Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİLOVASİ TEKNİK LİSE VE Ç.P.L YEREL AĞLAR ÖĞRTMEN= KÜRŞAT KUŞ =

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİLOVASİ TEKNİK LİSE VE Ç.P.L YEREL AĞLAR ÖĞRTMEN= KÜRŞAT KUŞ ="— Sunum transkripti:

1 DİLOVASİ TEKNİK LİSE VE Ç.P.L YEREL AĞLAR ÖĞRTMEN= KÜRŞAT KUŞ E-mail= dilovasi10-tl@hotmail.comdilovasi10-tl@hotmail.com www.dilovasi10-tl.tr.gg

2 Birden fazla bilgisayar arasında iletişim kurmanın 3 yolu. 1.kablolu network – ethernet 2.seri ve paralel port üzerinden 3.kablosuz net work

3 Kısaca değinirsek… Diğer iletişim yöntemlerine göre; hız, mesafe, uyumluluk, fiyat, genişletilebilirlik açısından en iyi sonuç; kablolu network ethernet ile sağlanmakta. İletişimin en kolay ve ucuz olarak gerçekleştirilebildiği seri veya paralel port ile bağladığınızda hız, mesafe sorunlarının yanında ortama 3. bir bilgisayarı ekleyemiyoruz. Kablosuz network günümüzde hala pahalı. Ayrıca standartlar ileriye yönelik olarak gelişimlerini sürdürmekte. Fakat kablo derdi olmaması, uygun ekipmanlarla iki bilgisayar arasındaki iletişim mesafesi kilometrelerle ifade edilebiliyor olması önemli avantajları.

4 Bilgisayarlar arasında kolay, hızlı ve ucuz iletişim kurmanın yolu kablolu network – ethernet dir.

5 kablolu network bağlantı kurmanın çeşitli yolları var. ikisini ele alacağız: 1.10/100 Mbps (Mega bit per second / saniyede 10 veya 100 milyon bit) hızında crossover / çapraz bağlantı. Bu tipte bir bağlantı, sadece 2 bilgisayar veya cihaz arasında gerçekleştirilebilir.Her bilgisayarda bir network kartı (ethernet) takılmış ve sürücülerinin doğru yüklenmiş olması gerekiyor. 2.10/100 Mbps hub veya switch kullanarak 2 ya da daha fazla bilgisayar ve cihazlar (network ara yüzüne sahip modemler, yazıcılar gibi) ile oluşturulacak olan network yapısı. Standar bağlantı

6 Çapraz ve standart network bağlantı tipi ile ilgili ne tür malzemelere ve cihazlara gerek duyulduğu, bağlantı tiplerine ait diğer özelliklerin bulunduğu tablo.

7 crossover / çapraz bağlantı

8 crossover / çapraz bağlantı için 1.İki bilgisayar 2.Kullanılacak olan kablolar; Category 5 veya kısaca CAT5 olarak adlandırılan 10/100 Mbps hızına uygun üretilmiş kablo. Bu tipte alacağınız bir kabloyu sıyırırsanız 4 tane sarmal çift (twisted pair) ile karşılaşacaksınız. Bu sarmal çiftler çeşitli renklerde renklendirilmiş durumdadırlar. 3.RC45 soket 4.Bu sarmal çiftleri uygun bir biçimde RJ45 soketlerine sokup basabilmeniz için bir basma aparatına (crimp tool) ihtiyacınız var.

9 basma aparatı-RC45 kablo ucu-RC45 e ait pin sıralaması

10 5. Her bilgisayarda Ethernet yani ağ kartı (fiyatı 10$ civarında),bulunmalı Bu tip kartların çoğu anakart üzerinde yer alan PCI yuvalarına takılabilir, modeline göre 10/100/1000 Mbps hızlarında çalışabilir. Kartınızı boş bir PCI yuvasına takın, bilgisayarınızı açın ve kartınızın sürücülerini tanıtın. Gerçi, yeni sürüm Windows ve Linux işletim sistemleri kartınızı otomatik olarak tanıyıp, sürücülerini yükleyecektir. Günümüzde notbooklar da anakartlar üzerlerinde bir ethernet kontrolcüsü ile birlikte geliyor. Ayrıca PCMCIA(sadece notbooklarda) olan genişleme yuvası, USB ethernet kartları,yüksek fiyatlı, kaliteli olarak bulunmakta.

11 Crossover kablonun hazırlanışı: 1. 1.m CAT5 kablo ve iki tane RJ45 erkek soketlerimizi alalım. 2. Basma aparatınızın üzerinde kablo sıyırmak için kısımlar varsa onu kullanarak, kabloların uçlarını uygun bir biçimde açıyoruz. Bu uzunluk 1.2 - 1.4 cm. civarında seçilirse kablo düzgün biçimde sıkışacaktır. Aksi takdirde RJ45’ in kabloyu sıkıştırıp, çıkmasını engelleyecek olan kısım kablonuzu tam olarak kavrayamaz.

12 3. Kablonun bir ucundaki Sarmal çiftleri şekildeki renk sırasıyla dizelim. 568A standartına göre dizilim

13 4. Kablonun RJ45 içerisindeki yerleşimini düzgünce yaptıktan sonra basma aparatımızı kullanarak sağlam bir biçimde kablomuzun bir ucunu RJ45’ e sabitleyelim.

14

15 5. Çapraz bağlantıda Kablonun RJ45 içerisindeki yerleşiminin renk sırası her iki uçta farklı, şimdi diğer ucu görelim. 568B standartına göre dizilim

16 Çapraz bağlantıda her bilgisayar çifti için bir kablo yapmalısınız. İlk bastığımız kabloda yeşil-beyaz renkle kaplanmış olan kablomuz 1 no’ lu pine denk geldi. İkincisinde ise bu tel 3 no’ lu pine denk geliyor. Bu sebeple bu kablonun adı crossover olarak benimsenmiştir. 1-3 2-6 olarak değişiyor….4 ve 5 aynı kalıyor.

17 crossover çapraz kablonun yapımını tamam. RJ45 soketleri bilgisayarlarınızdaki veya cihazlarınızdaki soketlere taktıktan sonra bilgisayarları veya cihazları açın. Eğer her iki bilgisayarı açmazsanız; kablonun takılı olmadığı uyarısını alırsınız. Her iki bağlantı noktasına da güç verildiği zaman bağlantı aktif olacaktır.

18 Kablolarda oluşabilecek iki türlü hata olabilir. 1.RJ45 pinlerinden biri veya daha fazlası tellere temas etmiyordur. 2.ya da RJ45 network kartınızdaki sokete tam olarak oturmuyordur.

19 Piyasada bulunan kablo test cihazlarını kullanarak temas olup olmadığına bakın. Yada daha pratik olarak,bir ölçü aleti (AVO metre) kullanabilirsiniz. Kablonun her iki ucuna takılı olan RJ45leri alın. Ölçü aletimizi direnç ölçmek için en küçük kademeye getirin. (bazır değerine) Sonra sırayla pinler arasındaki iletkenlik testini yapabiliriz. Örneğin yeşil-beyaz renkli tele basan pine ölçü aletinin bir ucunu, diğer uçtaki aynı renkli tele basan pine ölçü aletinin diğer ucunu değdirdiğimizde küçük bir direnç okunuyorsa, bu iki pin arasında iletkenlik vardır. ÇÖZÜM :Bütün pinleri kontrol ettikten sonra eğer bazı pinler arasında iletkenlik problemi varsa basma aparatına soketleri tekrar takarak iyice bastırın. ÇÖZÜM :Eğer problem giderilemiyorsa RJ45leri söküp yenilerini basmanız gerekir. 1. Eğer RJ45 pinlerinden biri veya daha fazlası tellere temas etmiyor ise çözüm.

20 2. Eğer bütün pinlerin iletkenlik testini geçmesine rağmen bağlantı problemi yaşıyorsanız, bu durumda RJ45, sokete oturmuyor demektir. Basma aparatı bazen pinlere baskı yaparken yanlardaki plastik kısımlara da baskı yaparak bazı aralıkların daralmasına sebep olabiliyor. İnce uçlu bir tornavida alın ve pinlerin kenarında yükselen plastik kısımları çok zorlamadan açmaya çalışın. Bir tarafı açayım derken hemen yandaki boşluğu daraltabilirsiniz. Böylece plastik kenarlar arasındaki genişlikleri eşitledikten sonra erkek soketi yerine sokun.

21 Tüm işlemlere rağmen iletişim kurulamıyor; kurulsa dahi kopmalar, paket kayıpları gibi problemler oluyorsa 1. kablo içerisindeki tellerde kırılma 2. kablonun geçtiği yerlerde bir kabloya etki eden bir magnetik etkiden şüphe edilebilir.

22 Hub veya switch kullanılarak oluşturulan Standart bağlantı

23 Hub veya switch kullanılarak oluşturulan ağ

24 Standart bağlantı da kullanılan hub, switch nedir – farkları nedir? Hub, bir porttan gelen veriyi geriye kalan tüm portlara dağıtır. Gelen verinin hangi bilgisayara gönderileceğine bakılmaksızın bu işlem gerçekleştirilir. Switch ise kendisine ulaşan veriyi hangi bilgisayara veya cihaza gönderilmesi gerekiyorsa o istemciye iletir. Tabii bu durumda bir switchin, bir huba göre daha performanslı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bir hub gereksiz yere paketler göndererek trafiği artırır. 4, 8, 16 portlu bu ürünlerden, bağlayacağınız cihaz sayısına uygun olan modeli seçmelisiniz.Bir ev kullanıcısı için 4 veya 8 porta sahip bir hub fazlasıyla yeterlidir. Switchler, hublara göre daha pahalı. Örnek sadece 5-6 sistemden ibaret ufak bir ofis, ev yerel ağı için 100Mbit hızında ve hub kullanan bir ağ yeterlidir. Kullanıcı sayısı arttığındaysa hub yerine Switch tercih edilmesi olumlu sonuç verir.

25 Gördüğünüz gibi birden fazla bilgisayar ve cihazdan oluşan bir ağ mevcut. Kendi aralarında ise hub veya switch yardımıyla haberleşiyorlar. Ağda bir modem ve yazıcı kullanıma açık. Böylece ağda bulunan bilgisayarlar, internete bu modem sayesinde ortak olarak erişebiliyorlar. Şekil itibariyle, bir noktadan çıkan bu bağlantılar yıldıza benzetildiği için bu yapı yıldız topolojisi olarak anılıyor.

26 2 den fazla bilgisayar - eternet kartları - hub veya swithc – cat5 kablo- RC45 soketler - basma aparatı hazır artık yapmamız gereken RC45 soketleri kablomuza uygun şekilde çakmak….

27 Straight Through (Düz / Patch) kablonun hazırlanışı 1. 568A standartına göre dizersek 2.568B standartına göre dizersek ****

28 Straight through standart kabloda kablolarda ise her iki uçtaki kablo dizilişi birebir aynıdır. Kısaca 1. pine denk gelen renk, diğer uçta yine 1. pine denk gelecektir. Bunu gerçekleştirmek için iki tane renk dizilimi standardı mevcuttur. Gördüğünüz gibi kablonun bir ucu 568A sıralaması ile yapıldıysa diğer ucu da mutlaka aynı dizilimde olmalıdır. Burada ilginç olan durum crossover kablonun bir ucu 568A, diğer ucu 568B dizilimindedir. Her bir bilgisayar veya cihaz için bir kablo hazırlamalısınız. Kablo dizilimine dikkat ederek RJ45leri bastıktan; kabloların bir ucunu huba diğer uçlarını ise kullanacağınız bilgisayar ve cihazlara taktıktan sonra eğer kablolarda bir problem yoksa ağınız kullanıma hazırdır.

29 DİLOVASİ TEKNİK LİSE VE Ç.P.L DİLVOASİ10-TL SINIFIMIZA TŞK ÖĞRTMEN= KÜRŞAT KUŞ TŞK E-mail= dilovasi10-tl@hotmail.comdilovasi10-tl@hotmail.com www.dilovasi10-tl.tr.gg


"DİLOVASİ TEKNİK LİSE VE Ç.P.L YEREL AĞLAR ÖĞRTMEN= KÜRŞAT KUŞ =" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları