Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) AZİZ MİLLETİMİZ… Anayasa.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) AZİZ MİLLETİMİZ… Anayasa."— Sunum transkripti:

1 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) AZİZ MİLLETİMİZ… Anayasa Değişikliğinde GERÇEK AMAÇ NE?

2 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin "TBMM'de görüşülen Anayasa değişikliklerine" ilişkin yaptığı yazılı basın açıklaması. [8 Mayıs 2010]

3 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından hazırlanarak Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan ve Genel Kurulda 19 Nisan 2010 tarihinden itibaren sürdürülen Anayasa değişikliklerine ilişkin müzakereler ve oylamalar önceki gün itibariyle tamamlanmıştır.

4 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Yapılan görüşmeler sonucunda değiştirilmesi istenen toplam otuz madde içinden yirmisekiz madde AKP’li milletvekillerinin desteği ile kabul edilmiş ve bu sonuçla birlikte yeni bir siyasi süreç başlamıştır.

5 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Bu aşamadan sonra AKP çoğunluğunun onay verdiği “AKP Anayasası” hakkındaki hükmü milletin doğrudan iradesi verecektir.

6 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Türkiye’nin önündeki bu gerilim ve çatışma yüklü yeni dönemin baş aktörü de ve sorunların kaynağı da geride kalan yıllarda olduğu gibi Adalet ve Kalkınma Partisi ile teslimiyetçi kadroları olacaktır.

7 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Türkiye çok ciddi iç ve dış sorunlar ile karşı karşıya olup kritik bir dönemden geçmektedir. Bu sancılı süreçte; terörle mücadele, etnik bölücülük, uluslararası çalkantılar, yoksulluk ve işsizlik ülkemiz için son derece önem taşımaktadır

8 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Hayatın her alanını yakından ilgilendiren siyasal, sosyal, ahlaki, ekonomik ve güvenlik gibi sayısız sorunlar çözüm beklerken ülkemizin Anayasa değişiklikleri süreci ile oyalanması en büyük talihsizlik olmuştur.

9 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Başbakan Erdoğan’ın demokrasi, hukuk, özgürlük, değişim ve milli irade gibi sahte ambalajlar arkasına saklamaya çalıştığı gerçek niyetleri ve gizli gündemi ise Anayasa değişiklik süreci içinde açığa çıkmıştır.

10 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Bunlardan birincisi, çok ağır şartlarda geçim mücadelesi veren Türk milletinin acı gerçeği olan açlık, işsizlik, yoksulluk gibi temel sorunlarının tartışılmasını önlemek, bunlar üzerine örtü çekerek AKP’nin bu alanlardaki karanlık sicilini gözlerden kaçırmaya çalışmaktır.

11 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Tek başına iktidar imkânlarını geride kalan yıllarda birer birer israf eden hükümet Anayasa değişiklikleri ile kafa karıştırmak istemektedir. ?

12 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Başbakanın ikinci amacı, yedi buçuk yıllık vurgun, soygun, yolsuzluk ve talan döneminin hesabından kurtulmak için AKP’nin lekeli geçmişine uyarlanmış güdümlü bir yargı yapılanmasını oluşturmaktır.

13 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Üçüncü amaç, etnik bölücülüğü Anayasal suç olmaktan çıkararak önünü açmak, PKK açılımının ilerletilmesinin Anayasal alt yapısını ve kılıfını hazırlamaktır.

14 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Bu kapsamda, Başbakan Erdoğan’ın hayali olan otuzaltıya bölünmüş Türkiye’yi gerçekleştirmek için kendisini önleyecek hukuki engellerin “birinci Anayasa paketiyle” ortadan kaldırılmasıdır.

15 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Başbakanın dördüncü amacı, önceki uygulamaları tecrübeyle sabit bir oyunu tekrarlamak suretiyle gerilimler üzerinden toplumu cephelere ayırmak, çatışma ile oluşacak kamplaşmadan siyasi yığınak oluşturarak seçime kadar gidebilmektir.

16 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Beşinci amacı ise Anayasa değişiklik tekliflerinin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasını müteakiben işleyen süreçte gidilecek referandumun sonuçlarına göre seçim kararı verebilmektir.

17 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Kendi siyasi varlığının devamı açısından son derece hayati olan bu konular üzerinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde yapılan görüşmelerde AKP sahte demokratlık ve mili irade savunuculuğu maskesi altında her türlü çirkinliği sergilemiştir.

18 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Milletvekilleri üzerinde baskı oluşturarak hür iradelerin tecellisini önlemeye çalışmış, muradına erebilmek için 12 Eylül istismarı dahil olmak üzere siyasi ve ahlaki açıdan utanç verici bütün istismar yollarına başvurmaktan kaçınmamıştır.

19 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) AKP zihniyetinin ve işbirlikçi medyanın ağız birliği ederek daha fazla demokrasi geleceğine, özgürlük alanının giderek genişleyeceğine, hukukun üstünlüğünün sağlanacağına ve darbecilerden hesap sorulacağına dair yalanları da bu gerçeği örtemeye yetmemiştir.

20 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Yaşanan süreçte aziz milletimiz, AKP’nin samimi ve dürüst değil içten pazarlıklı; demokrat değil dayatmacı olduğuna; sözde siyaset üzerindeki vesayeti kaldırmak isterken kendi vesayetini yerleştirmeyi hedeflediğine yakından şahit olmuştur.

21 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Değişik saiklerin etkisi altında bu değişikliklere evet oyu verenler tarih ve millet önünde vebal altına girmişler ve bundan sonra yaşanacak gelişmelerin sorumluklarını da bu yanlış tercihleri ile üstlenmişlerdir.

22 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Görüşmeler ve oylamalar aynı zamanda partilerin demokrasiye inancını, demokratik kültüre ve ahlaka bağlıklarını, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve üyelerine saygı seviyelerini göstermesi bakımından ibret verici olaylara da sahne olmuştur.

23 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Anayasa değişikliklerinin müellifi olan İktidar partisi oylamada fire vermemek için her türlü baskı ve tesir imkanlarını kullanmış, bağlılıklarında tereddüt ettiği partisine mensup vekillerin tercihlerine ipotek koymuştur.

24 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Gizli olması gereken oylamalar, dayatma, şantaj ve tehditle kararların refakatçiler eşliğinde önceden ihsas edildiği bir oyuna dönüşmüştür. Demokrasi adına yapıldığı iddia edilen değişikliklerin samimi olmadığı ve AKP zihniyetinin demokrasiden ne anladığı, kendi milletvekillerine yönelik baskıcı tutumlarıyla açıkça ortaya çıkmıştır.

25 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Değişiklik maddelerinin geçemeyeceğine dair derin kaygılar yaşayan ve kendi milletvekillerinden her oylamada kuşku duyan AKP Grubunun, bazı maddelerin kabulünden sonraki taşkınlıkları ise tam bir ahlak zafiyeti ve siyasi çürümüşlük olarak sahiplerinin alnına kara bir leke olarak çalınmıştır. Sayın Bahçeli’nin terbiyesi izin vermez. Biz söyleyelim AKP’li vekiller yeniden seçilebilmek için diktatör eğilimli liderlerinin gözüne girmek amacıyla ucuz kahramanlık yani “yalakalık” yapmışlardır.

26 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Ana Muhalefet Partisi ise görüşmelere katılarak görüş bildirmesine rağmen oylamalara girmeyerek milletvekillerinin iradelerini göstermelerine imkân tanımamıştır. Bize göre: Baykal’ın CHP içindeki muhalifleri denetleme konusunda endişeli olduğu bilinmektedir. Siyasi geçmişte aşırı uçlarda yer alan bazı CHP’lilerin gizli oylamada kontrolden çıkabileceği düşünülmüş olmalıdır. Ana muhalefet partisindeki bu disiplinsizlik ülkemiz adına üzüntü vericidir.

27 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Değişiklikler, büyük bir acele ile müzakere edilmiş, gerek kamuoyu nezdinde gerek yüce meclis çatısı altında yeterince tartışma ve yoruma fırsat vermeden çıkartılmıştır.

28 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Süreç, ülkemizdeki demokratik aktörlerin olduğu gibi AKP’nin de anayasadan, yönetimden, hukuktan, adaletten ne anladığını ortaya koyması bakımından ibret verici olmuştur. AKP için Anayasanın değişmesine yönelik girişimde temel sorun, Türkiye’nin yeni bir anayasaya veya yargı reformuna ihtiyacı olup olmaması değil, özel gündemi, gerçek niyeti ve siyasi hesapları olmuştur.

29 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Sonuç itibariyle Başbakan Erdoğan’ın gizli gündemini meşrulaştırmak için TBMM’deki yasama zemininin kullanılmış olması, AKP’nin tek taraflı aldığı kararları demokratik yapmadığı gibi, değişikliklerin milletin ve Meclisin değil AKP’nin Anayasası olması gerçeğini de ortadan kaldırmamıştır.

30 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Milliyetçi Hareket Partisi’nin yıllardan beri dile getirdiği Anayasa değişiklikleri konusundaki görüşleri bellidir ve nettir. Partimiz ilkeli duruşunu değişiklik önerilerinin gündeme geldiği ilk andan itibaren korumuş ve savunmuştur. TBMM’de yüksek bir görev şuuruyla milletine hizmet vermeyi sürdüren 69 milletvekilimiz, görüşmelerin tamamında hazır bulunmuşlar ve milletimizi adına tarihi uyarılarını sonuna kadar yapmışlardır.

31 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Kişisel beklentilerinin cezbesine kapılmış, önümüzdeki gelişmeleri öngöremeyen, kimisi gönül bağının kimisi de menfaat ağının tesiriyle değişikliklerin ülkemizi götürdüğü akıbeti fark edemeyen AKP’li vekilleri uyarmak için demokratik her imkânı denemişlerdir.

32 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Başbakan Erdoğan’ın önce başbakan, sonra eşbaşkan, şimdi ise başyargıç olma hezeyanlarına ve bu dünyada hesaptan kurtulma arayışlarına Partimizin sağduyulu milletvekilleri, Başbakan Erdoğan’ın önce başbakan, sonra eşbaşkan, şimdi ise başyargıç olma hezeyanlarına ve bu dünyada hesaptan kurtulma arayışlarına destek olmamışlardır.

33 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Türkiye’de etnik ayrımcılığa zemin oluşturacak ve Türk milletini bölerek ayrı bir millet şuuru yaratılması amacına hizmet edecek dayatmalara yasal kılıf arama ve Başbakanın tabiriyle hazmettirme sürecine seyirci kalmamışlardır.

34 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) AKP Anayasa değişikliklerinin TBMM Genel Kurulundaki oylamalar esnasında Genel Kurul salonunda hazır bulunan ve “red” oyu veren tek parti Milliyetçi Hareket Partisi olmuştur. Partimizin “red” oyunun arkasındaki gerekçelerimizin esasını Anayasa değişikliklerinin içeriğinden de önce, sürecin işleyişi, sürecin ahlakı ve sürecin yöntemine ilişkin itirazlarımız teşkil etmiştir.

35 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Milliyetçi Hareket Partisi’nin Anayasanın değişmesinin gerekli ve doğal olduğu yönündeki görüşü bilinmekle beraber bu değişikliğin; * Önce ahlaka uygun yöntemlerle; * Başkalarına saygı gösteren bir anlayışla; * Farklı düşünceleri dinleyen etik yaklaşımla; * Toplumun tamamına kulak veren geniş vizyonla ve * Tüm kesimlerin katkısının görüleceği tam bir uzlaşma arayışı ile yapılmasının gerektiğini ısrarla açıklamıştır.

36 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Bu kapsamda olmak üzere; - Anayasa değişimi için TBMM’nde temsil edilen siyasi partilerden teşekkül etmiş bir ‘Anayasa Değişikliği Uzlaşma Komisyonu’ oluşturulması, - Değişiklik talepleri üzerinde bu komisyonun mutabakata varacağı maddelerle ilgili ‘Demokratik Sözleşme’ yapılması, Ve üzerinde uzlaşılan değişikliklerle ilgili onayın 24.Dönem TBMM’nin iradesine bırakılması yönündeki görüş ve tekliflerimiz, muhataplarında karşılık görmeyince önerdiğimiz uzlaşma arayışı ve uygulama takvimi işbirliği imkânlarını tamamen ortadan kaldırmıştır.

37 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Anayasa değişikliklerine karşı duruşumuzdaki vazgeçilmez ölçümüz, Anayasamızın başlangıç ilkelerinde anlamını bulan temel değerlerdir. Red oyundaki sarsılmaz kararlılığımız, yapılan her değişiklik teklifinin bu değerlere ve gelecek dönemlerdeki gelişme ve hesaplara nasıl yansıyacağının kapsamlı analizine dayanmaktadır. Red oyundaki sarsılmaz kararlılığımız, yapılan her değişiklik teklifinin bu değerlere ve gelecek dönemlerdeki gelişme ve hesaplara nasıl yansıyacağının kapsamlı analizine dayanmaktadır.

38 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) AKP hükümetinin “tek başımıza bir metin hazırlayıp bunu herkesle paylaştık. Beğenen beğendi, beğenmeyen beğenmedi, ne yapalım...” yaklaşımının Milliyetçi Hareket Partisi mensuplarınca kabul görmesi mümkün değildir ve sonuç da öyle olmuştur.

39 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Bu haliyle toplumsal uzlaşmayı temsil etmesi gereken Anayasa değişiklikleri daha onaylanmadan kavganın, ayrışmanın ve kutuplaşmanın vasıtası haline gelmiştir. Şimdi Türkiye’nin karşısında Cumhurbaşkanının onayını müteakip işleyecek olan iki aylık süreç ve sonrasında yapılacak Halk Oylaması vardır.

40 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Dün, TBMM kürsüsünden milletimiz adına yaptığımız savunma ve verdiğimiz siyasi mücadelenin benzeri önümüzdeki süreçte de vatan sathındaki köylerimizde, beldelerimizde, şehirlerimizde verilecektir.

41 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) 9 Mayıs’tan itibaren başlayacak bu milli görev için her vatandaşımıza ulaşılacak, girilen tehlikeli yol ve karşımızdaki tehditler konusunda uyarılarımız aktarılacaktır. Milli iradenin gerçek sahipleri olan aziz milletimize, vekillerinin yaptıkları yanlışlar ve karşılarına çıkacak vahim sonuçlar meydanlarda, salonlarda, sokak ve caddelerde bıkmadan usanmadan anlatılacaktır.

42 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Milliyetçi Hareket Partisi, varlık nedeni olan büyük Türk milletine doğruları, gerçekleri söylemek, tehlikeli oyunları ve tuzakları bozmak için Anadolu’ya açılacak, her haneye ve her vatandaşımıza mutlaka ulaşacaktır.

43 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Referandum sandığı milletimizin önüne konulduğunda Milliyetçi Hareket Partisinin bütün muhterem mensupları gibi eminiz ki aziz milletimiz de tercihini birlikten, beraberlikten ve kardeşçe yaşamaktan yana kullanacaktır. Önüne çıkarılacak yeni oyunları fark edecek, nasıl bir tuzağın içine çekilmek istendiğini mutlaka anlayacaktır.

44 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Devletin birileri tarafından ele geçirilmesine, yargıdan kaçanların yargıyı kuşatmalarına, hesap vermekten kaçmalarına, bir yanlıştan kurtulurken başka bir yanlışa sürüklenilmesine izin vermeyecektir.

45 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Bölünmeye, parçalanmaya; teröristle kucaklaşmaya, terörle yaşamaya; açılım denilerek ayrışmaya hayır diyecektir. Devletimizin kurucu esaslarının yıkılmasına, milli birliğin daha fazla tahribine hayır diyecektir.

46 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Yıllardır kurtulamadığı yokluğa, yoksulluğa, yolsuzluğa, bunları örtmek için oynanan oyunlara hayır diyecektir. Yolsuzluk yapanların, haram lokma yiyenlerin, yetim hakkına el uzatanların, vurguncuların, soyguncuların aklanmasına, hesap vermekten kaçmasına hayır diyecektir. Devletin ve milletin soyulmasına, kaynakların yabancılara peşkeş çekilmesine, milli servetin talan edilmesine hayır diyecektir.

47 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Sözde özgürlük, darbelerden hesap sorma, vesayet kaldırma, demokrasi getirme gibi değerler üzerinden yapılan tahrik ve istismarlara hayır diyecektir. hayır Referanduma evet demenin sekiz yıllık yıkım sürecinin artarak devamının geleceğini bilerek, milletimizin geleceğine biçilmek istenen kefene hayır diyecektir.

48 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Türkiye’nin küresel oyunların merkezi olmasına, etnik tuzaklara düşmesine, ayrışmasına hayır diyecektir. Sözde demokrasi adına paketin içine serpiştirilmiş sinsi tuzaklara düşmeyecek, nihai oyunu görerek karanlık niyetlere hayır diyecektir. Defalarca değişen anayasalara rağmen bir türlü değişmeyen kara talihinin devamına vereceği cevap mutlaka hayır olacaktır.

49 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Gün, çok geç olmadan, telafisi mümkün olmayan dönemeçlere girilmeden milletimizle kucaklaşma günüdür, yaklaşan tehlikeleri haber verme günüdür. Milliyetçi Hareket Partisi, Türk milletinin birlik, beraberlik ve yükselişi için her teklifin, her çabanın ve çalışmanın yanındadır, sahibidir ve destekçisidir.

50 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Buna karşılık, millet varlığını ve birliğini tehlikeye düşürecek karanlık senaryoların amansız düşmanı, milletimizin bekasına musallat olacak bütün gelişmelerin korkulu rüyası olmaya devam edecektir.

51 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Partimiz, milli hayatımıza yönelik tehdit ve tehlikelere, sinsi oyunlara, siyasi pazarlık ve tuzaklara karşı durmayı sonuna kadar sürdürecek, milletimizi tehlikeler karşısında uyarmayı vaz geçilmez vatan görevi bilecektir. Partimiz, milli hayatımıza yönelik tehdit ve tehlikelere, sinsi oyunlara, siyasi pazarlık ve tuzaklara karşı durmayı sonuna kadar sürdürecek, milletimizi tehlikeler karşısında uyarmayı vaz geçilmez vatan görevi bilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

52 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) ANAYASA NEDİR? Bir devletin kuruluşunu, örgütlenişini, temel organlarının işleyişini ve birbirleri ile olan ilişkilerini, iktidarın el değiştirmesini düzenleyen ve bireylerin hak ve özgürlüklerini güvence altına alan kurallar bütünüdür.

53 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Anayasa, devleti kuran ve bireylerin temel hak ve özgürlüklerini koruyan başlıca belgedir.

54 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Anayasa’nın Değiştirilmesi: 1982 Anayasa’sının 175. maddesine göre, Anayasa’nın bir hükmünün değiştirilebilmesi için, TBMM üye tam sayısının 1/3’nün teklifi gerekmektedir. Teklifin TBMM’de kabul edilmesi ise, üye tam sayısının en az 3/5 (330 Mv.) ya da 2/3 (367 Mv.) çoğunluğunun kabulü ile mümkündür.

55 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Anayasa değişikliğinin TBMM tarafından 3/5 ‘ten daha fazla, ancak 2/3’ten daha az bir oyla kabul edilmesi halinde bu değişikliğin tamamlanabilmesi için ayrıca halk oylamasına sunma ve halk oylamasında da kabul edilme zorunluluğu vardır. (Bugünkü durum) TBMM’nin 2/3 çoğunlukla kabul ettiği Anayasa değişikliğinde ise, halk oylaması Cumhurbaşkanı’nın takdirine bırakılmıştır.

56 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Anayasa’nın Üstünlüğü ve Bağlayıcılığı: Anayasa, diğer yasaların üzerinde, onlardan daha genel ve kapsayıcı ve onlara kaynaklık edip, çerçeve çizen, devletin hukuk düzeninin çatısını kurarak, diğer kurallara dayanak olan temel yasadır.

57 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Kurallar hiyerarşisi içinde, alttaki kurallar varlığını üstteki kurallardan alır. Başka bir deyimle, bütün kurallar Anayasa’ya uygun olmak zorundadır. “Kanunlar Anayasa’ya aykırı olamaz” hükmü bunun açık ifadesidir. Buna Anayasa’nın üstünlüğü ve bağlayıcılığı denir.

58 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Anayasa hükümleri, yasama, yürütme, yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan, temel hukuk kurallarıdır. Bu nedenle dünyada anayasalar devlet kurulurken “Kurucu Meclis” tarafından yapılır ve kolay kolay değiştirilmez. Bizde ise 21 ve 24 gibi kurucu-düzenleyici anayasalardan sonra askeri darbelerle 61 ve 82 Anayasaları yapılmıştır. Türkiye’ye özgü olan bu durumu düzeltmek için geniş tabanlı bir uzlaşmanın sağlanması şarttır.

59 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Kuvvetler Ayrılığı İlkesi: Egemenliğin kullanılması dediğimiz devlet faaliyetleri, ilk çağdan bu yana 3 gruba ayrılır. Günümüzde bunlar: Yasama (Meclisin yasaları yapması) Yürütme (Hükümetin yasaları uygulaması) Yargı (Uygulamaların hukuka uygunluğunun denetlenmesi ve tarafsızca adaleti sağlanması faaliyetleridir. Bu güçlerin tümünün hükümet tarafından kullanılmasına diktatörlük denir.

60 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Özetle: Yasama: Toplumda geleceğe yönelik planları yapmak, ilkeler koymak, sosyal ilişkileri düzenleyecek hukuk kuralları oluşturmak ve günümüzde özellikle kanun yapma faaliyetleridir. Yürütme: Kanunları uygulama faaliyetidir. Yargı: Kanunların uygulanmasını denetlemek ve toplum içindeki uyuşmazlıkları çözme faaliyetidir.

61 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Demokrasi ise halkın iradesi doğrultusunda Yasama, yürütme ve yargı erklerini ayrı ayrı organlara vererek ve aynı zamanda üç organı karşılıklı birbirine denetleterek, yetkilerin kötüye kullanmasını engellemek, böylece hak ve hürriyetleri güvence altına almaktır. Bunun için eğitimle geliştirilmiş bir demokrasi kültürüne ihtiyaç vardır. Kötü niyetli ve “çoğunlukçu”bir iktidar, çeşitli politik hilelerle devlet idaresini kalıcı olarak ele geçirebilir. Nazi diktatörlüğü seçimle kurulmuştur.

62 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) DEĞİŞİKLİK PAKETİNDEN YALNIZCA BİR ÖRNEK: REJİM DÜŞMANLARININ VE BÖLÜCÜLERİN KÂBUSU OLAN ANAYASA MAHKEMESİ NE HALE GELİYOR?

63 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) A. Anayasa Mahkemesi (Bugünkü Yapı) 1. Kurulusu MADDE 146. – Anayasa Mahkemesi 11 asıl ve dört yedek üyeden kurulur. Cumhurbaşkanı, 2 asıl ve iki yedek üyeyi Yargıtay, 2 asıl ve bir yedek üyeyi Danıştay, 1 asıl üyeyi Askerî Yargıtay, 1 asıl üyeyi Askerî Yüksek idare Mahkemesi ve 1 asıl üyeyi Sayıştay genel kurullarınca kendi Başkan ve üyeleri arasından 1 asıl üyeyi ise Yükseköğretim Kurulunun kendi üyesi olmayan yükseköğretim kurumları öğretim üyeleri içinden göstereceği üç aday arasından; 3 asıl ve bir yedek üyeyi üst kademe yöneticileri ile avukatlar arasından seçer. (TOPLAM 11 Asil, 4 Yedek Üye)

64 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) MADDE 146. – Anayasa Mahkemesi 19 üyeden kurulur. Türkiye Büyük Millet Meclisi; 2 üyeyi Sayıstay’dan 1 üyeyi ise baro avukatları arasından Cumhurbaşkanı; 3 üyeyi Yargıtay’dan 2 üyeyi Danıştay’dan 1 üyeyi Askeri Yüksek idare Mahkemesi’nden 3 üyeyi Yükseköğretim Kurulunun kendi üyesi olmayan yükseköğretim kurumları öğretim üyeleri arasından 5 üyeyi üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar veya Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından; 2 üyeyi ise yüksek öğrenim görmüş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından seçer. DEĞİŞİKLİKTEN SONRA:

65 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) DİKKAT! BÖYLECE: Meclisin seçeceği 3 üye iktidar partisinin adamı olmakla kalmayacak Cumhurbaşkanı 3 üyeyi yandaş öğretim üyeleri arasından 5 üyeyi zaten kendilerince atanmış üst kademe yöneticileri, arasından; 2 üyeyi ise kendisine yakın yüksek öğrenim görmüş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından seçmekle Anayasa Mahkemesinde ezici üstünlük sağlayacak, geçmişte birkaç kez kapatma davalarıyla kendilerini üzmüş ve gelecekte Yüce Divan olarak kendilerini yargılama ihtimali bulunan bu kurumu 13 - 6 ele geçirmiş olacaklardır.

66 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Hatırlatalım: Yüksek yargıya atanan hakimler 65 yaşına kadar görev yapmaktadır.

67 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Bugün TBMM’nin duvarını süsleyen ve modern demokrasinin temel ilkesi olan “Egemenlik Ulusundur” sözü, Montesküyö’ye aittir. Anayasa hukukumuzun örnek aldığı Fransız İhtilali’nin fikir babalarından olan Montesküyö’nün “Ezeli tecrübe ile sabittir ki, gücü elinde bulunduran hem kim olsa, onu kötüye kullanmaya eğilimlidir. Bir sınırla karşılaşıncaya kadar da kötüye kullanmaya devam eder. Bu, insan olmanın bir zaafıdır. Güç ancak bir karşı güçle durdurulabilir.” Sözü anayasanın önemini anlatır.

68 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Anayasa, bir yönüyle vatandaşları, iktidar gücünün sahibi olan devlet kurumları karşısında baştan güvenceye almak üzere hazırlanan bir tür sözleşmedir. Diğer yönü ise iktidar organları olan Yasama Yürütme ve Yargı kurumları arasındaki ilişkileri tanzim etmektir. Demokratikleşme adı altında yapılan bir değişiklik paketinde daha çok kişi hak ve özgürlüklerinden söz edilmesi gerekmez mi?

69 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Gerekir… Peki öyleyse bu durum nedir? 80 satırı 420 satırı Referanduma sunulacak olan Anayasa değişikliği Paketinin yaklaşık 80 satırı kişi hak ve özgürlükleriyle ilgiliyken tam tamına 420 satırı Yüksek Yargı ile ilgilidir. Bağımsız Yargı bir ülkede Kuvvetler Ayrılığı prensibine göre hükümetin diktatörlüğe gitmesini, meclisin totaliterliğe kaymasını önleyen tarafsız bir demokrasiyi koruma gücüdür.

70 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Yüksek Yargıdan başlayarak yargının siyasallaşması halinde bugün İktidar partisinden ihale kapan, iş ayarlayan adamını bularak iş bitiren köşe dönen particiler, yarın adliyede de adaleti parti kanalıyla sağlamaya, hakimleri siyasi baskı altına alarak suçluyla suçsuzun yer değiştirmesine neden olacaklardır.

71 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Cumhuriyetin temel değerlerine karşı girişilen intikam savaşı, bu anayasa paketiyle basını, orduyu ve üniversiteyi aşmış adliye kapılarına kadar gelmiştir. Şu ifadeler kulağımıza hiç te yabancı değil: “Bugüne kadar CHP zihniyetinden çektik şimdi de onlar bizden çekecek” Şimdiye kadar onlar bizi fişledi şimdi de biz onları fişleyeceğiz.” Bu yaklaşım devlet adamlığına yakışmaz.

72 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Suret-i haktan görünerek Keselerini dolduranları Yalan söyleyip iftira atanları (Politikacıya yakışsa da Müslüman’a yakışmaz.) Kalıcı iktidar ve İran benzeri bir karşı devrimi sinsice gerçekleştirmek için sahte gündem yaratanları, Ailesine, komşusuna demokrat olmayıp, millete demokrasi havariliği yapanları, Önce Milletimize eğer millet uyanmazsa Allah’a havale ediyoruz BİZ MİLLETİMİZE HER ZAMAN GÜVENDİK…

73 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) Halkın intikamdan kinden çok önemli sorunları var. Bu fakirliği, ekonomik krizi işsizliği ve cinnet seviyesindeki ahlaki çöküntüyü nereye kadar örtbas edeceksiniz? Bu ayak oyunlarıyla sahte demokrasi referandumlarıyla nereye kadar gitmeyi düşünüyorsunuz? Milletvekillerine çığlık attıran etken acaba gerçekten demokrasi mi? Yoksa kurnaz toplum mühendisleriniz onlara yeniden seçilmek istiyorsanız sahte zaferlerle güçlü görünmeleri gerektiğini mi anlatmıştı gizli oturumlarda…

74 “Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) AZİZ TÜRK MİLLETİ SAPLA SAMANIN, DOĞRUYLA YANLIŞIN BİRBİRİNE KARIŞTIĞI, ŞIK AMBALAJLI BİR RÜŞVETE BENZEYEN BU REFERANDUMUN BİR AKP ZAFERİNE DÖNÜŞMESİNE İZİN VERME ELİNİ KALDIR DUR DE!.. HİZMETİN DAHA FAZLA GELDİĞİNİ, EĞİTİM VE İŞSİZLİK SORUNLARINA DAHA ÇOK ÇARE ARANDIĞINI GÖRECEKSİN. OYUN HAYSİYETİNDİR ONU NURLU SABAHLAR İÇİN BEKLET BÜYÜK SEÇİM YAKINDIR...


"“Adalet Devletin Temelidir.” Beylik oğulların köle, gelinlik kızların cariye olmasın diye… Bilgi sahibi olmalısın. (Bilge Kağan) AZİZ MİLLETİMİZ… Anayasa." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları