Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“CERTURK “MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU TARAFINDAN YETKİLENDİRİLMİŞ BELGELENDİRME KURULUŞUDUR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“CERTURK “MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU TARAFINDAN YETKİLENDİRİLMİŞ BELGELENDİRME KURULUŞUDUR."— Sunum transkripti:

1 “CERTURK “MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU TARAFINDAN YETKİLENDİRİLMİŞ BELGELENDİRME KURULUŞUDUR.

2 MYK BELGELERİ TEHLİKELİ İŞLER KAPSAMININ NERESİNDE? MYK Belgeleri, 5544 SAYILI KANUNA 23.04.2015 TARİHİNDE EKLENEN EK MADDE (1) GEREĞİNCE TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDEN OLUP MYK TARAFINDAN STANDARDI YAYIMLANMIŞ OLAN VE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINCA YAYIMLANAN TEBLİĞLERDE YER ALAN MESLEKLERDE MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLU HALA GETİRİLMİŞTİR.

3 5544 SAYILI KANUN EK MADDE 1 DE NE YAZMAKTADIR? TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE KURUMCA YAYIMLANAN VE BAKANLIKÇA ÇIKARILACAK TEBLİĞLERDE BELİRTİLEN MESLEKLERDE, TEBLİĞİN YAYIM TARİHİNDEN İTİBAREN 12 AY SONRA BU KANUNDA DÜZENLENEN ESASLARA GÖRE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNE SAHİP OLMAYAN KİŞİLER ÇALIŞTIRILAMAZ

4 TEBLİĞDE BELİRTİLEN (40 MESLEK) MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALMASI GEREKEN MESLEKLER NELERDİR?

5 Ahşap Kalıpçı Alçı Levha Uygulayıcısı Alçı Sıva Uygulayıcısı Alüminyum Kaynakçısı Bacacı SEVİYE 3 Bacacı SEVİYE 4 Betonarme Demircisi Betoncu Çelik Kaynakçısı Direnç Kaynak Ayarcısı Doğal Gaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı Doğal Gaz Isıtma Ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli Doğal Gaz Işletme Bakım Operatörü Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı- SEVİYE3 Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı- SEVİYE4 Duvarcı Endüstriyel Boru Montajcısı Hidrolik – Pnömatikçi-SEVİYE4 Hidrolik – Pnömatikçi-SEVİYE5 Isı Yalıtımcısı Isıtma Ve Doğal Gaz Iç Tesisat Yapım Personeli Inşaat Boyacısı Iskele Kurulum Elemanı Kaynak Operatörü Makine Bakımcı-SEVİYE3 Makine Bakımcı-SEVİYE4 Makine Bakımcı-SEVİYE5 Otomotiv Elektromekanikçisi Otomotiv Mekanikçisi Otomotiv Montajcısı Otomotiv Sac Ve Gövde Kaynakçısı Panel Kalıpçı Plastik Kaynakçısı Seramik Karo Kaplamacısı Ses Yalıtımcısı Sıvacı Su Yalıtımcısı Tünel Kalıpçı Yangın Yalıtımcısı

6 TEBLİĞE GÖRE SON TARİH NE ZAMAN? KİŞİLER 25.05.2016 TARİHİNDEN SONRA YUKARIDAKİ MESLEKLERDE ARTIK BELGESİZ ÇALIŞTIRILAMAZ AKSİ TAKTİRDE KİŞİ BAŞI 527 TL PARA CEZASI UYGULANIR

7 SINAV VE BELGELENDİRME ÜCRETLERİNDE DEVLET KATKISI OLACAK MI SÜRESİ VAR MI? KİŞİLERİN SINAVDA BAŞARILI OLMASI KOŞULUYLA; 31.12.2017 TARİHİNE KADAR BELGE + SINAV ÜCRETİNİN TAMAMI 01.01.2018 – 31.12.2019 TARİHLERİ ARASINDA İSE BELGE + SINAV ÜCRETİNİN YARISI İŞSİZLİK FONUNDAN KARŞILANACAKTIR.

8 KİŞİLER DEVLET KATKISINDAN KAÇ KEZ YARARLANABİLİR? KİŞİLER YALNIZCA SINAVDAN BAŞARILI OLMALARI HALİNDE BİR KEZ BU HAKTAN FAYDALANABİLİR. DİĞER TARAFTAN KİŞİ BİR ÜST SEVİYEDE YENİ BİR BELGE ALMAK İSTERSE YADA FARKLIBİR BRANŞTAN BELGE ALMAK İSTERSE YİNE BU KİŞİN BELGESİ AB FONUNDAN KARŞILANACAK OLUP BUDA ÜCRETSİZ OLACAKTIR. ÖRNEK: ÇELİK KAYNAKÇI, 2. BELGEYİ ALÜMİNYUM KAYNAKTAN ALABİLİR.

9 ÖRNEK OLARAK ; KAYNAKÇI SINAVI İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLİYOR? BİZE BAŞVURU YAPTIĞINIZDA İLK AŞAMADA MYK SINAV ID NO’SU İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR TARAFINIZA GÖNDERİLECEKTİR. EVRAKLAR DOLDURULUP, SINAV ÜCRETİ FİRMAMIZA YATIRILDIKTAN SONRA SINAV TARİHİNİ MYK PORTALINA YAPACAĞIMIZ GİRİŞ İLE BELİRLEYECEĞİZ. SINAV GÜNÜ ÖNCELİKLE TEST USULÜ SINAV YAPILIR. BU SINAVDAN PERSONELİN MİN. 60 ALMASI GEREKMEKTEDİR. TEST AYNI GÜN OKUNUR VE NETİCESİNDE 60 ÜZERİ PUAN ALANLAR PRATİK KAYNAK SINAVINA TABİ TUTULUR. SINAVDAN BAŞARILI OLAN PERSONELE AİT BİLGİLER TARAFIMIZDAN MYK YA BİLDİRİLİR. BU BİLDİRİM SONRASINDA 3 HAFTA İÇERİSİNDE BAKANLIKÇA BASILAN MYK BELGELERİ FİRMAMIZA ULAŞIR. BU ESNADA SINAV ÜCRETİ SINAVA GİREN KİŞİLERİN HESABINA YATIRILIR. DAHA SONRA FİRMAMIZA GELEN BELGELER, FİRMANIZA KARGO YOLU İLE GÖNDERİLİR.

10 SINAV ÜCRETİ NE KADAR? ÖRNEĞİN KAYNAKÇI PERSONELİNİN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALMASI İÇİN; SINAV ÜCRETİ TOPLAM 500TL DİR. BU ÜCRET KİŞİLERİN SINAVDA BAŞARILI OLMASI DURUMUNDA ÜCRETİN TAMAMI İŞSİZLİK FONUNDAN KARŞILANMAKTADIR. YANİ KİŞİLERE VE FİRMALARA HERHANGİ BİR MALİ KÜLFET GETİRMEMEKTEDİR. AYRINTILI DİĞER FİYATLARI www.certurk.com dan ücretler kısmından görebilirsiniz.www.certurk.com

11 DEVLETİN BAŞKA TEŞVİĞİ VAR MI? EVET VAR 6111 SAYILI KANUNA GÖRE Çalışmakta İken Mesleki Yeterlik Belgesi Alanlar İle İşgücü 2. Yetiştirme Kurslarını Bitirenler Yönünden; Sigortalının çalışmakta iken 01.03.2011 ila 31.12.2020 tarihleri arasında mesleki yeterlik belgesini alması durumunda, on iki ay süreyle, Firma yeni bir elemanı alırken MYK belgeli olarak işe alırsa 48 Ay süreyle belirlenen prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacaktır.

12 MESLEKİ EĞİTİM BELGELERİ GEÇERLİ OLACAK MI? TEBLİĞLER İLE BELİRTİLEN MESLEKLERDE MESLEKİ EĞİTİM BELGELERİ TEBLİĞ TARİHİNDEN İTİBAREN 12 AY SONRA ARTIK GEÇERLİ OLMAYACAKTIR. (Son Tarih Mayıs 2016 ) ANCAK TEBLİĞ DIŞI MESLEKLERDE GEÇERLİLİĞİ DEVAM ETMEKTEDİR.

13 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ..


"“CERTURK “MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU TARAFINDAN YETKİLENDİRİLMİŞ BELGELENDİRME KURULUŞUDUR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları