtiyacına dönüşmüştür. İTS ikinci faz çalışmalarının sağlıklı şekilde işlerliğe konması ve yürütülmesi ihtiyacı süreçten etkilenen tüm tarafların bu konuya özel bir önem vermesine sebep olmuştur. Farklı iş akışları ve farklı iş ihtiyaçları düşünülerek taraflar arasındaki veri iletişiminin sağlıklı şekilde yapılabilmesi bu iletişimin nasıl bir protokol üzerinden gerçekleşeceği ile yakından ilgilidir. Biz de sektördeki iş ihtiyaçlarını ve daha önce sektörden gelen önerileri de gözönünde bulundurarak örnek bir XML dosya yapısı oluşturduk. Görüşlerinize sunarız.

4 Temel Hususlar XML dosya yapısını oluştururken katkıda bulunan değerli meslektaşlarımızın belirttiği aşağıdaki hususlar konusunda özellikle özen gösterdik: fason üretici üretici / ithalatçı ve ecza depolarının pek çok farklı kurum ile çalışması ve farklı yazılımlar kullanmaları sebebiyle XML formatının tüm taraflar tarafından kabul edilen bir standartta olması, fason üretim, satış ve satış iptal dosyalarının yazılımsal anlamda ortak bir yapıyla işlenebilmesi için aynı formatta olması ve bu sebeple bazı attribute’ların boş bırakılabilmesi, genel kabul gören taşıma birimleri için uygun kodlar verilmesi, XML taglarının küçük / büyük harf standardının konması, dosya boyutunun asgari düzeyde tutulmasının sağlanması, legacy sistemlerle entegre edilebilmesi için doküman no ve tarihini içermesi, tag’ların yazılımların ihracı düşünülerek ingilizce adlandırılması

5 Temel XML Yapısı Depoların istediği Depo Sipariş Numarasının yukardaki yapıya shipping tag’ının bir atribute olarak mı? yoksaayrı bir tag olarak mı? ekleneceğini bugün beraber tespit edelim.

6 XML Tagları shipping: XML dokümanı ile ilgili temel bilgiler bu tag içinde tutulur. actiontype: Bu dokümanın hangi amaçla üretildiğini gösterir. Kısaltmaları ve anlamları tablodaki gibidir: fromcompany: Ürünlerin diğer firmaya gönderen firmanın GLN bilgisidir. Ürünleri gönderen firma fason üretici ise ve GLN bilgisi yoksa bu alan boş bırakılabilir. tocompany: Ürünleri kabul eden firmanın GLN bilgisidir. documentnumber / documentdate: Dosyayı üreten firmanın kullandığı herhangi bir legacy sistem varsa, dosyayı legacy sistem üzerinde ilgili işlem numarası (iş emri nı, fatura no, irsaliye no vb.) ve tarihi bilgileriyle bu iki alan üzerinden takip edebilir.

7 XML Tagları container: Taşıma birimi ile ilgili bilgiler bu tag içinde saklanır. type: Taşıma biriminin tipini belirtir. Kısaltmaları ve anlamları tablodaki gibidir: label: Taşıma birimi barkod bilgisi içeriği. Daha sonra örnekleri verilecek olan XML dosyaları içindeki taşıma birimi karma taşıma birimleri için SSCC formatında karma olmayan taşıma birimleri için barkod okuyucunun okuduğu bilginin ESC karaktereri olmadan yazılıdığı alandır. Bunun sebebi, barkod klavuzu Madde 6, 7 ve 8’deki farklı uygulamaların yapılabilmesi vede sayaç numaralarının her firma açısından farklı oluşturabilmesninin yaratacağı karışıklıkların önlenmesidir. container_detail: İlgili taşıma birimi içindeki diğer taşıma birimlerine ilişkin veriler bu tag içerisinde yine benzer yapıda saklanır.

8 XML Tagları product: Taşıma birimi içine yerleştirilmiş ürünlere ilişkin bilgiler bu tag içerisinde tutulmaktadır. gtin: Taşıma biriminin içindeki ürünün GTIN bilgidir. lotnumber: İlgili ürünün lot (parti no) bilgisini tutar. productiondate: Ürünün üretim tarihini bilgisini içerir. Eğer dosya fason üreticiden üretici firmaya gönderiliyorsa bu alan kullanılabilir ve içerdiği bilgi üretimi esnasında işlenebilir. İlaç firması ile ve depo arasındaki iletişimde kullanılıp kullanılmaması isteğe bağlıdır. expiredate: Ürünün son kullanma tarihini bilgisini içerir. Eğer dosya fason üreticiden üretici firmaya gönderiliyorsa bu alan kullanılabilir ve içerdiği bilgi üretimi esnasında işlenebilir. İlaç firması ile ve depo arasındaki iletişimde kullanılıp kullanılmaması isteğe bağlıdır. box: Taşıma birimi içerisindeki ürünlere ait seri numarası bilgileri serialnumber adlı attribute içinde saklanır.

9 Örnek XML Dosyaları Örnek XML Dosyaları Örnek XML Dosyaları  Fason Üretici  İlaç Firması  İlaç Firması  Ecza Deposu  Ecza Deposu  İlaç Firması

10 Diğer hususlar Bu sunumda gösterilen örneklerde taşıma birimi barkodları  karma taşıma birimleri için SSCC (serial shipping) formatında  karma olmayan taşıma birimleri için GTIN + serial number formatında üretilmiştir. Farklı fason üreticilerinden ürün temin eden ilaç firmalarına ulaşan taşıma birimi barkodlarının çakışmaması için ne gibi önlemler alınması gerektiği hala net değildir. Bunun için uygulanacak en pratik çözüm fason firmalarına da birer GLN atanması olarak görünmektedir.

11 Sunumumuzu izlediğiniz için teşekkür ederiz... teşekkür ederiz... Sunumu Derleyen ve Hazırlayan: Bülent Göven (Getron), Gülşah Kırık (Getron), Murat Ercan (Getron) Mart.2008’den bu yana görüş ve önerileri ile katkıda bulunanlar (Alfebatik Sırada): (Önemli Not: En ufak dahi katkıda bulunan herkesin fikri değerlidir. Sektör içinde yaşanan tüm çalışmalar ve tecrübe paylaşımı oluşmamış olsa idi ekte göreceğiniz önerilen yapılara ulaşamazdık. Elimizdeki verilere Göre derleyebildiğimiz kadarı ile aşağıda meslektaşlarımızın isimlerini alfebetik olarak vermeye çalıştık. Atlanan oldu ise kendisinden özür diler, anlayışı için teşekkür ederiz. Hatırlatmaları durumunda hatamızı telafi edeceğiz. Ahmet Kavuşturan (Sanofi),Ahmet Özbilici (Sumo),Ahmet Özen (Shaya),Ahmet Yılmaz (İ.E.Ulagay),Anıl Yiğit (Nobel),Bülent Göven (Getron),Ceki Granti (Grant Soft),Devrim Çavuşoğlu (Pfiser),Emre Özden (Agebilisim),Emre Özeren (Akademi/Oracle), Ersoy Bayraktar (Oracle), Gülşah Kırık (Getron), Gürcan Camözü, Hüseyin Savaş (Novartis), İbrahim Fil, İbrahim Nayır (Isef), İlker Heper (Egis), İlker Nacaklı (Caretta), Kadir Bayındır (J&J), Kürşat Gürcan (Abbott), Mete Şeremet, İ.E.Ulagay), Murat Ercan (Getron), Murat Mendi (Nobel), Mustafa Karapekmez (Astrazeneca), Müzeyen Kesmen(İ.E.Ulagay),Onur Aygün, Romolo Marcopoli (Pharmavision), Serdar Yalçın (Bayer), Sıtkı Karadenizli (Bursa Ecza Koop.), Suna Ertekin, İ.E.Ulagay),Tolga Tırpan (Eczacı Başı Baxter),Yavuz Cengiz (Pharmavision), Yıldırım Meteris (İ.E.Ulagay) Ayrıca İ.E.G.M, A.İ.F.D,İ.E.İ.S., T.İ.S.D. ve Depocular Birliği üyeleri ve yetkililerinin de toplantılarda belirtikleri sıkıntı, görüş ve bizlere yaptıkları katkılar ile bu yapının hazırlanmasında gösterdikleri destek içinde teşekkür ederiz.


"İlaç Takip Sistemi Faz II – XML Yapısı. İçerik Başlarken Başlarken Temel Hususlar Temel Hususlar Kullanılan XML Tagları Kullanılan XML Tagları Örnek XML." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları