Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CV Hazırlama Teknikleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CV Hazırlama Teknikleri"— Sunum transkripti:

1 CV Hazırlama Teknikleri
Uygulamalı Çalışma İlişkileri Dördüncü Bölüm Doç.Dr. Abdurrahman BENLİ CV Hazırlama Teknikleri

2 Öğrenme Hedefleri Bu konuyu çalıştıktan sonra:
CV (özgeçmiş) hazırlama teknikleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

3 İçindekiler 1. CV Nedir? 2. Özgeçmişin İçermesi Gereken Bölümler 3. Etkili CV Yazmak İçin Gerekenler 4. CV Türleri

4 CV (özgeçmiş) hazırlama teknikleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
CV Nedir? CV, bireyin çalışma yaşamı ile ilgili bilgilerini, düzenli ve özet bir şekilde işverene sunmasına yarayan yani kısaca bireyi işverene tanıtan bir araçtır. Cv bilgilerimiz bize iş bulmaz bizim görüşmeye davet edilmemizi sağlayan özgeçmiş hazırlama aracıdır ama İş hayatında "Özgeçmiş" kelimesini yerini alır CV. Latincede "hayatın yönü" anlamına gelen "Curriculum Vitae" kelimesinin kısaltılmış halidir. CV profesyonel iş yaşamında, part-time, full-time ve dönemsel iş ve staj başvurularında kullanacağınız ve sizi mülakata kadar götürebilecek özgeçmiş bilgilerinizi içeren bir belgedir. 'Bizim için neler yapabilir?' 'Bilgi ve yetenekleri nelerdir?' 'Kişisel özellikleri, değerleri nelerdir?' 'Özellikleri işin gerektirdiği özellikler mi?' Özgeçmişiniz bu tür sorulara cevap verebiliyor nitelikte olmalıdır. Kısacası, özgeçmişiniz işverenlere; 'Ben bu işi yapabilirim.' 'Ben bu işi istiyorum.' 'Ben bu işe ve firmaya uyum sağlayabilirim' mesajlarını verebiliyor olmalıdır.

5 Özgeçmiş hazırlamaya başlamadan önce hedefinizi belirlemeli ve bu hedefe yönelik olarak özgeçmişinizi hazırlıyor olmalısınız. Özgeçmişinizi genel olarak bilgi, beceri ve başarılarınızı yansıtmak üzere hazırlayabilirsiniz. Ancak, spesifik olarak bir pozisyona başvuruda bulunuyorsanız, özgeçmişiniz o işin gerekliliklerine göre hazırlanmış olmalıdır. Söz konusu iş için gerekli bilgi, beceri ve kişilik özellikleri incelenerek hazırlanmış özgeçmiş daha başarılı sonuç verecek ve o işe sizin diğer kişilere göre daha uygun olabileceğinizi gösterebilecektir. Diğer bir deyişle, tek ve standart bir özgeçmiş yerine, başvurulan işin özelliklerine göre şekillendirilmiş özgeçmişler hazırlamak daha yararlı olacaktır. Özgeçmiş hazırlamaya başlamadan önce hedefinizi belirlemeli ve bu hedefe yönelik olarak özgeçmişinizi hazırlıyor olmalısınız. Özgeçmişinizi genel olarak bilgi, beceri ve başarılarınızı yansıtmak üzere hazırlayabilirsiniz. Ancak, spesifik olarak bir pozisyona başvuruda bulunuyorsanız, özgeçmişiniz o işin gerekliliklerine göre hazırlanmış olmalıdır. Söz konusu iş için gerekli bilgi, beceri ve kişilik özellikleri incelenerek hazırlanmış özgeçmiş daha başarılı sonuç verecek ve o işe sizin diğer kişilere göre daha uygun olabileceğinizi gösterebilecektir. Diğer bir deyişle, tek ve standart bir özgeçmiş yerine, başvurulan işin özelliklerine göre şekillendirilmiş özgeçmişler hazırlamak daha yararlı olacaktır.

6 Özgeçmişin İçermesi Gereken Bölümler
Kariyer Hedefi Başvurduğunuz pozisyona uygun özelliklerinizi anlatabileceğiniz, kendinizi tanıtacağınız ve başvuru amacınızı belirteceğiniz çok kısa bir paragraf yazmalısınız. Kişisel Bilgiler Adınızı, açık adresinizi, size ulaşılabilecek telefon numaralarını ve adresinizi özgeçmişinizin başına mutlaka yazmalısınız. Sayfanın ortasına ya da sol üst köşeye yazılmalı. Doğum tarihi, doğum yeri, medeni durum gibi bilgiler yazılmamalı. Uyruğunuzu yurtdışındaki işlere başvuru yaparken yazabilirsiniz. Eğitim Bilgileri Mezun olduğunuz programları ters kronolojik sıra ile yazın. Okurken aldığınız dereceleri ya da önemli başarıları ve genel not ortalamanızı belirtin. Yeni mezunsanız bu bölüm başta olmalı ama iş deneyimine sahipseniz bu bölümü iş deneyimi bölümünün altına yazabilirsiniz. İş/Staj Deneyimi Ters kronolojik sıra ile iş ve staj deneyimlerinizi yazın. Çalıştığınız yerdeki pozisyonunuzu belirtin. Her birinin altına sorumluluklarınızı ve genel olarak yaptığınız işleri kısaca listeleyin. Başarılarınızı özellikle vurgulayın.

7 Beceriler Bildiğiniz yabancı dilleri ve bilgisayar programlarını yazın. Birkaç program ya da yabancı dil biliyorsanız yanlarına hangi seviyede bildiğinizi ekleyebilirsiniz. Bunların dışında başvurduğunuz pozisyon özelinde yazılabilecek becerilerinizi ekleyin. Aktiviteler/Üyelikler/İlgi Alanları Mesleğinizle ilgili profesyonel kuruluşlara üye iseniz bunları yazmanız sizin için avantaj olacaktır. Bunun dışında katıldığınız aktiviteleri ve ilgi alanlarınızı uygun başlıklar altında özet olarak ekleyebilirsiniz. Fakat bütün ilgi alanlarınızı ya da aktivitelerinizi sıralamak yerine sadece önemli olan ya da başvurduğunuz pozisyonla ilgili olan birkaçını eklemelisiniz. Eğer pozisyon için gerekli ise ek bilgi başlığı altında sürücü belgenizin olduğunu belirtebilirsiniz. Eğitimler/Sertifikalar Katıldığınız mesleki kurs ve eğitimleri, sertifikalarınızı uygun başlıklar altında belirtin. Referanslar İki referans yazılabilir. Yeni mezunsanız referanslarınızın biri hocanız, biri de stajyer olarak bağlı çalıştığınız yöneticiniz olabilir. Diğer seçenek ise, ‘’ Talep edildiğinde verilecektir.’’ ibaresini eklemektir. Eğer referansınız yoksa bu bölümü eklemeyebilirsiniz. Sizi çok yakından tanımayan kişileri referans olarak göstermeyin ve referans gösterdiğiniz kişilere önceden haber verin.

8 Etkili CV yazmak İçin Yapılması Gerekenler
A4 kâğıda yazın. Özgeçmişiniz en fazla 2 sayfa olmalı. (Akademik CV daha uzun olabilir.) Uzun paragraflardan kaçının. (CV incelemelerine en fazla 1-3 dakika süre ayrılmaktadır) Birinci ya da üçüncü tekil kişi ağzıyla yazın. Özgeçmişinizi bilgisayarda yazın. Genellikle ‘’Times New Roman’’ veya ‘’Arial’’ gibi kolay okunabilen karakterler kullanın, 11 ya da 12 punto ile yazın. Kelime ve cümlelerin altını çizmeyin. (İnternet adresleri hariç) İmla kurallarına dikkat edin. Anlaşılır bir dil kullanın, size ait olmayan ifadeleri kullanmayın. Özelliklerinizi ve başarılarınızı ön plana çıkarın. Başvurduğunuz pozisyona uygun bir ön yazı hazırlayın. Genel başvuru yapıyorsanız, ön yazınızda hangi alanda çalışmak istediğinizi belirtin. Ters kronolojik sıra takip edin. Gereksiz bilgiler eklemekten kaçının. Fotoğraf (isteniyorsa) Fotoğrafçıda çekilmiş, vesikalık fotoğraf olmalı. Takım elbiseli çekilmiş fotoğraflar eklenmeli. Silik, bulanık, arka planı karışık fotoğraflar eklenmemeli.

9 Olumlu olun. Başvurduğunuz pozisyon ya da kariyer hedefinizle ilgili olmayan özelliklerinizden bahsetmeyin. İlgi alanlarınız, gönüllü çalışmalarınız gibi faaliyetlerinize başvurduğunuz işle çok alakalı olmadıkça yer vermeyin. Cv’nizin kendi içinde tutarlı olmasına çok dikkat edin. Önemli başarılarınızın üstünde durun. Eğer 3.0’ın üzerindeyse GNO’nuzu mutlaka ekleyin. Özgeçmişin size işi değil görüşmeyi sağladığını unutmayın. “Gençlik Faktörü” Eğer gençseniz bunu bir avantaj olarak sergileyebilmelisiniz. Örneğin; siz tecrübeli insanlardan, belki daha az paraya, daha az cazibeli görevlerde, uzun veya tercih edilmeyen saatlerde, belli bir konuda uzmanlaşmanıza olanak tanımayan çok yönlü bir pozisyonda çalışabilirsiniz. "Yeni mezunum yeterince tecrübem yok" Yeni mezunsunuz ve başvurduğunuz pozisyonda sizinle aynı eğitim seviyesinde fakat daha tecrübeli kişilerle yarışıyorsunuz. Bu durumda okulunuzu bir iş tecrübesi olarak düşünün ve başvurduğunuz pozisyonla ilgili aldığınız derslerden, konuya yakın olacak projelerinizden ve bütün bunların size sağladığı bilgi ve becerilerden söz edin. Pozisyonun gerektirdiği tüm bilgi ve becerilere ve bunları talip olduğunuz işte uygulayabilme potansiyeline ve yeteneğine sahip olduğunuza karşınızdakini ikna edecek şekilde yazın.

10 CV Türleri "İş/Kariyer hedefimi koyamadım"
İş/Kariyer hedefinizi CV’nize koymak zorunda değilsiniz. Eğer gerçekten kendinize henüz uzun vadeli bir hedef belirleyememişseniz, kısa süreli hedefler koymakla başlayın. Bunu yaparken aynı zamanda başvuracağınız pozisyonu da düşünerek hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca, değişik işyerlerine yaptığınız başvurularda değişik is/kariyer hedefleri koyabilirsiniz. CV Türleri Kronolojik CV Kronolojik cv, eğer son çalışılan iş başvurulan işle paralellik taşıyorsa yararlı olabilir. Kariyer değişikliği yapmak isteyen, çalışma hayatına ara vermiş kişilerin kronolojik özgeçmiş kullanmaları olumsuz sonuç verebilir. Kronolojik bir CVde neler bulunmalıdır: 1. Amaç 2. Öğrenim durumunuz 3. İş deneyiminiz 4. Faaliyetleriniz/ kazandığınız madalyalar, belgeler 5. Becerileriniz Günümüzde en sık kullanılan CV şekli kronolojik CV’dir. Bu formatta kişi aldığı tüm eğitimi ve iş tecrübelerini, en son iş tecrübesinden ve eğitiminden geriye doğru bir tarih sırasında yazar. Bu tip CV’de çalıştığınız tüm işleri ve alanları detaylı bir şekilde tarihleriyle göstermiş olursunuz. Bu nedenle inceleyen kişi, genel olarak sizin geçmişine yönelik ana bilgileri kolayca anlayabilir. Buna karşın iş hayatınıza uzun zaman ara vermiş iseniz bu formatı tercih etmeyin. Kronolojik olarak yazdığınız için aradaki boş zaman dilimleri okuyanın zihninde soru işaretleri doğmasına neden olabilir.

11 Fonksiyonel CV Kronolojik özgeçmişten farklı olarak bu tip özgeçmişlerde kişinin beceri ve başarıları vurgulanmaktadır. İş deneyimi özet olarak yer almakta ve beceri ve başarılar en başta sunulmaktadır. Böylelikle, özgeçmişi gözden geçirecek kişinin işin gerektirdiği özelliklerle sizin özellikleriniz arasında bağlantıyı kurması sağlanmış olur. İşlevsel özgeçmiş, özellikle benzer iş deneyimlerine sahip kişiler için oldukça yararlı olabilir. Böylece, çarpıcı olamayacak bir iş deneyimi oldukça etkili bir şekilde anlatılmış olacaktır. İşlevsel özgeçmişler zaman zaman "Bazı bilgiler saklanıyor mu?" endişesini gündeme getirebilecek olsa da bilgi ve becerilerini vurgulamasına yardımcı olur. Fonksiyonel bir CV’de neler bulunmalıdır? 1. Amaç 2. Becerilerinizden en çarpıcıları 3. Önemli başarılarınız 4. Öğrenim durumunuz 5. Önceden Performans CV Kariyerinizdeki gelişimi ortaya çıkarabileceğiniz bir özgeçmiş türüdür. Fakat farklı bir alanda çalışmayı hedefliyorsanız ya da henüz çok fazla başarınız yoksa bu tür sizin için uygun değildir. Aşağıdaki başlıklardan oluşabilir: Kişisel Bilgiler/Profil Önemli Başarılar: Çalışma hayatınızdaki önemli başarıları ön plana çıkarabileceğiniz bir alt başlık olarak ekleyebilirsiniz. İş Deneyimi: Sorumluluklarınızı listeleyin ve önemli başarılarınızı vurgulayın. Eğitimler/Sertifikalar Eğitim Bilgileri Beceriler/İlgi Alanları/Diğer Bilgiler Referanslar bulunduğunuz pozisyonların bir özeti

12 İşlevsel CV Sahip olunan iş tecrübelerini belli başlıklar altında toplayarak yazılan bu özgeçmiş türünde ilgi tecrübelere ve başarılara çekilmiş olur. Belli bir süre iş yaşamına ara vermiş ya da kariyer yolunu değiştirmek isteyen kişilerin kullanabileceği bir türdür. Aşağıdaki başlıklardan oluşabilir: Kişisel Bilgiler/Profil İş deneyimlerinizi uygun başlıklar altında sınıflandırmalısınız (Örn: İnsan Kaynakları, Pazarlama vb.). Bu başlıklar altında çalıştığınız pozisyonlarda aldığınız sorumlulukları ve elde ettiğiniz başarıları genelleyerek yazabilirsiniz. İş Deneyimi: Ters kronolojik sıra ile çalıştığınız iş yerlerini ve pozisyonları kısaca listeleyin. Eğitimler/Sertifikalar Eğitim Bilgileri Beceriler/İlgi Alanları/Diğer Bilgiler Referanslar Hedefe Yönelik CV Kişisel becerilerin, deneyimlerin ve niteliklerin altı çizilir. İşlevsel özgeçmişten farkı, kariyer hedefinin belirlenmiş olduğu durumlarda belirli bir sektörün, belirli bir koluna yönelik başvuru yaparken kullanılmasıdır. Aşağıdaki başlıklardan oluşabilir: Yetkinlikler: Bugüne kadar yaptığınız işlerden derlediğiniz beceri ve yetkinliklerinizin başvurduğunuz pozisyona uygun olanlarını listelemelisiniz. Başarılar: Çalışırken ulaştığınız başarıları kısaca listelemelisiniz. Deneyim: Kısaca hangi tarihler arasında, hangi firmada, hangi pozisyonda çalıştığınızı listelemelisiniz. Beceriler/Diğer Bilgiler

13 Alternatif CV Standart bir formatı yoktur. Yaratıcılık gerektiren alanlara yapılan başvurularda kullanılabilir. (Örn: Reklamcılık, moda tasarım, halkla ilişkiler vb.) Öğrenci/Yeni Mezun CV Başlık Örnekleri Kişisel Bilgiler Kariyer Hedefi Eğitim Bilgileri Staj/İş Deneyimi (varsa) Yabancı Dil Bilgisi Bilgisayar Bilgisi Üyelikler/Aktiviteler/İlgi Alanları

14 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


"CV Hazırlama Teknikleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları