Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEST TEKNİKLERİ SINAV STRATEJİLERİ. Bilgi: Öğrenmeyle kazanılır. Tekrarlarla pekiştirilir. Test çözme tekniğini kullanmanın temelini teşkil eder. Yorum:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEST TEKNİKLERİ SINAV STRATEJİLERİ. Bilgi: Öğrenmeyle kazanılır. Tekrarlarla pekiştirilir. Test çözme tekniğini kullanmanın temelini teşkil eder. Yorum:"— Sunum transkripti:

1 TEST TEKNİKLERİ SINAV STRATEJİLERİ

2

3 Bilgi: Öğrenmeyle kazanılır. Tekrarlarla pekiştirilir. Test çözme tekniğini kullanmanın temelini teşkil eder. Yorum: Öğrenilen ve tekrarla pekiştirilen bilgiyle ilgili düşünce geliştirme veya bilgiye farklı açılardan bakabilme gücünü ifade eder. Test çözme tekniğinin geliştirilmesini sağlar. Hız: Kazanılan bilgiye ve elde edilen yorum gücüne ait problemlerin zaman sınırlaması içinde çözülmesidir. Hız, test çözerken zamanı etkili şekilde kullanmanıza yardım eder. BİLGİ: Dinleme+Öğrenme+Tekrar YORUM: Bilgi+Düşünme+Kitap Okuma Hız: Bilgi+Teknik+Deneyim+İSTEK

4 KIYASLAMA YAPMAYIN Sınava hazırlanırken hedefiniz, başkalarını geçmek değil, kendinizi geçmek ve geliştirmek olmalıdır. Enerjinizi kendi eksiklerinizi kapatmaya ve bir önceki sınava göre daha başarılı bir duruma gelmeye harcayın. ZAMANI İYİ KULLANIN “Test sorusu aceleyle ve hızlı çözülür” gibi yanlış bir inanca kapılmayın. Testlerin amacı hız ölçmek değil, makul bir zamanlama içinde beceri ölçmektir. ZAMAN TASARRUF EDİLEMEZ; SARF YA DA İSRAF EDİLİR!

5 DOĞRU GÖRDÜĞÜM İLK CEVABI İŞARETLİYORUM, DİĞER ŞIKLARA HİÇ BAKMIYORUM… UZUN SORULARI OKUMAYA ÜŞENİYORUM… SORU KÖKLERİNE DİKKAT ETMİYORUM… BOŞ BIRAKIRSAM DÜŞÜK NOT ALMAKTAN KORKUYORUM… YAPAMADIĞIM SORULARDA ŞANSIMI DENİYORUM… TELAŞA KAPILIYORUM… ZAMANI YETİŞTİREMİYORUM… SINAV SIRASINDA NELER OLUYOR? AŞAĞIDAKİ DURMLARIN HANGİLERİNİ YAŞIYORSUNUZ?

6 Yanlış okuma yapabiliyorum. Uzun paragraflarda hata yapabiliyorum. Olumsuz soru eklerini olumluymuş gibi okuyabiliyorum Zamanı iyi kullanamıyorum Bir soruya takılıp, diğer sorularda hata yapabiliyorum. Şekilli,grafikli sorularda hata yapıyorum. Optikte yanlış kodlama yapabiliyorum Sınavda başka şeyler aklıma geliyor

7 Sınav Sırasında Sınav süresinin tamamı kullanılmalıdır. Sınava, güçlü olduğunuz, iyi bildiğiniz, en başarılı olunan testten başlanmalıdır. Soru kökleri öncelikli olarak ve dikkatle okunmalıdır. (……..yazar hakkında hangi yargıya varılamaz?) Soru kökünü ve soru paragrafını anlamadan şıkları okumaya başlamayın. Önce size verilenleri ve sizden istenenleri iyi belirleyin. Bu sizin cevabı daha kısa sürede ve daha doğru bir şekilde bulmanızı sağlayacaktır. Turlama tekniği: Yapılamayan soruların sonraya bırakılmasıdır.

8 Önce sana kolay gelen soruları çözebilirsin. Buna biz “TURLAMA TEKNİĞİ” diyoruz… “Turlama tekniği”; “Turlama tekniği”; ana testin kolay sorularından başlayıp onlardan artıracağımız zamanı zor görünen sorulara vererek bu testin tüm sorularına bakabilme fırsatı yaratacaktır.

9 SİZİN İÇİN EN KOLAY TESTTEN BAŞLAYIN… BİR ÖNCEKİ YA DA SONRAKİ SORUYU DÜŞÜNMEYİN, SADECE ÇÖZMEKTE OLDUĞUNUZ SORUYA ODAKLANIN… ZORLANDIĞINIZ SORULARLA FAZLA VAKİT GEÇİRMEYİN VE BOŞ BIRAKIN… BİTİRDİĞİNİZ HER TEST SONRASI 10 – 15 SANİYE MOLA VEREREK ZİHNİNİZİ DİNLENDİRİN…

10 1.TUR 2.TUR 1. TURDA AMACIMIZ HIZLI VE MORALLİ ŞEKİLDE, KOLAY SORULARIN TAMAMINI VE ORTA ZORLUKTAKİ SORULARIN BÜYÜK KISMINI AVLAMAK, YAPILAMAYANLARI VAKİT KAYBETMEDEN BOŞ BIRAKMAKTIR. GENELLİKLE BU TÜR SINAV SORULARININ: %30’u Kolaydır. %40’ı Ortadır. %30’u Zordur. 1. TUR SONLANINCA, AZ ZAMANDA ÇOK SORUYU ÇÖZDÜĞÜMÜZÜ FARKEDECEĞİZ. MORAL KAZANACAĞIZ. SIRASIYLA BOŞ BIRAKTIĞIMIZ VE ŞÜPHELENDİĞİMİZ SORULARA GERİ DÖNECEĞİZ. TURLAMA TEKNİĞİ TASARRUF EDEBİLDİĞİNİZ SÜREYE BAĞLI OLARAK 2, 3, VE DAHA FAZLA SAYIDA UYGULANABİLİR.

11 Z OR - KOLAY T ÜM S ORULARıN D EĞERI A YNıDıR ! Sorulara ayrılan sürelere değil; alınan net sayılara puan veriliyor... Yapamadığınız soruyu sonraya bırakın... 1. çözemediğin sorulara farklı, 2. sonradan çözmek üzere döneceğin sorulara farklı 3. kesinlikle çözemeyeceğini düşünüp de sonradan çözmek üzere dönmeyeceğin 4. sorulara farklı işaretler koy…

12 İlk planda çözemediğiniz soruların yanına bazı şekiller yaparak atlayınız. Mesela; ! : İlk hamlede çözemedim, ama konuyu biliyorum. !! : Zaman alici soru, ama herhalde çözerim. !!! : Zor soru, herhalde çözemem. Bunu yaptığınız takdirde sınavın sonlarına doğru, artan vakitte önce “!” işaretli soruları, sonra “!!” işaretli soruları, daha sonra da “!!!” işaretli soruları çözmeye çalısınız. Altı çizili veya koyu yazılı kelimeye dikkat edin.

13 Özellikle sözel testlerde Soru metinlerindeki “SORU KÖKLERİ” n e dikkat etmelisin. Soru üç bölümden oluşur: metin, soru kökü ve seçenekler. Soru kökünü ve soru paragrafını anlamadan şıkları okumaya başlamamalısın. Önce verilenleri ve senden istenenleri iyi belirlemelisin.

14 Sorularla inatlaşmamalısın Bir soruyu ilk hamlede anlamamışsan ve çözememişsen hemen diğer soruya geçmelisin.Bu soruların başına işaret koymayı unutmamalısın. Çözülemeyen sorularla uğraşmak, didişmek zamanını boşa harcamana neden olacaktır. Bu tip sorulara tüm testi bitirdikten sonra tekrar dönmelisin.

15 Seçeneklerden gidebilirsin ve doğru şıkkı böyle bulabilirsin. Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsan, yanlış olduğuna inandığın şıkları hemen elemelisin. Bütün şıkları okumadan cevabı işaretlememelisin. Çünkü daha doğru bir cevap diğer şıklarda olabilir.

16 SINAVA 1-2 AY KALA

17 SINAVA 1-2 HAFTA KALA

18 SINAVA 1 GÜN KALA

19  Soruyu çözmenizi sağlayacak soru metninde yer alan önemli kelimelerin altını çizin.  Cevaplar “kaydırma yapmadan”, doğru kodlanmalıdır.  Toplu kodlanırsa, mutlaka sağlaması yapılmalıdır.  Soru kökünün iyi okunup anlaşılması, daha sonra cevabının düşünülmesi gerekir.  Soru kökü anlaşılmadan cevabı düşünmeye çalışmak hızı düşürür.  Zaman kazanmak için soruyu okumadan cevap şıklarına koşmak sizi yanıltabilir. Sınav Sırasında

20  Her sorunun kendine has mantığı vardır. Test çözerken kendi mantığınızla değil, sorunun mantığına göre hareket etmelisiniz.  Sınav sırasında, sınav dışındaki düşüncelerinizi bir kenara bırakmayı bilin, sınav esnasındaki düşünce akışlarınızı kontrol edin.  Bir soruyu çözerken, soruda verilenlerin tamamını okumadan çözümü nasıl yapacağınızı düşünmeyin.  Soruyu çözerken sadece soruyu anlamaya odaklanın.  Çözümün nasıl yapılacağına, soruyu anladıktan sonra odaklanın. Sınav Sırasında

21  YGS-LYS bütün soruları cevaplama mecburiyeti olan bir sınavlar değildir. Biliyorsanız elbette cevaplandırmanızda mahsur yoktur. Ancak cevabı konusunda tereddüt ettiğiniz soruları gelişigüzel cevaplandırmak fayda değil, zarar verir. Unutmayın ki her soru, her net önemlidir. Bir soru sizi en az 20.000 kişinin üstüne de çıkarabilir, altına da düşürebilir.  Cevap şıklarından sorunun çözümüne gitmek de test tekniğinde önemli bir yoldur. Yüzde yüz emin olmadığınız sorularda şıkları eleyerek doğru cevaba yaklaşabilirsiniz.  Cevap şıklarını elerken eğer 2 şıkka indirebilmişseniz bunlardan birisini seçmenizde mahsur yoktur. Ancak ikiden fazla şık cevap olabilecek nitelikteyse bu soruyu cevaplandırmamanız, en azından sınavın sonlarına doğru soruya dönmek üzere bos bırakmanız daha uygun olacaktır.  Test çözerken sorunun doğru cevabını bulmak kadar önemli olan bir diğer olay da cevap olmayacak şıkların tespitinin yapılmasıdır. Böylece çözüm alternatiflerini daha netleştirir ve doğru şıkka ulaşabilme hızınızı daha da arttırabilirsiniz. Sınav Sırasında

22  Soruları okurken hızınızı kesecek davranışlar olabilir. Mesela sesli okuma alışkanlığı, dudak kıpırdatarak okumaya çalışmak, okunan her ifadenin altını çizmek gibi.  Hızlı okuma teknikleri kullanılmalı ve sınav öncesi okuma egzersizleriyle okuma hızınızı arttırmalısınız.  Soru cümlesini ve metni okurken kelimeleri tek tek okuma yerine gruplandırarak okuyun.  Hızlı okuma hem anlamayı kolaylaştırır hem de daha az yorulmanızı sağlar. Bir diğer faydası da dikkatimizi daha çok toplamamıza yarar. HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ

23  altı çizili,  koyu puntoyla yazılmış,  tırnak içinde,  değildir,  olmaz,  her zaman,  hiçbir zaman,  bütün,  zaman zaman,  yoktur,  vardır,  birbirinden farklı,  birbirine benzer,  eşdeğer,  birden fazla,  ayrı ayrı,  iç içe,  yan yana,  ikisi bir arada,  ana düşünce,  yan düşünce,  benzer düşünce,  asla,  genellikle,  çoğu, vb. ipuçlarıdır.  Soruları okurken mutlaka kursun kalem kullanın ve önemli ipuçlarının altını çizin.  Öncelikle soru cümlesini okuyarak ne isteniyorsa altını çizin ve aklınızdan geçirin. Sonra metin kısmını okuyarak soruda sizden istenen kelimelerin altını çizin. Daha sonra şıkları elemeye başlayın.  İki şık arasında kaldığınız zaman; öncelikle soru cümlesini tekrar okuyun, sonra iki şıktan size en kuvvetli geleni okuyarak metne geçin. Ulaşmak istediğiniz sonucu bulduğunuz zaman doğru cevap bu şıktır. Eğer bulamadıysanız doğru cevap diğeridir. Hemen diğer seçeneği işaretleyin.  Soru içinde geçen ipuçlarından faydalanmayı bilin. Bunlar:

24  Sınav süresince moraliniz bozulduğunda, konsantrasyonunuz dağıldığında ve yorgunluk hissettiğinizde nefes egzersizi yapabilirsiniz. Bunun için 10- 15 saniye arkanıza rahatça yaslanarak derince nefes alin ve aldığınız nefesi bir miktar içinizde tutarak burnunuzdan yavaşça verin.  Sınav bitiminden kısa bir süre önce hızlıca kodlamalarınızı kontrol edebilirsiniz.  Yanlış cevapların, doğrulardan götürecegini hepiniz biliyorsunuz. Bu nedenle kesinlikle bilmediklerinizi bir takım oyunlarla ( kura çekme gibi ) işaretlemeyin.  Ancak, emin olmadığınız sorular için önce doğru olmayanları eleyin. Yanlış şıkları elemek isinizi kolaylaştırabilir.  En az iki seçeneğe indirgediğinizde doğruyu bulmanın daha kolay olacağını bilin. Bir soruda yer alan doğruyu bulma ihtimali 5´ te 1’ dir. Demek ki rastgele işaretleyerek yanlışı bulmak daha kolay.

25  Uzun sorulardan gözünüz korkmasın. Uzun paragraftan oluşan soruları “uzun soru zordur” yargısında bulunarak o soruyu okumadan geçmeyin.  Paragraf sorularının en önemli özelliği cevabının paragrafın içinde gizli olmasıdır. Uzun sorulara bunu bilerek yaklaşın. Paragraf sorularında önce soru kökünü okursanız paragrafı daha kolay ve kısa sürede anlarsınız. Bu ise soruyu daha çabuk çözeceğiniz anlamına gelir. Sınav Sırasında

26  Bütün şıkları okumadan doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretlemeyin. Çünkü bazı sorular sizden en doğru cevabı bulmanızı ister.  İki cevap da birbirine benziyorsa, cevap, büyük ihtimalle ikisi de değildir. İki şık birbirinin zıttıysa, bunlardan biri büyük olasılıkla doğrudur.  Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabınızı değiştirmeyin.  Yanlış çözdüğünüz sorulardan ötürü ümidinizi kaybedip karamsarlığa düşmeyin. Çünkü her yanlış çözdüğünüz soru şayet doğru çözümünü öğrenirseniz sizin için bir kazançtır. Sınav Sırasında

27  Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmayın. Her öğrencinin çözemeyeceği sorular mutlaka çıkar.  Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hemen eleyin. Kalan şıklar üzerine düşünün.  Sayısal testten sonra Sözel teste geçin.  Testler arasında SAYISAL- SÖZEL dönüşümüne ÖNEM verin.  Her sınav için kendinize yeni bir STRATEJİ belirleyin.  En çok başarılı olduğunuz Stratejiyi BENİMSEYİN. Sınav Sırasında

28  Test sıralaması konusunda, özellikle Matematik veya Türkçe testlerini en sona bırakmayın çünkü en yorgun halinizle çözmek işinizi zorlaştırabilir.  Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın.  Görsel bilgilere özellikle dikkat edin. Soruya dair verilen önemli bilgiler görsel bilgiler içinde bulunur. Sınav Sırasında

29  Olası bir aşırı heyecan durumunda panik olmadan sınavı bir an (5-15 saniye, 1-2 saat değil!!!) bırakıp, sakinleşmeye çalış.  Kitapçığın sağ-sol üst köşesine sevdiğin birinin, bir şeyin ismini (küçük bir şekilde…) yaz.  Derin derin yavaş diyafram nefesi al.  Göz egzersizi yap!!! Sınav Sırasında

30 Soruları kitapçıkta çözmekle bitmez Şimdi kodlama zamanı

31  Türkçe testi çözerken sözcüğü, cümleyi ya da paragrafı yorumla konusunda mecaz anlamlara dikkat edilmelisiniz,  Dilbilgisi terimlerini ezberlemek, gramer sorularını çözmek için iyi bir yol değildir, terimlerin sözcük ya da cümleyle ilgili mantığını kavrarsanız bu tür soruları rahatlıkla çözersiniz,  İmla ve noktalama belli kurallar dahilinde olduğu için söz konusu kurallar öğrenmelisiniz,  Soruları okurken iyi ve doğru okumaya özen göstermelisiniz; zira bir virgül dahi anlatımda değişiklikler yapar,  Paragraf halindeki sorularda soru kökünü okumadan paragrafa geçmemelisiniz,  Dilbilgisi soruları temel bilgiler bilinmeden çözülemez, bu yüzden önce konunun öğrenilmesi sonra konuyla ilgili testler çözerek konuyu pekiştirmelisiniz,  Edebiyat bölümü için de önce temel bilgiler edinilmeli daha sonra soru çözerek pekiştirilmelisiniz. TÜRKÇE TESTİ NASIL ÇÖZÜLMELİ

32 MATEMATİK TESTİ NASIL ÇÖZÜLMELİ  Matematikteki tanımları kavramanız gerekir.  Matematikte kuralların, formüllerin, işlem basamakların, pratik yöntemlerin bilinmesi gerekir.  Test çözerken mutlaka yanınızda konu anlatımlı defteriniz olsun. Testlerde takıldığınız konularda size takviye olacaktır.  Yeni öğrenilmiş konuyla ilgili test çözmeye başlarken en basit düzeyden başlamalısınız. Basit düzeyden başlamak motivenizi arttıracaktır.  Her hafta geçmiş konulardan bir tanesini belirleyin ve bu konuyla ilgili 2 tane test çözmeniz sizin için yararlı olacaktır.  LYS’ de alanlara dayalı bilgilerin yoklandığı daha derinliğine bilgilerin bilinmesini gerekli kılacak sorulardan oluşmaktadır. Bu bölümden test çözebilmek için lise bir ve lise iki konularının çok iyi kavranması gerekmektedir.  LYS’ de yer alan konular atlanmadan çalışılmalıdır, çünkü Mat-2’de bir soru birden çok konuyu kapsayabilir. Örneğin fonksiyon sorusunun içinde trigonometri de yer alabilir.  Soruda verilen her bilgiyi kullanmak gerekir.

33  Geometri sorularını çözebilmek için her şeyden önce matematiğin köklü sayılar, rasyonel sayılar, 1. dereceden ve iki bilinmeyenli denklem çözümleri konularının çok iyi öğrenilmiş olması gerekmektedir,  Görülen her konu diğer konuların soruları içinde de karşınıza çıkar, dolayısıyla konulara çok iyi hakim olmak gerekir,  Geometri bir formüller zincirinden çok, kuralları bilinen bir oyunun oynanması gibidir. Kuralları iyi bilen ve uygulayan her zaman kazanır. Sadece kurallar öğrenilerek istenilen netlere asla ulaşılamaz. Kurallar kadar bu kuralların nasıl uygulanabileceği de önemlidir.  Her soruda kurallar ortaya çıkmayabilir, şekil üzerinde mevcut ipuçlarını değerlendirerek kuralları siz ortaya çıkartmalı ve uygulamalısınız,  Şekil geometri için her şeydir. Soruları çözebilmek için her şeyden önce iyi okumalı ve verilenleri eksiksiz olarak şeklin üzerine taşıyabilmelisiniz,  Eksik alınmış veya düzgün yerleştirilmemiş bir bilgi sorunun çözümünü olumsuz etkilemektedir.  Fazla bilgi ile şekli doldurmamalıyız. Şekil üzerine az, anlaşılır ve yeterli bilgi bulunmalıdır. GEOMETRİ TESTİ NASIL ÇÖZÜLMELİ

34 FİZİK TESTİ NASIL ÇÖZÜLMELİ  Sorular çözülürken çözümler kağıt üzerinde yapılmalı,  Sorunun açıklama bölümü ve esas vurgulanan kısmı çok iyi okunmalı,  Çözülemeyen sorular için konu yeniden incelenmeli, hatta çözümlü sorulardan, benzer soruların çözüm yöntemi gözden geçirilmeli,  Geçmiş konular düzenli aralıklarla test çözülerek tekrar edilmelidir.  LYS testindeki soruların ağırlıklı olarak Lise 2, Lise 3 fizik dersi müfredatındaki bilgileri kapsayacak biçimde; bilgileri kullanmayı ve analitik düşünmeyi gerektirecek bilgi ağırlıklı sorulardan oluşmaktadır. Testleri çözebilmek için bilgi bakımından iyi hazırlanmış, temel ilke ve kuralları iyi kavramış olmak gerekmektedir.

35 KİMYA TESTİ NASIL ÇÖZÜLMELİ  Sorunun açıklama bölümü ve esas vurgulanan kısmı çok iyi okunmalı,  Çözülemeyen sorular için konu yeniden incelenmeli, hatta çözümlü sorulardan, benzer soruların çözüm yöntemi gözden geçirilmeli,  Kimya sorularına önyargılı yaklaşmamalısınız, günlük hayatla iç içe olduğu için zevkli hale getirebilirsiniz,  Sınavın ikinci grup testleri, bilgiye dayalı yorum ve işlem sorularını içmektedir. Bu bölümde bilgiye dayalı analiz ve sentez soruları ile karşılaşacaksınız,  Konuların unutulmaması için düzenli olarak geçmiş konulardan test çözülerek tekrar etmelisiniz.

36 BİYOLOJİ TESTİ NASIL ÇÖZÜLMELİ  Soru içerisindeki şekillere dikkat etmelisiniz,  Çok uzun olan sorular sizi korkutmamalı, çünkü biyolojide en kolay olduğu söylenen sorular uzun olanlardır,  Sorunun esas vurgulanan kısmına dikkat etmelisiniz,  Soruda verilen bilgilerin hepsini kullanmalısınız,  LYS testindeki soruların daha çok bilgiye dayalı olduğunu unutmamalısınız,  Konuların unutulmaması için düzenli olarak geçmiş konulardan test çözülerek tekrar etmelisiniz,

37 TARİH TESTİ NASIL ÇÖZÜLMELİ  Tarih dersi kolay öğrenildiği kadar kolay da unutulan bir ders olma özelliğini taşır. Ezber gücüne dayalı bir ders sanılması yanlış bir kanıdır. Bu nedenle geçmiş konuların belli aralıklarla tekrarıyla birlikte düzenli bir şekilde test çözmelisniz,  Soruları çözerken sorunun açıklama bölümü ve esas vurgulanan kısmı çok iyi okunmalısınız,  Sorular dikkatli okunmalı, sorunun mantığı kavranılmadan çözüme geçilmemelisiniz,  Çözülemeyen sorular için konu yeniden gözden geçirilmeli, hatta çözümlü sorulara, benzer soruların çözüm yöntemlerine bakılmalısınız,  Soruların olumlu veya olumsuz olduğuna dikkat edilmelisiniz,  Soru okunurken, ipucu olabilecek notların altı çizilmelisiniz,  Test çözerken eleme yöntemi kullanılabilirsiniz,  Kesinlikle ilk seçeneğe bakıp da onun doğru olduğunu diğerlerini okumamazlık etmeyiniz.

38 COĞRAFYA TESTİ NASIL ÇÖZÜLMELİ  Sorunun ne istediği iyi anlaşılmalı, olumlu ya da olumsuz olduğu tespit edilmelisiniz,  Her seçeneğin doğru cevap olduğu düşünülerek bütün seçenekler iyi okunmalısınız,  Coğrafya dersi tarih, felsefe gibi bir sosyal ders değildir. Sadece bilgi ile hareket edildiğinde gerekli başarıya ulaşılamaz. Özellikle yorum, grafik okuma ve basit sayısal özellikler bilmelisiniz,  Tablo, grafik sorularında verilen bilgilere dikkat edilmeli ve seçenekler ile ilgisini kurmalısınız,  Soruyu okuduğunuz zaman soruyla ilgili hiçbir fikriniz yoksa bile mutlaka seçenekleri okuyunuz. Seçeneklerdeki bilgiler sizi bazen doğruya götürebilir. Örneğin seçeneklerde üç ya da dört seçenek aynı özelliği ifade edip, benzer şeyler olabilirler. O zaman hiçbirisi doğru cevap olamaz,  Doğru cevaba ulaşmak için seçeneklerin elenmesi yöntemi coğrafya dersi için oldukça geçerlidir, iki seçeneğe indirildiği zaman, ilk düşünülen seçeneğin işaretlenmesinde sakınca yoktur,  Sınavdan önce dünya ve Türkiye haritalarını incelemekte yarar vardır, önemli doğal ve beşeri olayların yerlerini bilinmeniz sizin için faydalı olacaktır,

39  Felsefe testi Türkçedeki paragraf sorularına benzer nitelikler taşır. Soruları çözerken öncelikle soruyu, daha sonra paragrafı okuyarak soruyu cevaplamalısınız.  Paragrafta verilen önemli bilgilerin altını çizerek yanıtlamanız size zaman kazandıracaktır.  Soru kalıplarına, soruda vurgulanmak istenilene dikkat etmelisiniz.  Psikoloji, sosyoloji ve mantıktan çıkacak soruların bilgi gerektiren, kavramaya ve analitik düşünceye dayalı sorular olmaktadır. FELSEFE TESTİ NASIL ÇÖZÜLMELİ

40 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ… REHBERLİK SERVİSİ


"TEST TEKNİKLERİ SINAV STRATEJİLERİ. Bilgi: Öğrenmeyle kazanılır. Tekrarlarla pekiştirilir. Test çözme tekniğini kullanmanın temelini teşkil eder. Yorum:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları