Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kene Kaynaklı En Yaygın Hastalık : LYME DİSEASE Lyme Disease, Borrelia türü bakteriler tarafından oluşturulan, ülkemizde yaygın olarak görülen Ixodes.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kene Kaynaklı En Yaygın Hastalık : LYME DİSEASE Lyme Disease, Borrelia türü bakteriler tarafından oluşturulan, ülkemizde yaygın olarak görülen Ixodes."— Sunum transkripti:

1

2 Kene Kaynaklı En Yaygın Hastalık : LYME DİSEASE

3 Lyme Disease, Borrelia türü bakteriler tarafından oluşturulan, ülkemizde yaygın olarak görülen Ixodes cinsi kenelerin bulaştırdığı, insanlarda da hastalık yapan zoonoz bir enfeksiyondur. IxodesBorrelia

4 Borrelia etkenleri; kenelerin çeşitli hayvanlardan (köpek, geyik, kemirgenler vb.) kan emmesi vasıtasıyla keneye bulaşırlar. Kenenin sindirim organlarında hastalık yapıcı formda beklerler.

5 KENELERİN YAŞAM SİKLUSU Kene Yumurtaları Larva Nimf Erişkin Riskli! Yüksek Riskli! Riskli!

6 Park, orman, piknik, av ve mesire yerlerinde herhangi bir sebeple bulunan veya götürülen sahipli ve sahipsiz köpeklere enfekte keneler kolayca tutunurlar. Sonrasında şehirlere, hatta evlerimize kadar köpeklerimiz vasıtasıyla fark edilmeden gelirler ve bizleri enfekte ederler. LYME; HEM KÖPEKLER HEM DE İNSANLAR İÇİN TEHLİKELİDİR!

7 Hastalık köpeklerde arthiritis, değişken topallık, intermittant ateş ve nörolojik bozukluklar, insanlarda bu belirtilerin yanısıra meningitis, encephalitis, kısmi yüz felci, deride bulls eye (erithema migrans) görünümü ve invalid man (geçersiz adam) sendromu ile ilerler.

8  Tedavisi ise çok zor ve uzun sürmektedir. Çoğu zaman hastalarda çeşitli hasarlar kalmaktadır.  İnsanlar için Lyme Hastalığından korunma amaçlı hiçbir uygulama yoktur.

9  Daha da ilginci; bu kenelerde Lyme Hast. etkeni olan Borrelia türlerine ait seropozitiflik %44’lere çıkmaktadır. Bu; Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile karşılaştırılamayacak kadar yüksek bir rakamdır. LYME DİSEASE NEDEN ÇOK ÖNEMLİDİR?  İstanbul’da kene tutması şikâyetiyle başvuran insanlardan toplanan yaklaşık 2500 kadar kenenin %60’a yakını hastalığın konakçısı olan Ixodidae familyasına ait kenelerdir.

10  Yapılan araştırmalara göre; köpeklerin Lyme’a yakalanıp, belirtileri göstermeden sadece taşıyıcı olabildiği tespit edilmiştir.  Dolayısıyla köpeğinizin üzerine tutunan bir kene, yaşam alanlarınıza girmekle kalmayıp köpeğinizde gizli seyreden Lyme enfeksiyonunu da size rahatlıkla bulaştırabilir.

11  Hastalığın yayılmasını önlemede en etkili yol hayvanların aşılanmasıdır.  12 haftalıktan itibaren köpeğinizi Biocan B ile düzenli aşılatarak enfeksiyona yakalanmadan önce önlem alır, Borrelia etkenlerinin biyolojik yaşam döngüsünü kesintiye uğratarak köpeğinizi ve tüm sevdiklerinizi koruyabilirsiniz. IxodesBorrelia

12  Son yıllarda bilim adamları; Lyme’a karşı aşılı hayvanları ısıran enfekte kenedeki Borrelia etkenlerinin, hayvandan gelen kandaki antikorlar vasıtasıyla nötralize olduğu ve kenenin bir sonraki konakçısına, hastalığı aktarma olasılığının düştüğü yönünde çalışmalar yapmaktadırlar.  Fakat bu nötralizasyonun sağlanması için de köpeklerimizin aşılanması gerekmektedir. Aşılama

13  Dolayısıyla hastalığı insanlarda da, köpeklerde de daha başlamadan önlemenin etkili tek yolu, köpeklerimizi BIOCAN B ile düzenli aşılamaktan geçmektedir. NE YAPILMALI?  İnsanlar için hastalığın oluşmasını önleyici bir uygulama veya aşılama mevcut değildir.  Ama şehirde yaşayan ve bizlerle birinci derecede temasta olan köpeklerimiz için koruyucu uygulama mümkündür.

14 Lyme hastalığı insanlara da geçebilen bir hastalık olduğundan zamanında yapılacak aşılama ile; köpekler korunur ve dolayısıyla köpekle yakın temasta bulunan sahipleri, bakıcıları ve hekimler de korunmuş olurlar.

15 Biocan B, içeriği ülkemiz için en uygun olan aşıdır : Avrupa ve Asya’da görülen, başta İstanbul olmak üzere ülkemizde patojen etken olarak varlığı saptanmış olan; Borrelia burgdorferi Borrelia garinii Borrelia afzelii gibi tipik suşları içeren, ülkemiz için uygunluğu ve etkinliği, resmi otoriteler tarafından yapılan çalışmalarla kanıtlanmış tek aşıdır. Biocan B NEDEN BIOCAN B?

16 Keyifli anlar, sağlıklı yarınlar için, köpeğinizi BIOCAN B ile aşılatın…

17 1. E.G Gulanber, A. Gulanber, R. Albayrak, N.G. Gulanber, E. Polat. ”Lyme Disease (Borreliosis) in a Saint Bernard Dog: First Clinical Case in Turkey”. Turk. J. Vet. Anim. Sci. 31(5): 367–369, 2007. 2. The Merck Veterinary Manual. 1986. 6th Ed. Merck&Co.Inc.New Jersey.USA 3. Prof.Dr.Ayşen GARGILI. İstanbul Üni. Veterinr Fak. Parazitoloji A.B.D. Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası Lyme Hastalığı Semineri. Mart 2009 4. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 2007 Yılı Raporu. 5. Z. Vatansever, A. Gargili, N. S. Aysul, G. Sengoz, A. Estrada-Peña.”Ticks biting humans in the urban area of Istanbul”. Parasitol Res (2008) 102:551–553. 6. E. S. Güner, N. Hashimato, N. Takada3, K. Kaneda, Y. Imai, T. Masuzawa. ”Türkiye’de Ixodes ricinus kenelerinden Borrelia burgdorferi sensu lato suşlarının ilk izolasyonu ve karakterizasyonu”. J.Med.Microbiol. 52 (2003), 807–813. 7. Keneler ve Kenelerle Bulaşan Hastalıklar. Prof.Dr.Ayşen GARGILI. İVHO Dergi. Eylül 2008 -1. KAYNAKLAR

18 Biocan B Sizi ve köpeğinizi Lyme’a karşı korur. TEŞEKKÜRLER…


"Kene Kaynaklı En Yaygın Hastalık : LYME DİSEASE Lyme Disease, Borrelia türü bakteriler tarafından oluşturulan, ülkemizde yaygın olarak görülen Ixodes." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları