Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADEN VARLIKLARI JEOPOLİTİKA VE YENİ DÜNYA DÜZENİ PROF.DR.IŞIK ÖZPEKER MADEN VARLIKLARI JEOPOLİTİKA VE YENİ DÜNYA DÜZENİ PROF.DR.IŞIK ÖZPEKER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADEN VARLIKLARI JEOPOLİTİKA VE YENİ DÜNYA DÜZENİ PROF.DR.IŞIK ÖZPEKER MADEN VARLIKLARI JEOPOLİTİKA VE YENİ DÜNYA DÜZENİ PROF.DR.IŞIK ÖZPEKER."— Sunum transkripti:

1 MADEN VARLIKLARI JEOPOLİTİKA VE YENİ DÜNYA DÜZENİ PROF.DR.IŞIK ÖZPEKER MADEN VARLIKLARI JEOPOLİTİKA VE YENİ DÜNYA DÜZENİ PROF.DR.IŞIK ÖZPEKER

2 DOĞAYA KATILIŞINDAN BU YANA,İNSAN,DOĞAYI ANLAMAYA,ONU TANIMAYA,GİZLERİNİ ÇÖZMEYE VE GÜCÜNÜ ÖĞRENMEYE ÇALIŞTI  YAŞAMA DÜRTÜLERİ VE KORUNMA İSTEMİ,MADENLERE ODAKLADI İLGİSİ Nİ. KESİCİ, PARÇALAYICI, DELİCİ, SU TAŞIMAYA YARAYAN ÇANAK, ÇÖMLEK; TOPRAĞI KAZMAYI, YÜK TAŞIMAYI KOLAYLAŞTIRAN ARAÇLAR YAPMA BECERİSİ GELİŞTİ. MADENLERE DAYALI BU TEKNOLOJİK EVRİM, ARTAN BİR ÖNEM KAZANDI,İNSANOĞLUNUN TÜM UYGARLIK AŞAMALARINDA.

3 MADENLERİ İŞLEMEDEKİ BECERİSİ,SANATSAL YETİSİ;DEĞİŞMEZ SİMGESİ OLDU İNSANLIĞIN,VARSILLIĞIN,GÜCÜN,GÖNENCİN VE UYGARLI ĞIN.GELİŞTİKÇE TEKNOLOJİ,ÖZEL BİR YER,AYRICALIK EDİNDİ;DOĞAL KAYNAKLAR İÇİNDE MADENLER.  TARİHSEL EVRİM SÜRECİNDE,ENDÜSTRİYEL DEVRİM,DOĞAL KAYNAKLAR ÖZELLİKLE MADEN VARLIKLARI,EMPERYALİZM VE SAVAŞ ARENASINDA, KARMAŞIK GÖRÜNÜMLÜ,GERÇEKTE,AKILCI ÇÖZÜMLEMELERLE YALINA İNDİRGENEBİLEN,İÇ İÇE İLİŞKİLER VARDIR.BU İLİŞKİLER YUMAĞINDA,MA DEN VARLIKLARININ,DİĞER DOĞAL KAYNAKLARA GÖRELİ BASKINLIĞI, JEOPOLİTİK,STRATEJİK ÖNEMDE AYRICALIKTIR.

4 JEOPOLİTİKA DAN NE ANLAMAMIZ GEREKTİĞİNİ KISACA AÇMAYA ÇALIŞALIM:JEOPOLİ TİKAYI GENEL ANLAMDA,COĞRAFYAYA DAYALI POLİTİKA,COĞRAFYANIN YÖNLENDİRDİĞİ POLİTİKA BİÇİMİNDE YORUMLAYABİLİRİZ.JEOPOLİTİĞİN, ZAMAN İÇİNDE,DEĞİŞMEYEN VE DEĞİŞEN UNSURLARI VARDIR.  JEOPOLİTİĞİN DEĞİŞMEYEN ÖGELERİ:  *KITALARARASI VE BÖLGE DÜZEYİNDE,COĞRAFİ KONUM VE ORTAM,  *MADEN,ENERJİ,SU VARLIKLARI GİBİ STRATEJİK KAYNAKLAR,  JEOPOLİTİĞİN DEĞİŞEN ÖGELERİ:  *TOPLUMSAL DEĞERLER,  *EKONOMİK DEĞERLER,  *SİYASAL DEĞERLER,  *ASKERİ DEĞERLER,  *EKİNSEL DEĞERLER,  *ÇEVRESEL SORUNLARIN DOĞURDUĞU DEĞERLER.

5  JEOPOLİTİK DEĞERLENDİRMELER,BELİRLİ ZAMAN ARALIKLARINDA,VAR OLACAĞI KESTİRİLEN DÜNYA VE BÖLGESEL GÜÇ ODAKLARI,ARALARINDA Kİ DENGELER,BU DENGELERİN DUYARLI OLDUĞU ETKENLER GÖZETİLE REK YAPILIR.BU DEĞERLENDİRMELER,ÖZELLİKLE,JEOPOLİTİĞİN DEĞİŞEN UNSURLARINDAKİ DEĞİŞİMLERE GÖRE SIK SIK YENİLENİR VE DEVİNGEN BİR ETKİNLİK SAĞLANIR.  JEOPOLİTİK KONUMA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERDE, GENELDE İKİ KU RAM İLERİ SÜRÜLÜR:  *COĞRAFİ KONUMA DAYALI KURAMLAR:  *KARA EGEMENLİĞİ,  *KENAR KUŞAK.  *GÜCE DAYALI KURAMLAR:  *KARA EGEMENLİĞİ,  *DENİZ EGEMENLİĞİ,  *HAVA EGEMENLİĞİ.  İKİNCİSİ,ZAMAN İÇİNDE DEĞİŞEBİLDİĞİNDEN,COĞRAFİ KONUMA DAYALI KURAMLAR DAHA ÇOKLUKLA BENİMSENMEKTEDİR.

6  TÜRKİYE,AVRUPA-ASYA-AFRİKA ANAKARALARINI BİRLEŞTİREN “KENET-KÖPRÜ” İŞLEVİNDEKİ COĞRAFİ KONUMDADIR.BU AÇIDAN,HER İKİ KURA MA GÖRE DE,JEOPOLİTİK DUYARLILIĞI ÇOK YÜKSEK KONUM VE ORTAM DA ÜLKEDİR.BU KONUM İKİ TARAFI KESKİN BİR KILIÇ GİBİDİR.SİYASAL OLARAK İYİ DEĞERLENDİRİLİRSE,ÜLKEMİZ LEHİNE BİRÇOK ÜSTÜNLÜK LER SAĞLANABİLİR,YÜREK KARA KONUMUNA GELEBİLİR.AKSİ DURUMDA DA,İSTEMEDİĞİMİZ,BEKLEMEDİĞİMİZ HUZURSUZLUKLAR VE GÜÇ DURUM LARLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ.BUGÜN OLDUĞU GİBİ.  AYRIYETEN ÜLKEMİZİN,DÜNYANIN EN SORUNLU ÜÇ BÖLGESİ,BALKAN LAR –KAFKASYA-ORTA DOĞU ŞEYTAN ÜÇGENİ İÇİNDE YER ALMASI,İSA BETLİ JEOPOLİTİK DEĞERLENDİRMEYİ OLAĞAN ÜSTÜ ÖNEMLİ KILMAKTA DIR.ÜLKEMİZİN JEOPOLİTİK DUYARLILIĞININ BÖYLESİNE YÜKSEK OLMA SINDA ETKİN FAKTÖRLERDEN EN DİKKATLE ÜZERİNDE DURMAMIZ GERE KENİ DE ÜLKEMİZ VE ÇEVRE ÜLKELERİN MADEN VE SU VARLIKLARIDIR. NEDEN MADEN VE SU KAYNAKLARININ,JEOPOLİTİK DUYARLILIĞA SAHİP OLDUĞU,DEĞERLENDİRMELERDE,AYRICALIKLI VE ÖZENLE GÖZ ÖNÜNE ALINMASININ ZORUNLULUĞUNU İRDELEMEDEN ÖNCE,MADENLERE İLİŞ KİN BAZI BİLGİLERİMİZİ TAZELEMEKTE YARAR GÖRÜYORUM.

7  MADENLERİ,DİĞER DOĞAL KAYNAKLARA GÖRE,ÜZERİNDE TİTİZLİKLE DURMAMIZI GEREKTİREN BAŞLICA AYRICALIKLARI NELERDİR?SORUSU NU İYİ KAVRAYABİLİRSEK,DAHA SAĞIN YORUMLAR YAPABİLİRİZ. MADENLERİN COĞRAFİ DAĞILIMI ÇOK DÜZENSİZDİR.MADENLER BELİRLİ JEOLOJİK EVRİMİN GERÇEKLEŞTİĞİ,ÖZEL JEOLOJİK ORTAMLARDA,MİL YONLARCA YIL SÜRE GİDEN SÜREÇLERDE,KENDİLERİNE ÖZGÜ KOŞULLA RIN GERÇEKLEŞEBİLDİĞİ ÇOK SINIRLI OYLUMLARDA OLUŞTUKLARINDAN, BU SÜREÇLERİN SONUCU GELİŞEN GÜNÜMÜZ COĞRAFYASINDA OLAĞAN ÜSTÜ DÜZENSİZ DAĞILIRLAR.

8  ÜLKEMİZ İSE MADENLER AÇISINDAN OLDUKÇA VARSIL.YAPTIĞIMIZ BİR ARAŞTIRMAYA GÖRE,,YEDEKLER İTİBARİYLE,15 ENDÜSTRİYEL MADEN DE,TÜRKİYE DÜNYA SIRALAMASINDA İLK DÖRT ARASINDADIR.ÖZELLİKLE  BORAT,PERLİT,OLİVİN,ZIMPARA,PONZA,SÖLESTİN,FELDSPAT,TRONA  ASBEST,PROFİLLİT,BARİT,ZEOLİT,MERMER,MAGNEZİT,  ÇİMENTO HAMMADDELERİ,KROMİT,ANTİMUVAN,CIVA,TORYUM,ALTIN,  YAPI GEREÇLERİ VD.KAYNAKLARIMIZ BELİRTİLMEYE DEĞER.  MADENLER YENİLENEMEYEN KAYNAKLARDIR.TÜKETİLENİN YERİNE KON MASI,DOĞANIN ONARMA SÜRECİ İNSANLARIN VE TOPLULUKLARIN YA ŞAMLARIYLA ÖLÇÜLEMEYECEK ÖLÇEKTE,UZUN SÜREDE GERÇEKLEŞİR.

9  MADENLERİN TÜKETİMİ,GELİŞME VE NÜFUS ARTIŞI İLE ÜSTEL ORANTILI DIR.İNSANLAR GELİŞTİKÇE,MADEN TÜKETME EĞİLİMLERİ ARTMAKTADIR. DÜNYA MADEN TÜKETİMİ ORTALAMA HER 20 YILDA,BAZI KALEMLERDE İSE 10 YILDA İKİYE KATLANMAKTADIR.KUŞKUSUZ BUNLARIN İÇİNDE,DÜN YA ENERJİ TÜKETİMİNİN HEMEN HEMEN TAMAMINI(%90) KARŞILAYAN, ENERJİNİN EN ÖNEMLİ GİRDİSİ,TAŞIL YAKITLARIN,PETROL,DOĞAL GAZ, KÖMÜRÜN ÖZEL YERİ VARDIR.PETROLÜN,40,D.GAZIN 60 YIL SONRA TÜKENECEĞİ VARSAYILMAKTADIR

10  MADEN VARLIKLARI SANAYİİN İTİCİ GÜCÜ,LOKOMOTOFİDİR.GÜNÜMÜZÜN ENDÜSTRİ VE ENDÜSTRİ ÖTESİ TOPLUMLARI GEÇMİŞTE MADEN KAYNAK LARINI ÇOK İYİ DEĞERLENDİRME BECERİSİ GÖSTERMİŞ,HALEN BU BECERİLERİNİ GELİŞTİREREK SÜRDÜREN ÜLKELERDİR.  KULLANDIĞIMIZ HER ÜRÜN,ARAÇ VE GEREÇTE AZ VEYA ÇOK,MADEN VARDIR.CAM,SERAMİK,ÇİMENTO,REFRAKTER,KİMYA,YAPI TAŞLARI VE GEREÇLERİ,DOLGU GEREÇLERİ, DOĞAL BOYALAR, SÜZÜCÜLER, YALITICILAR, AŞINDIRICILAR, ERGİTİCİLER, SOĞURUCULAR, DEĞERLİ VE SÜS TAŞLARI, GÜBRE, ELEKTRONİK,OPTİK, OTOMOTİV UÇAK, GEMİ, YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ VD. ÖNEMLİ GİRDİSİ MADENLERDİR.

11  URAN DEVRİMİYLE MADEN VARLIKLARI ARASINDAKİ İLİŞKİLERE KISACA VURGULADIKTAN SONRA,TARİHSEL GELİŞİM İÇİNDEKİ YERİNİ,KISACA GERÇEKÇİ BİR YAKLAŞIMLA BELİRLER,GÜNÜMÜZDEKİ OLAYLARA BAĞ LARSAK, EMPERYALİZM,JEOSTRATEJİ VE SAVAŞLA İLİŞKİLERİNİ AYDIN LATABİLİRİZ.  16.YÜZYILDA OSMANLI İMPARATORLUĞU,JEOPOLİTİK KURAMLARA GÖRE DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE,”DÜNYA DEVLETİ”GÜCÜNE ULAŞMIŞTI.DÜNYA FOSFAT,PETROL,D.GAZ YATAKLARININ %80’İ”OSMANLI İMPARATORLUĞU SINIRLARI İÇİNDEYDİ.DİĞER MADENLER YÖNÜNDEN DE BU GÜNÜN”ABD” NE BENZER DURUMDAYDI.ANCAK OSMANLI İMPARATORLUĞUNU YÖNE TENLER,GÜNÜMÜZDE DE OLDUĞU GİBİ,BUNUN ÖNEMİNİN AYIRDINDA VE BİLİNCİNDE DEĞİLLERDİ.İÇİNE KAPALILIK,BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜRETEME ME,İSLAM DİNİNİ YANLIŞ YORUMLANARAK,İNAKSAL,KISIR BİR DÖNGÜ İÇİNE HAPİS OLMA VE DİĞER TOPLUMSAL,PSİKOLOJİK VE YÖNETİMSEL NEDENLERDEN ÖTÜRÜ BU ÇOK AVANTAJLI DURUMUNU KORUYAMADI.  ÇÖKÜŞ “2.VİYANA KUŞATMASI BOZGUNU”İLE BAŞLADI,ANCAK “SAKARYA SAVAŞI”İLE DURDURULABİLDİ.

12  AVRUPA’NIN KÜÇÜK,YOKSUL KRALLIKLARI,GÜÇLENEN VE DOĞU YOLUNU KAPATAN OSMANLI DEVLETİ’NDEN DOLAYI,BATI ENGİN DENİZLERİNE AÇILMAK ZORUNDA KALDI.AMERİKA ANAKARASININ KEŞFİ,BU KRALLIK LAR VE OSMANLI İMPARATORLUĞU İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLMUŞTUR.  AVRUPALILAR,AMERİKA’DAKİ ÇOK ZENGİN ALTIN,GÜMÜŞ,BAKIR YATAK LARINI İŞLETTİLER VE ÇOK VARSILLAŞTILAR.BU ARADA,AMERİKA’DA YA ŞAYAN ÜÇ UYGARLIĞI, MAYA,İNKA,AZTEK UYGARLIKLARINI DA VAHŞİCE YOK ETTİLER.ELDE ETTİKLERİ BU ZENGİNLİKLERİ,BİLİM,SANAT,TEKNO LOJİNİN GELİŞMESİNDE KULLANDILAR.JEOPOLİTİĞİN DEĞİŞKEN ÖĞELERİ SOSYAL,POLİTİK,EKİNSEL,ASKERİ VE EKONOMİK AÇILARDAN OSMANLI YA ÜSTÜN DURUMA YÜKSELDİLER.BUNUN İLK SEMERESİNİ DE 1683 TE VİYANA ÖNÜNDE OSMANLI ORDULARINI BOZGUNA UĞRATARAK ALDILAR.

13  AMERİKA’YA YERLEŞEN GÖÇMEN AVRUPALILAR,MADEN VARLIKLARININ VE DİĞER DOĞAL KAYNAKLARININ,AVRUPA KRALLIKLARI TARAFIN DAN BİTMEK,TÜKENMEK BİLMEYEN SÖMÜRÜLERİNİ DURDURMAK AMACI İLE BİRLEŞTİLER,KURTULUŞ SAVAŞINI BAŞLATTILAR VE ZAFERE ULAŞARAK “ABD”KURDULAR.  ABD’DE,İÇ SAVAŞIN TEMEL NEDENLERİNDEN BİRİ,MADENCİLİĞE DAYANA RAK SANAYİLEŞMİŞ KUZEY EYALETLERİNİN UCUZ İŞÇİLİK İSTEMLERİ İLE TARIMA DAYALI GÜNEY EYALETLERİNİN KARA KÖLELİĞİ DEVAM ETTİRME ÇIKARLARININ ÇATIŞMASIDIR.SONUÇTA MADENCİ KUZEY SAVAŞI KAZAN DI VE ABD DAHA ÖZGÜR BİR ORTAMA KAVUŞTU.  19.YÜZYILIN İKİNCİ YARISINDA İNGİLTERE,GÜÇLÜ DONONMASIYLA VE EMPERYALİST BİR YAYILIMLA,DENİZ AŞIRI DOMİNYONLAR ELDE ETTİ. KANADA,AVUSTRALYA,HİNDİSTAN,DÜNYANIN EN VARSIL MADEN KAY NAKLARINA SAHİP ÜLKELERİYDİ.HONKONG YOLUYLA ÇİN’İ,GB AFRİKA İLE AFRİKA’YI DENETİMİNDE TUTUYORDU.

14  MADEN VARLIKLARI SINIRLI OLAN JAPONYA DA,ENDÜSTRİYEL ATILIMINI SÜRDÜREBİLMEK VE GELİŞTİRMEK İÇİN,G.ASYA,VE ÇİN’İ KENDİ YAŞAM SAHASI OLARAK GÖRÜYORDU.19.YÜZYIL SONU JAPONYA-ÇİN,20.YY BAŞI JAPONYA-RUSYA SAVAŞLARININ ANA NEDENİ,D.ASYA’DAKİ ZENGİN MADEN YATAKLARINI DENETLEMEKTİ.  AYNI ZAMAN ARALIĞINDA ALMANYA,B.VE D.AFRİKA’DA 2 MİLYON KM2 SÖMÜRGE ALANLARI ELDE EDİYORDU.BURADAKİ ELMAS YATAKLARINI VE DİĞER DOĞAL KAYNAKLARI İŞLETMEK İÇİN YERLİ HALKI ACIMASIZCA KI RIYORDU.FRANSADA BENZER BİÇİMDE,HİNDİ ÇİN HALKINI SÖMÜRGELEŞ TİRMİŞTİ.  AVRUPALILAR,ÖZELLİKLE,HOLLANDALILAR,İNGİLİZLER G.AFRİKA’YI, FRANSIZLAR MADAGASKAR’I SÖMÜRGELEŞTİREREK,GÖÇMENLERİ YER LEŞTİRDİLER. G.AFRİKA’DA 1870-80 Lİ YILLARDA DÜNYANIN EN VARSIL ELMAS VE ALTIN YATAKLARININ BULUNMASI BÖLGENİN JEOSTRATEJİK DUYARLILIĞINI ARTTIRDI.BU VARLIKLARI ELE GEÇİRMEK İSTEYEN İNGİ LİZLERLE,BOER ADI VERİLEN G.AFRİKALI GÖÇMENLER ARASINDA UZUN SÜREN KANLI SAVAŞLAR YAPILDI.

15  BUHAR MAKİNELERİNİN,DAHA SONRA PATLARLI MOTORLARIN GELİŞİMİ MADEN İSTEMİ VE TÜKETİMİNİ ADETA KAMÇILADI.ASKERİ GÜCÜ VE TEK NELOJİSİ HIZLA GELİŞEN,DÜNYA DEVLETİ OLMAK AMACI GÜDEN, DÜNYA MADEN VARLIKLARINDAN VE DİĞER KRİTİK DOĞAL KAYNAKLARDAN YETER PAY ALAMADIĞINI DÜŞÜNEN ALMANYA,DÜNYA YA İKİ DÜNYA SAVAŞI CEHENNEMİNİ YAŞATTI.   1.DÜNYA SAVAŞINDA YETERLİ DOĞAL VE MADEN KAYNAKLARINA SAHİP OSMANLI İMPARATORLUĞU, BU ANLAMSIZ SAVAŞA,HİÇBİR JEOPOLİTİK DEĞERLENDİRME YAPMADAN GİRDİ VE ÇÖKTÜ.BUGÜN DE ÜLKEMİZİN SİYASAL KADROLARININ İSABETLİ JEOPOLİTİK VE JEOSTRATEJİK DEĞERLENDİRME YAPABİLMEKTEN UZAK OLMALARI NE ACI.

16  DÜNYA MADEN KAYNAKLARININ PAYLAŞIMINDA KAYBETTİĞİ SÖMÜRGE LERİ KAZANMAK,YENİ SÖMÜRGE ALANLARI ELDE ETMEK,EMPERYALİST HEDEFLERİNE ULAŞMAK İÇİN ALMANYA,YAŞAMSAL ALANLAR OLARAK GÖRDÜĞÜ,KOMŞU ÜLKELERE SALDIRARAK,2.DÜNYA SAVAŞINA ORTAM HAZIRLADI.AYNI HEDEFE ULAŞMAK İSTEYEN İTALYA VE JAPONYA,ALMAN YA’NIN YANINDA SAVAŞA GİRDİ.30 MİLYONU AŞKIN İNSAN,BU SAVAŞTA KIRIMA UĞRADI.BİR O KADARI DA SAKAT KALDI. BU SAVAŞIN YIKICI DAR BESİ, ÜLKESİNE ULAŞAMADAN BİTİREN ABD,BU SAVAŞ SONUNDA BÜYÜK GÜÇ KAZANDI VE BATI DÜNYASININ LİDERLİĞİNİ ELDE ETTİ.  SOVYET VE ÇİN DEVRİMLERİNDEN SONRA,SOVYET-ÇİN EKSENİNE KARŞILIK,EMPERYALİST BATI DÜNYASI BİRLEŞMEK,GÜCÜNÜ VE GÜÇ ODAKLARI SAYISINI ARTTIRMAYI GEREKSEDİ,YENİK ALMANYA VE JAPON YA’YI YENİDEN KALKINDIRMA PLANLARINI YÜRÜRLÜĞE KOYDU.ABD’NİN ÖNCÜLÜĞÜ İLE NATO,BİRLEŞMİŞ MİLLETLER,DÜNYA BANKASI,IMF VD. KURULDU.

17  İRAK,İRAN’DAKİ REJİM DEĞİŞİKLİKLERİ,EMPERYALİSTLERİN KENDİ ÇIKARLARINI KOLLAYACAKLARINI UMDUKLARI KADROLARI EGEMEN KILMA UĞRAŞILARIDIR.İLGİNÇTİR,HEPSİ GERİ TEPMİŞTİR.  PETROL ZENGİNİ İKİ ORTA DOĞU ÜLKESİ,İRAK- İRAN,BİLAHARE,İRAK-KÖRFEZ ÜLKELERİ-ABD VE BATILI YANDAŞLARI SAVAŞI,BU BÖLGEDEKİ MUAZZAM PETROL VE D.GAZ VE DİĞER MADEN VARLIKLARINI DENETLE MEYE YÖNELİKTİ.BU SAVAŞLAR SONUCU ABD KÖRFEZE ÇIKMAMAK ÜZERE YERLEŞMİŞTİR.  İKİZ KULELERİN YIKILMASI,EĞER ABD İÇİNDE ÇOK GÜÇLÜ,UFAK BİR GRUBUN ÖZEL PLANI GEREĞİ DEĞİL DE,BÜTÜN DÜNYAYA YANSITILDIĞI BİÇİMDE,GÖRÜNÜRDE KÖKTEN DİNCİ İSLAM ANLAYIŞINI YAYMAK İSTE YENLERİN,SONU DÜŞÜNÜLMEMİŞ KABA GÜÇ GÖSTERİSİ İSE,ÖYLESİNE BİR GAFLETTİR Kİ,AFRİKA’NIN ORTA ASYA’NIN YENİDEN SÖMÜRGELEŞTİ RİLMESİNE,İNANILAMAYACAK ZEMİN HAZIRLAMIŞTIR,GLOBALLEŞME ÖZGÜRLÜK VE UYGARLIK SAVAŞI KILIFINI KULLANAN BATININ GÜÇ ODAKLARINA.

18  UNUTULMAMALIDIR Kİ,AFGANİSTAN VE SÜRE GİDEN İRAK VE İZLEYECEK DİĞER SAVAŞLAR,AFRİKA’NIN,ORTA ASYA’NIN MADEN VARLIKLARI ZEN GİN,600 MİLYON NÜFUSLU,YOKSUL İSLAM VE TÜRK VE EN AZ BUNLAR KADAR ÖNEMLİ,TÜRKİYE,RUSYA,ÇİN HALKLARINI DENETİM ALTINA ALMAK İÇİN UYGULANDI,UYGULANMAYA DEVAM EDECEK. BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ, ULUS AŞAMASINA ULAŞAMAMIŞ TOPLULUKLARIN DEMOKRATİKLEŞTİRME, GÜRCİSTAN, KIRGIZİSTAN’DAKİ VE İZLEYECEK DİĞER TÜRKİ DEVLETLERDEKİ DEĞİŞİMLER, ÜLKEMİZ ÜZERİNDE GİDEREK ARTAN EKONOMİK VE SİYASAL BASKILAR BU AÇIDAN DEĞERLENDİRİLMELİDİR.  UYANIK OLMAK, ULUSAL BİRLİĞİMİZİ KORUMA İSTENCİMİZİ ÖLÇÜLÜ GÜDÜLEMEK, AVRUPA BİRLİĞİNİN EŞİT, ONURLU BİR ÜYESİ OLMA KARARLILIĞIMIZI VURGULAMAK, BENİMSETMEK, DEMOKRATİKLEŞME VE İNSAN HAKLARINI GELİŞTİRME YOLUNDA ATTIĞIMIZ HER OLUMLU ADIMIN, HALKIMIZIN MUTLULUĞU VE GÖNENCİ OLDUĞU BİLİNCİNİ YERLEŞTİRMEK GEREKİR.  Prof.Dr. Işık ÖZPEKER

19


"MADEN VARLIKLARI JEOPOLİTİKA VE YENİ DÜNYA DÜZENİ PROF.DR.IŞIK ÖZPEKER MADEN VARLIKLARI JEOPOLİTİKA VE YENİ DÜNYA DÜZENİ PROF.DR.IŞIK ÖZPEKER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları