Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PNÖMATİK SİSTEM. Uygun Zaman Uygun İlaç Etkili İlaçlama Uygun Makine Uygun Miktar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PNÖMATİK SİSTEM. Uygun Zaman Uygun İlaç Etkili İlaçlama Uygun Makine Uygun Miktar."— Sunum transkripti:

1 PNÖMATİK SİSTEM

2 Uygun Zaman Uygun İlaç Etkili İlaçlama Uygun Makine Uygun Miktar

3 ETKİLİ İLAÇLAMA Etkili ilaçlamanın ana kuralı bitki üzerinde mümkün olan en küçük zerrecikler ile en iyi kaplamayı yapabilmektir.

4 ETKİLİ İLAÇLAMA Kaplamanın eksik yapıldığı durumlarda meyvenin zararlılara karşı savunmasız kalacağı unutulmamalıdır.

5 ETKİLİ İLAÇLAMA 100 micron’un altındaki zerrecikler ve doğru metotla yapılan ilaçlama ürünü tıpkı bir zırh gibi koruyacaktır.

6 KONVANSİYONEL SİSTEM

7 Damlacık çapı 300 mikron seviyesinin üzerindedir. KONVANSİYONEL SİSTEM Yapılan ilaçlamada etki görebilmek adına yüksek miktarda ve mükerrer aplikasyonlar yapılması gerekir. Damlacıklar nebat tabanında birikinti oluşturarak kalıntıya sebep olur.

8 KONVANSİYONEL SİSTEM Damlacıkların kütle ağırlıklarından dolayı Hidrofob yüzeye tutunamayarak zemine damlama temayülü göstereceklerdir. Miktar ne kadar artırılsa da nebat üzerinde kaplama yapmak imkansız olduğundan yapılan mücadele yetersiz kalacaktır.

9 KONVANSİYONEL SİSTEM İri damlacıkların optik etkilerinden dolayı meyve üzerinde güneş yanığı meydana gelir. İhtiyaçtan çok daha fazla zaman, işçilik, akaryakıt ve kimyasal gerektirir.

10 PNÖMATİK SİSTEM Üfleçten minimum 85m/sn hızla hava çıkışı vardır. Cebri basınç (1,5Bar) ile gelen kimyasal yüksek hava basıncı ile 70 mikron seviyesine kadar parçalanır 70 Mikronluk zerrecikler temas ettikleri yüzeye yapışarak Kaplama sağlarlar Zerrreciklerin boyutu itibariyle havada asılı kalma süresi fazladır. Uçuşan damlacıklar bitkinin diğer yüzeyine de yapışarak kaplama alanını artırır.

11 PNÖMATİK SİSTEM Yandaki resimle 300 mikron büyüklüğündeki bir su damlacığı tasvir edilmiştir. Aynı kütledeki su damlasını 100 mikron seviyesine bölersek 27 damlacık elde ederiz. Fakat aynı kütleyi 50 mikrona bölebilirsek bu defa tam 216 damlacık elde ederiz!

12 PNÖMATİK SİSTEM Daha farklı bir ifade ile; 1 Ad. 300 Mikron 27 Ad. 100 Mikron 216 Ad. 50 Mikron

13 Su damlacıklarını küçük parçalara bölmenin avantajları; PNÖMATİK SİSTEM Püskürtülen ilacın akıntı olmadan nebata yapışması sağlanır. Klasik sistemle ulaşılamayan kısımlara ilacın penetrasyonu sağlanır. Aynı miktardaki kimyasal ile çok daha geniş bir alanda ilaçlama yapılır. Havada daha uzun süre asılı kalan damlacıklar sayesinde meyve yüzeyinin çok büyük bölümünde kaplama yapılır.

14 PNÖMATİK SİSTEM Yandaki resimde pnömatik makine ile yapılan kaplamadan bir kesit görülmektedir. 100 mikronun altındaki zerrecikler ile yapılan yüzey kaplaması açıkca göstermektedir ki; pnömatik sistem ile yapılan ilaçlamalar meyve üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturmaktadır..

15 PNÖMATİK SİSTEM İLE KLASİK SİSTEMİN MUKAYESESİ Pnömatik Sistemlerde ; Klasik Sistemlerde ;

16 Pnömatik Sistemlerde ; Klasik Sistemlerde ; PNÖMATİK SİSTEM İLE KLASİK SİSTEMİN MUKAYESESİ

17 Pnömatik Sistemlerde ; Klasik Sistemlerde ;

18 PNÖMATİK SİSTEM İLE KLASİK SİSTEMİN MUKAYESESİ Pnömatik Sistemlerde ; Klasik Sistemlerde ;

19 PNÖMATİK SİSTEM İLE KLASİK SİSTEMİN MUKAYESESİ Pnömatik Sistemlerde ; Klasik Sistemlerde ;

20 PNÖMATİK SİSTEM İLE KLASİK SİSTEMİN MUKAYESESİ Pnömatik Sistemlerde ; Klasik Sistemlerde ;

21 PNÖMATİK SİSTEM İLE KLASİK SİSTEMİN MUKAYESESİ Pnömatik Sistemlerde ; Klasik Sistemlerde ;

22 PNÖMATİK SİSTEM İLE KLASİK SİSTEMİN MUKAYESESİ Pnömatik Sistemlerde ; Klasik Sistemlerde ;

23 PNÖMATİK SİSTEM İLE KLASİK SİSTEMİN MUKAYESESİ Pnömatik Sistemlerde ; Klasik Sistemlerde ;

24 Sonuç olarak pnömatik makineler; PNÖMATİK SİSTEM İLE KLASİK SİSTEMİN MUKAYESESİ 1- Kullanılan ilaç ve gübrelerden, 2- Zamandan, 3- İşçilikten, 4- Akaryakıttan, Ortalama minimum % 50 tasarruf etmenizi sağlarken, çok daha etkili bir ilaçlama yapılmasına imkan verir.


"PNÖMATİK SİSTEM. Uygun Zaman Uygun İlaç Etkili İlaçlama Uygun Makine Uygun Miktar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları