Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AYFER KADAKAL DÖLEK PSİKOLOJİK DANIŞMAN ve REHBER ÖĞRETMEN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AYFER KADAKAL DÖLEK PSİKOLOJİK DANIŞMAN ve REHBER ÖĞRETMEN."— Sunum transkripti:

1 AYFER KADAKAL DÖLEK PSİKOLOJİK DANIŞMAN ve REHBER ÖĞRETMEN

2

3 Hesaplanan Puanlar 1) ÖYSP Standart Puanı 2) Ortaöğretim Başarı Puanı 3) 2016 YGS Puanı

4 Özel Yetenek Sınavı İle Seçme Yöntemi Başvuru yapabilmek için 2016-YGS’ ye girmiş ve 2016 –YGS puanlarının herhangi birinden en az 150 puan almış olmak gereklidir. Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan programlardan Tablo-4 ‘teki eş değer lisans programlarına yatay geçiş yoluyla geçmek isteyen adayların ilgili puan türünde 180 veya daha fazla puan almış olmaları zorunludur.

5 Engelli öğrencilerin özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara, YGS puanları değerlendirmeye katılmadan yetenek sınavı sonucuna göre değerlendirilerek, yetenek sınavını kazanan öğrencilerin kayıtlarının yapılması uygun görülmüştür. Engelli öğrenciler için YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.

6 Devlet konservatuvarlarının /konservatuvarların lise devresi mezunları merkezi sınava girmeden özel yetenek sınav sonucu ile konservatuarların lisans devresine gerekli usul ve esaslar çerçevesinde yerleştirilecektir. Spor dallarında üstün yetenekli adayların,yükseköğretim programına yerleştirme işlemlerinin yapılabilmesi için 1. Grup,2. Grup Ve 3.Grupta yer alan yarışmalardan birisinden 1.,2. veya 3. lük derecesinin kazanılması gerekmektedir.

7 TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasına katılarak 1. 2. 3. lük ödülü alanlardan isteyenler alanlarındaki yükseköğretim programlarından burslu programlar hariç, istediklerine sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirileceklerdir. A day 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumundan mezun veya öğrenim görmekte ise kendi alanıyla ilgili bir bölüm tercih ettiğinde ek puan alabilecektir. (Örneğin, 30.03.2012 itibariyle Resim-İş Öğretmenliği programı için aday Güzel Sanatlar Lisesinin Resim alanından mezunsa ek puan alabilecektir.)

8 DİKKAT!!!! 2015-ÖSYS’de, YGS/LYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir. Bu kural, açık öğretim programları için de uygulanacaktır. 2015-ÖSYS’de, sınavsız geçiş hakkı ile meslek yüksekokulları veya açık öğretim ön lisans programlarına yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır. Adaylar yerleştirme puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konacak ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacaktır.

9 Özel Yetenek Listesine Eklenen Bölümler Cam Egzersiz ve Spor Bilimleri Endüstri Ürünleri Tasarımı Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Etnomüzikoloji ve Folklor Geleneksel Türk Halk Müziği İç Mimarlık Türk Müziği Temel Bilimler Sanat ve tasarım yönetimi Sanat(Tasarım) Yönetimi Cam Egzersiz ve Spor Bilimleri Endüstri Ürünleri Tasarımı Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Etnomüzikoloji ve Folklor Geleneksel Türk Halk Müziği İç Mimarlık Türk Müziği Temel Bilimler Sanat ve tasarım yönetimi Sanat(Tasarım) Yönetimi

10 2016 ÖSYS de Özel Yetenek Listesinden Çıkarılan Bölümler Beden Eğitimi Ve Spor YO Engellilerde egzersiz ve spor eğitimi Çalgı Endüstri Tasarımı Sanat ve Tasarım Teori Batı Avrupa Açıköğretim Programları İlahiyat(Fransa) (Lisans) Beden Eğitimi Ve Spor YO Engellilerde egzersiz ve spor eğitimi Çalgı Endüstri Tasarımı Sanat ve Tasarım Teori Batı Avrupa Açıköğretim Programları İlahiyat(Fransa) (Lisans)

11 Yetenek sınavıyla alım yapan bir bölüme başvuru yapacağım. Aynı zamanda genel kontenjandan da tercih yapabilir miyim ? Evet, yapabilirsiniz. KKTC ‘de özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bir bölümde okuyorum. Türkiye’deki herhangi bir üniversiteye geçiş yapabilir miyim? 2014 kılavuzunda,’Yurt dışı ve KKTC'deki üniversitelerin özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan programlarında öğrenime başlayan öğrencilerin ülkemizdeki üniversitelere yatay geçiş yapmaları mümkün değildir.’ ifadesi yer almaktadır. Fakat 2016 ÖSYS kılavuzunda bu ifadeye yer verilmemiştir. Yetenek sınavıyla alım yapan bir bölüme başvuru yapacağım. Aynı zamanda genel kontenjandan da tercih yapabilir miyim ? Evet, yapabilirsiniz. KKTC ‘de özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bir bölümde okuyorum. Türkiye’deki herhangi bir üniversiteye geçiş yapabilir miyim? 2014 kılavuzunda,’Yurt dışı ve KKTC'deki üniversitelerin özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan programlarında öğrenime başlayan öğrencilerin ülkemizdeki üniversitelere yatay geçiş yapmaları mümkün değildir.’ ifadesi yer almaktadır. Fakat 2016 ÖSYS kılavuzunda bu ifadeye yer verilmemiştir. Sık Sorulan Sorular

12 Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Açık Öğretim Programları 4 yıllık Kamu Yönetimi, İktisat, İşletme, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Uluslararası İlişkiler, İlahiyat Bölümleri ile, 2 yıllık Dış Ticaret, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İlahiyat, Turizm ve Otel İşletmeciliği ön lisans programlarına Batı Avrupa Ülkelerinden birinde geçerli oturma izni bulunup Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonucuna göre başarılı bulunan adaylar ön kayıt sistemi ile kabul edilmektedir. Sınavlar, Batı Avrupa ülkelerinde 12 merkezde, Türkiye’de ise 1 merkezde yapılmaktadır.

13 Askeri Okullara Giriş Koşulları En fazla 20 yaşında olmak. Öğreniminin herhangi bir safhasında meslek veya mesleğe yönelik okullarda okumamış olmak. Bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak. Nişanlı evli dul,hamile çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşamamak. Bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak. Nişanlı evli dul,hamile çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşamamak. Şehit,malul gazi, ve muharip gazi çocuklarından belirlenecek baraj puanının %90’ını alanlar, ikinci seçim aşamalarına davet edilecektir.

14 Kara Harp Okulları Mühendislik (Endüstri Ve sistem, Elektronik, Makine, İnşaat, Bilgisayar, Harita) İşletme, Kamu yönetimi, Sosyoloji ve Uluslar arası İlişkiler Mühendislik (Endüstri Ve sistem, Elektronik, Makine, İnşaat, Bilgisayar, Harita) İşletme, Kamu yönetimi, Sosyoloji ve Uluslar arası İlişkiler YGS-1, YGS-2, YGS-5, YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralama yapılacak. 2.seçim aşaması sınavlarında başarılı olan adaylar,seçim aşamalarında aldıkları puanlara ve LYS sonucuna göre sıralanacaktır. (Lisans Yerleştirme Sınavında MF ve TM puan türlerinin en yükseği esas alınacaktır) 2.seçim aşaması sınavlarında başarılı olan adaylar,seçim aşamalarında aldıkları puanlara ve LYS sonucuna göre sıralanacaktır. (Lisans Yerleştirme Sınavında MF ve TM puan türlerinin en yükseği esas alınacaktır) 2.Seçim aşaması: Ön sağlık muayenesi, Bedeni yeterlilik Sınavı, Mülakat 2.Seçim aşaması: Ön sağlık muayenesi, Bedeni yeterlilik Sınavı, Mülakat

15

16

17

18 Sık Sorulan Sorular 2015 yılında baraj puanı ne olmuştu? 2015 yılı baraj puanları; YGS-1,2,5 ve 6 ham puan türünden erkek adaylar için 260, kadın adaylar için 290 olarak belirlenmiştir. Puan türleri ve baraj puanları her yıl yeniden tespit edilmektedir. Liseden 2014 yılında mezun oldum. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim? Hayır, başvuramazsınız. Adayların Haziran 2016 yılında mezun olacak durumda olmaları veya dönemine bakılmaksızın 2015 yılında mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Daha önceki yıllarda mezun olanlar KHO’ ya başvuramazlar. Lisede öğrenim görürken bir nedenden dolayı okuldan çıkarıldım. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim? Hayır, başvuramazsınız. Adayların bir askerî okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış olmaları gerekmektedir. 2015 yılında baraj puanı ne olmuştu? 2015 yılı baraj puanları; YGS-1,2,5 ve 6 ham puan türünden erkek adaylar için 260, kadın adaylar için 290 olarak belirlenmiştir. Puan türleri ve baraj puanları her yıl yeniden tespit edilmektedir. Liseden 2014 yılında mezun oldum. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim? Hayır, başvuramazsınız. Adayların Haziran 2016 yılında mezun olacak durumda olmaları veya dönemine bakılmaksızın 2015 yılında mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Daha önceki yıllarda mezun olanlar KHO’ ya başvuramazlar. Lisede öğrenim görürken bir nedenden dolayı okuldan çıkarıldım. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim? Hayır, başvuramazsınız. Adayların bir askerî okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış olmaları gerekmektedir.

19 Şu anda bir üniversitede okuyorum. Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim? Lise mezuniyet yılı, mezun olunan alan, yaş ve ilan edilen diğer başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız Kara Harp Okuluna başvurabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı yanında aynı zamanda başka bir ülkenin vatandaşıyım (Çifte vatandaşlık). Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim? Evet, başvurabilirsiniz. Ancak seçim aşamalarında başarılı olursanız KHO öğrencilik kaydınızı yaptırabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı dışındaki diğer ülke vatandaşlığınızdan çıkmanız gerekmektedir.

20 Deniz Harp Okulu Amacı;Deniz Kuvvetlerinin çeşitli birimlerinde görev alacak deniz subayları yetiştirmektir Endüstri bilgisayar,makine gemi inşa,elektrik elektronik mühendisliği ve uluslararası ilişkiler dallarında lisans düzeyinde eğitim verilmektedir. 1.Aşama YGS-1,YGS-2, YGS-5, YGS-6 puan türleri esas alınacaktır. 1.Aşama YGS-1,YGS-2, YGS-5, YGS-6 puan türleri esas alınacaktır. 3.seçim aşaması sınavlarında başarılı olan adaylar,seçim aşamalarında aldıkları puanlara ve lys sonucuna göre sıralanacaktır. MF-1,MF-4,TM-1, ve TM-2 puan türleri esas alınacaktır 3.seçim aşaması sınavlarında başarılı olan adaylar,seçim aşamalarında aldıkları puanlara ve lys sonucuna göre sıralanacaktır. MF-1,MF-4,TM-1, ve TM-2 puan türleri esas alınacaktır 2.Seçim aşaması: Ön sağlık muayenesi, Bedeni yeterlilik Sınavı, Mülakat 2.Seçim aşaması: Ön sağlık muayenesi, Bedeni yeterlilik Sınavı, Mülakat

21 Sık Sorulan Sorular 2015 yılında seçim aşama sınavlarına çağrı için taban puanları ne olmuştu? 2015 yılında taban puan YGS-1 ve YGS-2’den 275, YGS-5 ve YGS-6’dan 290 olarak belirlenmiştir. 2015 yılında üniversiteye yerleştim, 2016 yılında Deniz Harp Okuluna başvurabilir miyim? Liseyi 2015 yılında bitirenler ile 2016 yılında bitirme durumunda olanlar, diğer başvuru koşullarını da taşımak şartıyla 2016 yılında Deniz Harp Okulu’na başvurabilir. Üniversiteye yerleşmiş olmak başvurmaya engel teşkil etmez. Seçim aşama sınavları ile ilgili duyuru ve bilgilendirmeler nasıl yapılmaktadır? Sonuçlar posta ile adresimize gelecek mi? Öğrenci alımları süresince her türlü duyuru ve bilgilendirme sadece internet sitesi (www.dho.edu.tr) vasıtası ile yapılır. Posta vb. diğer yöntemler ile bilgilendirme ve duyuru yapılmaz.

22 Hava Harp Okulu Havacılık ve uzay mühendisliği,elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği,Endüstri Mühendisliği ve Yönetim bilimleri dallarında lisans düzeyinde akademik eğitim,askeri eğitim, ve özendirici uçuş eğitimi verilmektedir. YGS-1,YGS-2, YGS-5,YGS-6 puan türlerine göre belirlenecek baraj puanlarını aşan öğrenciler seçim aşamaları için davet edilecektir. YGS-1,YGS-2, YGS-5,YGS-6 puan türlerine göre belirlenecek baraj puanlarını aşan öğrenciler seçim aşamaları için davet edilecektir. 2.seçim aşaması sınavlarında başarılı olan adaylar, seçim aşamalarında aldıkları puanlara ve lys sonucuna göre sıralanacaktır. MF-1, MF-2, MF-4,TM-1, TM-2 VE TM-3 puan türleri esas alınacaktır 2.seçim aşaması sınavlarında başarılı olan adaylar, seçim aşamalarında aldıkları puanlara ve lys sonucuna göre sıralanacaktır. MF-1, MF-2, MF-4,TM-1, TM-2 VE TM-3 puan türleri esas alınacaktır

23 Sık Sorulan Sorular 2015 yılında seçim aşama sınavlarına çağrı için taban puanları ne olmuştu? HHO baraj puanı 2015 yılı için YGS1-YGS2-YGS5-YGS6 puan türünde Erkekler için 275, kadınlar için 290 olarak belirlenmiştir. Lisede sınıf tekrarı yaptım. Başvuruda bulunabilir miyim? Diğer başvuru ve giriş koşullarını sağlamanız durumunda başvuruda bulunabilirsiniz. Geçen yıl Hava Harp Okulu seçim aşamalarında elenmiştim. Bu yıl tekrar başvurabilir miyim? Eğer ön sağlık, fiziki yeterlilik testi veya uçuş sağlık muayenesinden elendiyseniz tekrar başvurabilirsiniz. Diğer aşamalardan elenen adaylar tekrar başvuruda bulunamazlar.

24 Hava Harp Okulu seçim aşamalarında uygulanan fiziki yeterlilik testleri ve baraj puanları nelerdir? Adaylara; 400 metre koşu, koordinasyon testi, barfikste bükülü kol asılma ve mekik testleri uygulanmaktadır. Sadece 400 metre koşu testinden başarısız olan adaylar elenirler. Koordinasyon testi, barfikste bükülü kol asılma ve mekik testlerinden eleme yapılmaz.

25 Kara,Deniz, Hava,Jandarma Ve Gata Sağlık Astsubay Meslek Yüksek okullarına Giriş Şartları En fazla 21 yaşında olmak Şehit, malul gazi ve muharip gazi çocuklarından belirlenecek baraj puanının % 90’ını alanlar, ikinci secim aşamalarına davet edilecektir. Secim aşamalarında başarılı olan ve % 5 kontenjanına giren adaylar Meslek Yüksek Okuluna girmeye hak kazanacaktır. Birden fazla Astsubay Okuluna başvurmak isteyen adayların, belirtilen İnternet adreslerine girerek her bir okul için ayrı ayrı başvuru yapması gerekmektedir. Birden fazla Astsubay Okuluna başvurmak isteyen adayların, belirtilen İnternet adreslerine girerek her bir okul için ayrı ayrı başvuru yapması gerekmektedir. 2016 Yılı Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS) katılmış ve belirlenecek taban puanını (Baraj Puanı) almış olmak, 2016 Yılı Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS) katılmış ve belirlenecek taban puanını (Baraj Puanı) almış olmak,

26 KARA KUVVETLERİ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULU Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu sınıf ve miktarda astsubay yetiştirmeyi amaçlar. İşletme Yönetimi, elektrik, elektronik haberleşme teknolojisi, otomotiv teknolojisi, inşaat teknolojisi, yapı tesisat teknolojisi, bilgisayar teknolojisi, mekatronik bilim programlarında ön lisans eğitimi verilmektedir. YGS-1,YGS-2,YGS- 3,YGS-4,YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinden aldıkları puanın en yüksek olanı esas alınarak adaylar sıralanır. Alınması planlanan aday sayısına bağlı olarak teknik bölümlerin tamamı için ve işletme yönetimi programı için ayrı ayrı olmak üzere toplam iki tane “Öğrenci Secim Aşamalarına Çağrı Puanı” belirlenecektir. Alınması planlanan aday sayısına bağlı olarak teknik bölümlerin tamamı için ve işletme yönetimi programı için ayrı ayrı olmak üzere toplam iki tane “Öğrenci Secim Aşamalarına Çağrı Puanı” belirlenecektir.

27 Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu; Türk Deniz Kuvvetlerinin denizaltıları, su üstü gemileri, uçakları,helikopterleri, Sualtı Taarruz (SAT) / Sualtı Savunma (SAS) ve diğer kara birlikleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığının gemileri, sahil güvenlik botları, uçakları, helikopterleri ve kara birliklerinde görev yapacak astsubayları yetiştirmek üzere eğitim- öğretim veren bir kurumdur YGS-1,YGS-2,YGS-3,YGS- 4,YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinden aldıkları puanın en yüksek olanı esas alınarak adaylar sıralanır. YGS-1,YGS-2,YGS-3,YGS- 4,YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinden aldıkları puanın en yüksek olanı esas alınarak adaylar sıralanır. Alınması planlanan aday sayısına bağlı olarak teknik bölümlerin tamamı için ve işletme yönetimi programı için ayrı ayrı olmak üzere toplam iki tane “Öğrenci Seçim Aşamalarına Çağrı Puanı” belirlenecektir. Alınması planlanan aday sayısına bağlı olarak teknik bölümlerin tamamı için ve işletme yönetimi programı için ayrı ayrı olmak üzere toplam iki tane “Öğrenci Seçim Aşamalarına Çağrı Puanı” belirlenecektir.

28 Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Hava Astsubay Meslek Yüksekokulunda; Uçak Teknolojileri (Mekanik ve Avyonik), Otomotiv Teknolojisi,Elektrik, Elektronik Haberleşme, Bilgisayar Programcılığı, İnşaat Teknolojisi, Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı, Lojistik, Güvenlik ve Koruma ile Hava Trafik programlarında, gelişmiş laboratuar imkânlarıyla, iki yıl süreli ön lisans eğitimi ile birlikte, eğitim esnasında toplamda 768saat İngilizce dil eğitimi verilmektedir Adayların, http://www.tekok.edu.tr İnternet adresinden, Hava Astsubay Meslek Yüksekokuluna başvuru yapmaları gerekmektedir. Adayların, http://www.tekok.edu.tr İnternet adresinden, Hava Astsubay Meslek Yüksekokuluna başvuru yapmaları gerekmektedir. YGS-1,YGS-2,YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinden alınan puanlar dikkate alınarak başvuruda bulunan adaylar için,seçim aşamaları baraj puanı belirlenecektir. YGS-1,YGS-2,YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinden alınan puanlar dikkate alınarak başvuruda bulunan adaylar için,seçim aşamaları baraj puanı belirlenecektir.

29 Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Lise ve dengi erkek adaylardan astsubay yetiştiren önlisans düzeyinde eğitim veren yükseköğretim kurumudur. Başvuru işlemleri www.tsk.tr www.jandarma.tsk.tr internet adreslerinden yapılacaktır.www.tsk.trwww.jandarma.tsk.tr İkinci aşama seçme sınavlarına, Öğrenci çağrısı YGS-5 puan türünde ilan edilecek taban puana göre olacaktır. İkinci aşama seçme sınavlarına, Öğrenci çağrısı YGS-5 puan türünde ilan edilecek taban puana göre olacaktır.

30 Gülhane Askeri Tıp Akademisi Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu Silahlı Kuvvetlerinin (Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı) ihtiyaç duyduğu miktarda sağlık sınıfı muvazzaf astsubay yetiştiren, GATA Komutanlığı bünyesinde kurulmuş, önlisans düzeyinde eğitim-öğretim veren, parasız yatılı bir askeri yükseköğretim kurumudur. Gülhane Askerî Tıp Akademisi Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda; Ameliyathane Hizmetleri,Anestezi, Diş Protez, Eczane Hizmetleri, Elektronörofizyoloji, İlk ve Acil Yardım, Patoloji Laboratuvar Teknikleri, Tıbbi Görüntüleme, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Tıbbi Protez ve Ortez, programlarında iki yıl süre ile ön lisans eğitimi verilmektedir. GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksek Okulu aday adayı olmak isteyenlerin, www.kkk.tsk.tr veya www.kho.edu.tr İnternet adresine girerek ön kayıt başvurusu yapmaları gerekmektedir. YGS-1, YGS-2 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak ve alınması planlanan aday sayısına bağlı olarak “Öğrenci Secim Aşamalarına Çağrı Puanı” belirlenecektir.

31 Sık Sorulan Sorular İstediğim zaman öğrenim gördüğüm askeri okuldan ayrılabilir miyim? Öğrenciler, okulda bulunduğu süre içerisinde devlet tarafından kendisine yapılan masrafları ödemek koşuluyla, istediği zaman ayrılabilmektedir. Askeri okullardan hangi sebeplerle öğrencilerin ilişiği kesilmektedir? Öğrencilerin, kanun ve yönetmelikte belirtilen esaslara göre, aşırı disiplinsizlik, akademik başarısızlık ve sağlık sebebiyle askeri okullardan ilişikleri kesilmektedir.

32 Yüklenme senedi miktarı ne kadardır? Yüklenme senedi miktarı, askeri okullarda öğrenim gören öğrenciler için devlet tarafından yapılan harcamalar dikkate alınarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından her yıl şubat ayı içerisinde yeniden belirlenmektedir. Çeşitli sebeplerle askeri okullardan ayrılan öğrencilerin devlete ödeyecekleri tazminat tutarları, öğrencinin öğrenim gördüğü süre ve yapılan harcamalara göre değişkenlik göstermektedir. 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında K.K.K.lığına bağlı asker okullara alınacak öğrenciler için yüklenme ve kefalet senetlerine esas tazminat tutarı: Kara Harp Okulu için 25.352 TL.dir.

33

34


"AYFER KADAKAL DÖLEK PSİKOLOJİK DANIŞMAN ve REHBER ÖĞRETMEN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları