Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ Öğr. Gör. Emine TUNÇEL Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ Öğr. Gör. Emine TUNÇEL Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu."— Sunum transkripti:

1 İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ Öğr. Gör. Emine TUNÇEL Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu

2 Neler Öğreneceğiz? Wordpress Yönetim Paneli 1. İlk Blog Yazınızı Yazın 2. Yazınıza Resim Eklemek 3. WordPress Ayarları  Genel  Yazma  Okuma  Tartışma  Ortam  Gizlilik  Kalıcı Bağlantılar  Çeşitli

3 WordPress Yönetim Paneli WordPress yönetim paneline giriş adresiniz her zaman www.siteadresiniz.com/wp-admin adresidir. www.siteadresiniz.com/wp-admin Wordpress admin paneline giriş yaptığınızda sizi Başlangıç adlı sayfa karşılar. Başlangıç sayfanızda Wordpress blog’unuzda olup bitenleri bir bakışta ön izlemenizi sağlayacak çeşitli modüller bulunur

4 WordPress Yönetim Paneli Yönetim panelinin sol tarafında çeşitli menüler bulunur.

5 WordPress Yönetim Paneli WordPress yönetim panelindeki menüler şunlardır: Başlangıç: Başlangıç ekranına gitmenizi ve Akismet’in spam koruma istatistiklerini görmenizi sağlar. (Akismet eklentisi, spam yorumları engelleyip, diğerlerinden ayıran ve spam yorumlarını topluca silmenizi sağlayan bir eklentidir.) Yazılar: Mevcut yazıları düzenlemenizi, yeni yazı eklemenizi, yazı etiketlerini ve kategorilerini düzenlemenizi sağlar. Ortam: Blog’unuza yüklediğiniz resim, video gibi medya dosyalarını yönetmenizi sağlayan kütüphaneye ulaşmanızı ve yeni dosyalar yüklemenizi sağlar. Sayfalar: Statik sayfaları düzenlemenizi ve yenilerini eklemenizi sağlar. Herhangi bir kategoriye bağlı olmayan ve sürekli sitenizde belli bir yerde bulunan site hakkında, şirket tarihçesi, iletişim gibi sayfalar Yorumlar: Blog’unuza gönderilen yorumları düzenlemenizi sağlar.

6 WordPress Yönetim Paneli WordPress yönetim panelindeki menüler şunlardır: Görünüm: Blog'unuzun temasını değiştirmenizi ve düzenlemenizi, bileşenleri yönetmenizi ve Wordpress tema dizininden yeni Tema yüklemenizi sağlar. Eklentiler: Yüklü eklentileri yönetmenizi, yeni eklenti yüklemenizi, eklentilerin kaynak kodlarını düzenlemenizi ve Akismet’i yapılandırmanızı sağlar. Kullanıcılar: Yazarları ve kullanıcıları yönetmenizi, yeni kullanıcı eklemenizi, ve profilinizi düzenlemenizi sağlar

7 WordPress Yönetim Paneli WordPress yönetim panelindeki menüler şunlardır: Araçlar: Press This aracına ulaşabilir, başka blog yazılımlarındaki yazılarınızı içe aktarabilir(import), Wordpress deki yazılarınızı dışa aktarabilir(Export) ve Wordpress’inizi otomatik olarak güncelleyebilirsiniz. Ayrıca kategorilerinizi etiketlere, ya da tam tersi bir dönüşüm işlemini uygulayabilirsiniz. Press This (Bas Bunu): İnternetten yazı, resim, video vb. yakalayarak hızlı ve kolay bir şekilde yazılarınızı oluşturmanızı sağlar. Ayarlar: WordPress sisteminizin ve çeşitli eklentilerinizin tüm yapılandırma ayarlarına ulaşmanızı sağlar.

8 İlk Yazınızı Yazın Wordpress’i yükledikten sonra sitenizi ziyaret ettiğinizde Merhaba Dünya başlıklı tek bir yazı olduğunu görürsünüz. Mevcut Blog'unuza ilk blog yazınızı girmek için öncelikle Merhaba Dünya başlıklı örnek yazıyı silin. Bunun için Yazılar menüsüne gidin ve silmek istediğiniz yazıyı seçip Toplu İşlemler listesinden Çöpe Taşı yı seçip Uygula düğmesine tıklayın.

9 İlk Yazınızı Yazın Blog’unuza yeni yazı eklemek için Yazılar menüsünün altındaki Yeni Yazı Ekle seçeneğine tıklayın. Yazınızı yazdığınız alan varsayılan olarak Görsel düzenleme modundadır. Html dilini biliyorsanız ve yazının html kodlarını düzenlemek isterseniz, yazınızı yazdığınız kutunun sağ üst köşesindeki Metin seçeneğini seçmelisiniz.

10 İlk Yazınızı Yazın Etiketler: Sağ taraftaki Etiketler bölümüne yazınızı tanımlayan anahtar kelimeleri girebilirsiniz. Bu bölümün doldurulması zorunlu değildir, ancak ziyaretçileriniziz benzer konulara etiketler aracılığıyla ulaşabilmesi için bu bölümü doldurmanız tavsiye edilir. Bir yazının birden fazla etiketi varsa etiketler arasında virgül kullanılmalıdır. Örnek olarak Windows 7 ile ilgili bir yazınız etiketi Windows 7, işletim sistemi olabilir. Etiketleri yazarken, WordPress daha önce kullandığınız etiketleri otomatik olarak önerecektir. Daha sonra blog’unuzu ziyaret eden kullanıcılar örneğin işletim sistemi etiketine tıkladığında o etiketle yazdığınız tüm yazılara erişebilecektir.

11 İlk Yazınızı Yazın Kategoriler: blog yazılarınızı yazdığınız konulardır. Örneğin bir haber blog’unda Ekonomi, Spor, Magazin, Son Dakika gibi kategoriler olabilir. Varsayılan olarak blog’unuzda sadece Genel adında bir kategori mevcuttur. Yazılar menüsünün altındaki Kategoriler seçeneğine tıklayarak yeni kategoriler ekleyebilirsiniz. Bir yazı için birden fazla kategori seçebilirsiniz.

12 İlk Yazınızı Yazın Yayımla: Bu kutunun hemen altındaki Taslak Olarak Kaydet komutu yazınızı taslak olarak kaydetmeye yarar. Taslak yazılar blog’unuzda yayınlanmaz, siz onları düzenleyip yayımlayana kadar yönetim panelinizde bekler. Önizleme düğmesi ile yazdığınız yazının blog tasarımınız içinde nasıl görüntülendiğine bakabilirsiniz. Durum: Durum ayarı varsayılan olarak taslaktır. Yazınızın durumunu İnceleme Bekliyor olarak kaydederseniz bir yöneticinin yazıyı inceleyip yayımlaması gerekir.

13 İlk Yazınızı Yazın Görünürlük: Varsayılan seçeneği Herkese Açık’tır. Yayınlanacak yazı herkese açıktır. Bu yazıyı ana sayfada sabitle seçeneğini işaretlerseniz, yazı üzerine yeni yazılar eklense dahi daima ana sayfanızın ilk sırasında görünür. Parola koruma seçeneğini seçerseniz, yazıyı yalnızca belirlediğiniz parolayı girenler okuyabilir. Özel’i seçerseniz yazıyı yalnızca blog editörleri ve yöneticileri görebilir.

14 İlk Yazınızı Yazın Hemen Yayınla: Varsayılan olarak Yayımla düğmesine tıkladığınız anda yazı yayına girer. Ancak bu ayarı değiştirerek yayımlanma tarihini ve saatini kendiniz belirleyebilirsiniz. Not: WordPress ’in çok faydalı bir otomatik kaydetme özelliği vardır. WordPress de yazmakta olduğunuz yazılar 60 saniye de bir taslak olarak kaydedilir. Böylece bir yazı yazarken yanlışlıkla tarayıcınızı ya da bilgisayarınızı kapatırsanız, yönetim paneline tekrar girdiğinizde Taslaklar başlığı altından yazınızı bulup en az kayıpla yazmaya devam edebilirsiniz

15 Yazınıza Resim Eklemek Yazı Ekleme penceresinde yazınızı yazdığınız kutunun sol üstünde bulunan Ortam Ekle komutunu vererek yazılarınıza resim ekleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdan seçtiğiniz resimleri sunucuya gönderdikten sonra sağ tarafta resim özelliklerini ayarlayabileceğiniz bir bölüm açılır. Resme ait şu özellikleri düzenleyebilirsiniz: Başlık: Resminizin başlığını yazın. Alt Yazı: Resmin alt yazısı olarak görüntülenmesini istediğiniz metni yazın. Boş bırakılabilir. Alternatif Metin: Resmin yüklenmemesi durumunda görüntülenmesini istediğiniz metni girin. Tanım: Resmin açıklamasını yazın. Boş bırakılabilir.

16 Yazınıza Resim Eklemek Resme ait şu özellikleri düzenleyebilirsiniz: Hizalama: Eklenen resmin yazının neresine hizalanacağını belirler. Bağlantı: Resmin linkleneceği adresi belirler. Hiçbirini seçerseniz resme herhangi bir link verilmez. Ortam dosyasını seçerseniz resmin tam boyutuna link verilir. Ek Sayfasını seçerseniz resmin eklendiği yazı sayfasına link verilir. Özel adresi seçerseniz belirlediğiniz url adresine link verilir. Boyut: Resmin blog yazısı içinde görünecek boyutunu belirler. Resmin tüm özellikleri belirlendikten sonra Yazıya Ekle düğmesine tıklanır.

17 WordPress Ayarları WordPress’in yapılandırma ayarları sol taraftaki Ayarlar bölümünden yapılır. Bu menü şu alt başlıklardan oluşmaktadır: Genel Yazma Okuma Tartışma Ortam Kalıcı Bağlantılar

18 WordPress Ayarları 1.Genel: Blog'unuz ile ilgili en temel ayarlar bu bölümden yapılır. Site Başlığı: Kurulum esnasında belirlediğiniz site başlığınızı dilerseniz buradan değiştirebilirsiniz. Slogan: Varsayılan olarak Bir başka WordPress sitesi olarak gelen sloganı kendi bloğunuzu tanımlayan kısa bir cümle ile değiştirmeyi ihmal etmeyin. WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi (URL): Bu alanlar otomatik olarak doldurulmuş olacaktır. Blog’unuzu başka bir adrese ya da klasöre taşımanız gerekirse bu ayarları değiştirmeniz gerekir. Üyelik: Blog’unuza isteyen herkesin kaydolmasına izin vermek isterseniz bu seçeneği işaretleyin.

19 WordPress Ayarları 1.Genel: Blog'unuz ile ilgili en temel ayarlar bu bölümden yapılır. Yeni Kullanıcının Varsayılan rolü: Blog’unuza yeni kaydolan kullanıcılara atanacak rolü belirler. Varsayılan seçenek Abone’dir. Zaman Dilimi: İstanbul olarak belirleyin. Tarih Biçim-Zaman Biçimi: Bu ayarlar Türkiye için uygun olduğundan değiştirmenize gerek yoktur.

20 WordPress Ayarları 2.Yazma : Varsayılan Yazı Biçimi: Yazılan yazıların varsayılan olarak hangi kategoriye ekleneceğini belirler. Varsayılan kategori Geneldir. Varsayılan Yazı Biçimi: Standart olarak gelir. Değişmenize gerek yok. E-Posta ile Yazma: Bilgilerini kaydettiğiniz e-posta adresinden e-posta göndererek blog’unuza yazı eklenmesini sağlayabilirsiniz. Servisleri Güncelle: Güncelleme servisleri, blog’unuzu güncellediğinizi insanlara ve arama motorlarına otomatik olarak haber veren araçlardır. Bunlardan en popüleri olan Ping0Matic WordPress’inize varsayılan olarak ekli gelir. Kullanabileceğiniz diğer güncelleme servislerinin listesini http://codex.wordpress.org/Update_Services adresinde bulabilirsiniz.http://codex.wordpress.org/Update_Services

21 WordPress Ayarları 3. Okuma : Ön Sayfa Görünümleri : En Son Yazılarınızı seçerseniz Blog'unuzun ana sayfasında son eklenen yazılar görünür. Sabit Sayfayı seçerseniz daha önce hazırladığınız statik sayfalardan birini ana sayfanızda görüntüleyebilirsiniz. En fazla gösterilecek blog sayfası adedi: Ana sayfanızda kaç yazı gösterileceğini buradan ayarlayabilirsiniz. Beslemelerde gösterilecek en güncel kayıt adedi: RSS beslemenizde kaç yazı gösterileceğini buradan ayarlayabilirsiniz. Her yazı için, göster: RSS beslemenizde yazıların özetinin mi yoksa tamamının mı gösterileceğini ayarlayabilirsiniz.

22 WordPress Ayarları 4. Tartışma : Bu bölümde yorumlar ile ilgili bir çok detaylı ayar bulunmaktadır. Bu ayarlar sayesinde blog yazılarınıza yapılan yorumları istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Buradaki ayarlardan bazıları: Yorum el ile onaylamalı seçeneğini seçerseniz bütün yorumların yayımlanmadan önce sizin tarafınızdan elle onaylanması gerekir. Onaylanması gereken yorumlar e-posta adresinize gelecektir. Yorum yazanın önceden onaylanmış bir yorumu olmalı seçeneği işaretli ise yorum yazan kişinin daha önceden onaylanmış bir yorumu varsa yeni yorumları otomatik olarak yayımlanır.

23 WordPress Ayarları 4. Tartışma : Bu bölümde yorumlar ile ilgili bir çok detaylı ayar bulunmaktadır. Bu ayarlar sayesinde blog yazılarınıza yapılan yorumları istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Buradaki ayarlardan bazıları: Yorum Denetimi kutusuna yazdığınız kelimeler eğer bir yorumun içeriğinde, isminde, e-posta adresinde ya da IP adresinde geçerse o yorum denetleme kuyruğuna alınır. Yorumlar için Kara Liste kutusuna girilen kelimeleri içeren yorumlar otomatik olarak istenmeyen olarak kaydedilir.

24 WordPress Ayarları 4. Tartışma : Wordpress de ön tanımlı olarak Gravatar desteği vardır. www.gravatar.com adresine avatarını kaydeden kişilerin avatarları sizin blog’nuzda da otomatik olarak görünür. www.gravatar.com Avatar görünümü ayarından avatarları göstermek isteyip istemediğinizi ayarlayabilirsiniz.

25 WordPress Ayarları 5. Ortam : Yazınıza resim eklerken eklenen resmin küçük, orta, büyük ve orijinal boyut olmak üzere kopyaları oluşturulur ve bu kopyalardan istediğiniz boyutta olanı yazınıza ekleyebilirsiniz. Oluşturulacak olan resim kopyalarının boyutlarını da bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

26 WordPress Ayarları 6. Kalıcı Bağlantılar : Bu bölüm sitenize ait url adreslerini özelleştirebileceğiniz ayarları içerir. Düz seçeneğini seçerseniz sitenize ait URL biçimi http://examplesite.byethost4.com/?p=123 şeklinde olacaktır. Bu seçeneği kullandığınız zaman arama motorları site linkinizi yukarıdaki gibi görecektir ki, seo açısından sitenize bir faydası bulunmamaktadır ve tercih edilen bir seçenek değildir.http://examplesite.byethost4.com/?p=123

27 WordPress Ayarları 6. Kalıcı Bağlantılar : Bu bölüm sitenize ait url adreslerini özelleştirebileceğiniz ayarları içerir. Gün ve İsim seçeneğini seçerseniz sitenize ait URL biçimi http://examplesite.byethost4.com/2016/04/28/ornek-yazi/ şeklinde olacaktır. Bu seçenek içeriğini aylık şekilde kategorize eden siteler için tercih edilebilir http://examplesite.byethost4.com/2016/04/28/ornek-yazi Bu seçeneği seçtiğiniz zaman sayfanızın SEO’sunu arttırmak için alttaki Özel Yapı bölümünden yine beliren kodun sonundaki / işaretini silerek.html tagını ekleyin.

28 WordPress Ayarları 6. Kalıcı Bağlantılar : Bu bölüm sitenize ait url adreslerini özelleştirebileceğiniz ayarları içerir. Ay ve İsim seçeneğini seçerseniz sitenize ait URL biçimi http://examplesite.byethost4.com/2016/04/ornek-yazi/ şeklinde olacaktır. Bu seçenek haber siteleri ve yayınlandığı içeriğin tarihinin önemli olduğu siteler için tercih edilebilecek bir seçenektir. http://examplesite.byethost4.com/2016/04/ornek-yazi Bu seçeneği seçtiğiniz zaman alttaki Özel Yapı bölümünde /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/ şeklinde bir kod belirecektir. Bu kodu /%year%/%monthnum%/%day%/%postname%.html şeklinde düzenlemeniz sizin faydanıza olacaktır. Çünkü bu kalıcı bağlantının sonunda.html tagı sitenizin sayfasının tekil bir sayfa olduğunu gösterir ve SEO açısından bir çok getirisi bulunmaktadır. (eğer URL adresinizin sonu / ile bitiyorsa domain adresi dışındaki kısım arama motorları tarafından bir klasör olarak algılanır ve dolayısıyla bir kategori şeklinde tanımlanır. )

29 WordPress Ayarları 6. Kalıcı Bağlantılar : Bu bölüm sitenize ait url adreslerini özelleştirebileceğiniz ayarları içerir. Sayısal seçeneğini çok kullanışlı bir seçenek değildir. Tavsiye edilmez

30 WordPress Ayarları 6. Kalıcı Bağlantılar : Bu bölüm sitenize ait url adreslerini özelleştirebileceğiniz ayarları içerir. Yazı İsmi seçeneğini seçtiğiniz zaman sitenizin URL adresleri http://examplesite.byethost4.com/ornek-yazi/ şeklinde olacaktır. http://examplesite.byethost4.com/ornek-yazi/ Sitenizde kategori bulunmuyor ise tercih edilmesi gereken seçenektir. Fakat yine Özel Yapı bölümünde beliren kodun sonundaki / silinerek.html tagi eklenmelidir.

31 WordPress Ayarları 6. Kalıcı Bağlantılar : Bu bölüm sitenize ait url adreslerini özelleştirebileceğiniz ayarları içerir. Özel Yapı: Sitenizin SEO’sunu en çok arttıracak ve sitenizin kalıcı bağlantılarını en iyi şekilde düzenleyebileceğiniz seçenektir. Burada kullanılabilecek kodlar: %year% : Hangi yılda yayınlandığını gösterir: Örn: 2016 %monthnum% Hangi ay da yayınlandığını gösterir. Örn: 04 %day% : Hangi gün yayınlandığını gösterir. Örn: 24

32 WordPress Ayarları 6. Kalıcı Bağlantılar : Bu bölüm sitenize ait url adreslerini özelleştirebileceğiniz ayarları içerir. %hour% : Hangi saatte yayınlandığı gösterir. Örn: 18 %minute% : Hangi dakika da yayınlandığını gösterir. Örn: 59 %second%: Hangi saniyede yayınlandığını gösterir. Örn: 15

33 WordPress Ayarları 6. Kalıcı Bağlantılar : Bu bölüm sitenize ait url adreslerini özelleştirebileceğiniz ayarları içerir. %post_id% Yazının tekil kimliğini gösterir. Örn: 123 %postname% : Yazı eklerken seçilen kısa url yi gösterir.. Örn: Beklenen bahar indirimi geldi başlıklı bir yazı için beklenen-bahar-indirimi-geldi şeklinde gösterir. %second%: Hangi saniyede yayınlandığını gösterir. Örn: 15 %category%: Yazının bulunduğu id numarası küçük olan kategoriyi gösterir. %author%: Yazar ismini gösterir.


"İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ Öğr. Gör. Emine TUNÇEL Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları