Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEZOPOTAMYA MEZOPOTAMYA Mezopotamya (Aram Nehrin), bugün Irak, doğu Suriye ve Güneydoğu Anadolu'yu (Türkiye) kapsayan coğrafi bölgeyi tarif eden bir isimdir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEZOPOTAMYA MEZOPOTAMYA Mezopotamya (Aram Nehrin), bugün Irak, doğu Suriye ve Güneydoğu Anadolu'yu (Türkiye) kapsayan coğrafi bölgeyi tarif eden bir isimdir."— Sunum transkripti:

1

2 MEZOPOTAMYA MEZOPOTAMYA Mezopotamya (Aram Nehrin), bugün Irak, doğu Suriye ve Güneydoğu Anadolu'yu (Türkiye) kapsayan coğrafi bölgeyi tarif eden bir isimdir. Mezopotamya (Aram Nehrin), bugün Irak, doğu Suriye ve Güneydoğu Anadolu'yu (Türkiye) kapsayan coğrafi bölgeyi tarif eden bir isimdir.

3

4

5 HİTİTLER. Hititler, tarihte Anadolu'da devlet kurmuş bir halktır. Hint-Avrupa dil ailesine dahil bir dil konuştukları için Hint-Avrupa kökenli bir topluluk olduğu kabul edilmektedir

6

7 HİTİTLERİN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER HİTİTLERİN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER …Hititlerde ekonomi tarıma dayanıyordu. 1)Buğday,arpa,bezelye, fasulye,nohut,bağcılık,zeytin,elma,kayısı ve incir en önemli tarım ürünleriydi. 2)Yaşadıkları yerdeki madenleri işleyerek bakır,tunç,demir ve altından bir çok eşya yaptılar.

8

9

10 URARTULAR BAŞKENTİBAŞKENTİ TUŞPA (VAN) İDİ. URARTU DEVLETİ EN GÜÇLÜ DÖNEMİNDE (M.Ö 8-7.YY), GÜNÜMÜZDEKİ DOĞU ANADOLU, KUZEYBATI İRAN, IRAK'IN KÜÇÜK BİR BÖLÜMÜ İLE KUZEYDE ARAS VADİSİ'NE EGEMENDİVANDOĞU ANADOLUİRANIRAK ARAS VADİSİ

11

12 URARTULARIN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER URARTULARIN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER Urartular şehirleri arasındaki bağlantıyı gelişmiş yollarla sağlamışlardır. Urartular şehirleri arasındaki bağlantıyı gelişmiş yollarla sağlamışlardır. Evlerini istila ve yağmaya karşı kale şeklinde kurmuşlardır. Evlerini istila ve yağmaya karşı kale şeklinde kurmuşlardır. Taş işçiliğinde ve taştan kale yapımında çok ustalaştırmışlardır. Taş işçiliğinde ve taştan kale yapımında çok ustalaştırmışlardır.

13

14

15 FRİGLER Anadolu’ya göç eden Balkan kökenli boylardan olup siyasi bir topluluk olarak ilk defa MÖ 750’den sonra ortaya çıkmı ş lardır. Anadolu’ya göç eden Balkan kökenli boylardan olup siyasi bir topluluk olarak ilk defa MÖ 750’den sonra ortaya çıkmı ş lardır.

16

17 FRİGLERİN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER FRİGLERİN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER 1) Maden,pişmiş toprak ve ağaç işçiliğinde çok ileri düzeye erişmişlerdi. 2) Frig halkı daha çok tarımla uğraşmıştır. 3) Koyun ve at yetiştirmekte ün kazanmışlardır.

18

19

20 LİDYALILAR Lidya, Anadolu'da Tunç Ça ğ ından itibaren M.Ö. 2. bin yılın ikinci yarısında hüküm süren Lidya uygarlı ğ ı toprakları. Lidya, Anadolu'da Tunç Ça ğ ından itibaren M.Ö. 2. bin yılın ikinci yarısında hüküm süren Lidya uygarlı ğ ı toprakları.Tunç Ça ğ ındanTunç Ça ğ ından

21

22 LİDYALILARIN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER LİDYALILARIN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER Lidyalılar ticaretin ve tarımın gelişmesini gerekli görüyordu. Lidyalılar ticaretin ve tarımın gelişmesini gerekli görüyordu. Lidya halkı tarım ürünleri ile mermer,kereste,halı ve deri gibi ürünleri pazarlayıp zenginleştiler. Lidya halkı tarım ürünleri ile mermer,kereste,halı ve deri gibi ürünleri pazarlayıp zenginleştiler. Ve parayı buldular. Ve parayı buldular.

23

24

25 IYONLAR IYONLAR İ yonlar Anadolu da ki bugünkü İ zmir ve Aydın illerinin sahil ş eridine Antik Ça ğ da verilen addır.Buna bir örnek Efes antik tiyatrosu. İ yonlar Anadolu da ki bugünkü İ zmir ve Aydın illerinin sahil ş eridine Antik Ça ğ da verilen addır.Buna bir örnek Efes antik tiyatrosu.

26

27  BAŞLICA İYON ŞEHİRLERİ  İZMİR  BODRUM  FOÇA  DİDİM  EFES

28 İYONLARIN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER 1)YÖNETİMDE SOYLULARDA SÖZ SAHİBİ OLDULAR. 2)Verimli arazilere sahip olmalarının yanında Anadoludaki ticaret yollarının sonunda olmaları nedeniyle kısa sürede zenginleştiler.

29

30 SÜMERLER SÜMERLER Sümerler, M.Ö. 3500 - M.Ö. 2000 yılları arasında Mezopotamya'da yaşamış halk. Sümerler, M.Ö. 3500 - M.Ö. 2000 yılları arasında Mezopotamya'da yaşamış halk.M.Ö. 3500M.Ö. 2000MezopotamyaM.Ö. 3500M.Ö. 2000Mezopotamya MEZOPOTAMYA'DA ORTAYA ÇIKAN SAYISIZ MEDENİYETİN TEMELİNİ SÜMERLER ATMIŞTIR. AYRICA YAZI VE ASTRONOMİ DE İLK KEZ MEZOPOTAMYA'DA SÜMERLERDE ORTAYA ÇIKMIŞTIR MEZOPOTAMYA'DA ORTAYA ÇIKAN SAYISIZ MEDENİYETİN TEMELİNİ SÜMERLER ATMIŞTIR. AYRICA YAZI VE ASTRONOMİ DE İLK KEZ MEZOPOTAMYA'DA SÜMERLERDE ORTAYA ÇIKMIŞTIR

31

32 SÜMERLERİN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER SÜMERLERİN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER Orta katlı okul ve tapınaklar yapmışlardır. Orta katlı okul ve tapınaklar yapmışlardır. Erzak depoları yapmışlardır. Erzak depoları yapmışlardır. Rasathane yapmışlardır. Rasathane yapmışlardır. Son olarak en önemli olan çivi yazısını bulmuşlardır. Son olarak en önemli olan çivi yazısını bulmuşlardır.

33

34 ASURLULAR ASURLULAR  Asurlular aslen kuzey ırakta,Dicle kıyısında bulunan Asur şehri ve çevresinde yaşayan bir topluluktur.

35

36 ASURLULARIN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER ASURLULARIN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER 1)Savaş arabaları ve oklar yapmışlardır. 2)Ticaret kolonileri kurmuşlardır.

37

38 BABİLLER Babil, Mezopotamya'da, adını aldığı Babil kenti etrafında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan eski bir imparatorluktur. Babil'in merkezi bugünkü Irak'ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır [1]. Kuzey Babil Devleti ise, Şırnak ilinin İdil ilçesi güneyinde Babil köyünde kurulmuştur. Babil halkının büyük bir kısmı Sami ırkındandırlar. MezopotamyaIrakEl Hilla[1]Kuzey Babil Devleti ŞırnakİdilBabil köyündeSamiMezopotamyaIrakEl Hilla[1]Kuzey Babil Devleti ŞırnakİdilBabil köyündeSami

39

40 BABİLLERİN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER BABİLLERİN ELDE ETTİKLERİ ŞEYLER Babiller de en çok arpa,buğday,ve çavdar ekiliyordu. Babiller de en çok arpa,buğday,ve çavdar ekiliyordu. Gılgamış destanından etkilenerek yaratılış destanı yazmışlardır. Gılgamış destanından etkilenerek yaratılış destanı yazmışlardır.

41

42


"MEZOPOTAMYA MEZOPOTAMYA Mezopotamya (Aram Nehrin), bugün Irak, doğu Suriye ve Güneydoğu Anadolu'yu (Türkiye) kapsayan coğrafi bölgeyi tarif eden bir isimdir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları