Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bağımlılık bio-psiko-sosyal bir sorundur! Bağımlılık İnsan bio-psiko-sosyal bir varlıktır. Bağımlılığın biyolojik, psikolojik, sosyal boyutları vardır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bağımlılık bio-psiko-sosyal bir sorundur! Bağımlılık İnsan bio-psiko-sosyal bir varlıktır. Bağımlılığın biyolojik, psikolojik, sosyal boyutları vardır."— Sunum transkripti:

1

2

3 Bağımlılık bio-psiko-sosyal bir sorundur!

4 Bağımlılık İnsan bio-psiko-sosyal bir varlıktır. Bağımlılığın biyolojik, psikolojik, sosyal boyutları vardır. İşte bu yüzden bağımlılık; insanın “insan” olan her tarafına sızarak onu bozar!

5 bağımlı hale gelen bir insanın kaybedecekleri! Özerklik Özgüllük Özdenetim Özgüven Özgürlük İnsanoğlunun onurlu ve insani prensipler içerisinde yaşamasını sağlayan bu 5 özellik, bireyin herhangi bir maddeye bağımlı hale gelmesiyle birlikte değişime uğrar hatta yok olup gider!

6 Özerklik: Bir kişinin, bir topluluğun kendi uyacağı yasayı kendinin koyması!

7 Özgüllük: Bir türle ilgili, bir türe ilişkin.

8 Özdenetim: Daha önemli bir amaca ulaşabilmek için kişinin tepkilerini, davranışlarını veya başka amaca yönelme eğilimini denetleyip kısıtlaması.

9 Özgüven: insanın kendine güvenme duygusu.

10 Özgürlük: Herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya bağlı olmaksızın düşünme veya davranma, herhangi bir şarta bağlı olmama durumu.

11 Bağımlılık bir beyin hastalığıdır!

12 Şiddetli Uyuşturucu Kullanımı! Bireysel uyuşturucu kullanımı; kişinin kendi beden-akıl ve ruh sağlığına ŞİDDET uygulaması demektir! Kendine şiddet uygulayan bir bireyin toplum için şiddet oluşturması sürpriz değildir! Kendi sağlığını önemsizleştiren bir uyuşturucu kullanıcısı için, başka bir insanın sağlığının da bir önemi yoktur!

13 Şiddetli Uyuşturucu Kullanımı! Bu nedenlerle BAĞIMLILIK; şiddet olgusunu da açığa çıkaran, bulaşıcı bir beyin hastalığıdır! Bu nedenlerle BAĞIMLILIK; şiddet olgusunu da açığa çıkaran, bulaşıcı bir beyin hastalığıdır!

14 600 milyar dolarlık Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) tarafından yapılan açıklamaya göre, uyuşturucudan, yılda yaklaşık 600 milyar dolarlık “kara para” sağlanıyor. Bu para; çember içine kattığını geri çıkarmamak için her türlü şiddeti mubah görür! Bu para; Dünyadaki 184 ülkenin 163’ünün milli gelirinden yüksek bir paradır! Uyuşturucunun Şiddetli Artışı!

15 Bu para; karadır, pistir, şiddeti sever! Şiddetle çoğalır! Şiddetli çoğalır! Uyuşturucunun Şiddetli Artışı!

16 narkoterör! Ve bu paralar; Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de terör örgütlerinin bir numaralı finans kaynağıdır! “Bir kereden bir şey olmaz” diye kullanılan bu maddelere para verenlerin katkı yaptığı insanlar “hayırlı” insanlar değildir!

17 narkoterör! Bunu en iyi bilen ülke TÜRKİYE’dir! PKK’yı özgürlük savaşçısı sanarak (!) yıllardır destekleyen bir takım art niyetli ya da saf akıllı Avrupalılar, bu destekleri sonucunda kendi evlatlarının eroinman, esrarkeş olmalarını bizzat kendi elleri ile sağlamışlardır! Teröre destek veren herkes; Avrupa’da bağımlı sayısının artmasına, şiddetin ortaya çıkmasına, neden olmaktadır!

18 Uyuşturucu İçince Şiddet, Şiddetin İçinden Uyuşturucu Çıkar! Bağımlı olmanın maliyeti: Bir bağımlı, maddeye günde ortalama 50 TL X 30 gün = -1500 TL harcar! Bir süre sonra işsiz kalır, işsizliğin maliyeti ortalama -1000 TL, Geliri kalmadığı için, ailesi ya da çevresi tarafından harcama yapılır -1500 TL, Tedavi olmaya karar verirse, 1 tedavi masrafı ortalama -3000 TL,

19 Bağımlı olmanın maliyeti: Bağımlı olmanın maliyeti: “minimum 30 günlük hesap” -EVET- “-7000” TL Uyuşturucu İçince Şiddet, Şiddetin İçinden Uyuşturucu Çıkar!

20 Bağımlı olmanın maliyeti + + (artı) Uyuşturucu İçince Şiddet, Şiddetin İçinden Uyuşturucu Çıkar!

21 Bağımlı olmanın maliyeti SUÇ… Gasp Kapkaç Yankesicilik Hırsızlık Uyuşturucu satıcılığı Cinayet Trafik kazaları… Uyuşturucu İçince Şiddet, Şiddetin İçinden Uyuşturucu Çıkar!

22 Bağımlı olmamanın ya da ŞİDDETSİZLİĞİN maliyeti: HAYIR -HAYIR- “0” TL Uyuşturucu İçince Şiddet, Şiddetin İçinden Uyuşturucu Çıkar!

23 SON SÖZ: Uyuşturucudan ortaya çıkan şiddetin Everest’i “NARKOTERÖR” dür! Uyuşturucu İçince Şiddet, Şiddetin İçinden Uyuşturucu Çıkar!

24

25

26 ÇOCUĞUMUZU BAĞIMLILIK YAPICI MADDELERDEN UZAK TUTABİLİR MİYİZ?

27 MADDEYE BAŞLAMA SEBEPLERİ (1) SIKINTIDAN KURTULMAK İYİ HİSSETMEK SORUNLARI UNUTMAK VE RAHATLAMAK EĞLENMEK MERAK GİDERMEK

28 MADDEYE BAŞLAMA SEBEPLERİ (2) RİSK ALMAK ACILARINI DİNDİRMEK YETİŞKİN HİSSETMEK BAĞIMSIZLIK GRUBA AİT OLMAK HAVALI GÖRÜNMEK

29 İŞARETLER (???) biyolojik psikolojik davranışlar sosyal çevre

30 YAPILMASI GEREKENLER 3 AŞI SEVGİ İLGİ BİLGİ

31 İLETİŞİM DİNLEME MODEL OLUŞTURMA AİLE BİRLİĞİ/ DEĞERLER KENDİNE GÜVEN/ İYİ KENDİLİK HİSSİ SEVGİ

32 BİLGİLEN(DİR)ME - EĞİTİM KENDİ EĞİTİMİNİZ ÇOCUĞU BİLGİLENDİRME “HAYIR” DEMEYİ ÖĞRETMEK ALTERNETİF AKTİVİTELERE YÖNLENDİRMEK

33 DİĞER YAPILMASI GEREKENLER DİĞER EBEVEYNLERLE İLETİŞİM OKULDA AKTİF ROL

34 Uyuşturucu kullanan bireyin çevresi bir süre sonra tamamen değişir. Kendisi gibi kullanan kişilerle daha çok vakit geçirir. Çünkü içmeyenler bundan rahatsız olur, içmesine itiraz eder ya da içmeyen çevresi de ona katılır. Dolayısıyla bu durum bir zaman sonra çevresindeki herkesin bağımlı bireyler olmasıyla neticelenir. Öz bakım disiplini kaybolur. Kıyafetinden beden temizliğine kadar gözle görülür değişmeler olur. Normal zamanda harcadığı paranın üzerinde harcamalar ortaya çıkar. Daha önce hiç yalan söylemeyen çocuğunuzun yalanlarını yakalar ve bu yalanların sıklığının arttığını fark edersiniz. Bir takım para edecek özel eşyalarının ya da ev eşyalarının kaybolduğunu görürsünüz. Bir bireyin uyuşturucu bağımlısı olduğu nasıl anlaşılır?

35 Odasında daha çok vakit geçirir. Evde madde kullanacak safhaya gelmişse bunu ya odasında kapıyı kilitleyerek ya da banyo-tuvalette yapar. Öğrenci ise derslerinde başarısızlık başlar. İşe gidiyorsa iş disiplini bozulur. Evde olanlarla göz göze gelmemek için aile bireyleri ile daha az vakit geçirir. Tam olarak ebeveynlerin emin olmadığı dönemlerde kullandığını inkâr eder, kullandığı açığa çıkınca da ya önce “bırakmam için bana yardım edin” deyip bir süre daha “nasılsa biliyorlar” deyip fütursuzca içer veya gerçekten yardımı kabul eder. Bu safhada aile çocuğunun sorununu kabullenmeden ona yardım edemez. Çünkü bu safhada bağımlı birey çok iyi yalan söyler! Kullandığı maddeye göre vücudunda yaraların çıkması bir standart değildir. Kimi madde buna sebep olur kimi madde olmaz. Bir bireyin uyuşturucu bağımlısı olduğu nasıl anlaşılır?

36 Yakılarak kullanılan her madde bedende ve kıyafetlerde koku bırakır. Dumanlı her madde kullanımında gözlerde kızarıklıklar görülür. Uyuşturucu kullanıyor ise miskin tavırlar, uyarıcı madde kullanıyor ise anlamsız geçici enerji durumları gözlenir. Hayal gösterici maddeler ve etkisinde olunan hemen her madde kişinin uyanıkken, konuşurken aranızda olmadığı izlenimini çok rahat gözlemlemenizi sağlar. Tüm bu maddeler tek başına yeter-şart değildir! İyi bir gözlem, iyi bir iletişimle birleştirilmeden bu sorundan emin olmanız zordur… Bir bireyin uyuşturucu bağımlısı olduğu nasıl anlaşılır?

37

38 1- Bağırıp çağırmayın, “Bizi rezil ettin!” demeyin. Rezil olmanız mı, çocuğunuzu kazanmanız mı önemli? Her hangi bir hastalığa yakalandığında nasıl çözüm yolları arıyorsanız, aynı şekilde davarının. Çünkü bağımlılık bir hastalıktır, erken teşhis ve doğru yöntemlerle zorda olsa iyileştirilebilir. 2- Öfkeli davranıldığında tercih yapmak imkânsız hale gelir, sakinleşmeli ve öfke çocuğa yansıtılmamalıdır. ÇOCUĞUNUZUN MADDE KULLANDIĞINI ANLARSANIZ!

39 3- “Baban duyarsa Öldürür” tarzı bir davranış sergilenmemeli, sorun diğer yardımcı olacak insanlar ile paylaşılmalı, sorunun varlığı asla kapatılmaya çalışılmamalıdır. Tüm sorunlar gizlendikçe büyür, bu yüzden paylaşılmalıdır. Ayrıca bu zor anlarda sağlıklı karar vermek güçleşir. 4- Bu noktaya nasıl gelindiği, kullanılan maddeyle ilgili doğru bilgiler ve mücadele yolları öğrenilmelidir. 5- Çocuğunuzun sosyal çevresinin incelemeleri, sorunun kaynağını tespit etmeye çalışmalısınız, çünkü çocuğunuz tekrar sağlığına kavuştuğunda sorunun kaynağı varlığını devam ettiriyorsa ve yine oraya gitme ihtimali varsa ( ki bu ihtimal her zaman vardır), bu durum engellenmelidir. ÇOCUĞUNUZUN MADDE KULLANDIĞINI ANLARSANIZ!

40 6-Çocuğunuzun arkadaş ilişkilerini gözden geçirin, bu safhada arkadaş ilişkilerini gözden geçirmek geç kalınmış bir girişim olmakla birlikte, yapılması zorunludur. Maddenin ilk kimden ya da kimlerden geldiğinden emin olmak zorundasınız. 7- Çocuğunuzun uyuşturucu madde kullanmasının sebeplerinin arasında, sizinde eksik ve yanlış davranışlarınızın olduğunu göz ardı etmeyin, ki en önemli davranış maddesi burasıdır. Çünkü bu sorunun içerisine girmiş bir gencin yaşadıklarına sebep çoğu zaman, ilgisiz ve iletişimsiz anne ve babalardır. 8- Çocuğunuza kesinlikle kötü davranmayın, onu suçlamayın, suçlayarak, “iradesizsin” diyerek çözüm elde edilmez. Her zaman yanında destekçisi olduğunuzdan emin olmasın sağlayın. ÇOCUĞUNUZUN MADDE KULLANDIĞINI ANLARSANIZ!

41 9- Uzman bir profesyonele başvurun, tavsiyeleri doğrultusunda hareket edin, bu profesyonel, bağımlılık danışmanı, psikolog, psikiyatris ve bir polis olabilir. Herkes kendi alanı ile bilgilerini size iletebilir. Alınan bilgiler kullanılarak, önce maddeden arınmasına ve devamında madde ile tekrar buluşmasının önüne geçmesine çalışılır. 10- Çocuğunuzu sıkmadan, sevgi dolu ve şefkatli bir yaklaşımla ona daha fazla zaman ayırın, sevginizi ne eksik ne fazla olarak verin. Şımartıcı hareketler içerisinde bulunmayın. Her şartta seveceğinizden emin olsun. 11- Aile bağlarını gözden geçirip, sorunları gidererek, güçlendirmeye çalışın, samimi bir aile ortamında sorunlar tabii ki daha kolay ve hızlı çözülecektir. Anne ile baba arasında olan sorunlar çözülmeli, çocuğa yansıtılmamalıdır. Ama bunun yanında boşanma aşamasına gelmiş bir evlilik söz konusu ise, “çocuk için ayrılmamak” gibi bir zorunluluğun içerisine de girmemek gerekir, çünkü çocuklar samimiyet ile suniliği çok iyi ayırabilirler. Boşanmak, evlenmek kadar doğaldır. Bu durum çocuğa güzel bir şekilde anlatılar. Boşanma gerçekleştiğinde en büyük sorun anne ve baba görevlerinde de boşlanılmasıdır. İşte asıl bu sorun! Hala annesin, hala babasın. Bunu yerine getirmeye devam edersen, zaten hoş olmayan boşanma durumunun zararlı bir hale gelmesine izin vermemiş olursun. ÇOCUĞUNUZUN MADDE KULLANDIĞINI ANLARSANIZ!

42 Bağımlı bir çocuk Ana-Babası olmamak için ALTIN kurallar 1- Benim çocuğum asla yapmaz demeyin! 2- Burnunuzla odasında olabilecek farklı kokuları koklayın ama burnunuzu gereksiz yerlere sokmayın! 3- Özel eşyalarını karıştırmayın! Bunu yapıyorsanız iletişimsiz bir ebeveynsiniz demektir! 4- Eğer varsa -ki artık bebeklerde bile var- cep telefonunu da karıştırmayın ama cep telefonundan kimlerle konuştuğundan, mesajlaştığından emin olun! Karıştırmadan nasıl bilebilirim diyorsanız, örnek; telefonu alırken anlaşmayı baştan yapacaksınız ve faturanın ayrıntılı geleceğini kendisine söyleyeceksiniz. Buradan bir sonuca daha ulaşıyoruz, faturalı hat faturasızlara göre daha güvenlidir! 5- Bağımlılık olgusundaki hataları net olarak gördüm dediğinizde gördüklerinizin tümü geriye dönük hatalardır ve maalesef zaman makinesine sahip olmayan bizler için bu hataları düzeltmek o kadarda kolay değildir. Sağlıklı olan günübirlik değil her an tedbirli olmaktır!

43 6- Evde bilgisayar ve internet kullanımının kurallarını en baştan koyun, kuralların uygulanması kuralların iyi anlatılması ile doğru orantılıdır. 7- Çocuklarınızla aynı dili konuşmak zorunda değilsiniz ama onların dilini anlamak ve bilmek zorundasınız. Bu hem iletişiminizi hem de onların çoğu zaman bilinçli olarak şifrelemediklerini anlamanızı sağlayacaktır. Örnek; uyuşturucunun sokak ağzı ya da internetteki bazı terimler; chat, nick name, dalga-dümen gibi… 8- Çocuklarınıza her zaman sarılın bunu ara sıra yapan bir ebeveynseniz hem sevginizi gösteremiyorsunuz hem de üzerine dışarıdan sinecek kokularından bi-habersiniz demektir! 9- Çocuğunuzun kaçıncı sınıfa gittiğini bilmiyorsanız (!) en azından hangi okula gittiğini bilin! Bunu bilebilmenin en güzel yolu gittiği okulu ziyaret etmekten geçer! Yani çocuğunuzun okuluna gitmek demek notlarını öğrenmek demek değildir, okul ziyaretlerini altılı ganyana çevirmeyin… Bağımlı bir çocuk Ana-Babası olmamak için ALTIN kurallar

44 10- Okuldan kaçta çıkar, okulla ev arası ne kadar sürede gelinir? Yaya da olsa servisle de olsa bu süreyi bilmek zorundasınız! 11- Okulların önündeki uyuşturucu satan şehir efsanelerinden çok, okul içerisinde bulunan kullanıcı-bağımlı öğrencilerin varlığına inan. Çocuğunu korumak için sağlıklı olan budur! Yani çocuğunun arkadaşlıklarını bil! 12- Alkol kullanımı konusunda hoşgörülü olmak demek madde kullanmanın kapısını aralamak demektir. 13- Bağımlı bir çocuk sahibi olmamak için öncelikle kendi bağımlılıklarınızın farkına varın ve onları ortadan kaldırmak için gayret gösterin. Örnek; sigarayı bırakın! 14- Evlenmek kadar doğal olan ama iyi de bir şey olmayan boşanma durumu yaşanacaksa, böyle bir durumda sadece eşinizden boşanın. Anne ve babalıktan boşanmayın. 15- Boşanmış çiftlerseniz; çocuğunuzu futbol topuna çevirmeyin. Annedeyse, baba rahat, babadaysa anne rahat, böyle bir şeye izin vermeyin. Eşinize olan intikam duygularınızı çocuğunuz üzerinden yaşamayın! 16- Koşulsuz sevgiyle sevdiğinizi hissettirin. Tembel ve yaramaz bir çocukta sizin çocuğunuz bunu unutmayın! Bağımlı bir çocuk Ana-Babası olmamak için ALTIN kurallar

45 Arkadaş Ö zdeşlik Sanal Reklam Zaaf “ BEDAVA ”

46 Maddelerden kendimizi korumamız i ç in üç altın üç altın prensip!

47 “ İLA Ç KULLANMA(MA) PRENSİBİ ” “ SİGARA KULLANMA(MA) PRENSİBİ ” “ ALKOL KULLANMA(MA) PRENSİBİ ”

48 sigara Her ne kadar yasal olsa da, bağımlılık anlamında diğer maddelerden hi ç bir farkı yoktur!!!

49 B ü t ü n bağımlılık yapan maddelerin ilk ve en yaygın kullanılma y ö ntemi SİGARA iledir. Neden.!? Sigara i ç meyen birine sigara gibi bir şeyi ikram etmeniz m ü mk ü n değildir!

50 D ü nya Sağlık Ö rg ü t ü D ü nya ü zerinde g ü nde 6 trilyon adet sigara i ç ildiğini bildirmektedir. yine D ü nya Sağlık Ö rg ü t ü’ ne g ö re 3 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Her ne kadar A.B.D.'de sigara i ç me oranı d ü ş ü yor ise de gelişmekte olan d ü nya ü lkelerinde sigara kullanımı hızla artan bir trend g ö stermektedir. (WHO)

51 Sigara kullanıcılarının alkol ve madde kullanımına ge ç meye daha elverişli oldukları bildirilmektedir. Sigara kullanıcılarının alkol kullanma oranları % 12.6, yasa dışı madde kullanımı %13.6 olarak bildirilmektedir. Buna karşı sigara kullanmayanlarda alkol kullanma oranı % 2.7, yasa dışı madde kullanma oranları % 3 t ü r. Bu veriler, sigaranın diğer maddelere ge ç iş maddesi olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır.

52 Esrar kullananların % 100 ’ü sigara ile ilgili bir ilişki i ç erisinde olmak zorundadır! Yani sigara i ç ilmeden ESRAR i ç ilmez!

53 esrar Esrar ç ok şiddetli bir beyin zehridir, bilhassa zekaya etki eder. Bu y ü zden "zeka zehiri" de denilebilir. 2011 yılında 75 ton 700 kg. ESRAR yakalanmıştır! Son 5 yılda esrar suçu işleyen 121.429 kişiye adli işlem yapılmıştır!

54 Türkiye’de BONZAİ

55 Sentetik Kannabinoid = BONZAİ Esrar değildir! Esrar türevi hiç değildir! Doğal değildir! SENTETİKTİR! Ülkemizde henüz uyuşturucu madde kapsamına dâhil edilen bonzai ilk kez 2010 yılında polis kayıtlarına girmiştir.

56 Türkiye’de BONZAİ Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) 2011 Raporunda yer alan bilgiler şöyle; “Sokak dilinde bonzai olarak bilinen ve bonzai isimli ağacın yapraklarına emdirilen 1-naphthalenyl (1-pentyl-1H-indol-3yl) methanone veya diğer adıyla JWH-18 grubu sentetik kannabinoidler, esrar gibi yeşil renkli bitki kırıntılarından oluşmaktadır.” Bonzai maddesinin içeriği hakkında bilinmeyen muamma içeriği, bilinenden daha fazladır.

57 Türkiye’de BONZAİ KOM 2011 raporuna göre; Sentetik Kannabinoid = BONZAİ ile ilgili 2011 yılında 77 operasyon yapılmış ve bu operasyonlarda toplam 48 kg bonzai yakalanmıştır. Bonzai yakalamalarının büyük bölümü ülkemizin batı illerinde gerçekleşmiştir. "KOM 2011 raporu DİKKAT çekecek şu cümleyle; “Önümüzdeki süreçte ülkemizde Sentetik Kannabinoid=BONZAİ tüketiminin artabileceği değerlendirilmektedir.” vurgusu yapmıştır.

58 Türkiye’de ESRAR ESRAR en fazla üretilentüketilen yakalanan 2010 KOM Raporuna göre ESRAR 2010 yılında; Türkiye’de en fazla üretilen, tüketilen ve yakalanan uyuşturucu madde olmuştur! 31.197 kg. Türkiye genelinde2010 yılında 31.197 kg. esrar yakalanmıştır! 13.586 operasyon 28.625 kişi Bu esrarları elde etmek için 13.586 operasyon yapılmış ve toplam 28.625 kişi yakalanmıştır!

59

60 Esrar bağımlılık yapar mı? Sorular Oy Sayısı Oy Yüzdesi 1 Yapmaz diye biliyorum! 14%7 2 Kesinlikle yapar! 159%80 3 Kimyasal olmadığı için yapmaz! 6%3 4: Sigara gibi bir şeydir! 21%10 Katılımcı sayısı: 200 kişi

61 Maddeyi alabilmek için, önce mevcut parasını bitirir. Parasını bitiren kişi yakınlarını kandırmaya başlar. Yani yakınındaki insanları soyar. Günü kurtarma adına hırsızlık yapmaya başlar, parasını maddeye yatırır. Fuhuş yaparak bu işten kazanılan parayı maddeye harcar. Ayrıca insanlar bağımlı yapılarak, madde karşılığında zorla fuhşa zorlanırlar. Ve en önemlisi; Narkotik Atasözü: “HER İÇİCİ POTANSİYEL BİR SATICI ADAYIDIR!” Bu ne demek? Her içici para bulma uğruna etrafında ki bir insanı maddeyle tanıştırır. Maddeyle yeni tanışan bu insanın başka bir yerden satın alma imkanı yoktur. Yani yeni bir para kaynağı oluşturulmuş olur. Bağımlı olan kişi:

62 Bir kere denedim: Sadece 1 kere, yani 1 nefeslik 2-3 kere teneffüs etmek... Bunun sonucunda: Hoşuma gitti yada gitmedi denir. “Ama kimin ne yaşayacağını hiç kimse bilemez...”

63 Denedim: Birden fazla kereler (birkaç kere) denemek. Bunun sonucunda: Sanal keyif kişiyi etkiler ve kullanmaya “karar” verir. Diğer başkası bu safhada o sanalı yaşamadığı için kullanmamaya “karar” verir. “Ama kimin ne yaşayacağını hiç kimse bilemez...”

64 Bazen İçiyorum: Her zaman içilmez, arkadaş ortamında ikram edildiğinde, Uzatıldığında “BAZEN” içiyorum, denir. Geri çevrilmez. Bunun sonucunda: Tehlike net olarak başlamıştır. Görünen bu tehlike inkar edilir! “Yaşananlar belirginleşmeye başlar...”

65 Severim: Uzatıldığında geri çevirmez, teklifi bekler. Bu tip ihtimallerin olacağı ortamları kaçırmaz! Bunun sonucunda: Maddenin hayata girişi hızlı bir ivmeye girer. “Yaşattıkları ortadadır...”

66 Az Kullanıyorum: Kullanma kelimesi başladığında maddenin satın alınma CESARETİ gerçekleşmiş olur. Bunun sonucunda: Satın alınan yer bilindiği için kullanım sıklığı artar. “Ben bağımlı değilim...”

67 Kullanıyorum: Devamlı, belirli aralıklar ile kullanmaktır. Bu arada madde alacak çevresi de genişlemiştir. Bunun sonucunda: Maddenin alınmadığı anlar sıkıntı vermeye başlar. “Söylem devam eder; Ben bağımlı değilim, isteyince bırakırım...”

68 çok ö nemli bir ipucu! G ö zlere bakın!

69

70


"Bağımlılık bio-psiko-sosyal bir sorundur! Bağımlılık İnsan bio-psiko-sosyal bir varlıktır. Bağımlılığın biyolojik, psikolojik, sosyal boyutları vardır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları